DUPA STERILIZARE

Discutii despre reproductia pisicilor, despre motivele pentru care se reproduc pisicile, despre oportunitatea sterilizarii/castrarii si varstele indicate, precum si despre nasteri, probleme ce pot aparea la nastere, solutii, ingrijire pui mici, idei, sfaturi, utile.

Moderator: laura34215

Re: DUPA STERILIZARE

Postby musetel on Thu Oct 21, 2010 9:11 am

lilya wrote:...o iubesc de nu mai stiu de mine,te rog sa ma crezi..

cunoastem foarte bine sentimentul :wink:
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby lilya on Thu Oct 21, 2010 9:19 am

:P sunt convinsa!
lilya
puiandru
puiandru

Postby aurora777 on Thu Oct 21, 2010 7:38 pm

Ma bucur ca Kira e bine, stiu ca e tare greu sa treci printr-o experienta de genul asta, cred ca mai mult pentru noi decat pentru ele.
Si mie mi s-a rupt sufletul de mila pisicutei mele, si am amanat momentul operatiei pentru castrare cat am putut de mult, poate prea mult pentru ca e recomandat sa o operezi inainte sa intre pentru prima data in calduri. Pisa mea a fost operata la 1 an si 1 luna, dar intrase in calduri de 3 ori pana atunci la interval de 3-4 saptamani, si am zis ca nu se mai putea asa. Am avut mare noroc ca am un medic veterinar de incredere pe care il apreciez foarte mult si totul a fost ok, si-a revenit repede, a fost cusuta cu fir resorbabil asa ca nici nu a mai fost nevoie sa ii scoata firele. Totul a mers foarte bine, fara nici un fel de complicatii, desi eu imi facusem o gramada de probleme inainte pentru cum vor decurge lucrurile, mi-am luat si concediu special ca sa stau cu ea, sa fiu sigura ca e totul in ordine.
Acum au trecut deja 2 luni si aproape ca am uitat.. si cu siguranta ca si ea si noi suntem mai fericiti si mai linistiti asa.
aurora777
puiandru
puiandru

Postby lilya on Fri Oct 22, 2010 9:08 am

Sa dea Dzeu sa fie bine si sanatoasa pisiscuta ta aurora!
Sunt f bucuroasa ,Kira e refacuta aproape complet,devasteaza iar casa,nu sta o secunda,se alinta ,se joaca,mananca de nush cate ori,operatia arata f bine,e super activa,si a inceput sa-i creasca blanita acolo unde a fost rasa...Va multumesc din suflet pt sfaturi si ajutor,am trecut mai usor peste perioada asta datorita voua, m-ati linistit cand imi faceam o gramada de griji.Multa sanatate animalutzelor si sa va bucurati de ele .Aceste mici fiinte aduc atata bucurie in viata noastra cum cred ca nimeni n-ar putea.
Va pup!
lilya
puiandru
puiandru

Postby Heliana on Sat May 14, 2011 6:22 pm

Buna fetelor,

cred ca am o problema... Am dus-o pe Sushi, pisicuta mea in varsta de 6 luni, la sterilizat vinerea trecuta(deci de o saptamana si o zi). Operatia a decurs okay, iesirea din anestezie in parametri normali, iar din urmatoarea zi si-ar fi reluat activitatile obisnuite daca nu as fi oprit-o eu din sarit cand pe birouri, cand pe canapea, etc...4 zile mi s-a zis sa am grija sa nu faca prea multe acrobatii asa ca am temperat-o cum am putut. I-am pus si un guler medical pentru ca devenise obsedata de zona inciziei si mi-a fost frica sa nu ne complicam cu infectii sau suturi desfacute. La cateva zile am observat ca locul operat este umflat (fara sangarare sau alte secretii) si mi s-a zis ca e normal, e o reactie la corpi straini(firele resorbabile). Ce ma sperie e ca si acum, dupa o saptamana, ea inca e umflata in zona aceea. E o umflatura cam cat o nuca, tare, curata(adica nu are secretii) care pare sa nu o deranjeze. M-am gandit ca infectie nu are cum sa fie din moment ce Sushi e mega activa, nu a avut diaree, febra, supuratie... Am sunat azi din nou la cabinet sa le zic ca umflatura nu s-a retras insa n-au raspuns, asa ca am cerut sfatul altui medic veterinar si mi-a zis ca poate fi vorba de hernie. Luni voi merge cu ea la doctor, insa nu pot sta linistita pana atunci...asa ca va intreb pe voi cum vi se parea toata povestea asta cu umflatura...li s-a intamplat si pisicilor voastre, e normal sa persiste atatea zile?
daca ati avut o experienta similara, sau ati mai cunoscut un "caz" ca acesta astept raspunsurile voastre

va multumesc...
Heliana
puiandru
puiandru

Postby Heliana on Sat May 14, 2011 6:22 pm

Buna fetelor,

cred ca am o problema... Am dus-o pe Sushi, pisicuta mea in varsta de 6 luni, la sterilizat vinerea trecuta(deci de o saptamana si o zi). Operatia a decurs okay, iesirea din anestezie in parametri normali, iar din urmatoarea zi si-ar fi reluat activitatile obisnuite daca nu as fi oprit-o eu din sarit cand pe birouri, cand pe canapea, etc...4 zile mi s-a zis sa am grija sa nu faca prea multe acrobatii asa ca am temperat-o cum am putut. I-am pus si un guler medical pentru ca devenise obsedata de zona inciziei si mi-a fost frica sa nu ne complicam cu infectii sau suturi desfacute. La cateva zile am observat ca locul operat este umflat (fara sangarare sau alte secretii) si mi s-a zis ca e normal, e o reactie la corpi straini(firele resorbabile). Ce ma sperie e ca si acum, dupa o saptamana, ea inca e umflata in zona aceea. E o umflatura cam cat o nuca, tare, curata(adica nu are secretii) care pare sa nu o deranjeze. M-am gandit ca infectie nu are cum sa fie din moment ce Sushi e mega activa, nu a avut diaree, febra, supuratie... Am sunat azi din nou la cabinet sa le zic ca umflatura nu s-a retras insa n-au raspuns, asa ca am cerut sfatul altui medic veterinar si mi-a zis ca poate fi vorba de hernie. Luni voi merge cu ea la doctor, insa nu pot sta linistita pana atunci...asa ca va intreb pe voi cum vi se parea toata povestea asta cu umflatura...li s-a intamplat si pisicilor voastre, e normal sa persiste atatea zile?
daca ati avut o experienta similara, sau ati mai cunoscut un "caz" ca acesta astept raspunsurile voastre

va multumesc...
Heliana
puiandru
puiandru

Postby zauberer on Sat May 14, 2011 9:37 pm

O umflatura mica se formeaza de obicei si se retrage pana la scoaterea firelor (eu am pisicile operate numai cu fir neresorbabil la exterior si de fiecare data a decurs totul foarte bine).
Insa o umflatura cat o nuca mi se pare mare,deci numai dupa ce va fi consultata de medic vei putea stii daca este in sfera patologica sau nu.
"Gioconda surâde tuturor. Mai ales timpului."
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Postby llavinia on Sun May 15, 2011 11:13 am

Intrebare,

daca totul e ok, dupa sterilizare la cat timp pot sa ii fac baie?

multumesc,
Image
Image

"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated."
Mohandas Gandhi
llavinia
antrenat
antrenat

Postby MonicaMaria on Wed Jun 15, 2011 10:26 am

Buna..sunt noua pe aici si am nevoie si eu de niste raspunsuri.
Am o pisicuta pe care am sterilizat-o luni(13 mai),dupa amiaza am luat'o acasa.Prima zi a fost mai greu,a trebuit sa o pazesc toata noaptea ptk vroia sa se plimbe si pica.Nu a dormit deloc in acea zi si nici nu i'am dat nimic de mancare si nici apa.A trebuit sa ii scot camasuta pentru ca o deranja si la orice atingere miauna f urat.Acum este miercuri si sunt cam ingrijorata.Ieri toata ziua a dormit se ridica din pat doar sa mearga la litiera.Nu a incercat deloc sa se linga sau sa atinga zona operata.Spre seara a baut putina apa,in rest de mancat nimic.Problema mea este k nici azi,miercuri,nu a vrut sa manance si tot sta bleguta asa in pat.Imi este frica.Am sunat la cabinetul unde am operat'o ptk nu prea pot sa o duc la control..si le'am spus ce se intampla.A spus k nu e ceva grav..dar trebuie totusi vazuta.
Nu stiu ce sa fac.Imi este teama sa nu patesca ceva.Ar trebui sa ma ingrijorez?Ce ar trebui sa fac?Sa mai sun si la alt veterinar? as incerca sa ii iau febra..dar nu stiu cum se face si imi e sa nu o doara sau ceva.
MonicaMaria
puiandru
puiandru

Postby llavinia on Wed Jun 15, 2011 10:47 am

degeaba suni alt veterinar..daca doctorul nu o poate vedea(lua temperatura) nu iti va zice nimica concret.
Vezi si tu cum are nasucul...e cald?uscat?

si a mea a fost tare bleaga, dar a 2-a zi a si mancat si a plecat la plimbare:),am un coleg la servici care mi-a povestit ca pisica lui o luna nu si-a revenit dupa sterilizare...si a luat tratament pt asta.
De aceea fa tot posibilul si mergi cu ea la control!
Image
Image

"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated."
Mohandas Gandhi
llavinia
antrenat
antrenat

Postby MonicaMaria on Wed Jun 15, 2011 12:28 pm

Multumesc pt raspuns..i'am dat putina mancare la plic si a lins sosul.nasul il are rece si f putin umed.E bine?..urechile sunt putin caldute.
mai bine chem acasa doctorul ca imi e cam frica sa o duc,sa nu o ranesc.
MonicaMaria
puiandru
puiandru

Postby MonicaMaria on Wed Jun 15, 2011 12:28 pm

Multumesc pt raspuns..i'am dat putina mancare la plic si a lins sosul.nasul il are rece si f putin umed.E bine?..urechile sunt putin caldute.
mai bine chem acasa doctorul ca imi e cam frica sa o duc,sa nu o ranesc.
MonicaMaria
puiandru
puiandru

Postby alicrisa on Wed Jun 15, 2011 2:56 pm

Suna doctorul si intreaba-l daca se justifica un drum la cabinet (poate are nevoie de investigatii si atunci trebuie s-o duci).
Sper ca nu e nimic grav si ca isi va reveni repede!
Image
alicrisa
aproape alfa
aproape alfa

Postby MonicaMaria on Wed Jun 15, 2011 3:56 pm

da..si eu sper sa nu fie nimic grav ptk e prima mea pisica si mi'am dorit'o mult.si sper sa isi revina din starea asta ca imi e mila sa o vad fara niciun chef.. :(
MonicaMaria
puiandru
puiandru

Postby laura34215 on Fri Jun 17, 2011 6:12 pm

Cum se mai simte pisicuta ? Sper ca si-a revenit cu bine.
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

PreviousNext

Return to Reproductie, sanatatea reproductiei si sterilizare/castrare