Relatie cauzala intre piometru si anticonceptionale

Discutii despre reproductia pisicilor, despre motivele pentru care se reproduc pisicile, despre oportunitatea sterilizarii/castrarii si varstele indicate, precum si despre nasteri, probleme ce pot aparea la nastere, solutii, ingrijire pui mici, idei, sfaturi, utile.

Moderator: laura34215

Postby blue on Sun Mar 20, 2005 3:04 pm

:bang: :shock: ...Adica vreau sa spun ca e la mintea cocosului ca bacteriile produc puroiul. Tratamentul hormonal faciliteaza producerea infectiei...
blue
Crescator

Postby Florentina on Sun Mar 20, 2005 3:53 pm

Sursa: http://www.pethealthcare.net/html/body_ ... _cats.html
Am tradus articolul in intregime.

Piometrul la pisici

In termeni simpli, piometrul este o infectie in uter. Cu toate acestea, cele mai multe cazuri de piometru sunt mult mai greu de tratat decat o simpla infectie.
Infectia la nivelul tesutului care „captuseste” uterul este un rezultat al schimbarilor hormonale. Imediat dupa faza de estru (calduri), nivelul de progesteron ramane ridicat pentru inca 8-10 saptamani si provoaca ingrosoarea tesutului care captuseste uterul ca pregatire pentru sarcina. Daca sarcina nu apare pentru cateva faze de estru consecutive, acest tesut continua sa se ingroase pana cand se formeaza chisturi. Acest tesut ingrosat si plin de chisturi secreta fluide ce creeaza un mediu ideal in care bacteriile se pot dezvolta. In plus, niveluri ridicate ale progesteronului inhiba abilitatea muschilor peretilor uterini de a se contracta.

Exista si alti factori care pot cauza dezvoltarea piometrului?

Utilizarea medicamentelor pe baza de progesteron poate cauza acest lucru. In plus, estrogenul va mari efectul progesteronului asupra uterului. Medicamentele ce contin ambii hormoni sunt utilizate pentru a trata diferite boli ale aparatului reproducator.

Cum ajung bateriile in uter?

Cervixul reprezinta poarta catre uter. In mod normal este inchis bine, in afara de perioadele de estru. Atunci cand cervixul se deschide, bacteriile ce se afla in mod normal in vagin pot ajunge in uter destul de usor. Daca uterul este normal (sanatos), mediul este unul advers supravietuirii bacteriilor; atunci cand peretii uterului sunt ingrosati si cu chisturi, exista conditii perfecte pentru dezvoltarea bateriilor. In plus, in cazul unui uter ingrosat si cu chisturi, muschii uterului nu se pot contracta corect. Aceasta inseamna ca bacteriile care ajung in uter nu pot fi eliminate (date afara).
Piometrul poate aparea la pisici tinere sau cu varste medii, dar cel mai des apare la pisici mai in varsta. Dupa multi ani de faze de estru neurmate de sarcina, peretii uterului sufera modificarile ce duc la aparitia acestei boli.
Perioada tipica in care piometru apare este la 1-2 luni dupa estru.

Care sunt semnele clinice?

Acestea depind in functie de faptul ca cervixul este deschis sau nu. Daca cervixul este deschis, puroiul se va scurge din uter prin vagin afara. Poate fi observat pe pielea sau blana de sub coada sau pe asternuturile si locurile unde pisica a dormit. Cu toate acestea, pisicile fiind prin natura lor animale curate, acestea se vor curata de scurgeri inainte ca acestea sa fie observate, in cele mai multe cazuri. Este posibil sa apara febra, letargie, anorexie si/sau depresie.
Daca cervixul este inchis, puroiul nu va putea sa se scruga in afara; se aduna in uter cauzand umflarea abdomenului. Bacteriile elimia toxine care sunt absorbite de circulatia sanguina. Starea acestor pisici se degradeaza foarte repede, de cele mai multe ori. Pisicile sunt anorexice, dezinteresate de orice activitate si foarte deprimate. Pot aparea, de asemenea, stari de voma sau diaree.
Toxinele provenind de la bacterii afecteaza abilitatea rinichilor de a retine fluide. Apare un exces in producerea de urina iar pisica bea foarte multa apa. Acest lucru se intampla in ambele cazuri, fie ca cervixul este deschis sau nu.

Cum se pune diagnosticul?

In fazele incipiente ale bolii, pisicile pot avea o usoara scurgere vaginala si nu prezinta alte simptome de boala. Cu toate acestea, majoritatea pisicilor nu ajung la veterinar decat in faze avansate ale bolii. Orice pisica femela care prezinta semne de boala, care bea cantitati mari de apa si care nu a fost castrata este intotdeauna suspectata ca avand piometru, cu atat mai mult cu cat pisica prezinta scurgeri vaginale sau un abdomen marit.
Pisicile intr-un stadiu avansat al bolii au in sange un numar marit de globule albe si un nivel ridicat de globuline(globulins???) (un tip de proteina produsa de sistemul imunitar). Greutatea specifica a urinei este foarte scazuta datorita efectelor toxice ale bacteriilor asupra rinichilor. Cu toate acestea, toate aceste anomalii pot fi prezente la orice pisica cu o infectie bacteriana puternica.
Daca cervixul este inchis, radiografii ale abdomenului vor pune in evidenta, de cele mai multe ori, un uter marit. Daca cervixul este deschis, marimea uterului este foarte aproape de normal, in acest caz radiografiile fiind neconcludente. O examinare cu ultrasunete poate fi de ajutor in identificarea unui uter marit si in a face diferenta dinte aceasta si o sarcina normala.

Care este tratamentul?

Este de preferat sa se opteze pentru inlaturarea pe cale chirugicala a uterului si ovarelor (ovariohisterectomie). Pisicile diagnosticate cu piometru intr-o faza incipienta au sanse mari de supravietuire. Operatia este marginal mai dificila decat o operatie normala de castrare. Insa marea majoritate a pisicilor sunt diagnosticate cu piometru intr-un stadiu avansat, operatia nemaifiind una de rutina ca in cazul unei pisici sanatoase.
Este necesara administrarea de lichide intravenos inainte si dupa operatie. De asemenea, sunt administrate antibiotice pentru 1-2 saptamani.

As vrea ca aceasta pisica sa fie folosita la reproductie in viitor. Exista vreo alternativa la operatie?

Prostaglandinele reprezinta un grup de hormoni ce reduc nivelul de progesteron din sange, relaxeaza si deschid cervixul si contracta uterul pentru a facilita eliminarea puroiului si a bacteriilor. Acesti hormoni pot fi utilizati pentru tratarea acestei boli, dar nu au intotdeauna succes si au cateva limitari importante:
1. Au ca efecte secundare stari de neliniste, respiratie ingreunata, voma, defecare, salivare si dureri abdominale. Efectele secundare apar la aproximativ 15 minute dupa administrare si pot dura cateva ore. Isi fac aparitia din ce in ce mai putin, in mod progresiv, in cursul administrarilor urmatoare.
2. Nu apar imbunatatiri clinice pentru aproximativ 48 de ore, asa ca pisicile in stare foarte grava nu prea au sanse sa supravietuiasca.
3. Deoarece contracta uterul, exista sansa ca acesta sa se perforeze si sa verse continutul in cavitatea abdominale. Acest lucru se intampla cel mai des in cazurile in care cervixul este inchis.
Exista niste date statistice de care trebuie sa stiti inainte de a opta pentru un astfel de tratament:
1. rata de succes in tratarea unui piometru cu cervix deschis este de 75-90%
2. rata de succes in tratarea unui piometru cu cervix inxhis este de 25-40%
3. rata de reaparitie a bolii este de 50-75%
4. sansa de a avea o sarcina normala dupa tratament este de 50-75%.

Ce se intampla daca nu fac nimic?

Sansele de a trata cu succes aceasta boala fara a apela la operatie sau prostaglandine sunt extrem de scazute. Daca tratamentul nu este administrat urgent, efectele toxinelor provenind de la bacterii vor fi fatale. Daca cervixul este inchis, este posibil de asemenea ca uterul sa se perforeze varsand infectia in cavitatea abdonimala, lucru de asemenea fatal.
Florentina
Membru Premiat

Postby pisicutza on Sun Mar 20, 2005 4:10 pm

interesant :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
perfectiunea nu se atinge niciodata
pisicutza
Membru "Felin"

Postby blue on Sun Mar 20, 2005 4:11 pm

Cred ca era mai potrivit daca il postai la topicul despre castrare. :wink:
blue
Crescator

Postby Carina on Sun Mar 20, 2005 4:12 pm

Dar articolul asta nu infirma ce am spus eu! Blue, interpretezi aiurea fraze cat se poate de clare. Renunt la polemica, nu are sens.
=== un caine este caine si fara pedigree ===
Carina
sef de haitic
sef de haitic

Postby blue on Sun Mar 20, 2005 4:16 pm

Mai bine, risti sa cazi iar in ridicol. :wink: Consider ca am explicat indeajuns de clar care anume erau afirmatiile tale incorecte.

Carina wrote:Eu stiu ca piometrul se face in general (adica este risc crescut) de la faptul ca pisica/cateaua nu este lasata sa faca pui si nici nu e sterilizata, nu de la anticonceptionale.

Medicul Hanyei mi-a spus ca daca ii dau pastile anticonceptionale risca sa faca chisturi ovariene si eventual tumori uterine, ovariene, mamare - nu neaparat maligne, dar care trebuie apoi excizate chirurgical. Dar nu piometru.

Piometru poate sa faca si o femela care face pui, daca de exemplu dupa nastere nu a expulzat toata placenta :shock: (placenta este expulzata, sau nu este, nu iese pe bucatele); sau daca a nascut de prea putine ori, sau daca a nascut de prea multe ori :roll: sau, pur si simplu - depinde si de organismul femelei in cauza.

In schimb, sterilizarea elimina riscul piometrului pentru simplul fapt ca se extirpeaza si uterul; in acelasi timp, sterilizarea care implica numai extirparea ovarelor, dar lasa uterul la locul lui nu reduce riscul aparitiei piometrului.
Deci, anticonceptionalele cresc riscul aparitiei formatiunilor tumorale pe aparatul reproducator, dar nu influenteaza cu nimic aparitia piometrului.
blue
Crescator

Postby pisicutza on Sun Mar 20, 2005 4:20 pm

mereu va certati....
pisicutza
Membru "Felin"

Postby Carina on Sun Mar 20, 2005 4:21 pm

blue wrote:Mai bine, risti sa cazi iar in ridicol. :wink: Consider ca am explicat indeajuns de clar care anume erau afirmatiile tale incorecte.

Si eu am explicat destul de clar (apodictic, daca vrei) ca nu ai inteles nimic din ce am scris.
Carina
sef de haitic
sef de haitic

Postby pisicutza on Sun Mar 20, 2005 4:25 pm

ce avetzi una cu cealalta?
pisicutza
Membru "Felin"

Postby blue on Sun Mar 20, 2005 4:32 pm

Ti-am colorat randurile. E destul de ...apodictic pentru tine? :D
blue
Crescator

Postby Carina on Sun Mar 20, 2005 4:37 pm

Faptul ca stii sa colorezi frumos, da. Dar asta stiam si eu sa fac inca de pe la 2 ani.
Carina
sef de haitic
sef de haitic

Postby pisicutza on Sun Mar 20, 2005 4:45 pm

de fapt toti stiam nu? carina, ce zici de ce ti-am spus?
pisicutza
Membru "Felin"

Postby Carina on Sun Mar 20, 2005 4:57 pm

Nu mai zic nimic.
Carina
sef de haitic
sef de haitic

Postby pisicutza on Sun Mar 20, 2005 5:05 pm

bine faci
pisicutza
Membru "Felin"

Postby sis-mis on Sun Mar 20, 2005 5:28 pm

pisicile mele nici o data nu au primit tratamente hormonale, totusi doua din femele au facut piometru la varsta de 2,5-3 ani aproximativ. Prima dupa ce a avut pui de 3 ori la rand, si nu mai am lasat sa se imperecheaza si la ciclul urmator, iar ea a facut infectia si dupa o luna era sterilizata. Celalta dupa al doilea nastere, nici nu intra in calduri din nou.. pui au avut cam 2 luni, cand ea era sterilizata...
Am si alte femele, care au avut perioade de catva ani in care nu s-au imperecheat si mereu au fost in calduri (tot siameza), si nu a avut nici un fel de probleme.
De asemenea stiu cazul de femela persana care 3-4 ani a fost permanent sub tratamente hormonale, la varsta de 5 ani a facut monta si a nascut 5 pui fara probleme, iar apoi mai 3 ani tot permanent era sub tratamente hormonale. Anul asta era sterilizata, insa nu avea probleme de sanatate.
Stiu si alta femela care inca este sub tratamente hormonale (ocazional) si are 5 ani, nu a avut pui nici o data si deocamdata nu are probleme de sanatate.
Multi dintre prieteni mei din strainatate, cere sunt si crescatori de pisici, practica ocazional tretamente hormonale la femele daca vor sa faca pauza, insa nu vor sa sterilizeaza femela respectiva, pentru ca vor mai tarziu sa mai au pui de la ea.

Cred ca riscul exista si cu tretamente hormonale, si fara... nu stiu daca este mai mare cu, sau fara.
Evident, daca este vorba de pisici care nu vor fi folosite nici o data pentru reproductie, este mai bine sa fie sterilizate la varsta tanera, 5-6-7-8 luni, insa daca este vorba de pisici din crescatorie, care si in viitor vor avea pui, uneori solutia mai buna poate fi tratament hormonal, decat lasat femela sa intre de nenumerate ori in calduri... mai ales daca atunci cand este in calduri nu mananca, slabeste, ii cade parul.... adica, orcum are un dezechilibru... la aceste femele riscul de probleme exista si daca nu primeste tratamente hormonale pentru prevenirea/oprirea caldurilor.
... alta solutia ar fi sterilizare imediat.
Personal, acuma (dupa ce am fost nevoita sa sterilizez pe Toska, prima femela, care a facut piomatra dupa primul ciclu de calduri in care nu am lasat sa se imperecheaza), regret ca nu am incercat cu tratament hormonal... poate ar fi fost altfel.

Nu am de unde sa stiu, dar nu cred ca lucrurile sunt albe sau negre (cand vorbim de tratamente hormonale)... poate gaseste cineva date concrete, niste statistice... in cazul cand femela face piometru, cate au facut in urma tratamentelor hormonale si de ce durata, si cate au facut fara tratamente hormonale si cu cate randuri de calduri...

La fel, cred ca este valabil si cand e vorba te tumoate si chisturi.
sis-mis
Crescator

PreviousNext

Return to Reproductie, sanatatea reproductiei si sterilizare/castrare