Deparazitarile - la cat timp, cu ce si cum - I

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale pisicilor.

Moderator: laura34215

Postby yrandreia on Mon Jan 24, 2005 11:16 am

Sis-mis, vrei sa spui ca exista posibilitatea sa nu-l gasesc? Eu personal nu am cumparat pastilute niciodata pt ca mi le-a dat chiar vetul! Dar... avand in vedere ca alt vet mi-a recomandat sa schimb medicamentul (macar pt urmatoarea deparazitare) cred ca ar trebui sa-l caut de pe acum ca sa fiu sigura ca ca il am in aprilie, nu?
Ca idee... care este mai bun: Cestal Cat sau Drontal Cat? (nu conteaza pretul ci efectul)
yrandreia
junior
junior

Postby Messa on Mon Jan 24, 2005 12:05 pm

Din cate stiu, Cestalul e mai general. Drontal dai pentru anumite tipuri de viermisori pe care nu le acopera cestalul. Mai sunt Pratel, Prazitel, mai e unul tot cu C dar nu-mi amintesc cum se cheama...
Messa
Alfa (Admin)

Postby joanne on Mon Jan 24, 2005 2:29 pm

Messa wrote:, Prazitel, mai e unul tot cu C dar nu-mi amintesc cum se cheama...

Nu cumva e Prazimec-C ,am cumparat si eu o singura data cand nu am gasit cestal.
joanne
antrenat
antrenat

Postby Messa on Mon Jan 24, 2005 8:03 pm

Nu e Prazimec... E altceva.
Messa
Alfa (Admin)

Postby blue on Mon Jan 24, 2005 8:12 pm

Yrandreia, Drontalul pentru pisici nu contine si febantel (care actioneaza impotriva teniilor); cel cu febantel e un produs numai pentru caini!
Un produs eficient si recomandat atat pentru caini cat si pentru pisici este Parazanul.
blue
Crescator

Postby yrandreia on Tue Jan 25, 2005 4:26 pm

Multumesc frumos, Blue! O sa renunt la Drontal! Banuiesc ca exista prospect pentru Parazan ca sa stiu cum trebuie sa il administrez.
yrandreia
junior
junior

Postby blue on Tue Jan 25, 2005 5:41 pm

Pentru orice medicament exista prospect. :D O tableta la 10 kg se da din Parazan.

P.S. Medicii recomanda inainte cu jumate de zi de tratament si cel putin 4 ore dupa, dieta cu orez si lapte batut. Cica asa se desprind si elimina mai usor teniile...
blue
Crescator

Postby sis-mis on Tue Jan 25, 2005 6:10 pm

uitativa ce am pregatit pentru Drontal Cat (deocamdata):

O tableta contine (pentru pisica de 4 kg):
- 20mg praziquantela si
- 230mg pyrantel-embonata

se rocomanda pentru tratament impotriva:

Image Image
sis-mis
Crescator

Postby sis-mis on Tue Jan 25, 2005 6:17 pm

sper sa nu me omorati daca iese prea mare poza :oops: :

Image
sis-mis
Crescator

Postby blue on Tue Jan 25, 2005 7:04 pm

Sis-mis, praziquantelul si pyrantelul nu au efect asupra tuturor tipurilor de cestode, ele actioneaza in special asupra nematodelor. Doar Drontal Plus (adica cel pentru caini) contine si febantel.
blue
Crescator

Postby sis-mis on Wed Jan 26, 2005 12:21 am

cred ca ai confundat, lucrurile stau exact invers: Praziquantel are spectrul cel mai larg impotriva tuturor cestodelor. Febantel este eficace numai impotriva Teniei.

Cestodes
- Spirometra species (Spirometra)
- Spirometra mansonoides (Spirometra)
- Mesocestoides lineatus (Mesocestoides)
- Dipylidium caninum
- Taenia taeniaeformis
- Echinococcus multilocularis (Echinococcus)

In cazul Nematodelor, lucrurile stau putin altfel:
Strongyloides planiceps (Rhabditoids), Strongyloides felis (Rhabditoids) si Uncinaria stenocephala (Hookworms) efectul nu are nici Febantel, nici Praziquantel nici Pyrantel, ci numai Ivermectin.
La restul nematodelor care apar in intestinul subtire, este eficace la fel si Drontal (combinatia: Rraziquantel si Pyrantel) si Febantel.

Nematodes
- Toxocara cati (Ascarids)
- Toxascaris leonina (Ascarids)
- Strongyloides planiceps (Rhabditoids)
- Strongyloides felis (Rhabditoids)
- Ancylostoma tubaeforme (Hookworms)
- Ancylostoma braziliensis (Hookworms)
- Uncinaria stenocephala (Hookworms)
sis-mis
Crescator

Postby blue on Wed Jan 26, 2005 10:26 am

sis-mis wrote:cred ca ai confundat, lucrurile stau exact invers: Praziquantel are spectrul cel mai larg impotriva tuturor cestodelor. Febantel este eficace numai impotriva Teniei.

Nu, febantelul are spectrul cel mai larg impotriva cestodelor, iar teniile sunt cestode. :wink:
blue
Crescator

Postby sis-mis on Wed Jan 26, 2005 10:38 am

blue wrote: Nu, febantelul are spectrul cel mai larg impotriva cestodelor, iar teniile sunt cestode. :wink:

- Tenia este numai una dintre cestode
- Febantel in corpul cainilor si pisicilor nu are aceasi efect
- Febantel are spectrul larg impotriva cestodelor, insa la caini :!:
- Febantel la pisici nu are efect la fel de mare ca si Praziquantel
- Febantel la pisici are efect numai impotriva Tenilor, nu si impotriva celaltor cestodelor
- Praziquantel pentru pisici este ce e Febantel pentru caini (cand e vorba de cestode)
- De aia Drontal Cat nu contine Febantel (ne fiind destul de eficace impotriva cestidelor la pisici), ci contine Praziquantel si Pyrantel, iar Drontal Plus (pentru caini) contine Febantel

- ...mai trebuie ceva explicat?
sis-mis
Crescator

Postby blue on Wed Jan 26, 2005 11:31 am

Nu, multumesc! :wink: Inseamna ca doctorul nostru nu se pricepe deloc la deparazitari ...opinia lui e cu totul alta; daca tot intrebi ce ar mai trebui explicat e ...eu pe cine sa cred? :roll:
blue
Crescator

Postby sis-mis on Wed Jan 26, 2005 12:08 pm

Cum procedezi tu de obicei cand un veterinar iti spune ceva?

Eu m-as fi mai documentat, cum am facut si acuma si cum fac in general cand apara informatile diferite de cele care am eu.
Veterinarul, evident, nu poate sa tine toate informatile in cap, iar daca nu s-a uitat in prospect, probabil ca informatile care ti a dat se referea mai de graba la caini, decat la pisici... doar nu ai avut deja experienta ca iti au recomandat vaccinurile impotriva ciupercilor pentru caini, ca find bune si pentru pisici, iar aceasi producator produce vaccinurile in aceasi scop si pentru pisici.

Sunt convinsa ca nu crezi, ca producatorul nu ar fi adaugat si Febantel in compozitia tabletei pentru pisici, dace deja le foloseste in tablete de caini. Cred ca nu mai este nici o noutate ca metabolizmul la caini si pisici difera in acest fel ca supstante care sunt foarte recomandate la caini, pot ficontraindicate la pisici... Nu este chiar cazul cu Febantel, insa la pisici nu are acel efect cum are la caini, in timp ce praziquantel este foarte recomandat

Drontal:
Dogs- Praziquantel 50 mg, Pyrantel Embonate 49.8 mg, Febantel 250 mg;
Cats- Pyrantel Embonate: 120 mg, Praziquantel: 30 mg
sis-mis
Crescator

PreviousNext

Return to Probleme de sananate la pisici