Despre mancarea comerciala pentru caini - buna si proasta

Discutii despre alimentatia si hrana cainilor, cresterea puilor, cosmetica si toalete canine.

Moderator: PaulT

Re: Despre mancarea comerciala pentru caini - buna si proasta

Postby zitto on Fri Jan 08, 2010 7:38 pm

In afara de mancare uscata, le mai dati si mancare umeda cainilor? Ce marca? Stiu ca Paul asa face, dar ce are el nu gasim aici. Dar la recompense ce folositi?
Eu i-am mai dat lui Zitto biscuiti de la Pedigree si conserva de la Darling Junior. Dar cum marcile astea nu sunt prea grozave, ma gandeam ca trebuie sa existe si altceva.
Image
zitto
aproape alfa
aproape alfa

Postby bahar on Fri Jan 08, 2010 7:48 pm

a mea fetita nu primeste mancare umeda deloc,insa primeste in fiecare zi fructe sau legume,in special mere si morcovi cruzi.pana acum nu am considerat ca are nevoie de hrana umeda.momentan ii merge excelent doar cu hrana uscata,mananca un sac de 13.5 kg pe luna,asta insemnand 450g pe zi.inca nu sunt sunt foarte lamurita cu gramajele de pe sac,in mod normal ar fi trebuit urcat pana la 500g pe zi,dar mie mi se pare cam mult,ea imi pare cam durdulie,la fix sase luni avea 20 kg si peste 50 cm la greaban,nu stiu care sunt standardele la varsta asta ca sa am termen de comparatie dar nu i se prea simt coastele la palpat. :oops:
bahar
puiandru
puiandru

Postby brandy on Fri Jan 08, 2010 7:50 pm

Eu mancare umeda i-am m-ai dat de la Hill"s dar doar asa de gust.Iar recompense ii dau piept de pui fiert si bucatele de morcov.
ImageImage
brandy
sef de haitic
sef de haitic

Postby OANAE on Fri Jan 08, 2010 9:06 pm

zitto wrote:In afara de mancare uscata, le mai dati si mancare umeda cainilor? Ce marca? Stiu ca Paul asa face, dar ce are el nu gasim aici. Dar la recompense ce folositi?
Eu i-am mai dat lui Zitto biscuiti de la Pedigree si conserva de la Darling Junior. Dar cum marcile astea nu sunt prea grozave, ma gandeam ca trebuie sa existe si altceva.

Marcile astea chiar nu sunt grozave, pe bune, dau tot felul de probleme. Eu evit sa dau hrana umeda, prefer sa le mai dau carne cruda de vita sau de pui fiarta. Dar cand suntem in deplasare, adica la expozitii si nu pot sa iau asa ceva dupa mine ca se strica repede si ei devin mai fitzosi (ce sa zic se si rasfata) si nici nu vor sa se uite la hrana uscata trebuie sa am conserve dupa mine. In mod normal cele mai ok marci ar fi Hill's si Royal Canin, dar nu sunt foarte gustoase, ma rog ei nu se dau in vant dupa ele ca eu nu am incercat :D , asa ca le-am dat si le-a mers foarte bine Belcando, le-am preferat si ca au un sortiment cu vita si i-am dat si Tiei.
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby zitto on Fri Jan 08, 2010 11:15 pm

Conserva aia de Darling mirosea asa de bine ca as fi mancat si eu! Iar Zitto a lins castronul gol de trei ori! Sincer, nu am vazut inca Hills, Royal sau Belcando - umed, dar mai caut! Din pacate sunt singura din capatul asta de tara!
Image
zitto
aproape alfa
aproape alfa

Postby OANAE on Fri Jan 08, 2010 11:28 pm

Hill's si Royal cred ca sunt in mai toate cabinetele veterianare sau ma rog in cele mai maricele care au si un petshop, pentru ca sunt recomandate si pentru diverse afectiuni.
Belcando ar trebui sa fie si el in petshopurile mai mari, oricum acestea nu se gasesc ca Pedigree si Darling in supermarketuri.
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby OANAE on Fri Jan 08, 2010 11:34 pm

Am cautat acum distribuitorul Belcando si are depozit si in Constanta :D , deci cu siguranta se gaseste si in petshopurile de la voi.
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby zitto on Sat Jan 09, 2010 7:52 pm

OANAE wrote:Hill's si Royal cred ca sunt in mai toate cabinetele veterianare sau ma rog in cele mai maricele care au si un petshop, pentru ca sunt recomandate si pentru diverse afectiuni.
Belcando ar trebui sa fie si el in petshopurile mai mari, oricum acestea nu se gasesc ca Pedigree si Darling in supermarketuri.

Am gasit azi Royal, dar sunt pt diverse diete. De care merge la noi? Labrador de 3,5 luni. Am obs ca in general se gasesc marcile comerciale, mai ieftine, din ce cumpara tot romanul. Stiu ca am vazut undeva Belcando, dar nu mai stiu unde.
Image
zitto
aproape alfa
aproape alfa

Postby Petre on Sun Jan 10, 2010 10:08 am

Si eu mai folosesc la una din cele doua mese - de obicei seara - hrana umeda, adica ii pun cate o lingura din conserva peste "crantzanele" ... i-am dat conserva : pedigree junior, darling, belcano ... nu le mai stiu pe toate. Dar cantitatea de conserva e foarte mica si nu folosesc in fiecare zi, baza e hrana uscata - Orijen.
Petre
sef de haitic
sef de haitic

Postby foxy on Sun Jan 17, 2010 12:10 pm

Buna!
Nu stie careva unde gasesc in Mures mancare Pro Pac pt catei?!
Poate reusiti sa ma ajutati cu o informatie, poate mai este cineva pe aici din Tg-Mures?!
ImageImage
foxy
sef de haitic
sef de haitic

Postby E.M on Sun Jan 17, 2010 6:23 pm

De ieri avem si noi un sac de Orijen, asa ca am inceput treptat sa inlocum Pro Plan-ul...am gasit azi la mall si hrana umeda de la Hill's, asa ca am luat cu pui si cu vita.
Sa-i dau in fiecare seara peste hrana usaca? sau cum ar fi mai bine sa fac?
Am vazut ca petre ii da cate putin seara. e ok asa?
E.M
antrenat
antrenat

Postby foxy on Sun Jan 17, 2010 10:42 pm

Pana la urma am cumparat Belcando puppy. Doamne ajuta! Sper sa nu avem probleme pt ca suntem micuti la 7 saptamani! pana la urma ce parere aveti totusi de aceasta mancare?! Ca am vazut pareri impartite. Cei de la magazin mi l-au recomandat cu ardoare, ca e din proteine de origine animala si nu din soia, ca nu are aditivi,ca are 80% proteine si pt un catel in crestere sunt necesare...nu stiu ce sa mai spun. De RC (ca aia am cerut initial) au zis ca sigur cine mi l-a recomandat a facut-o pt ca e mana in mana cu distribuitorul (asa cum fac medicii cu medicamentele) etc. Numai ca Ozzy al meu papa ProPac la crescator acasa si nu RC. Nu stiu daca e acelasi distribuitor sau nu, eu am luat Belcando....mi-e tare teama sa nu fi facut vreo greseala. In 21 cand mergem la urmatorul vaccin :? o sa-l intrebam pe dl doctor ca el stie mai bine. Oricum crescatorul mi-a recomandat in loc de ProPac RC sau Eukanuba. A zis sa iau ceva super premium (pe cutia de la Belcando asa scrie ca e super premium, dapoi io stiu?!!?!?!)
ImageImage
foxy
sef de haitic
sef de haitic

Postby PaulT on Sun Jan 17, 2010 10:51 pm

Belcando puppy are 29% proteina, nu 80%. Cat de bun este comparativ cu altele? Are 2 stele din maxim 6.
Acum mai depinde si de cum se intelege cainele tau cu mancarea asta, de cati bani ai, ce distribuitori sunt in zona, etc.
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby foxy on Sun Jan 17, 2010 11:10 pm

Multumesc Paul. Nu inteleg de ce totusi pe ambalaj scrie 80% proteine dincare 70% de pui si 10% peste. Nu ar trebui amendati sau nu stiu...scosi de pe piata daca prezinta informatii eronate pe ambalaj?! Nu inteleg diferenta dintre ceea ce scrie pe ambalaj si ceea ce scrie pe site (si mai degraba cred ceea ce scrie pe site). Deci maine ma duc si iau Royal Canin sau Eukanuba pe care de altfel mi le-a recomandat si crescatorul. Si minunea de Belcando cred ca maine zboara direct in cosul de gunoi pt ca sincer nu vreau sa imi nenorocesc catelul ci dimpotriva, vreau sa ii dau ce e mai bun. Apropos de pret, 1 Kg a costat aproape 19 lei ceea ce mis e pare destul de scump...
ImageImage
foxy
sef de haitic
sef de haitic

Postby foxy on Sun Jan 17, 2010 11:16 pm

Ma uitam pe site-ul trimis de tine si Propac are 1 stea...desi am inteles ca aici e foarte bine vazuta aceasta mancare...am sa ma mai documentez oricum si iau o hotarare. Munltumesc oricum pt info!
ImageImage
foxy
sef de haitic
sef de haitic

PreviousNext

Return to Cresterea si ingrijirea cainilor