Sfaturi pentru HAMSTER PITIC

Cu si despre animalutze care rontzaie - purcei de guineea, hamsteri, gerbili, iepuri de casa si orice alte rontzaitoare.

Moderators: adinutzyc21, PaulT, laura34215

Sfaturi pentru HAMSTER PITIC

Postby fabiana on Mon May 09, 2011 2:03 pm

Buna, numele meu este Fabiana si doresc sa cumpar un hamster pitic si as avea nevoie de cateva informatii. In primul rand, pentru cine are acest gen de hamster:
- este mai bine sa cumpar doar unul sau cel putin doi.
- este mai ok sa cumpar mascul sau femela (in cazul in care ma hotarasc doar pt unul)
- cat de mare trebuie sa fie cusca... e mai ok sa fie de sticla gen acvariu sau gen colivie?
- ce mananca ce mai mult si cat de des trebuie sa ii las mancare? (de ex. daca plec la serviciu pot sa ii las de dimi pt toata ziua?)
-care este durata medie de viata pt acest anumalut?
-cat de des trebuie schimbat talajul? - ce pot sa ii pun in cusca (rumegus, hartie...?)

Eu am vazut un astfel de ghemotoc in Baneasa Mall si m-am indragostit pe loc de acesti blanosi.
Astept sfaturile voastre. Multumesc mult!
fabiana
puiandru
puiandru

Re: Sfaturi pentru HAMSTER PITIC

Postby llavinia on Wed May 11, 2011 9:49 am

Fabiana,

din ce am mai citit pe forum parca ziceai ca ai pisica...esti sigura ca vrei sa iti iei hamster?
:D
Image
Image

"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated."
Mohandas Gandhi
llavinia
antrenat
antrenat

Postby fabiana on Wed May 11, 2011 12:03 pm

am dat pisicuta :cry: .. mi-a fost tare greu insa am dus-o in cele din urma la tara. am vazut ca ii prieste la curte, la aer curat si iarba verde. Bine, curtea e micuta dar macar isi mai dezmorteste piciorusele.
Insa nu pot sa raman asa fara niciun animalut.. si ma gandeam ca un hamster pitic este o varianta acceptabila. Ce ziceti? :cancan"
fabiana
puiandru
puiandru

Postby laura34215 on Wed May 11, 2011 1:59 pm

Pacat ca ai dat pisica ... pacat de ea :(
Daca iti iei hamster si ... poate o sa intervina altceva ... il dai si pe el ? :roll:
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby fabiana on Wed May 11, 2011 3:04 pm

haideti mai fetelor.. de ce ma descurajati? eu cred ca fac o alegere buna sa cumpar un hamster pitic :cry: . Ocupa mai putin loc, este mai micut si cand plecam pe undeva il putem baga intr-o cusca speciala de transport.

Pisicuta este bine, sanatoasa.. poate o duce chiar si mai bine decat la bloc si in plus este ingrijita de maini bune. Asta nu inseamna ca nu o vizitam saptamanal. Am avut o mica problema cu ea si na.. a trebuit sa o dau pentru ca eu sunt graviduta si am dezvoltat niste alergii mai aiurea si asa m-a sfatuit doctorul.

Dar sa revenim la subiect: spuneti-mi va rog, din suflet si din inima.... cum fac cu micutul hamsterel?
fabiana
puiandru
puiandru

Postby llavinia on Wed May 11, 2011 4:23 pm

http://www.zooland.ro/Hamsterul_pitic-3995.html

"Hamsterii chinezesti - Critetulus Griseus – provin din nordul Chinei, Mongolia si Manchiuria si au inceput sa fie folositi in laboratoare din 1919. De curand au fost adusi pe piata animalelor de companie. Locuiesc in tinuturile uscate, stepe si margini ale desertului. Masoara intre 10-12 cm lungime, de obicei masculii sunt mai mari decat femelele. Forma corpului este foarte asemanatoare soarecilor, dar au coada mai scurta decat acestia. Coloritul blanii este gri-maroniu cu o dunga neagra pe spate iar blana de pe burta este gri deschis. Picioarele nu sunt acoperite cu par. Hamsterii mai tineri au culoarea gri mai accentuata decat adultii. Durata de viata este de 2-3 ani.
Ingrijirea:
Hamsterii chinezesti sunt suplii si pot scapa prin gauri foarte mici. Pot fi tinuti in acvarii de plastic. Fundul custii poate fi acoperit cu talas sau hartie. In cusca pot fi puse tuburi de carton, casute de plastic pentru a se ascunde, scarite pe care se pot catara, roti speciale pentru soareci.
Hrana:
Pot fi hraniti cu: seminte pentru pasari, bucati mici de carne sau peste, viermi si insecte, vegetale, mancare verde si fructe, mere, cereale si fructe uscate, morcovi, conopida, varza, branza, castraveti, biscuiti pentru caini, struguri, pere, floricele de porumb. Este vital sa aiba la dispozitie apa proaspata. Mancare contraindicata: ciocolata, usturoi, ceapa, dulciuri, hrana mixata pt. iepuri: contine ingrediente antibacteriene care pot ucide un hamster.
Manevrarea:
Dupa ce ati cumparat primul hamster si l-ati adus acasa, va trebui sa asteptati o zi inainte de a incepe sa-l manevrati. Hamsterul se afla intr-un mediu nou si este probabil nervos si curios si daca veti incepe sa-l mangaiati acum, s-ar putea sa va muste. Dupa ce se vor obisnui cu dvs, vor fi usor de manevrat. Cel mai bine e sa fie ridicati de ceafa, ca pisicile.
Comportament:
Vederea, auzul si mirosul le sunt foarte ascutite si pot scoate mici chitaieli cand sunt emotionati sau nervosi. Ei sunt sociabili si cel mai bine e sa fie tinuti in perechi sau mici familii. In general traiesc bine impreuna dar cateodata pot apare batai si in perechile deja stabilite. Perechile trebuiesc formate cand sunt tineri. Un mascul adult s-ar putea sa accepte o femela pui, dar nu si invers. Cateodata chiar doi de acelas sex pot trai impreuna in pace. Femelele musca des coada si organele genitale ale masculului in special cand sunt insarcinate dar daca femela a trecut de perioada in care poate face pui, aceast obicei inceteaza. Daca cititi unele rapoarte de laborator despre aceasta specie ati crede ca aveti de-a face cu un fel de Diavol Tazmanian. Se raporteaza multe forme de mutilare a masculilor de catre femele, in special castrari sau ucideri. Dar, trecerea timpului s-au constatat si cauzele acestor obiceiuri: daca un mascul moare din cauze naturale unele femele il mananca, sau unele femele ucid masculul daca acesta este bolnav sau infertil.
Femelele incep sa procreeze de la 3 luni si adesea primul semn ca ar fi insarcinata este atunci cand incepe sa atace masculul. O serie de pui are intre 2-6 pui. Cand puii sunt mici, femela va alunga cateodata masculul din cuib dar il va lasa sa se intoarca dupa ce puii vor creste. Puii sunt nascuti fara par dar blana le va creste curand si vor alerga cu ochii deschisi la 2-3 saptamani. Daca hamsterii sunt tinuti in grupuri, femela dominanta s-ar putea sa nu le permita femelelor mai tinere sa procreeze. De obicei sunt 6-8 saptamani intre seriile de pui.
Afectiuni:
Hamsterii chinezesti sufera de putine boli si mor in general din cauza accidentelor sau de batranete. Daca scapa, nu sunt usor de prins fiindca alearga repede dar o plasa mica de pescuit poate fi folositoare pentru prinderea lor.

Tipurile de hamsteri pitici:
- Dwarf Campbells Russian Hamster, (Hamsterii pitici rusesti Campbells)
- Dwarf Winter-White Russian Hamster, (Hamsterii albi pitici rusesti)
- The Chinese Hamster, (Hamsterii chinezesti)
- Roborovski Hamster. "
Image
Image

"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated."
Mohandas Gandhi
llavinia
antrenat
antrenat

Postby fabiana on Thu May 12, 2011 10:18 am

multumesc tare mult pentru info.

" Femelele musca des coada si organele genitale ale masculului in special cand sunt insarcinate dar daca femela a trecut de perioada in care poate face pui, aceast obicei inceteaza. " - aoleu.. asta chiar nu stiam, ce chestie..
fabiana
puiandru
puiandru

Postby katia203 on Thu Jun 09, 2011 4:05 pm

Buna Fabiana,
Eu am avut initial 2 hamsteri pitici rusesti: fata si baiat. (Acum am 5 in plus, am avut 8 dar 3 si-au gasit niste stapani iubitori)
Hamsterii rusesti sunt foarte sociabili si sunt foarte fericiti sa traiasca impreuna asa ca e bine daca iei 2 sau chiar 3, de preferat de acelasi sex pentru ca se inmultesc foaaaaaarte des.
Cusca poate sa fie si gen colivie dar trebuie sa ai grija sa fie mica distanta dintre gratii.
Hamstereii mei mananca in primul rand mix de seminte special pentru hamsteri si le mai dau si castraveti/ardei (nu iuti!)/mar si morcov ( in cantitati mici si destul de rar pentru ca pot face diabet), in fine, multe. Da, poti sa le pui dimineata mancare pentru toata ziua daca seara le pui din nou pentru toata noaptea.
Hamsterii Campbell (rusesti) traiesc in general 2-3 ani.
Talajul, rumegus - de preferat fara arome ca sa nu se irite, se schimba o data pe saptamana.

Daca ii iei din petshop trebuie sa fii atenta sa fie bine ingrijiti si s-ar putea sa fie destul de salbaticuti la inceput - ai mei asa au fost.

Daca te hotarasti ca vrei si ii vrei deja blanzi si bine ingrijiti eu am 4 hamsterei de vanzare, in acest moment au 21 de zile si ii dau cu 10 lei/ hamster pentru ca nu am destul loc unde sa ii tin pe toti si ma poti contacta pe mail la dia_demonul_albastru@yahoo.com
katia203
puiandru
puiandru

Postby fabiana on Fri Jun 10, 2011 10:56 am

katia203 wrote:Buna Fabiana,
Eu am avut initial 2 hamsteri pitici rusesti: fata si baiat. (Acum am 5 in plus, am avut 8 dar 3 si-au gasit niste stapani iubitori)
Hamsterii rusesti sunt foarte sociabili si sunt foarte fericiti sa traiasca impreuna asa ca e bine daca iei 2 sau chiar 3, de preferat de acelasi sex pentru ca se inmultesc foaaaaaarte des.
Cusca poate sa fie si gen colivie dar trebuie sa ai grija sa fie mica distanta dintre gratii.
Hamstereii mei mananca in primul rand mix de seminte special pentru hamsteri si le mai dau si castraveti/ardei (nu iuti!)/mar si morcov ( in cantitati mici si destul de rar pentru ca pot face diabet), in fine, multe. Da, poti sa le pui dimineata mancare pentru toata ziua daca seara le pui din nou pentru toata noaptea.
Hamsterii Campbell (rusesti) traiesc in general 2-3 ani.
Talajul, rumegus - de preferat fara arome ca sa nu se irite, se schimba o data pe saptamana.

Daca ii iei din petshop trebuie sa fii atenta sa fie bine ingrijiti si s-ar putea sa fie destul de salbaticuti la inceput - ai mei asa au fost.

Daca te hotarasti ca vrei si ii vrei deja blanzi si bine ingrijiti eu am 4 hamsterei de vanzare, in acest moment au 21 de zile si ii dau cu 10 lei/ hamster pentru ca nu am destul loc unde sa ii tin pe toti si ma poti contacta pe mail la dia_demonul_albastru@yahoo.com

Multumesc frumos Katia, eu am cumparat soricutul acum cateva saptamani de la un pet shop, este femela si s-a integrat destul de bine. am luat o cusca cu rotita si toate cele si mancarica de la magazin uscata o combin cu mar, morcov, castraveti si putina varza. Daca o sa ma hotarasc sa mai iau unul iti dau de veste pe mail. Multumesc frumos pentru mesaj :)
fabiana
puiandru
puiandru

Postby gabbibaggi on Fri Sep 09, 2011 12:38 pm

Eu am multi prietemni care au cate un hamster si nu are nimic. E ok daca nu are pereche.
gabbibaggi
puiandru
puiandru

Postby fabiana on Tue Sep 13, 2011 11:12 am

Este un scump hamsterica si s-a facut ditamai grasanu desi munceste toata noaptea pe rotita aia.
fabiana
puiandru
puiandru

Return to Rozatoare