De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Re: De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Postby PaulT on Thu Feb 05, 2009 6:13 am

Pink_Panther wrote:Da, vara sunt problemele cele mai mari, cu toate ca avem aer conditionat la masina. Nu se agita, sta la locul ei, ca e ditamai vaca si daca s-ar fatai prin masina cred ca am innebuni :D O sa incerc chestia cu cuburile de gheata, am scris si eu despre asta intr-un articol despre mersul cu masina pentru site, dar nu am apucat sa o pun in practica :)

Probabil ca face asa de caldura. Daca e soare, pune-o sa stea pe partea cu umbra. Ai grija cata gheata ii dai. Nu mai mult de 250 ml, in bucatele mici (juma' de cub) , si nu toate odata, ci asa cate una pe minut, si numai daca e cuminte (calm submissive). Daca dupa 15 minute de "tratament" tot face bale se poate sa fie din alta cauza.
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Thu Feb 05, 2009 6:26 am

Pink_Panther wrote:Paul, esti a great asset pentru forum asta! :kiss:

Multumesc!

Si daca tot ai pus problema asa, le spun si eu celorlalti forumisti: postati fratilor, puneti intrebari, spuneti ce probleme aveti sau ce va intereseaza, altfel forumul nu functioneaza si problemele la caini nu se rezolva de la sine.
La intrebarile despre recompense canine am sa raspund in weekend-ul asta.

Salutare,

Paul
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Sat Feb 07, 2009 2:11 pm

PaulT wrote:1. Ce tipuri/feluri/moduri de recompense canine cunoasteti?
2. Puteti da exemple de comportament canin nedorit invatat prin recompensare in necunostiinta de cauza?

Mancarea: Este cea mai puternica recompensa. Greseala frecventa: Cand vine vremea mesei si cainele vede stapanul ca-i pune de mancare incepe sa se agite, sa latre si sa sara cu labele pe stapan. Stapanul da de mancare cainelui. Cainele se va agita/latra/sari tot timpul inainte sa i se dea sa manince.

Apa: Este o recompensala fel de puternica ca si mancarea, dar este greu de manipulat. Sub forma de gheata e mai usor de folosit. Greseala frecventa: Cainele isi baga labele in castronul cu apa si il varsa. Stapanul vine si umple castronul cu apa. Cainele invata sa verse castronul cu apa tot timpul.

Atingerea/Mangaierea: O recompensa foarte puternica. Greseala frecventa: Exemplul Alinei este foarte bun. Dar am si eu unul: Sotia sta in pat. Cainele vine, se urca in pat neinvitat, se aseaza langa ea, se sprijina de ea, apoi se apasa si se cuibareste langa ea. Femeia in capul ei isi zice: uite ce mult ma iubeste cainele si cum a venit el la mine si ce ma mai iubeste. Apoi il mangaie incetisor non-stop 30 de minute in timp ce citeste o carte . Sotul vine si vrea sa se bage si el in pat, dar cand se apropie cainele incepe sa latre si da sa-l muste pe sot. In capul cainelui sotia si patul sunt propietatea lui si nimeni nu are voie sa se atinga de ele.

Tonul vocii/laudat/duios: Excelent ca recompensa secundara, daca este folosit cu mancare/mangaiere: Exemplu gresit: Cainele se duce si incepe sa rontaie la un pantof. Stapana il vede se duce la el si incepe sa-i spuna pe un ton duios: "Dragalasul mamii, ce frumos e baiatu' lu' mama. Te rog sa lasi pantoful lui mami in pace, ca mami o sa se duca sa iti dea mancarica si o sa ne jucam apoi in parculet. Si sa vezi ce o sa-ti placa, ca pantoful lui mami nu e bun de mancare, frumosule, sa nu te deochi!". Si o tot tine asa in timp ce mangaie cainele cateva zile. Dupa ceva timp femeia se plinge tuturor cum cainele ei este obsedat de pantofi si nu mai stie ce sa-i faca.

Joaca de orice fel, cu stapanul sau jucaria:. Recompensa excelenta, dar agita cainele asa cum a spus si Alina si e greu de folosit pentru un stapan neexperimentat. Exemplu gresit: Cainele tine in gura un obiect. Stapanul vrea sa recupereze obiectul. Cainele fuge in dormitor si se baga sub pat. Stapanul vrea sa prinda cainele si se baga dupa el, dar cainele fuge in alta camera. Stapanul alearga dupa el, dar cainele acum fuge in bucatarie si se baga sub masa. Si uite asa se fugaresc amandoi prin toata casa, cu stapanul pe urmele cainelui, intr-o joaca nebuna inteleasa numai de caine. Dupa 10 minute de fugareala stapanul recupereaza obiectul cu pricina. In curind cainele fuge tot timpul de stapan care nu intelege de ce cainele nu vrea sa stea sa fie prins. Alt exemplu gresit: Cainele face pipi pe covor din greseala. Stapanul vine sa faca curat si incepe sa frece cu carpa iar cainele e langa el. Cainele se agita si tot incearca sa prinda carpa, se invarteste in jurul stapanului si nu-l lasa sa faca curat. Dupa cateva zile stapanul se tot intreaba de ce a reinceput cainele sa faca pipi in casa. Alt exemplu: Cainele se agita si latra inainte sa i se arunce jucaria. Stapanul nu da importanta acestui fapt sau chiar il distreaza acest comportament "bucuros" la caine. Dupa cateva zile cainele se agita si latra de fiecare data inainte sa i se arunce jucaria, si o face din ce in ce mai puternic. Acum jocul nu mai poate fi oprit decat cu mare greutate datorita agitatiei si latraturilor cainelui. In cazurile cel mai grave stapanul nu se mai joaca cu cainele datorita acestei agitatii care acum a devenit incontrolabila si de nesuportat.

Atentia stapanului:La fel ca si joaca. Are cele mai mari sanse sa fie folosita gresit de o persoana neexperimentata. Exemplu gresit: Cainele latra. Stapanul se duce spre caine sa vada de ce latra. Cainele a realizat ca prin latrat poate atrage atentia stapanului si de acum incolo va folosi latratul ca sa-l faca pe stapan sa vina la el.

Satisfactia legata de compania altor caini:. Cinii sunt animale care se strang in grup. Poate fi folosita ca recompensa dar numai pentru intervale foarte lungi. De obicei se foloseste dupa antrenamentul individual al cainelui cand e readus in grup/ sau lasat in compania altor caini. Exemplu gresit: Stapana duce cainele in fiecare zi in parcul de catei care e la 500m de casa. De cum iese pe usa cainele trage in lesa ca disperatul pana ajunge in parc cand i se da drumul. Ce a invatat cainele?

Satisfactia legata de investigare/explorare: Folosita incorect comunica cainelui ca e seful haitei. Exemplu gresit: Stapanul iese la plimbare cu cainele in lesa. Cainele e lasat sa mearga pe unde vrea el si sa miroasa ce vrea el tot timpul, practic isi trage stapanul peste tot. In clipa asta cainele e seful haitei. Wrong!

Evadarea dintr-un loc inchis/iesirea dint-o situatie neplacuta:. E perceputa de caine ca o recompensa. Exemplu gresit: Stapana plimba cainele si pe langa ei trece un camion cu mult zgomot. Cainele e putin speriat si stapana il ia imediat in brate. De acum incolo cainele se sperie mereu de camioane si sare in brate la stapana.

Somnul: E perceput de caine ca o recompensa. Evident, nu poate fi folosit ca recompensa in practica.

Satisfactia adapostului/Protectia de vreme rea: De cele mai multe ori e folosita gresit. Exemplu gresit: Cainele zgarie la usa iar stapanul il lasa inauntru. Dupa un timp stapanul va trebui sa vopseasca/schimbe usa. Exemplu corect: Cainele vine la usa, se pune singur in "sezi" si asteapta cuminte sa i se deschida usa. Stapanul deschide usa cainelui care e recompensat ca a stat cuminte la usa inainte sa fie primit in casa la adapost.

Atitudinea stapanului: Stapanul e foarte multumit/mandru de caine in sufletul lui pentru cum se poarta cainele, desi nu-i vorbeste, nu se uita la el si nu il atinge. Cainele simte starea sufleteasca a stapanului si vede acest lucru ca pe o recompensa si capata si mai mare incredere in stapan. Este des folosit de dresori/handleri in antrenamentele avansate/concursuri/paza/etc., unde o legatura puternica caine/om este necesara.

Mai sunt si altele precum: satisfacerea nevoilor fiziologice (pp si kk), satisfacerea nevoilor sexuale (in special la masculi), rosul de obiecte (in special la pui cand schimba dintii), etc.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Sun Feb 08, 2009 9:28 pm

Pentru ca imi ia destul timp sa scriu despre diverse probleme de psihologie la caine m-am hotarat sa postez un subiect nou o data pe saptamana.
Voi raspunde la intrebari si la comentariile voastre dupa cum am timp.

Intrebarea pentru saptamana viitoare este:
Ce efect are castrarea la caine (mascul sau femela)?

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mebra on Mon Feb 09, 2009 10:07 pm

Paul,
de trei luni citesc de pe net cam tot ce se poate legat de catei si comportamntul lor si de 3 saptamani intru pe Animalutze.ro ca si guest... abia dupa ce am ajuns pe acest forum, am realizat ca nu am invatat nimic din informatiile pe care le citisem inainte :bang:
aici, explicat de tine, am gasit lucruri concrete... explicate ... postarile tale imi raspund si la intrebarile pe care nu am apucat sa mi le pun .. ma surprinde ca dupa atat timp de navigat pe net, nu am gasit niciunde conceptele explicate de tine... nimeni nu vorbeste despre plimbare structurata, despre importanta exercitiului+disciplina+afectiune, de ce si cum, nimeni nu aminteste de reguli ... de recompensele pe care le acordam catelului si nici nu ne dam seama, si multe altele ... ce sa-ti spun, iau notite ca in faculta...
stiu ca iti ia mult timp sa postezi, dar sa stii ca pentru noi e mana cereasca si sunt multi ca mine care se pregatesc asiduu sa primeasca in viata lor un cutzu drag ... :D

aici vine intrebarea mea...
al meu vine la sfarsitul primaverii, e primul meu catel (baietel) si imi doresc sa-l cresc cat pot eu de bine ... nu mi-as ierta-o daca ar iesi un rasfatzat, dar nu as vrea nici sa cad in extrema cealalta ...
de unde stiu cat pot fii de ferma cu un catel de 2 luni/4 luni/8luni/etc...?
sunt sigura ca atunci cand se va uita la mine cu ochisorii lui plangaciosi si dulci, nu voi mai stii daca am fost corect de ferma sau prea ferma...

daca sunt offtopic, va rog sa ma scuzati, nu am mai postat pe forumuri pana acum si nu prea stiu unde si cum ... :oops: daca intrebarea ar face subiectul/obiectul unui alt topic, nu as stii sa-l deschid... :napoleon:

multumesc.
Mebra.
mebra
puiandru
puiandru

Postby mebra on Mon Feb 09, 2009 10:28 pm

PaulT wrote:Pentru ca imi ia destul timp sa scriu despre diverse probleme de psihologie la caine m-am hotarat sa postez un subiect nou o data pe saptamana.
Voi raspunde la intrebari si la comentariile voastre dupa cum am timp.

Intrebarea pentru saptamana viitoare este:
Ce efect are castrarea la caine (mascul sau femela)?

unul din efectele logice ale castrarii la caine ar fii diminuarea agresivitatii vis-a-vis de ceilalti masculi. nu cred ca isi mai doreste sa fie dominant intr-un grup de alti cativa caini.

e foate posibil sa isi piarda si interesul pentru catelele care sunt in calduri.

imi vin in minte si cresterea in greutate si atasamentul crescut fata de stapani, dar aici s-ar putea sa confund efectele castrarii la pisic cu cel la caine.

Mebra.
I am not always happy ... but I know somebody that will always make me smile ...
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Tue Feb 10, 2009 7:57 am

mebra wrote:Paul,
de trei luni citesc de pe net cam tot ce se poate legat de catei si comportamntul lor si de 3 saptamani intru pe Animalutze.ro ca si guest... abia dupa ce am ajuns pe acest forum, am realizat ca nu am invatat nimic din informatiile pe care le citisem inainte :bang:
aici, explicat de tine, am gasit lucruri concrete... explicate ... postarile tale imi raspund si la intrebarile pe care nu am apucat sa mi le pun .. ma surprinde ca dupa atat timp de navigat pe net, nu am gasit niciunde conceptele explicate de tine... nimeni nu vorbeste despre plimbare structurata, despre importanta exercitiului+disciplina+afectiune, de ce si cum, nimeni nu aminteste de reguli ... de recompensele pe care le acordam catelului si nici nu ne dam seama, si multe altele ... ce sa-ti spun, iau notite ca in faculta...
stiu ca iti ia mult timp sa postezi, dar sa stii ca pentru noi e mana cereasca si sunt multi ca mine care se pregatesc asiduu sa primeasca in viata lor un cutzu drag ... :D

Multumesc pentru aprecieri. Ceea ce spui tu este adevarat, adica faptul ca pe net nu prea vorbeste nimeni despre asta. Si nu e numai pe net, ci si in carti si publicatii lunare de specialitate. "Dog market/industry" este un business cu vinzari de 43 de miliarde $ anual (in 2008) numai in SUA unde sunt inregistrati peste 328 milioane de caini. Este o afacere care prospera de la an la an si nu este afectata nici un pic de criza financiara curenta. De ce? Pentru ca oamenii chiar daca sunt stramtorati la bani si nu mai cumpara masini, benzina, bunuri in casa, produse electro-casnice, bijuterii, haine, etc. si vor face economii peste tot, nimic nu-i va opri sa cumpere la fel sau chiar ceva in plus pentru catelul lor cel drag. Toate reclamele si banii in marchetarea produselor se bazeaza pe dragostea neconditionata a oamenilor pentru cainii lor. Si acum de ce ar vorbi un producator sau vinzator de produse pentru caini de reguli de comportament cand clientii trebuie de fapt sa cumpere si abia dupa aia sa gandeasca daca ce au cumparat le trebuie de fapt. Chiar si cei ce scriu carti in prezent, interesul lor e sa vanda cartea si nu sa te invete pe tine ce trebuie. Iar pentru ca o carte sa se vanda ei vorbesc in termeni generali si o scalda, pentru ca sunt in general sponsorizati de marile concerne ce produc lucruri care trebuiesc vandute. Si regula acestora e "Nu ne speria clientii cu regulile tale idioate ca nu-ti sponsorizam cartea! Si oricum oamenilor nu le pasa de ele, ei vor doar sa sa se simta bine cand cumpara". Am mai scris despre wee-wee pads-uri. Imagineaza-ti ca pe eticheta scrie "Atentie, daca folositi acest produs s-ar putea sa va conditionati cainele sa nu-si mai faca nevoile afara". Pai cine il mai cumpara? Si daca se gaseste unul sa scrie asta undeva se vor gasi 100 platiti de producator sa spuna cum ca ei nu au avut nici o problema si ca de fapt ala care a zis-o habar nu are ce spune. Exista si carti bune, dar in general ele au fost scrise inainte de 1980 (cel putin cele pe care le-am citit eu), si foarte putine in ultimii ani. Trebuie sa ai curaj sa spui adevarul, o anumita situatie si recunoastere in domeniu, ca sa nu mai spun de bani. Pe internet e si mai rau ca toti spun ce vor si ce cred ei, iar cateodata mai sunt sunt si agresivi. Nu am gasit pana acum un forum "ca lumea".
Daca aici ai gasit ce cautai eu iti urez "Bine ai venit!" pe forum si sper sa gasesti ce cauti si in continuare.

mebra wrote:aici vine intrebarea mea...
al meu vine la sfarsitul primaverii, e primul meu catel (baietel) si imi doresc sa-l cresc cat pot eu de bine ... nu mi-as ierta-o daca ar iesi un rasfatzat, dar nu as vrea nici sa cad in extrema cealalta ...
de unde stiu cat pot fii de ferma cu un catel de 2 luni/4 luni/8luni/etc...?
sunt sigura ca atunci cand se va uita la mine cu ochisorii lui plangaciosi si dulci, nu voi mai stii daca am fost corect de ferma sau prea ferma...

daca sunt offtopic, va rog sa ma scuzati, nu am mai postat pe forumuri pana acum si nu prea stiu unde si cum ... :oops: daca intrebarea ar face subiectul/obiectul unui alt topic, nu as stii sa-l deschid... :napoleon:

multumesc.
Mebra.

Recunosc ca esti cam off-topic aici, dar intrebarea ta ascunde o problema foarte importanta. Iti recomand sa deschizi un topic nou despre "Pregatirile necesare pentru aducerea unui caine in familie".
E usor sa deschizi un topic nou, citeste cum se procedeaza in sectiunea FAQ de pe forum.

Chestia cu fermitatea o putem discuta mai tarziu. Dar tot ce am scris pana acum vorbeste despre calm asertive, care inseamna calm dar ferm, relaxat dar in control. "Prea ferm" inseamana ca nu mai esti calm. Fii o persoana echilibrata. Stiu ca este greu sa fii asa daca nu stii ce inseamna, indiferent cat de bine explica cineva in cuvinte. Personal iti recomand sa vezi filmuletele de dresaj postate de Gabriel Cocu in http://www.youtube.com/user/dresajro ca sa iti faci o idee despre ce inseamana calm assertive. Gabriel e calm assertive tot timpul cand lucreaza cu cainii. :D

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby Messa on Tue Feb 10, 2009 3:52 pm

ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby PaulT on Sat Feb 14, 2009 7:18 am

PaulT wrote:Ce efect are castrarea la caine (mascul sau femela)?

Sunt foarte multi posesori de caini care nu-si castreaza cainii crezind ca le fac un rau (aplica psihologia umana si se gaindesc ca e tare rau sa fii asa). Altii sunt in extrema cealalta si spun ca trebuiesc sterilizati ca sa nu mai fie agresivi sau pentru a opri un comportament nedorit. Cu totii stim ca in general adevarul e pe la mijloc, iar in randurile ce urmeaza am incercat sa dau cat mai multe informatii posibile pentru a intelege exact problema.

Mascul
Efectul castrarii la mascul este foarte bine inteles la animalele domestice de mii de ani (cal, taur, porc, etc) si este o practica curenta pentru a schimba comportamentul acestora. Ei bine aceasta practica nu a fost aplicata in mod curent la caini, ceea ce ne spune clar ca istoric vorbind schimbarile de comportament la caine sunt diferite sau mai subtile. Asta nu inseamna ca nu sunt vizibile, dar este gresit sa credem ca daca o facem vom schimba un anumit comportament nedorit. Efectul castrarii variaza de la caine la caine, si nu este legat numai de reducrea nivelului de testosteron. Dupa castrare testosteronul dispare din sistemul circulator in 6 ore, dar s-a observat ca masculii castrati inca mai monteaza catele in calduri. Unii isi pierd interesul dupa 6 luni iar altii dupa 12 luni. Sunt unii care continua sa o faca toata viata si femelele in calduri sunt la fel de stimulate si accepta sa fie montate si de cei castrati si de cei intacti, fara deosebire.
Studii stiintifice au aratat ca din punct de vedere statistic urmatoarele comportamente sunt schimbate astfel:
Fugitul de acasa/explorare: se reduce in 90% din cazuri (rapid 45%, incet 45/%, fara efect 10%)
Agresivitatea intre masculi: se reduce in 60% din cazuri (rapid 25%, incet 35%, fara efect 40%)
Apetitul sexual: se reduce in 60% din cazuri (rapid 30%, incet 30%, fara efect 40%)
Marcarea teritoriului: se reduce in 50% din cazuri (rapid 20%, incet 30%, fara efect 50%)
In general se poate spune ca sunt 50% sanse de a altera un anumit comportament prin castrare daca acesta a fost invatat deja. Iar daca se produce o schimbare, aceasta este rapida in 50% din cazuri si lenta in 50%.
Deasemenea NU s-au observat schimbari majore legate de:
- "personalitatea" cainelui
- memorie
- calm
- porniri distructive
- comportamentul fata de copii
- activitate excesiva
- atentie, dar daca trebuie sa fie atent mult timp vigilenta scade.
- abilitatile cainelui: vanatoare, paza, etc.
- relatia cu oamenii in general, cu exceptia acceptarii de a fi dominat mai usor imediat dupa castrare de catre oamenii din casa.
- reflexe conditionate (cele vechi se pastreaza), dar imediat dupa castrare cele noi se formeaza mult mai greu, dar efectul dispare cu trecerea timpului.
- comenzile deja invatate (se pastreaza), dar imediat dupa castrare cainele invata mai greu, dar acest efect dispare cu trecerea timpului.
In schimb s-au observat diferente foarte mari comparand caini castrati la 1 luna, 6 luni, 9 luni cu cei intacti de aceeasi varsta in ce priveste dezvoltarea fizica.
Cu cat e facuta mai devreme diferentele fizice sunt mai mari, de aceea este de preferat sa se astepte pana cand cainele atinge maturitatea.
Din aceasta tragem concluzia: Castrarea nu influenteaza in mod negativ cainele, si ca nu trebuie sa ne para rau daca o facem.

Femela
Femelele sunt active hormonal (sexual) de 2 ori pe an timp de 2 luni, de aceea sterilizarea acestora nu schimba intr-un mod semnificativ comportamentul acestora.
Din aceasta tragem concluzia ca femelele sunt sterilizate doar ca masura contraceptiva si pentru a elimina scurgerile vaginale. Sterilizarea la femele trebuie facuta la maturitate si inainte de primul ciclu.

Atat la mascul/femela sterilizarea elimina aparitia cancerului de prostata/cancerului ovarian.
In concluzie, daca nu se doresc pui de la un anumit caine este mai bine daca este sterilizat la maturitate.

Parerea mea personala este de a lasa inmultirea cainilor pe seama crescatorilor profesionisti care o fac in cunostiinta de cauza, de a steriliza cainii de companie pentru a preveni sarcinile nedorite, supra-popularea, eliminarea cancerului la organele sexuale si cel mai important de a opri accidentele genetice sau a celor de temperament facute in necunostiinta de cauza.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Sun Feb 15, 2009 8:18 pm

Ce stiti despre "nas, ochi, urechi...in aceasta ordine" si despre "nu atinge, nu vorbi, nu te uita" cand vorbim de pshihologia canina si legat de modul in care cainii interactioneaza cu alte animale sau cu oamenii?
Raspunsul saptamana viitoare.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby andra13gabriela on Mon Feb 16, 2009 3:40 pm

Extraordinar! felicitari pentru fiecare tema/problema atinsa/rezolvata.
Eu sint mindra "posesoare" a unui cokeras de 6 ani si 5 luni, necastrat, fara pedigree. "Posesoare", deoarece l-am cumparat in anul 1 de facultate, l-am luat cu parvoviroza, am avut norocul de a descoperi un doctor extraordinar si ciinele s-a vindecat, l-am crescut in camera mea de camin, l-am dus acasa in fiecare vacanta timp de 3 ani, parintii mei s-au atasat, l-am lasat acasa de mai mult de 3 ani. De ce e necastrat? Din motivul stupid sustinut de mine: Am plins prea mult linga el cind a avut parvoviroza, asa ca nu-l voi face sa treaca printr-o operatie. Parintii mei au un al treilea copil prin Ares, asa ca au acceptat acest motiv. In vara il vom castra, deoarece intre timp am adoptat un motan pe care l-am castrat si am inteles care sint beneficiile castrarii. Desi Ares este ciinele "de acasa", desi doarme in pat cu parintii mei, cind intru pe usa (asta se poate intimpla in fiecare weekend sau la 2-3 luni), este ca o mingie vie, sare intr-una si ma spala pe ochi cm cu cm. Probabil ca ma va considera toata viata stapina lui, vom vedea.

Acum, sa-ti zic ce stiu eu despre: nas, ochi, urechi, din ipostaza de "stapina" de cokeras.
Nas: daca e umed e bine, caci e normal, dar nu prea umed, caci e racit; daca e uscat nu e bine, caci are temperatura.
Ochi: daca sint rosii si pleostiti, ii este somn sau este racit, sau "a tras curent"(stiu ca nu-i o explicatie medicala si exista doar in Romania), daca prezinta scurgeri exista riscul unei conjunctivite (se poate trata cu canamicina), in functie de expresia ochilor iti poti da seama de starea "psihica" a animalului
Urechi: trebuie curatate periodic, dar nu "in pofunzime" pentru a nu rani timpanul ciinelui, trebuie controlate in permanenta de capuse.

...dupa cum vezi, la intrebarea:"Ce stiti despre nas, ochi, urechi...in aceasta ordine?" Raspunsul este: "Foarte putine"
...despre: nu atinge, nu vorbi, nu te uita...nimic

Ai postat duminica, pe 15 februarie, deci poti considera ca azi, luni, 16 februarie este "saptamina viitoare" (asta pentru a incerca sa te determin sa postezi mai repede :wink: )
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby PaulT on Mon Feb 16, 2009 6:16 pm

Andra13Gabriela, acesta e un topic de psihologie canina, raspunsul la "nas, ochi,urechi..." nu are nimic de-a face cu medicina canina sau igiena cainelui :wink:

andra13gabriela wrote:Ai postat duminica, pe 15 februarie, deci poti considera ca azi, luni, 16 februarie este "saptamina viitoare" (asta pentru a incerca sa te determin sa postezi mai repede )

Greseala mea, corect era sa spun "raspunsul in weekendul viitor" :D

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby andra13gabriela on Tue Feb 17, 2009 11:32 am

Daca e vorba de psihologie canina, chiar nu stiu nimic, asa ca am sa astept weekend-ul viitor. Parol.
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby mebra on Wed Feb 18, 2009 11:23 pm

PaulT wrote:Ce stiti despre "nas, ochi, urechi...in aceasta ordine" si despre "nu atinge, nu vorbi, nu te uita" cand vorbim de pshihologia canina si legat de modul in care cainii interactioneaza cu alte animale sau cu oamenii?
Raspunsul saptamana viitoare.

Foarte interesant subiectul … si nu foarte simplu ...

S-ar putea sa nu bash reusesc sa raspund intrebarii tale, dar iata la ce ma gandesc:

1. mirosul e primul simt exersat de un caine « asezat » intr-un mediu… chiar si cand subiectul nu este vazut si auzit, el este simtit/detectat in curentii de aer …

Nu sunt sigura, dar am motive sa cred ca un caine nu poate traii fara acest simt… este fundamental. Nu stiu daca un caine mai poate fii unul echilibrat, atat timp cat nu isi mai poate satisface nevoia de explorare …

Probabil ca acesta este motivul pentru care ai specificat ca mirosul sa fie inaintea celorlalte ...

2. ochii … subiectul odata reperat olfactiv, este localizat vizual in directia de unde a venit mirosul ...

Se pare ca un caine poate traii fara acest simt. Am vazut caini (nu la noi, ci in State) pe Animal Planet, adoptati care au avut o viata normala in ciuda acestui handicap, bazandu-se acuitatea celorlalte simturi.

3. auzul, e al treilea din scala noastra, dar nu e mai putin important. Orientarea, instinctele (de aparare), atentia si concentrarea au la baza si acest simt.

Tot din povesti (fericite)de viata (de catel), se pare ca fara acest simt un caine poate traii normal atata timp cat are miros si vaz.

Un lucru interesant: « ochii » si « auzul » se pot inlocuii reciproc in anumite sintuatii. De exemplu : imi invat catelul o comanda. Acesteia ii asociez simultan si un cuvant si un gest.
(Daca antrenamentul facut e unul reusit …) … cu comanda respectiva pot sa obtin reactia dorinta si daca stau in spatele unui zid (deci ma aude, nu ma deve) si daca stau la 200m distanta si dau comanda incet (nu ma aude, dar imi vede gestul asociat comenzii). Nu e ideea mea, am citi-o si eu. Dar mi sa parut un bun exemplu de cum un simt poate compensa lipsa celuilalt.

Nu stiu daca am zis ceva, dar cam asta mi-a trecut prin minte...

Multumesc pentru timp,
Mebra.
I am not always happy ... but I know somebody that will always make me smile ...
mebra
puiandru
puiandru

Postby adinutzyc21 on Sat Feb 21, 2009 6:04 am

Nas: simtul mirosului este simtul de baza al cainelui. Am putea zice chiar ca isi duc viata prin acest simt, si asa cum a zis si mebra, un caine nu poate trai fara simtul acesta. Este pentru ei la fel de important ca vazul pentru noi (traiesc mai ales prin intermediul acestui simt, si le lipseste posibilitatea de a intelege si de a se adapta vietii fara acest simt atat de crucial). Cainii comunica intre ei in primul rand prin miros. Atunci cand doi caini se intalnesc, ei intai se miros (ca sa se cunoasca). Cainii comunica intre ei prin acest simt mai intai. De acelasi simt se folosesc si pentru marcarea teritoriului, iar femelele emit un miros pentru a atrage masculii (de asta nu sunt sigura, ce sunt de fapt acei hormoni si cum sunt perceputi). Simtul mirosului ii ajuta sa gaseasca mancare (puii de caine orbi gasesc sfarcul mamei cu ajutorul mirosului). De asemenea (daca acceptam ca hormonii si alte substante emise de corp emit miros) prin miros percep frica sau amenintarea si ii ajuta sa-si evalueze pozitia / le influenteaza reactiile in anumite situatii.
Ochi: vederea este cel de-al doilea simt al cainelui. Atunci cand doi caini se intalnesc, ei comunica intai prin miros, si dupa aia prin contact vizual.
Urechi: Auzul vine abia pe locul trei. Desi au un auz foarte bun, celelalte simturi primeaza.

De ce e important? Fiindca arata ca oamenii comunica in mod gresit cu cainii lor: intai prin auz (comenzi verbale), apoi prin vaz (contact vizual, comenzi vizuale etc.) si nu se folosesc deloc de miros. Chiar as fi interesata de sugestii despre cum sa ne dresam cainii cu ajutorul mirosului :) De asemenea, un caine va reactiona mai degraba unui miros puternic din mediul inconjurator decat sa raspunda la o comanda vocala, si este anormal sa te astepti la altceva...

Despre cealalta intrebare nu cred ca stiu corect... Dar as putea sa incerc. Uitati la ce ma gandesc. Un caine trebuie motivat prin recompense si prin opusul lor. A da intr-un caine este un comportament gresit din mai multe motive decat cel evident (un caine batut este un caine fricos, un caine fricos este un caine periculos, un caine incoltit... ei bine nu se poate mai rau decat atat). Deci, am putea folosi "nu atinge, nu vorbi, nu te uita" ca un semn ca aimalul de companie a facut ceva rau si ca asta se va intampla de fiecare data cand va face acel lucru. SAU, am citit de curand despre comportamentul cainilor in haita. Liderul haitei adopta un comportament asemanator in cazul in care membrii haitei sunt speriati / socati de ceva-- se asigura ca sunt bine, si dupa aia merge mai departe. Asta ii convinge pe ceilalti ca acel lucru nu este unul de care sa fie timorati, si mai tarziu vor ignora si ei semnalul. Ei bine, comportamentul majoritatii oamenilor nu este la fel. Ganditi-va la noaptea de revelion cand afara da cu bombardele (pocnitori, artificii etc). Cand stapanul isi vede cainele speriat, tendinta lui este sa il reasigure, sa il mangaie, sa ii vorbeasca, saii acorde toata atentia lui. Drept urmare cainele interpreteaza zgomotul ca fiind ceva cu adevarat important si grav, daca pana si seful haitei ii da atata atentie... si data viitoare va fi si mai speriat. Alt exemplu. Cainele aluneca pe podea sau este lovit din alta intamplare. Un stapan grijuliu ii va acorda imediat atentie, facand din tantar armasar. Data viitoare cainelui ii va fi frica de lucrul care l-a ranit.

Un sef de haita (in salbaticie) doar se va asigura ca membrul grupului e ok (o privire fugara etc) si dupa aceea nu-i va mai da atentie. In scurt timp membrul nu ii va mai acorda atentie nici el. Nu uitati ca un caine nu gandeste ca noi oamenii, si nu are nevoie de un prieten cat are nevoie de un sef. Iar un sef mai bun decat un sef de haita nu poti fi :)
Image
Our lives are like Bollywood movies, somehow everything seems to turn out fine in the end... and if this is not the case,it means THE SHOW IS STILL ON!!!!
adinutzyc21
MODERATOR
MODERATOR

PreviousNext

Return to Comportament canin si dresaj