CASTRAREA SI STERILIZAREA

Discutii despre reproductia pisicilor, despre motivele pentru care se reproduc pisicile, despre oportunitatea sterilizarii/castrarii si varstele indicate, precum si despre nasteri, probleme ce pot aparea la nastere, solutii, ingrijire pui mici, idei, sfaturi, utile.

Moderator: laura34215

CASTRAREA SI STERILIZAREA

Postby christina on Thu Oct 28, 2004 9:57 pm

.Alma, o sa incerc sa-ti raspund aici pt temerile tale in ceea ce priveste castrarea!
NU E ABSOLUT NICI UN PERICOL! Pericol mai mare este in cazul in care nu-l castrazi si nu are o viata sexuala satisfacatoare. Satisfacatoare nu inseamna doar o pisica la un interval lung de timp :? atunci pot aparea diverse tumori , ca si in cazul pisicilor de altfel si, chiar si litiaza renala nu o sa-l ocoleasca.
Grav mai este ca, lasindu-l liber nu face decit sa se inmulteasca si sa mareasca in felul acesta nr de pisoiasi abandonati sau ucisi de catre stapinii care uita ca si ei sint suflete si forme de viata.
Apoi, necastrat fiind, apar manifestarile de marcare a teritoriului( cu urina), ceea ce nu este deloc placut!
"Gindul" lui mereu pe duca si razpunzind tot timpul la chemarile mitelor :? etc...
Care ar fi temerile tale si cine ti le-a indus?
Daca-mi spui ca un vet, atunci, chair nu pot sa am consideratie pt persoana respectiva. N-as putea decit sa-l catalogez ca fiind un "vraci" de moda veche :?

Eu am un motan castrat de curind si te pot asigura ca nimic nu s-a schimbat. Am si pisica sterilizata si va urma micuta Lucille sa fie sterilizata. O sa am putin strez caci voi trece cu ea din nou printr-o operatie dar n-o sa dureze mult si apoi vom fi cu totii linistiti si fericiti :wink
christina
antrenat
antrenat

Postby Messa on Thu Oct 28, 2004 10:10 pm

Castrarea nu genereaza probleme de sanatate. Atat ca este o operatie, totusi, desi usoara (inteleg ca ai motanel), si necesita cateva zile de ingrijiri mai speciale. In rest, nu este nici o problema.

Mai multe detalii aici: http://www.animalutze.com/articole/cast ... area-0.php
Messa
Alfa (Admin)

castrarea

Postby alma on Thu Oct 28, 2004 10:34 pm

Atunci cum imi explicati bolile renale care apar dupa castrare?
Nu am nimic impotriva celor care isi castreaza animalutele ,dar eu una nu as face asa ceva .
Motanul meu are aproape patru ani si vreau sa va spun ca nu mi-a marcat niciodata prin casa .
alma
Superfotograf

Postby christina on Thu Oct 28, 2004 10:46 pm

Alma, ceea ce pot sa-ti zic sigur este ca, motanul meu castrat fiind dar cu un regim alimentar sanatos si echilibrat, are mai putine sansa sa faca litiaza decit motanul tau necastrat si care maninca nu tocmai cum ar fi trebuit :?
Bolile renale nu sint neaparat in functie de motan castrat sau nu. Cu siguranta , daca ai face ceva analize motanului tau ai putea avea surpriza sa gasesti ceva depuneri in vezica :? Ei...atunci ai putea sa-ti intrebi vetul de ce are asa ceva daca nu e castrat.
Riscul aparitiei litiezei la un motan necastrat este la fel de mare, cum de altfel si o femela e expusa la asa ceva.Insa ele au avantajul ca pot elimina mai usor si nu se localizeaza pt a se produce un blocaj.
Poate o sa te mai lamureasca si altii....
Inca ceva...riscurile unui motan necastrat si in libertate ar putea fi muuult mai mari decit ale unui motan castrat care nu mai duce binecunoscutele lupte teritoriale si nu-si mai risca in felul asta viata pt. mita soata :wink:
christina
antrenat
antrenat

castrarea

Postby alma on Thu Oct 28, 2004 10:53 pm

Motanul meu este perfect sanatos poti sa fi sigura de asta , in privinta mancarii sa sti ca am incercat cu mancare uscata dar nu o accepta , sa sti ca nu este singurul mai sant o groaza de persoane care spun ca pisicile lor nu o mananca.
alma
Superfotograf

Postby christina on Thu Oct 28, 2004 11:04 pm

OK, te cred, voiam sa subliniez doar faptul ca nu neaparat castrarea provoaca litiaza renala.Sint si alte pericole.
Sint convinsa ca vrei sa-ti ingrijesti motanul si vrei tot binele pt el.
Cred ca toti ne dorim acelasi lucru altfel, n-am cauta sa ne informam, sa cautam pareri, sa le combatem si sa concluzionam ceea ce e mai bine.
Inca ceva, nu fi convinsa ca primul vet care te sfatuieste, te sfatuieste si bine :? Sint o gramada de cazuri care "prin bunavointa vetilor" au clacat urit de tot :roll:
Nu inseamna neaparat ca asta e si cazul tau, era doar o atentionare :wink:
christina
antrenat
antrenat

castrarea

Postby alma on Thu Oct 28, 2004 11:07 pm

Multumesc pentru sfat :wink:
alma
Superfotograf

Postby Florentina on Fri Oct 29, 2004 10:31 am

Eu una sunt pentru castrare din mai multe motive (Christina le-a enumerat mai sus), DAR problema marcatului nu se rezolva in 100% din cazuri. Si vorbesc din proprie experienta. Figaro a fost castrat cand avea 9 luni (deja incepuse sa dea cu sprayul prin casa din cand in cand). Asta nu inseamna ca a incetat cu marcatul prin casa. De cate ori vede vreo mata ca se plimba prin fata casei, cum incepe cu miorlaiala si marcatul prin casa. Vet-ul spune ca o data ce si-a format obiceiul de a marca, e foarte greu sa-l dezobisnuiesti si ca ar fi trebuit sa-l castrez mai devreme, inainte sa fi inceput sa marcheze (mi s-a parut un pic ciudat ce a zis tipa, cat de devreme as fi putut sa-l castrez fara sa-i periclitez sanatatea?). Am mai discutat problema si cu alte persoane care au motanei castrati, la unii problema s-a rezolvat dupa castrare, insa la cativa nu. Acum il pandesc, cum vad ca are tendinte, il inchid in bucatarie pt. o ora-doua pana ii trece cheful de marcat.
Florentina
Membru Premiat

Postby christina on Fri Oct 29, 2004 10:51 am

Din pacate , ca si in cazul tau, exista motani care ramin cu acest obicei si dupa castrare.Nu as putea zice ca sint foarte des intilnite :?
Cunosc cazuri cind motanul marca foarte des si dupa castrare nu a mai facut asta.
Aa zicem ca acesta ar fi riscul pe care nu-l asumam atunci cind decidem ca motanul sa fie castrat ceva mai tirziu.Si eu mi-am asumat acest risc si norocul meu a fost ca Brahms desi trecuse cu putin de un anisor, nu a marcat absolut deloc.
Parerile despre virsta optima pt castrare sint impartite si aduc argumente de ambele parti.Eu am decis , dupa ce am citit , am ascultat pareri, ca imi asum orice risc si pina la un an n-o sa-l castraz pe Brahms.
Si totusi, acest fenomen, de marcare dupa ce a fost castrat, nu mi-l explic cu atit mai mult cu cit nu a ramas doar un tic ci reactioneaza cind simte o pisica in zona. Eu ma gindeam ca ramine doar cu acel tic si eventual mai marcheaza in zonele unde inca mai simte ceva miros de urina :? Se stie ca oricit de bine ai spala, pisica simte mult mai mult ca noi orice miros.
Sa fie ca si in cazul pisicilor care mai intra in calduri desi au fost sterilizate si asta pt ca le-ar fi putut ramas inca o mica bucatica de ovar care ar mai putea produce hormoni?? :?
christina
antrenat
antrenat

Postby Florentina on Fri Oct 29, 2004 1:26 pm

Cu spalatul, sunt convinsa ca el e in stare sa miroasa urmele mai vechi, desi D-zeu stie ca am dezinfectat si paradezinfectat locurile unde marcheaza. Dar deobicei de intampla sa marcheze cand vede mate pe afara, si mai nou, cand nu-i convine ceva (un fel de a se razbuna pe noi ca nu facem ce vrea maria-sa, ca de exemplu sa-l scoate afara la plimbare).
La femele inteleg ca ar putea sa mai ramana ceva urme de tesut ovarian si produc hormoni, dar la un mascul? Ca doar nu a fost el mai breaz si a avut doua perechi de oute :shock: :lol: :lol:
Florentina
Membru Premiat

Postby Carina on Fri Oct 29, 2004 2:23 pm

:lol: O fi avut trei!

Poate ca le-au ramas "amintirile" - macar cu asta sa ramana, bietii de ei :lol:
=== un caine este caine si fara pedigree ===
Carina
sef de haitic
sef de haitic

Postby Florentina on Fri Oct 29, 2004 3:55 pm

Si al treilea e intern si de aceea nu i l-a gasit vetul :shock: :lol: :lol:
Florentina
Membru Premiat

Postby sis-mis on Fri Oct 29, 2004 4:15 pm

Si pisicute si motanei se pot castra la vrsta de 4-5 luni. Stiu mai multe cazuri de sterilizare prematura si cunosc pisici respective (unele sunt ale mele) care au acuma diferite varste (cel mai in varsta este un mascul de 6-7ani, sterilizat la 4 luni). Nici una nu a suferit din cauza sterilizari, traiesc inauntru si sunt hraniti cu mancare de calitate, au ramas jucausi si nu s-au ingrasat.

Impuls/instinct pentru marcare nu vine din testicole sau ovare (exista si femele care marcheaza, insa mai raar) ci din capul. O data format model de comportament teritorial sau sexual (care se manifesta prin marcaj) ramane in creierul pisici, astfel ca se poate repeta si fara testicole sau ovare. Dupa sterilizare insa, nivelul de hormoni sexuali este nesemnificativ, iar motivatia, in caz normal, este slabita.
In mod normal pisica poate marca si din cauza stresului (aglomeratia de pisici, aglomeratia de oameni, zgomot, spatiu nou, musafiri....) insa la pisica sterilizata miros de urina nu este "imbogatit" si cu "miros de mascul"... in mod normal. Totusi nu toti hormoni sexuali sunt produsi de testicole sau varele, si acest mic nivel de hormoni care continua sa fie sintetizt si dupa sterilizare, provoaca anumite forme de comportament sexual: marcatul, "imperecherea", intoleranta fata de alti masculi, sau femele in calduri... deasemenea, insa mai rar, supstanta cu care marcheaza pisica are "miros specific"!
Un lucru este sigur: aceste pisici nu pot produce celule sexuale din care se nasc puii (Imi cer scuze de cunostinte slabe de limba romana, insa sper totusi ca ati inteles ce am vrut sa spun :P )
sis-mis
Crescator

Postby Messa on Fri Oct 29, 2004 7:23 pm

La 4-5 luni este totusi cam devreme.

Medicii recomanda castrarea / sterilizarea pana intr-un an (pentru evitarea instalarii comportamentelor descrise mai sus) dar dupa 7-9 luni, in perioada de "pubertate tarzie", ca sa-i zicem asa, pentru ca de gonade depinde intr-o oarecare masura si cresterea "fizica" a animalutzelor si aceasta deoarece glandele sexuale secreta si hormoni utili cresterii.

Nu stiu exact cum se cheama, ma interesez si cand aflu, va spun.
Messa
Alfa (Admin)

Postby christina on Fri Oct 29, 2004 8:15 pm

Subiectul e extrem de interesant si parerile sint mult impartite.Sa mai adaugam ca in Sua s-au facut sterilizari si la 2-3 luni aducindu-se argumente positive si rezultate bune :)
Sa nu mai aducem in discutie modul de sterilizare unde si de data asta parerile sint la fel de impartite. :? Ovariectomie sau ovariohisterectomia :?
christina
antrenat
antrenat

Next

Return to Reproductie, sanatatea reproductiei si sterilizare/castrare