RAIE !!!!!!

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale cainilor.

Moderator: PaulT

RAIE !!!!!!

Postby xilo on Sat Jul 30, 2005 9:16 pm

servus ! am si eu o intrebare pentru cei care s-au confruntat cu problema raiei la caini. se vindeca doar cu tratament cu ivermectina tablete? acest tratament se poate aplica si preventiv , pentru a feri cainele sa se infesteze , daca exista focar de raie in zona ? la o farmacie veterinara mi-au prezentat o solutie straina care se aplica pe ceafa asemanatoare frontline-ului,dar era pentru animale mari , vaci , cabaline .are efecte si la caini ? stiti ceva de asta . nu am retinut numele solutiei . multam fain celor care imi vor raspunde .
xilo
antrenat
antrenat

Postby elenutzabalenutza on Fri Aug 05, 2005 2:02 am

buna ,imi pare rau ca nu te pot ajuta,dar dc vrei si e timp sa ma interesez la veterinarul meu ,o sa o fac .maine am sa sun sa vad ce imi zice si cum aflu te anunt
elenutzabalenutza
junior
junior

Postby ham on Thu Aug 11, 2005 10:40 am

ivermectina rezolva problema, dar este f.periculoasa, la unele rase- collie, cocker american, etc- mortala.
daca medicul curant ti-o recomanda, cere-i si o sustinere hepatica- liv52, etc
nu o folosi preventiv.
Image
Am auzit oameni plângându-se ca au tot felul de defecte, dar n-am auzit pe nimeni plângându-se că e prost.
ham
Membru banat onorific

Postby rsimion on Thu Aug 11, 2005 5:02 pm

Eu am folosit asa, la un caine f rau, mai avea par doar pe spinare si in rest devenise o rana:
- ivomec (ivermectina) - una la 7 zile, de 4 ori in total (de 2 ori injectabil, de 2 ori pe gura) (nici dalmatianul nu suporta, asa am inteles)
- liv
- veteusan - dimineata si seara (dar nu e indicat sa dai pe mai mult de 1/33 din suprafata, din cate tin minte)
- vitamine pt piele si blana
- pastilutze de hidrocortizon (il ajuta sa nu il mai manance asa tare pielea)
- bai cu un sapun special, bun impotriva matretii si a bolilor de piele, se gaseste la farmacia umana.

In 2 saptamani i-a aparut puf, intr-o luna a fost alt caine :-)
rsimion
GIA

Postby Madi on Thu Aug 11, 2005 5:56 pm

ivomec (ivermectina) - una la 7 zile, de 4 ori in total (de 2 ori injectabil, de 2 ori pe gura) (nici dalmatianul nu suporta, asa am inteles)

Of! Si cand ma gandesc cate a inghitit bietul meu dalmatian tratat de raie de un veterinar... dezorientat, cand el saracul avea alergie la carne de pui...
:suparat:
Madi
antrenat
antrenat

Postby xilo on Sat Aug 20, 2005 12:54 pm

multam fain pentru raspunsuri ! cainii pentru care intrebam eu sunt maidanezi - 2 din fata blocului si 2 ai mei din casa (tot maidanezi si aia ,au luat raia de la cei de afara ). am discutat cu niste medici veterinari si mi s-a spus ca alt tratament in afara de ivermectina nu exista . celor de afara nu le pot face baie , le-am dat doar tablete de ivermectina. o sa incerc sa le dau tuturor si niste liv 52 . multam fain de sugestii !
xilo
antrenat
antrenat

Postby rsimion on Sat Aug 20, 2005 2:35 pm

daca le dai ivomec, trebuie sa le dai si liv, neaparat! este protector hepatic, pentru ca ivomec-ul este puternic. daca nu le poti face baie, trebuie sa le faci si tratamentul local cu solutie - veteusan, solutie cu tactic.
rsimion
GIA

Postby ham on Sat Oct 08, 2005 12:35 pm

cevamec-ul- produs da ceva sante animale- frantza da rezultate iecscelente shi nu am avut probleme da la iel- ba kiar am avut o faza da speriat- am scapat din vedere sa atragem atentzia sa nu faca la un collie shi n-a patzit nimic- nu stiu cum draku'...
Image
Am auzit oameni plângându-se ca au tot felul de defecte, dar n-am auzit pe nimeni plângându-se că e prost.
ham
Membru banat onorific

Postby rsimion on Sat Oct 08, 2005 3:58 pm

da, collie si dalmatianul, din cate stiu eu, au probleme
rsimion
GIA

Postby ham on Sat Oct 08, 2005 4:10 pm

...shi cockeru' amorican!
Image
ham
Membru banat onorific

raie

Postby bristena on Mon Nov 21, 2005 1:09 pm

Cainele meu Zorro are acum raie. Mergem saptamanal la injectie la dr Radu Ionescu, I-am dat Cefalexin 5 zile acum ii aplic local unguent Fluocinolon cu gentamicina. Este mult mai bine.
bristena
puiandru
puiandru

Re: raie

Postby ham on Mon Nov 21, 2005 3:01 pm

bristena wrote:Cainele meu Zorro are acum raie. Mergem saptamanal la injectie la dr Radu Ionescu, I-am dat Cefalexin 5 zile acum ii aplic local unguent Fluocinolon cu gentamicina. Este mult mai bine.

eventual are stafilococie, dupa tratament, nu pare sa fie tratat de raie :!: :?:
Image
ham
Membru banat onorific

Postby Alaaris on Wed Nov 23, 2005 6:55 pm

Am si eu o intrebare...eu am un catel de talie mica de 3 ani jumatate Sasha. As dori sa-l testez sa vad dc e alergic la vreun fel de carne sau orice alergen posibil. Are o sensibilitate a pielii...tot face dermatite...Il spal cu Lactaderm si sincer nu observ vreo schimbare. Este deparazitat extern, deci nu se poate da vina pe vreo alergie la purici sa zicem. Ultima achizitie consta in niste bube pe cap si gat de vreo 3 cm diametru, 4 la numar...Este luata pielea complet. Ma gandesc ca poate fi de vina Look (malamutul de alaska), sa-l fi zgariat cand se joaca, dar chiar si asa nu se explica de ce sunt rotunde! Vet ne-a spus sa mergem la tratament 5 zile cu niste antibiotice, dar sincer nu stiu cum se cheama injectia pe care i-a facut-o, mi-a dat o solutie de aplicat local, iarasi nu stiu cum se numeste, solutie care trebuie diluata intr o cantitate egala de apa. Intrebarea mea era dupa tratamentul asta, trebuie determinata totusi cauza pt care are probleme cu pielea... se pot face teste de determinare a alergiilor la catei sau spre ce altceva sa ma indrept?
Alaaris
junior
junior

Postby bilutza on Mon Mar 06, 2006 8:02 am

salut, daca puteti sa dati un sfat, sa recomandati un doctor foarte bun, va rog sa o faceti:
dana wrote:Am vesti proaste din nou despre ea. Este foarte bolnava Doctorul mi-a spus ca are raie in urechi si i-a fost afectata urechea interna.
Acum abia merge, cade tot timpul si nu sta locului 5 minute, nici ziua nici noaptea. Daca nu se sprijina de ceva nu poate sa se tina pe picioare. Si merge spirijinita de pereti si de mobila si se loveste tot timpul. Cateodata cade pe spate si nu se mai poate ridica
O dor urechile rau si cherlalaie tot timpul.
Nu mai pot de mila ei, nu stiu ce sa-i mai fac. Nu mai dorm de cateva nopti, pentru ca noaptea se simte cel mai rau.
Am fost cu ea la doctorul Marinescu si mi-a dat aceleasi medicamente pe care ea le ia de 2 luni de zile, dar le lua pt raceala inainte.
Maine o duc din nou. O sa-i cer niste calmante, poate se mai linisteste putin si doarme si ea. E epuizata saraca, dar din cauza durerii nu poate dormi

Asa se manifesta RAIA? Ce sa faca ?
ImageNever Say Never
bilutza
Prieten vechi si bun

Postby rsimion on Mon Mar 06, 2006 9:29 am

nu pot sa cred, e bella? o sun pe dana sa mergem cu bella si la radu ionescu :-(
rsimion
GIA

Next

Return to Probleme de sananate la caini