Asociatii si adaposturi pentru animale din Romania

... asociatii, fundatii, adaposturi si alte organizatii dedicate altor animalutze de rasa sau nu si protectiei animalelor in general.

Moderator: laura34215

Asociatii si adaposturi pentru animale din Romania

Postby laura34215 on Fri Feb 22, 2008 11:02 pm

In limita timpului liber si din cunostintele pe care le aveti sau daca aveti posibilitatea sa aflati, va rog sa treceti aici ce adaposturi sau asociatii pentru protactia animalelor cunoasteti la voi in localitate (sau chiar si in alte localitati) cu datele de contact pe care le puteti afla (atentie !! datele sa fie corecte !!!) ca sa putem face o mica (mare) baza de date cu aceste adaposturi si asociatii. :roll:

P.S. Messa, eventual, fa-l sticky . :roll:

---------------------------

Asociatii pentru protectia animalelor din Bucuresti

Fundatia "Animaux sans frontieres" http://www.aniweb.org
"Alianta pentru protectia animalelor din Romania"
Asociatia "Christi"
"Comitetul National pentru Protectia Animalelor"
Fundatia "Colt Alb"
Asociatia "Copiii iubesc animalele"
Asociatia "Cutu,cutu"
Asociatia "Daisy Hope" http://www.oopsy.org
Asociatia "Felix"
Asociatia "Ia-ma acasa"
Asociatia "Infotop"
Asociatia "Laila"
Fundatia "Lassie"
Asociatia "Natura, mostenire pentru viitor"
Asociatia "Norocel"
Asociatia "Nu mai esti singur" Sorina Hanea, tel: 0729 035 352, e-mail: datuso@gmail.com
Asociatia "Robi" - presedinte Marilena Cristian, tel: 0740 035 400, e-mail: robi_mydog@yahoo.com
"Societatea Vegetarienilor din Romania" http://www.svr.ro
"Societatea pentru Prevenirea Cruzimii fata de Animale - SPCA" http://www.spca.ro
Fundatia "Speranta"
Fundatia "Vier Pfoten" http://www.vier-pfoten.ro
Asociatia "Zdreanta"

Asociatii din tara

jud. Alba (capitala: Alba-Iulia)
Abrud
Asociatia Apuseni “DOGS & CATS” Abrud (AADCA)
Persoana de contact: Mateiu Augusta - 0743 598 887
mateiuaugusta@yahoo.com

Pentru donatii:
IBAN: RO43RNCB1190000064670001
Banca Comerciala Romana (Sucursala Abrud)
Cod Fiscal: 17415665

SITE: http://www.animaapuseni.ro/

jud. Arad (capitala: Arad)
Asociatia "Animed" din Arad http://www.animed.ro
Asociatia S.O.S.-Animalele si natura"
jud. Arges (capitala: Pitesti )
Asociatia "Ajutati-i pe maidanezi"
Asociatia "Anima" din Campulung muscel
Asociatia "Iubiti maidanezii Ute lagenkamp" din Pitesti http://www.aulim.ro
Asociatia "Suflete Arges" din Curtea de Arges http://www.sufleteag.as.ro Fundatia pentru protectia cainilor comunitari-filiala Mioveni http://www.fpcc.ro
jud. Bacau (capitala: Bacau)
jud. Bihor (capitala: Oradea)
Asociatia "SOS dogs Oradea" din Oradea
jud. Bistrita-Nasaud (capitala: Bistrita)
jud. Botosani (capitala: Botosani)
jud. Brasov (capitala: Brasov )
Asociatia "Milioane de prieteni" din Brasov
jud. Braila (capitala: Braila)
jud. Buzau (capitala: Buzau)
Asociatia "Prieteni credinciosi" din Buzau Silvia Rus, 0724/990.233, rus_ slv@yahoo.com
jud. Caras-Severin (capitala: Resita)
Asociatia "Caniche Dorin" din Resita si Caransebes
jud. Calarasi (capitala: Oltenita)
Fundatia Romana pentru cainii strazii" din Fundulea
jud. Cluj (capitala: Cluj-Napoca)
Asociatia "Arca lui Noe" din Cluj
Asociatia "Tom si Jerry" din Cluj
Asociatia "Nuca" din Cluj
jud. Constanta (capitala: Constanta)
Asociatia "Hobby" din Constanta http://www.cta-hobby.ro Asociatia "Gaia animali ambiente" http://www.canibucarest.it din Cernavoda
jud. Covasna (capitala: Sfantu Gheorghe)
jud. Dambovita (capitala: Targoviste )
jud. Dolj (capitala: Craiova)
Fundatia "Suflete nevinovate" din Craiova http://www.sufletenevinovate.home.ro
Asociatia "Viata Animalelor" din Craiova
jud. Galati (capitala: Galati) Asociatia "Liga necuvantatoarelor" http://www.liga-necuvantatoarelor.cabanova.com
Asociatia "Ajutati-l pe Labus"din Galati
Asociatia "Rolda animal rescue"din Galati
Asociatia "Pro anima" din Galati
Asociatia "Salvati animalele " din Galati
jud. Giurgiu (capitala: Giurgiu)
Asociatia "Phoenyx" din Giurgiu, Radu Magdalena, 0723138424 phoenix_animale@yahoo.com
jud. Gorj (capitala: Targu-Jiu)
Asociatia "Pro animals" din Targu Jiu http://www.proanimals.ro
jud. Harghita (capitala: Miercurea Ciuc)
Asociatia "Proanimalia" din Miercurea Ciuc
jud. Hunedoara (capitala: Deva)
Asociatia "Sufletel"
Asociatia "Salvati-l pe Labus" din Deva
Asociatia "Canis" din Deva
jud. Ialomita (capitala: Slobozia)
jud. Iasi (capitala: Iasi)
Asociatia "Sfantul Trifon" din Iasi
Asociatia "Un suflet pentru fiecare"din Iasi
jud. Ilfov
Asociatia "Pas cu pas 2003" din Dragomiresti
Asociatia "Salustera" ("Salvati pamantul") din Buftea
jud. Maramures (capitala: Baia Mare)
jud. Mehedinti (capitala: Drobeta Turnu-Severin)
jud. Mures (capitala: Targu_Mures)
jud. Neamt (capitala: Piatra-Neamt)
Asociatia "Prieten credincios" din Piatra Neamt
jud. Olt (capitala: Slatina)
Asociatia "Prietenii nostri" Slatina
jud. Prahova (capitala: Ploiesti)
"Fundatia pentru protectia cainilor comunitari" din Campina si Mioveni http://www.fpcc.ro
Asociatia “Bella as” Mircea Veronica 0729/823.815, 0244/484.620, com. Manesti
jud. Salaj (capitala: Zalau)
jud. Satu Mare (capitala: Satu-Mare)
jud. Sibiu (capitala: Sibiu)
Sibiu
ASOCIATIA SF. FRANCISC SIBIU,
Presedinte asociatie: Oxana Palade
Persoana de contact: d-na Nandiu - 0740059257
Telefon: 0722482180

Pentru cei care doresc sa doneze cei 2% din venit iata datele acestei asociatii:
ASOCIATIA SFANTUL FRANCISC SIBIU
cod de identificare fiscala: 1198770
cont bancar: RO75BTOS33002841212ROL01
Bank Post Sibiu

jud. Suceava (capitala: Suceava)
Asociatia "Pro anima" din Suceava
Asociatia "Brunopet" din Suceava
jud. Teleorman (capitala: Alexandria)
jud. Timis (capitala: Timisoara)
Asociatia "Ecovet" din Timisoara
Asociatia "Canis fidelis" din Timisoara
Asociatia "Casa cainelui" din Timisoara
http://www.casacainelui.8m.net
jud. Tulcea (capitala: Tulcea)
jud. Vaslui (capitala: Vaslui)
jud. Valcea (capitala: Ramnicu-Valcea)
jud. Vrancea (capitala: Focsani)
Asociatia "Prietenii animalelor" din Focsani"
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Re: Asociatii si adaposturi pentru animale din Romania

Postby VBond on Sat Feb 23, 2008 12:13 pm

Buna idee cu acest topic laura34215, multumesc mult.
In Sibiu "functioneaza" o singura Ascociatie de protectie a animalelor fara stapan, ASOCIATIA SF. FRANCISC SIBIU, a carei activitate se desfasoara intr-un aparatament, proprietate privata, langa sediul Politiei. Presedinta asociatiei din Sibiu este d-na Oxana Palade, iar persoana de contact d-na Nandiu o persoana foarte amabila care raspunde la nr. de telefon 0740059257 mai am un nr. de telefon din cadrul asociatiei 0722482180. M-am oferit voluntar impreuna cu inca cativa sibieni dar deocamdata nu am fost la nici-o intalnire a ascociatiei, dar promit ca dupa ce ma voi intalnii cu acesti oameni minunati sa revin cu detalii.
Pentru cei care doresc sa doneze cei 2% din venit iata datele acestei asociatii: ASOCIATIA SFANTUL FRANCISC SIBIU
cod de identificare fiscala: 1198770
cont bancar: RO75BTOS33002841212ROL01 Bank Post Sibiu
VBond
junior
junior

Postby Kitty on Sat Feb 23, 2008 12:24 pm

=> jud. Alba (capitala: Alba-Iulia)
Asociatia "Apuseni" din Abrud
Informatii generale: ASOCIATIA APUSENI „DOGS & CATS” ABRUD s-a constituit în anul 2005 luna mai în scopul protejarii animalelor abandonate existente, concomitent cu încurajarea populatiei de a-si steriliza propriile animale, în vederea prevenirii abandonului, secundar animalele defavorizate , animale pe cale de disparitie, animale supuse maltratarii, animalele la modul general.

Date pt. contact:
Mateiu Augusta
0743 598 887
mateiuaugusta@yahoo.com

OFERA 2% - FARA OBLIGATII
Informatiile necesare sunt:
Asociatia Apuseni “DOGS & CATS” Abrud (AADCA)
IBAN: RO43RNCB1190000064670001
Banca Comerciala Romana (Sucursala Abrud)
Cod Fiscal: 17415665

SITE: http://www.animaapuseni.ro/
Simt ca, Kitty e copia mea fidela!
Image
Kitty
User sub 16 ani

Postby aria A on Sat Feb 23, 2008 9:37 pm

Laura iti multumesc pentru acest topic.
Vero si eu m-am oferit voluntar la Asociatia Sf.Francisc Sibiu.
Daca poate cineva sa imi zica unde trebuie sa ma duc pentru a directiona cei 2% din impozit.
La Sibiu mai exista niste oameni iubitori de animale care ar fi vrut si ei sa faca o asociatie dar din lipsa fondurilor nu sa realizat visul lor.Singuru lucru ce fac ei pentru patrupezii din oras este acela ca ii aduna de pe strazi si dau anunturi in ziarele locare pentru adopti.
Image
aria A
junior
junior

Postby aria A on Sat Feb 23, 2008 10:00 pm

Ce a facut Asociatia Sf. Francisc din Sibiu zilele astea a fost un lucru binevenit pentru patrupezi,a sesizat neregulile de la societatea de ecarisaj Sibiu la Federatia pentru protectia si controlul animalelor.
Chiar daca noua lege interzice uciderea cainilor din adaposturi la Sibiu nu sa aplicat chiar mai mult cainii din adapost nu au nici o conditie ,la toate aceste lucruri se mai adauga si sistemul pe care il folosesc la prinderea cainilor( un bat cu o sarma pe post de lat ),cred ca nici nu au auzit de tranchilizare.Toate aceste lucruri sunt cunoscute de Sibieni.
Un lucru ingrijorator se intampla la Sibiu masini cu numere de Valcea vin si lasa caini la marginea orasului lucru sesizat si de sibieni in ziarele locale acum ceva timp.De ce sa isi strice ei bugetul cand poate sa se scape foarte usor de cainii din oras.
Dupa tot acest scandal ecarisajul nu mai aduna cainii de pe strazi si adapostul va fi inchis.
Ce vrea sa faca Asociatia Sf.Francisc pentru Sibiu este un adapost modern in care cainii fara stapan sa isi duca ultimele zile din vata asa cum o duc si cei din tarile civilizate.
Iar noua ce ne ramane de facut ...............Sa ne implicam.
Urez si pe aceasta cale toti cei care lucrati sa directionati cei 2% din impozit unei asociatii.
Image
aria A
junior
junior

Postby Messa on Sat Feb 23, 2008 10:09 pm

De fapt... noua lege nu interzice eutanasierea cainilor din adaposturi...

Legea Nr. 205/2004 privind protectia animalelor – modificata prin Legea Nr. 9/2008 wrote:Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza masurile necesare pentru asigurarea conditiilor de viata si bunastare ale animalelor cu sau fara detinator.

(2) Gestionarea populatiei canine fara stapan de pe teritoriul Romaniei se reglementeaza prin lege speciala.

Si legea speciala zice asa:

Legea nr 227/2002 pentru aprobarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan wrote:Art. 7
(1) In situatia in care, dupa expirarea termenului de cazare prevazut la art. 4, cainii nu au fost revendicati sau adoptati conform anexelor nr. 4 si 5, acestia vor fi eutanasiati.
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby aria A on Sat Feb 23, 2008 10:19 pm

Messa wrote:De fapt... noua lege nu interzice eutanasierea cainilor din adaposturi...

Legea Nr. 205/2004 privind protectia animalelor – modificata prin Legea Nr. 9/2008 wrote:Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza masurile necesare pentru asigurarea conditiilor de viata si bunastare ale animalelor cu sau fara detinator.

(2) Gestionarea populatiei canine fara stapan de pe teritoriul Romaniei se reglementeaza prin lege speciala.

Si legea speciala zice asa:

Legea nr 227/2002 pentru aprobarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan wrote:Art. 7
(1) In situatia in care, dupa expirarea termenului de cazare prevazut la art. 4, cainii nu au fost revendicati sau adoptati conform anexelor nr. 4 si 5, acestia vor fi eutanasiati.

Am vazut o emisiune la televizor despre noua lege si invitat in emisiune era chiar senatorul care a dat aceasta lege.El zice ceva de genu ca vor fi prinsi cainii ,se vor steriliza si apoi se vor elibera pe strazi .Eutanasiati vor fi cei grav bolnavi si in adapost vor ramane cei agresivi .Asa stiam eu si asa mi sa zis si de la asociatie ca nu mai au voie sa ii omoare.
Image
aria A
junior
junior

Postby Messa on Sun Feb 24, 2008 1:02 pm

Au voie sau n-au, in functie de cum interpreteaza legea. In momentul de fata ASA (ASPA) pretinde ca nu mai are voie sa eutanasieze, ca legea 205 modificata prin legea 9 nu permite decat eutanasierea celor bolnavi incurabil, dar ca nici pe strada nu are voie sa-i lase, ca se incadreaza la abandon (tot conform cu legea 205 modificata prin legea 9. De fapt, portita de interpretare e foarte ingusta, practic ceea ce zic ei, ca nu mai pot eutanasia, e nitelus vrajeala. Adica, legea 9 nu modifica articolul 1 din legea 205, astfel incat litera b de la Art. 1 face clar referire la legea speciala, adica ordonanta 155, care zice clar cum se gestioneaza cainii fara stapan, adica asteptare de cateva zile si sterilizare si adoptie contra cost (hotararea 164) cu formular sau eutanasie, daca nu sunt adoptati.

Cum eu nu am auzit ca ordonanta 155 sa fi fost anulata/abrogata/modificata... inseamna ca de fapt eutanasierea cainilor fara stapan este permisa; clenciul de care cred ca se leaga ei este ca, odata ajunsi in custodie umana, adica in bazele de ecarisaj, cainii aia nu mai sunt "fara stapan", dar asta e numai o speculatie.

Nu imi dau seama insa care ar fi interesul ca ASA (ASPA) sa faca tot circul asta. Vaaaai, bazele noastre sunt pline! Vaaaai, n-avem unde sa mai tinem caini, deci nu mai adunam cainii de pe strada si nu raspundem la nicio solicitare de a lua vreun caine! Vine si Videanu si zice vaaaaai, am sa duc cainii in curtea senatorului Bideu (Marinescu). Pe urma vine ASA (ASPA) si se face ca organizeaza adoptii gratuite weekendul asta, adica pe 23 si 24 februarie, dar comunicatul de presa il pune pe shest pe site, pe 21 februarie de-abia!!! Ca eventual lumea sa afle tarziu si ori sa nu se duca, ori sa zica - ahhh, uite, presa n-a scris nimic de chestia asta! (In Libertatea am vazut un articol despre asta, in rest, nicaieri! Iar eu am stat azi noapte sa trimit newsletterul ca poate, cine stie, ajunge la timp pentru ca una, doua persoane spontane si hotarate sa plece din casa azi dupa ora 10 si sa alerge intre Pallady si Glina pana la ora 14!!! Mare actiune de adoptie, mare! 4 ore ieri, 4 ore azi, anuntam pe shest sa nu zicem ca n-am anuntat si pe urma facem gat ca uite, cainii nu se adopta! Dom-le! Mda...

Si AU VOIE sa eutanasieze.

Iar eu, personal, sunt SIGURA ca tot rahatul asta e un rahat politic (iertare de cuvantul politic). Eu sunt SIGURA ca, intrucat treaba cu maidanii e o problema atat pentru cei care nu-i vor, cat si pentru cei care ii iubesc si ii hranesc, CINEVA, un "Dom' Profesor" (vorba lu' Hayssam) vrea sa ne incalceasca creierele sa credem ce vrea el, nu ce e de fapt, si cauta sa ne crizeze pe toti pe o chestiune care nu are fond, ci o forma data de el, ca noi sa inghitim urmatoarea miscare - repet, politica - ca pe un hap.
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby Messa on Sun Feb 24, 2008 1:07 pm

aria A wrote:Am vazut o emisiune la televizor despre noua lege si invitat in emisiune era chiar senatorul care a dat aceasta lege.El zice ceva de genu ca vor fi prinsi cainii ,se vor steriliza si apoi se vor elibera pe strazi .Eutanasiati vor fi cei grav bolnavi si in adapost vor ramane cei agresivi .Asa stiam eu si asa mi sa zis si de la asociatie ca nu mai au voie sa ii omoare.
Iar Marinescu e pe dinafara cu toate legile, nu numai cu asta pe care cu manutza lui a facut-o sa intre in vigoare; daca stia ce face si scopul lui real era sa protejeze si maidanezii de eutanasie, facea cumva in legea 9 sa scoata litera b de la Art. 1. Intrucat OUG 155 exista, si e in vigoare, faptul ca a lasat litera b de la Art. 1 in legea 205, adica nu a scos litera b de la Art. 1 prin legea 9, care o modifica pe 205, inseamna ori ca habar n-avea de OUG 155, ceea ce e stupid, ca doar stia o lume si-un popor ca maidanii sunt killeritzi in bazele ASA (ASPA), ori nu l-a dus capu' (40% plauzibil), ori a sarit peste Articolul 1, ca alea sunt de obicei preliminare si nu-s mereu interesante si a trecut direct la "miez" (10% plauzibil), ori stia foarte bine ce face si, fara a "strica" o chestie care ii bucura pe unii, a facut o chestie care sa-i bucure pe altii, si a starnit o vijelie de praf in ochi cu care ne distram noi acuma (50% plauzibil).
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby musetel on Sun Feb 24, 2008 1:39 pm

messa, nu sunt sigura ca au voie sa eutanasieze, e vorba de o reglementare stabilita printr-o lege, legea fiind un act cu o putere mai mare decat o h.g. sau o o.g.
e posibil sa fie o abrogare tacita a prevederilor ordonanatei 155.
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Messa on Sun Feb 24, 2008 1:46 pm

Pai da, dar cata vreme articolul 1 litera b din lege zice ca pentru cainii fara stapan se rezolva treaba prin "lege speciala" si cum OUG 155 e fix legea speciala, chiar si daca e o "subalterna" ordonanta de urgenta, practic cele doua nu se calca pe bataturi una pe cealalta, ci se completeaza...
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby musetel on Sun Feb 24, 2008 1:52 pm

sincer nu cred ca se completeaza de vreme ce reglementeaza prevederi contrare. una instituie eutanasierea cainilor neadoptati/ nerevendicati iar cealalta regelemnteaza doar eutanasierea animalelor bolnave, urmare confirmarii de catre medicul veterinar.

eu cred ca prin legea 9/2008 prevederile referitoare la eutanasierea cainilor nerevendicati/ neadoptati au fost abrogate tacit, dispozitiile din actul normativ anterior fiind incompatibile cu prevederile noului act normativ.
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Messa on Sun Feb 24, 2008 6:26 pm

Asta e problema datatoare de dureri de cap. De-bia astept sa il capiez pe juristul firmei cu chestia asta!
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby aria A on Mon Feb 25, 2008 12:09 am

Pai nu sunt in stare sa dea o lege buna stau toata ziua si dorm in parlament si acum ca ii an electoral dau cu praf in ochi populatiei,nu au fost instare 4 ani sa rezolve problema cainilor, se pare ca bulgarii au fost mai desteapti si la ei deja nu se mai omoara cainii.
Image
aria A
junior
junior

Postby VBond on Mon Feb 25, 2008 8:49 am

aria A wrote:Daca poate cineva sa imi zica unde trebuie sa ma duc pentru a directiona cei 2% din impozit.

Aria A cei de la servici de la tine, compartimentul contabilitate, cu siguranta au formularul 230 cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual, daca nu ei cei de la finante (pe Calea Dumbravii) iti pot pune un astfel de exemplar la indemana si daca nici ei atunci la mine cu siguranta gasesti o copie a acestui formular pe care ti-o ofer cu placere. Cand primesti formularul completezi partea I si II din formular iar partea III rogi pe cineva de la contabilitate de la voi. Acest formular il mai gasesti tipizat si in Monitorul Oficial nr. 878/2007.
VBond
junior
junior

Next

Return to Alte asociatii si ONG-uri