Caniche de 16 ani care nu vede, nu aude...Ajutor!

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale cainilor.

Moderator: PaulT

Caniche de 16 ani care nu vede, nu aude...Ajutor!

Postby doina-manuela on Fri Jan 04, 2008 12:10 pm

[Nota moderator: Schimbat subiectul pentru claritate. PaulT]

Am o mare si grea problema!Va rog ajutati-ma cu un raspuns!
Am un caniche(femela) in varsta de 16 ani.De aproape 2 ani ,progresiv, nu mai vede si nici nu mai aude! Actualmente e surda si oarba aproape complet. Nici picioarele din spate nu o mai tin, astfel ca atunci cand cade nu se mai poate ridica.Cea mai ingrozitoare problema este ca atat timp cat este treaza nu sta asezat nici o clipa, merge continuu ore si ore, orice incercare de a o opri se soldeaza cu scancete si chiar urlete. Mersul continuu il face lovindu-se de mobile si pereti, iar atunci cand isi face nevoile nu-si poate mentine echilibrul si cade in ele…
Am fost la medici, unde n-am fost, i-am facut ecografie total, nu are nimic, i-am facut analize de sange si doar la ficat are ceva probleme. Acum e la regim, conserve speciale de la Royal Canin, ia LIV52, si KARSIVAN(pentru cap).Sunt constienta ca toate pleaca de la cap…un fel de scleroza, dar este un chin pentru noi sa o vedem asa…nu putem lipsi de acasa mai mult de 2-3 ore si asta cand doarme ea. Va mai spun ca aceasta situatie dureaza de aproape 1 an, dar in ultima luna a devenit de nesuportat!
Va rog ajutati-ma cu un sfat! M-am gandit la eutanasiere, dar nu suntem in stare…totusi ne-a inveselit atatia ani!
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby Messa on Fri Jan 04, 2008 12:30 pm

Saraca de ea... si de voi, imi imaginez ca nu e usor :(

Cu eutanasia... e ok sa o faci, chiar recomandabil, daca are dureri si viata ei e un chin; daca nu are dureri, o mai poate duce asa, chiar daca pentru voi e extrem de greu.

La 16 ani... e o veterana! E oricum posibil sa plece ea singura curand... eutanasia e o chestie care nu se poate sa nu-ti lase urme in suflet - mustrari de constiinta, sentimente de vinovatie, gandul ca poate ar mai fi trait cum-necum... e foarte greu sa iei decizia asta...

Eu, personal, as lua decizia asta numai si numai daca animalutzul ar avea dureri mari si imposibil de calmat si daca as sti ca se chinuie si ca, prin eutanasie, l-as scapa de chinuri. Nu cred ca as putea altfel sa iau decizia asta.

Nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce treceti... :(
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

multumesc,messa

Postby doina-manuela on Fri Jan 04, 2008 12:54 pm

Intr-adevar, e un chin pentru noi, mai ales ca avem si serviciu..Nu pare ca o doare..asta ne opreste si pe noi sa luam o decizie finala...

Messa wrote:Saraca de ea... si de voi, imi imaginez ca nu e usor :(

Cu eutanasia... e ok sa o faci, chiar recomandabil, daca are dureri si viata ei e un chin; daca nu are dureri, o mai poate duce asa, chiar daca pentru voi e extrem de greu.

La 16 ani... e o veterana! E oricum posibil sa plece ea singura curand... eutanasia e o chestie care nu se poate sa nu-ti lase urme in suflet - mustrari de constiinta, sentimente de vinovatie, gandul ca poate ar mai fi trait cum-necum... e foarte greu sa iei decizia asta...

Eu, personal, as lua decizia asta numai si numai daca animalutzul ar avea dureri mari si imposibil de calmat si daca as sti ca se chinuie si ca, prin eutanasie, l-as scapa de chinuri. Nu cred ca as putea altfel sa iau decizia asta.

Nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce treceti... :(
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby bilutza on Sat Jan 05, 2008 5:52 am

Uffff, grea, grea decizia eutanasierii in cazul asta. Cum a spus si Messa , se poate sa aleaga ea sa se duca curand....se poate sa va lase urme adanci decizia eutanasierii mai ales daca spui ca nu pare sa sufere.
A fost alaturi de voi atata vreme, este normal sa fie dureros sa o vedeti in starea asta.
Nu stiu ce sa spun....daca aveti libera o camaruta mai mica, ati putea incerca sa o captusiti cumva, sa puneti niste saltele/buretichiar/paturi la nivelul ei pe pereti si ceva pe jos.
Trebuia sa fie foarte greu si pentru voi, nu numai pentru ea, dar nu aveti inca puterea sa o eutanasiati...parerea mea este ca numai cand starea ei o sa se inrautateasca, cand o sa o vedeti ca sufera, atunci o sa aveti puterea sa-i curmati suferinta.
Dar ea se hraneste singura, chiar si in starea asta?
Ai intrebat vetul daca nu i se pot administra calmante, ceva pastile sa o induca intr-o stare de somnolenta?
[Bunicul meu de 80 de ani, sufera de Alzheimer si inainte sa i se puna diagnosticul, o luase efectiv razna, era foarte agresiv, vroia sa plece de acasa ...dar odata cu tratamentul, starea lui nu numai ca s-a imbunatatit vizibil, dar taratmentul il calmeaza, are o expresie de cele mai multe ori de om linistit...acum din pacate a intrat intr-o stare de amorteala, doarme pana la 12, el care se trezea numai la 7 dimineata, etc. ]
ImageNever Say Never
bilutza
Prieten vechi si bun

Postby doina-manuela on Sat Jan 05, 2008 9:05 am

bilutza wrote:Uffff, grea, grea decizia eutanasierii in cazul asta. Cum a spus si Messa , se poate sa aleaga ea sa se duca curand....se poate sa va lase urme adanci decizia eutanasierii mai ales daca spui ca nu pare sa sufere.
A fost alaturi de voi atata vreme, este normal sa fie dureros sa o vedeti in starea asta.
Nu stiu ce sa spun....daca aveti libera o camaruta mai mica, ati putea incerca sa o captusiti cumva, sa puneti niste saltele/buretichiar/paturi la nivelul ei pe pereti si ceva pe jos.
Trebuia sa fie foarte greu si pentru voi, nu numai pentru ea, dar nu aveti inca puterea sa o eutanasiati...parerea mea este ca numai cand starea ei o sa se inrautateasca, cand o sa o vedeti ca sufera, atunci o sa aveti puterea sa-i curmati suferinta.
Dar ea se hraneste singura, chiar si in starea asta?
Ai intrebat vetul daca nu i se pot administra calmante, ceva pastile sa o induca intr-o stare de somnolenta?
[Bunicul meu de 80 de ani, sufera de Alzheimer si inainte sa i se puna diagnosticul, o luase efectiv razna, era foarte agresiv, vroia sa plece de acasa ...dar odata cu tratamentul, starea lui nu numai ca s-a imbunatatit vizibil, dar taratmentul il calmeaza, are o expresie de cele mai multe ori de om linistit...acum din pacate a intrat intr-o stare de amorteala, doarme pana la 12, el care se trezea numai la 7 dimineata, etc. ]

Multumesc de raspuns...
Deocamdata am sacrificat sufrageria,,am luat din calea ei orice obiecte colturoase, pe jos sunt ziare...
Pofta de mancare are din plin, dar o hranim cu lingura ca altfel cade in strachinuta.
Ieri seara am fost la vet si i-a prescris niste pastilute pentru calmare(din plante). Dar cu precautie ca fiind asa batrana...Da, deocamdata ea nu sufera, doar noi...Speram ca a mai trecut cineva prin asa ceva, eu chiar daca sunt mare iubitoare de animale nu am mai auzit! Mai vazusem caini orbi si surzi, dar nu asa agitati si cu lipsa de control asupra miscarii! Dar toti se prapadisera de vreo boala, a mea fizic e beton!
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby Jolie on Sat Jan 05, 2008 2:49 pm

Sfatul meu este sa o ingrijiti si sa aveti grija de ea ca si pana acum, pt ca probabil nu va mai trai mult.

Banuiesc ca este foarte greu, dar din ceea ce am citit se vede ca o iubiti mult, si ca a fost ingrijita si hranita corespunzator de a ajuns la varsta asta.
Nu imi pot imagina cum este sa ai un animalut atat de batran, dar gasiti putere in voi sa va bucurati de ultimele momente cu ea, pt ca atunci cand nu va mai fi...... va va lipsi enorm!
Jolie
Prieten vechi si bun

Postby doina-manuela on Sat Jan 05, 2008 4:44 pm

Jolie wrote:Sfatul meu este sa o ingrijiti si sa aveti grija de ea ca si pana acum, pt ca probabil nu va mai trai mult.

Banuiesc ca este foarte greu, dar din ceea ce am citit se vede ca o iubiti mult, si ca a fost ingrijita si hranita corespunzator de a ajuns la varsta asta.
Nu imi pot imagina cum este sa ai un animalut atat de batran, dar gasiti putere in voi sa va bucurati de ultimele momente cu ea, pt ca atunci cand nu va mai fi...... va va lipsi enorm!

Stiu ca ne va lipsi...acum am norocul ca mai sunt ceva timp acasa,dar ce ma voi face cand va trebui sa lipsesc 10 ore? Eu speram sa fie cineva care sa fi patit la fel cu un caine si care sa fi gasit un remediu! Macar o ameliorare, stiu ca nu va mai fi ca inainte, cand ne intampina cu bucurie chiar si dupa ce duceam gunoiul la ghena! Cei 2 vet care au tratat-o pana acum nu mai stiu ce sa ne dea. Probabil ca de maine voi lua la rand cabinetele(fara ea)sa cer un sfat.
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby zauberer on Sun Jan 06, 2008 2:35 am

Ti-am dat un pm
"Gioconda surâde tuturor. Mai ales timpului."
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Postby doina-manuela on Sun Jan 06, 2008 10:32 am

zauberer wrote:Ti-am dat un pm

Inca o data multumiri, maine voi telefona!
Oricum, este incredibil ca nici un proprietar de animalutz nu a mai patit asa ceva...
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby the_forsaken on Sun Jan 06, 2008 11:53 am

este greu,si oarba , si surda....nu are cu ce se orienta,in afara de miros.....biata de ea. totusi eu sunt de parere sa nu o eutanasiati, daca inca mananca,nu are dureri etc. nici nu stiu cum e mai bine.... :(
He is your friend, your partner, your dog
You are his love, his life, his leader
He will be yours, faithful and true to the last beat of his heart
You owe it to him to be worthy of his devotion
Image
Rada :)
the_forsaken
Piranda sau Esmeralda, la alegere

Postby doina-manuela on Sun Jan 06, 2008 4:00 pm

Intr-adevar, doar mirosul o mai ajuta cat de cat!
Azi am fost la 2 vet.
Primul a ridicat din umeri, nu a putut sa ne recomande decat PIRACETAM, B-uri, si Nutri-Calm(recomandat in timpul transportului, si in perioade de stres).Si acesta cu mare precautie!!!
Al doilea (care ne fusese recomandat de o vecina) ne-a spus ca manifestarile de agitatie si lipsa de coordonare sunt sechelele unui ACCIDENT VASCULAR CEREBRAL si ca el ar putea sa ne umple sacosa de medicamente dar ca ar fi "frectie diana la picior de lemn".Sperante nu ne-a dat, accidentul se poate repeta oricand cu consecinte imprevizibile...Doar calmante sa ne prescrie, dar asta o va transforma intr-o leguma...
Va povestesc toate acestea ca poate o mai fi vreodata cineva in situatia noastra...desi nu doresc nimanui.
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby Messa on Sun Jan 06, 2008 6:52 pm

Daca simptomele au aparut brusc, sau intr-o perioada relativ scurta, tot ce se poate sa fie un accident vascular cerebral... din pacate, am mai avut pe forum un catel cu AVC... deznodamantul a fost trist :(

Uite aici topicul respectiv...
viewtopic.php?t=2944
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby doina-manuela on Sun Jan 06, 2008 8:20 pm

Messa wrote:Daca simptomele au aparut brusc, sau intr-o perioada relativ scurta, tot ce se poate sa fie un accident vascular cerebral... din pacate, am mai avut pe forum un catel cu AVC... deznodamantul a fost trist :(

Uite aici topicul respectiv...
viewtopic.php?t=2944

Multumesc din suflet, topicul mi-a rasucit cutitul in rana...si nu avea decat 11 ani, eu ce sa mai zic la 16?
Totusi la fata mea simptomele nu s-au instalat brusc,de acum 2 ani a inceput sa nu mai vada si sa nu mai auda(ochii sunt albiciosi de cataracta)Eu cred ca dupa aceea, cam acum 6 luni, a facut AVC, dar fara convulsii....restul simptomelor este identic cu cel descris la ciobanescul de 11 ani!
Concluzia mea este sa ii dau cate ceva de linistire, si in rest sa am grija si sa fiu langa ea pana cind suferinta va inceta intr-un fel sau altul.Vet-ul de azi spunea ca oricand poate surveni alt AVC si poate paraliza sau stopa respiratia...
Va multumesc inca odata pentru minutele pe care mi le-ati acordat, pentru sfaturi si compasiune....
Inca odata ma conving ca cei ce iubesc animalele au suflete nobile, incapabile sa faca rau....
A, inca ceva! ambii medici veterinari consultati azi, cand i-am intrebat ce le datorez pentru consiliere, s-au mirat...pentru asa ceva,nimic! Oare un medic uman ar fi procedat la fel? Ma indoiesc!
doina-manuela
puiandru
puiandru

Postby Messa on Sun Jan 06, 2008 8:48 pm

Doina, tot ce pot sa spun este ca astfel de momente, de urata si trista asteptare a ceea ce nu putem evita sau amana, din pacate, fac parte din viata... si important este sa ne mangaiem cu gandul ca animalutele noastre au fost IUBITE si ingrijite bine in toata viata lor alaturi de noi, si ca, practic, vietile lor, in mod nedrept atat de scurte fata de ale noastre, au fost fericite. Iar moartea, inevitabila, este doar o trecere catre altceva... unde nu putem decat sa speram ca e bine. Si ca, atunci cand va veni acel moment al despartirii, ea o sa va aiba langa ea si o sa plece IUBITA, in bratele voastre, nu ca atatia alti catei nefericiti care se sting in singuratate, bolnavi inainte de vreme, raniti de moarte, speriati si in frig. Practic, la 16 ani, catelusa e ca o batranica de 90-100 de ani. Poate ca atunci cand o sa se intample... vei gasi un pic de consolare in faptul ca viata ei a fost si lunga, si fericita alaturi de voi. Si, pana atunci, ii mai poti inca oferi bucurii care fac un caine fericit - mangaieri, alinturi, mancarea/gustarea care-i place si pe care o poate manca...

Aveti grija de voi.
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby doina-manuela on Sun Jan 06, 2008 9:03 pm

Asa e, ai mare dreptate, ea a fost o norocoasa...
Asa mi-am si propus sa o rasfat, sa fie fericita pana in ultima clipa!
va tin la curent cu ce urmeaza...
doina-manuela
puiandru
puiandru

Next

Return to Probleme de sananate la caini