Caz lung si dificil - fara rezolvare la FMV?

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale pisicilor.

Moderator: laura34215

Caz lung si dificil - fara rezolvare la FMV?

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 2:53 pm

Buna ziua!

Doresc sa supun atentiei dumneavoastra urmatorul caz, lung si dificil.
Am o pisica birmaneza in varsta de 7 ani, femela, sterilizata de la varsta de un an (o cresc de la 5 saptamani). Dupa sterilizare a inceput sa ii cada blanita de pe burta, sa se ingrase si sa aiba mancarimi. La vremea aceea tratamentele erau cu antihistaminice, antibiotice, variatiuni de hrana de la Royal Canin la Hills.

In 2009 si ulterior tratamentele au fost dupa cum urmeaza:
23.09.2009 – Diflucan (50 mg cps) 1/saptamana;
Imaverol 1/50 ml apa calda extern odata la 3 zile (administrat in total 2 luni);
Pet Naturals K-9 Immune Support, 0,5 ml/zi

25.09.2009 – Colvasone, 0,4 ml (administrat timp de 2 luni).

18.10.2009 – Stronghold – pipeta
18.11.2009 – Stronghold – pipeta
17.11.2010 – Biocan M
04.12.2009 – Biocan M

11.01.2010 – Buletin analiza T4 (la Innovet Clinica Veterinara):
T4 = 82.4 nmol/L
– diagnostic hipertiroidism

06.03.2010 – Buletin analiza T4 (la Innovet Clinica Veterinara):
T4 = 70,8 nmol/L
- diagnostic hipertiroidism
Tratament: Thyrozol cp 5 mg 1 cap/12 ore. Administrez, iar la ~2 saptamanai manifesta o reactie alergica foarte puternica si intrerup dupa care administrez ½ capsula pana la 26.05.2010. Apoi ¼ cap/zi timp de 1 saptamana.

Dupa incheierea administrarii de Colvasone, la urmatoarele reactii “alergice” I-am dat unguent Triderm extern la nevoie (perioada Octombrie 2009 – Mai 2010) si Tobradex pentru o problema la ochi (la nevoie) cauzata de current?

Un alt veterinary imi da o reteta cu Cefalexin si Clorferamin pe care nu I-o pot administra piscii (nu inghite si nici in mancare nu vrea si nu vreau sa o stresez).

10.03.2010 – raclaj raie – negative.

27.05.2010 – incep sa merg la Facultatea de Medicina Veterinara:
Analize facute:
BUN 26 mg/dL (16-36)
CREA 1.8 mg/dL (0.8-2.4)
TP 8.1 g/dL (5.7-8.9)
ALT 48 U/L (12-130)
ALKP 110 U/L (14-111)
GLU 108 mg/dL (74-159)

27.05.2010: “Examen microbiologic:
Cultura mixta cu:
- Staphylococus spireleucolitic
- Malassevia palydematis
- Abucor (sau mucor spp)
- Ahnidia (sau ahridica spp) – nu stiu sa le citesc pentru ca nu este lizibil

Rezultat astrograma?:
Valabila numai pentru bacterii:
- gentamicina ++++
- streptomicina ++++
- cefaperazona ++++
- cefalexin ++++
- Pentru ciupercile microsporice isolate se va folosi extern griseofulvina sau clotrimazol.”

27.05.2010: “Examen citomorfologic sange:
Bartonella pozitiv – infestatie masiva
Eo zinofilie 25%”

Tratament:
Doxicilina Ronaxan 20 mg (XX) 1 cap/zi
Rp/Essentiale (XX) 1 cap/zi doar crema, 20 zile – administrat incepand cu 27.05.2010

19.11.2010 – bulletin de analiza la Sanador cu trimitere de la FMV (cholesterol total, creatinina serica, triglyceride, uree, hematograma, T3, T4, TSH, anti bartonella henseale. Trigliceridele mari din cate am inteles de la interpretarea veterinarului la care merg la FMV, bartonella nu se poate face deoarece serul este lipemic!
Tratament:
- silimarina 35 gr 1 cp/zi (10.12.2010 – 08.01.2010)
- pet phos feline pelage 1 cp/zi (10.12.2010 – 08.01.2010)
- unguent (neomicina 0,5 g, stamicin 2 g, triamcinolon 10 cp (un tub), vaselina 50 g) – de 2 ori/zi 14 zile si apoi o data/zi 14 zile extern, in zona urechilor
- omega 3 (500 mg) adaugat in mancare timp de 3 luni – incepand cu 10.12.2011 pana in present
- euthyrox 22.12.2010 pana in present (12,5 mg/zi)

Tratament:
- silimarina 35 gr 1 cp/zi (18.01.2011-27-01-2011)
- ronaxan (20 mg) / zi (18.01.2011-27.01.2011)
- omega 3 in mancare, 500 mg/zi

Pisica are 8 KG si greutatea nu s-a modificat de cand am inceput sa ii administrez Euthyrox. In timpul verii slabeste pana in jurul a 6 Kg.
Se scarpina foarte tare, pe picioarele din fata nu mai are blana si isi face rani; a avut o pata de piele fara blana deasupra soldului care s-a acoperit dupa primul tratament cu Ronaxan si apoi Griseofulvina (pe care am comandat-o din India).
Are matreata cam peste tot, ii cade blana in continuare, iar in jurul cozii are “bube”.

Mananca Purina Obesity Management (pana in 100 gr/zi) in care ii adaug Omega 3 (timp de 3 luni, la recomandarea vetului de la FMV). Mancarea I-o las la discretie.
Apa plata proaspata la discretie – o schimb si ii spal castronelul de 2-3 ori/zi. Litiera o curat imediat cum isi face nevoile adica de 2-3 ori/zi si o spal si dezinfectez saptamanal.
Apa plata proaspata la discretie – o schimb si ii spal castronelul de 2-3 ori/zi. Litiera o curat imediat cum isi face nevoile adica de 2-3 ori/zi si o spal si dezinfectez saptamanal.
In casa este liniste, un apartament curat si dichisit, are 5 camere la dizpozitie, jucarii, centre de joaca, are 12-15 locuri amenajate in casa unde ii place sa stea (pe frigider, in dulapuri, cosuri, paturici preferate, etc), are camera calduroasa si camera mai racoroasa, (ii tin o camera luminata noaptea) in care sa stea dupa cum prefera,, nu folosesc deodorante – parfumuri in casa, sunt plecata 8 ore/zi mai mult nu, locuiesc cu o persoana care nu o supara cu nimic. Nu o cert sau ating macar niciodata cand pun mana pe ea intai ma spal – imi e frica sa nu ii dau eu ceva – ii vorbesc mereu cu blandete orice ar face (mi-a spart si TV LCD in garantie si nici macar nu am mustrat-o), ma joc cu ea cand vrea, cand vrea sa doarma o las in liniste nu o deranjez, are muzica de relaxare pentru pisicute, etc.

Astept un sfat daca se poate, nu inteleg daca este vorba de un system imunitar scazut – care este problema, ar putea fi o cauza de stress pe care eu nu o pot detecta, etc sau pur si simplu vetul de la FMV nu i-a "nimerit" tratamentul. Exista un medic veterinary specializat pe acest fel de probleme. Nu mai stiu ce sa mai fac!!

Va rog mult astept niste pareri.
Multumesc!
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Re: Caz lung si dificil - fara rezolvare la FMV?

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 3:50 pm

"Rezultat astrograma?" - este "antibiograma" imi cer scuze, foarte greu reusesc sa deslusesc de pe buletinele de analize...
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby musetel on Thu Feb 17, 2011 4:41 pm

si una dintre pisicile mele se confrunta cu probleme de piele, imposibil de tratat si diagnosticat pana acum (inclusiv la f.m.v., unde cred ca am mers la aceeasi doctorita, dupa preparatul cu neomicina, stamicin si triamcinolon pe care ti l-a dat). spre deosebire de pisica ta, a mea a avut tot timpul analizele de sange bune.
cam asa se prezinta situatia noastra:
Image

am scris o ora un post despre daisy, dr si tratamente din 2008 si pana in prezent si s-a pierdut! nush cum dumnezeu... nu cred ca mai am stare acum sa o iau de la capat.
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 4:49 pm

Din ce reusesc sa vad in poza detalii, cam tot asa arata si la mine!!
Tu acum ce faci, tratamente ceva? La ce medic mai mergi? Da, cred ca am mers la aceeasi doctorita.... Ce avem de facut in cazul asta?
Cu analizele la sange e cu dus si intors - de fiecare data cand le-am facut (si inclusiv repetat) la o clinica si apoi la alta (altele) - intotdeauna a iesit ceva (altceva) valori mai mari decat normal...
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby musetel on Thu Feb 17, 2011 4:52 pm

mihaela, m-am apucat sa scriu din nou toata istoria (in word de data asta) si mai dureaza putin pana e iar gata (mor de ciuda ca s-a pierdut :x ). pana una, alta, noi nu am gasit inca un tratament. si, mai mult ca sigur, nici diagnostic...
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby adu_buuu on Thu Feb 17, 2011 4:52 pm

pai de la FMV nu ti-a citit nimeni analizele astea, sa-ti zica ce inseamna si unde ar parea ca e problema? mi se pare inadmisibil din partea lor...
acum vad ca a postat si Muse...la ea ma gandeam si eu, in speranta ca va vedea ce ai scris.

si noi avem o problema cu scarpinatul in zona urechiuselor, care se acutizeaza din cand in cand, dispare dupa diferite tratamente cu unguente si reapare fara motiv. am schimbat mediu, hrana, doctor, unguente, am facut teste, raclaj etc. nu exista nicio explicatie, iar eu inclin sa cred ca are o baza autoimuna. nu e dobandita de la alte animale, nu e de la ciuperca/bacterii sau alte minuni, nu e de la hrana...ce altceva poate fi? la noi analizele sunt bune, starea ei generala e excelenta, nu avem probleme cu greutatea, doar mancarimi inexplicabile pe urechiuse, unde parul e mai mult puf...
asa arata urechile pisicii mele dupa o tura de cateva zile intense de scarpinat
Image

din cate povestesti, se vede cat de mult te-ai straduit sa aflii ce i se intampla, se vede ca o iubesti enorm si ai grija sa nu ii inrautateasca nimic starea...felicitari, ma bucur tare mult ca ni te alaturi.
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 5:04 pm

Ok musetel, eu am noroc ca intai am scris-o in word si apoi am postat-o....
adu_buuu - la FMV vet-ul s-a consultat si cu alt medic (in privinta analizelor la sange - concluzia a fost ca trebuie tinuta sub control), iar in legatura cu investigatiile la tiroida - m-a trimis la alt medic (in afara FMV) sa isi spuna o parere - acel medic a facut niste calcule de pe ce aveam pe buletin si in baza lor mi-a prescris Euthyrox-ul (mi-a mai spus ca mai are si niste probleme la rinichi); apoi m-am consultat din nou cu vetul la FMV si mi-a facut reteta completa (cu ultimele tratamente asa cum le-am descris) iar in legatura cu rinichii am intrebat si a spus ca ne ocupam "dupa aceste tratamente". Analizele la sange nu mi se par problema foarte mare din moment ce i le fac de 5-6 ani si tot "aiurea" ies pe diverse laturi, iar pisica e bine - merci, in afara de problema cu pielea.....
Referitor la problemele de piele - am vazut ca a insistat mult pe bartonella si medicul de la FMV a cerut de fapt analiza care nu se poate face (serul a fost trimis in Franta din cate am inteles) datorita faptului ca este lipemic; in alta ordine de idei din cate stiu, Ronaxanul ajuta in bartonella insa nu stiu daca este vindecata si nu am un diagnostic si nu stiu o situatie clara in acest moment....
Ai o frumusete de pisic (nu stiu daca e baietel sau fetita), sa iti traiasca! Eu zic sa nu te lasi si sa faci tot ce poti sa afli ce are, mai tarziu se poate agrava, mai ales ca odata cu inaintarea in varsta mai apar si altele....
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 5:19 pm

Cred ca am omis sa scriu... singura imbunatatire pe care am vazut-o a fost in urma tratamentului cu Ronaxan si apoi Griseofulvina - ii crescuse blanita inapoi pe picioare; dupa cateva luni insa a recidivat - a cazut din nou. Nu stiu daca ar fi cazul sa repet - ma gandesc ca totusi daca era tratamentul corect tintit clar si la obiect nu ar mai fi trebuit sa apara problema? Si in alta ordine de idei nu sunt in masura sa calculez - pielea vs ficat - care este riscul in cazul in care repet si cu Griseofulvina...
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby adu_buuu on Thu Feb 17, 2011 5:23 pm

si medicii nu-ti pot spune daca exista vreo legatura intre rezultatele de sange nu tocmai bune si problema de piele? sunt situatii in care niste rinichi problematici pot duce la grave afectiuni ale pielii...dar la fel de bine, se poate ca analizele sa nu aiba nicio legatura cu ce are pe piele.
ai observat vreo ameliorare imediat dupa tratament? la cat timp dupa tratament revine problema?

noi vom merge din nou in martie la controlul anual si vom reveni asupra problemei in discutia cu medicul...

si acum, mai soft: cum o cheama pe pisicuta? :)
sufletul meu se numeste Katiusha (Kati pt prieteni :) ) si este fata, implinim 3 ani in vara. Poza este mai veche si poate d-asta pare puiut, intre timp am mai crescut.
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 5:44 pm

Nu am primit un raspuns concret daca valorile analizei la sange au vreo legatura cu problemele de piele; tot ce mi s-a spus a fost cum am mai scris "trebuie tinuta sub control".... Logica si instinctul meu si avand in vedere faptul ca pe pisica o stiu si ii cunosc cam toate "toanele", tind sa spun ca analizele la sange nu au legatura directa cu problema de piele - sau ce anume are legatura exacta nu a fost tintit / depistat / clarificat.... odata i-au iesit valorile amilazei totale mai mari de 5 ori decat normal; la a doua analiza repetata intr-o luna, valoarea era normala... doua diagnostice de hipertiroidism, al treilea dupa o vreme = hipotiroidism... nu se poate asa ceva... si tot asa...

Ameliorare dupa tratament da a fost cam in decursul a 1-2 luni si apoi dupa inca alte 2-3 luni a inceput sa revina problema.

In aceste circumstante ma gandesc la urmatoarele:
1. I-as putea da Ronaxan si apoi Griseofulvina de 2 ori / an + hepatoprotector si asa macar se amelioreaza macar temporar? Ce s-ar intampla cu ficatul in cazul asta?
2. Ce fac atunci cand nu va mai raspunde la acest tratament?
3. Exista terapii naturale pentru pisicute? Daca da, cine si unde ar putea recomanda, in baza buletinelor de analize?
4. Sa incerc un energoterapeut / bioenergetician?
5. Alte idei nu imi vin?!!! Dar stiu ca undeva exista un om destept care stie ce sa ii recomande; e nevoie doar sa il gasesc. Deja sunt in intarziere in sensul ca s-au implinit cele 6 saptamani de Euthyrox si ar trebui sa merg din nou la FMV pentru repetarea analizelor, insa din moment ce aproape de un an de zile merg acolo la un vet recomandat de foarte multi - si fara succes, dimpotriva, nu mai sunt motivata.... momentan ma interesez....

Multi anisori inainte lui Kati! Pe a mea am numit-o "Hello" de cand am luat-o pentru ca e tare vorbareata :) O sa ii fac azi-maine niste poze sa postez, cu ea.
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby musetel on Thu Feb 17, 2011 6:49 pm

Prima parere:
In decembrie 2008, am observat ca i-au aparut pe piciorusele din spate, la baza cozii si pe coada, puncte negre ca in poza de mai sus. (zona de pe picioare nu era extinsa, doar pe coada era plina).
Doctorul la care am fost cu ea atunci i-a recoltat o proba din firele de par, care (cica) a fost lucrata la Institutul Pasteur (eu n-am vazut buletinul ala de analize).
Diagnostic: tricofitie (eu una sincer nu cred ca a avut asa ceva, dar na…)
Tratament:
- exoderil solutie (2/zi x 14 zile)
- bai cu sampon nizoral, urmate de clatiri cu apa cu permanganat de potasiu (un dezinfectant care se pune si in apa de baie a bebelusilor din cate am inteles).
Precizez ca a trebuit sa-i tundem parul de pe coada, fapt datator de mult stres pentru ea (care se lingea pana la sange) si pentru noi (care nu mai stiam ce sa facem sa nu se linga)
Rezultat: -

Alta parere, cu nr. 2 (de fapt, aici au fost implicati 2 veterinari)

In ianuarie 2009 am schimbat cabinetul veterinar. Ni s-a spus ca ar fi o ciuperca…
Tratament:
- lamisil pastile – 1/4/zi x 14 zile
- tamponari cu solutie castellani 1/zi x 10 zile si imaverol (praf diluat in apa distilata, o data la doua zile, repetat de vreo 5-6 ori)
- pastile pentru imunitate (nu mai stiu cum se numesc, erau pe o folie argintie care avea pe ea niste initiale)

Dr. nr. 3, care il aproba pe nr. 2, dar schimba tratamentul
Prin martie 2009, am schimbat iar veterinarul. Acelasi diagnostic, ciuperca.
Tratament:
- bai cu sampon Miconazole
- picaturi Immune Support Cat
- mancare speciala de la Royal Canin, dar nu mai stiu care, din pacate…
(samponul si picaturile le-am luat de la vet, nu mi s-a dat reteta pt. ele, asa ca nu mai am scris cat de des faceam baile si cat timp i-am dat picaturile alea)

Parerea nr. 4. Sau profesorii
Din vara, ne-am mutat cu pisica la F.M.V.
- examen parazitologic al firelor de par: negativ
- lama: sfafilococ sau streptococ beta hemolitic (acest buletin de analiza nu mi s-a dat si nici nu l-am vazut, dr. mi-a spus verbal ce a iesit, cu explicatia ca minunea aia nu tr sa traiasca pe piele, ci in gat… Voi scrie la un momentat dat ce mi s-a dat si pt. gat)
Tratament:
- local, pe piele, aplicatii cu un preparat de la farmacia umana din: neomicina, nistatin, triamcinolon si vaselina: aplicatii locale de 2/zi x 14 zile, apoi 1/zi x 14 zile (chestie f. buna, cu care au fost tratati toti cainii si pisicile din familie care aveau diverse chestii pe piele, inclusiv un veterinar mi-a cerut reteta, dar la Daisy…. pas)
- bai cu sampon Duxo cu clorhexidina: 1 baie/luna, urmata de clatiri cu apa si bicarbonat de sodiu
- fiole Dermoscent pt. pisica: 1fiola/ saptamana x 8 saptamani, la 3 zile de la baie.

Control la vreo 3 saptamani, tot la F.M.V.
A fost momentul in care i s-au facut prima data analize de sange (desi am insistat si la veterinarul nr. 3, acesta a zis sa tratam intai local si pe urma mai investigam)
Analizele de sange:
- Glucoza: 115,8 (val. referinta: 75 - 125)
- GPT/ALAT: 50 (val. referinta: <50; 37º C)
- Uree: 42 (val. referinta: < 80)
- Creatinina sanguina: 1,1 (val. referinta: < 1,8)
- Fosfataza alcalina: 34 (val. referinta: <200; 37º C)
- Amilaza totala: 912 (val. referinta: <800; 37º C)
- Amilaza pancreatica: 704 (val. referinta: <600; 37º C)
- Hematocrit: 44,1 (val. normala: 37-55)
- Trombocite: 303 (val. normala: 200-500)
- Leucocite: 5,6 (val. normala: 6,0-17,0)
- Granulocite: 2,6
- Granulocte (%): 47 (val. normala: aprox. 60)
- Limfocite si monocite: 3,0
- Limfocite si monocite (%): 53,0 (val. normala: aprox. 40)
- Hemoglobina: 15,4 (val. normala: 8-14)
- Eritrocite: 9,9
- Nu prezinta eozinofile.
- Usoara limfocitoza.
(M-am intins mult, in ideea ca, poate – poate isi arunca un vet ochiul si-mi zice daca mai tr verificat ceva in sange si nu s-a facut. Precizez ca sangele a fost recoltat dupa ce pisica a asteptat stresata vreo 5 ore in transportor, in hol la F.M.V., alaturi de caini si alte pisici. Deci stres pe capul ei la greu!)
Examen coproparazitologic: negativ
Tratament:
- Kreon: 1/zi, seara inainte de culcare, 10 zile/ luna, 3 luni
- Badijonari bucale cu glicerina boraxata cu stamicin (3picaturi x 3/zi, dupa masa, 14 zile)
- Clatiri cu apa de gura cu clorhexidina: 1ml x 2/zi, 14 zile (asta a fost partea cumplita a tratamentului, pt. ca n-a vrut sa colaboreze cu noi sub nicio forma si nici sa inteleaga ca apa aia de gura tr. scuipata si nu inghitita)
- Pet – Phos Pelage pisica: 1/zi x 30 zile
- Cantastim: 1 fiola/saptamana x 5 saptamani
- Hrana Hill’s pentru pisici castrate
- Tuns (partea asta n-am urmat-o pt ca mi-a fost groaza cum ar putea sa-si roada pielea, avand experienta cozii tunse, in iarna)
A urmat controlul, la vreo 3 saptamani cand i s-a verificat glicemia, care era in parametri
Tratament:
- Kreon: 1/zi, seara inainte de culcare, 10 zile/ luna, 3 luni
- Liv 52: 1/zi x 10 zile/ luna, 3 luni.
Rezultat: pisica era cat de cat ok, petele alea pareau ca sunt sub control (dr. parea foarte incantata, mie mi se pare ca inca are destule pe ea, dar na…).
Concluzia: terminam tratamentul in curs si lasam pisica o vreme in pace, sa vedem cum se prezinta.

Toamna lui 2010
Petele incep sa apara din nou pe picioare, spalam pisica cu diverse sampoane (nizoral, duxo, miconazole) si ii dam picaturi pt. imunitate dar, spre sfarsitul anului, incep sa se extinda. Aici cred ca a fost si vina mea, n-am mai apucat sa ma ocup ca inainte de ea (fetele stiu cat am tras cu Kitty, cealalta pisica, plus ca am tras si eu cu sarcina, si tot asa…)

2011, inapoi la cabinetul nr. 2
(pe moment, din motive de risc de nastere prematura, eu nu pot merge cu ea la F.M.V., iar sotul din motive de lipsa totala de timp liber).
I s-au recoltat probe de par si diagnosticul ar fi microsporie (eu una nu cred asa ceva, dar iar n-am vazut buletinul ala de analize, plus ca ar fi trebuit sa o luam toti dupa atata timp, si oameni, si pisici).
Analize de sange:
- BUN: 17 mg/dl
- Glu: 79 mg/dl
- ALT: 56 lU/L
- T- Pro: 9.6 g/dl
- GPT: 35 lU/L
- Cre: 1.6 mg/dl
- Amy: 706 lU/L
(am inteles ca singura marita e creatinina, dar fara sa puna probleme)
Tratament:
- Lamisil: 1/4/zi X 20 zile
- Essentiale forte: 1/zi x 15 zile
Initial au spus ca tr facute si bai cu Duxo, dar pana la urma le-au amanat dupa terminarea tratamentului cu lamisil (dupa 16 zile eu nu vad imbunatatiri…). Tot la control se va decide daca va urma un tratament cu antibiotice sau unul cu ceva antihistaminice.
Mentiune, cu sau fara legatura cu ceea ce are ea: anul asta, dupa vaccin, in locul intepaturii i-a aparut un hematom urias (desi vaccinul s-a facut cu Tricat), i-a cazut blanita si pielea era fierbinte. Vet-ul mi-a zis sa o las asa, pt. ca e posibil sa fie o reactie locala sau sa-i fi nimerit un vas de sange. E drept ca s-a retras si a inceput sa-i creasca blana, dar pielea in locul ala e plina de puncte negre.
Pana una, alta, dr. care o trateaza acum spun ca, avand in vedere ca nu e o cauza nici interna, nici externa, e posibil sa fie una pe fond nervos (ea fiind o pisica stresata din principiu, care nu suporta alte pisici, desi a crescut cu ele si traieste cu ele de ani de zile). In concluzie, acum e pe dieta cu Royal Canin Calm.
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 7:16 pm

musetel, am citit ce ai scris; daca sunt ciuperci, din ce cauza recidiveaza? Nu inteleg. Ramane ceva in mediu si se regenereaza? Putem noi fi purtatori si sa le transmitem? Ce o fi de facut totusi? Eu cred ca exista un tratament, ideea este sa il primeasca pe cel corect.
Iar la tine, daca este problema de stress, cred ca va trebui sa o apuci cumva intr-o directie si sa faci schimbari; la mine nu stiu daca este stres sau nu...
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby musetel on Thu Feb 17, 2011 7:24 pm

precizez, pt.cine nu stie :P, ca daisy e o pisica in varsta de 5 ani, castratata de 4, putin cam grasuta ( 6 kg :P ), care sta numai in casa, hranita cu mancare royal canin sau hill's, conserve de buna calitate si, cand si cand, cu lapte si carnita cruda (de pofta).
deparazitarile externe, interne si vaccinarile nu le-am mai trecut, ca e de la sine inteles ca nu le sarim.

legat de tratamente, am auzit si as vrea sa incerc convenia, un antibiotic de ultima generatie, folosit la pisici pentru tratamentul abceselor şi plăgilor pielii şi a ţesuturilor moi asociate. am intrebat veterinarul despre el si a ramas ca mai discutam cand mergem la control.
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Mihaela2011 on Thu Feb 17, 2011 7:25 pm

In alta ordine de idei, preparatul facut in farmacia umana pe care si mie mi l-a dat precum am scris, mi l-a dat pentru zona urechilor (se scarpina si isi facuse niste rani) insa nu mi-a spus sa ii dau si in zona cozii de exemplu, care este cea mai afectata. Acolo nu ajunge sa se toaleteze pentru ca nu ii permite silueta... insa are acele bube si pete negre si matreata. De fapt, la FMV nici macar nu a dat blanita la o parte sa se uite in zona cozii acolo unde mi se pare cel mai mult afecata! De unde stiu daca as putea sa ii dau si acolo pe piele?!!!!
Mihaela2011
puiandru
puiandru

Postby musetel on Thu Feb 17, 2011 7:45 pm

daisy nu are nimic pe urechi si nici nu a avut. blana nu i-a cazut, mizeria aia neagra o are la radacina firului de par si e vizibila cand ii dai parul intr-o parte. maine incerc, pe lumina, sa-i fac niste poze, mai clare (in poza e zona de pe piciorus, langa anus. chiar, a avut si pe anus dar acolo i-a trecut si nu i-a mai aparut).
ciuperca nu prea cred ca e... de ce nu au luat-o si celelalte pisici? sau noi? si la cate tratamente antimicotice a facut, tr. sa se vada un rezultat. in plus, am tot dezinfectat prin casa, si cu produse de curatat normale, si cu virkon, dat de veterinar.
acum ar tr sa-i mai fac o cura de cantastim, dar nu se mai gasesti. probabil vom merge pe ceva pt. imunitate de uz veterinar, dar nu stiu ce efect vor avea.
si eu incep sa cred ca e pe fond nervos... si asta nu stiu cum sa o rezolv. singura solutie ar fi sa o dau undeva, unde sa fie pisica unica, dar chestia asta e peste puterile mele (e cea mai a mea dintre toate, ca sa zic asa, lipita de sufletul meu, nici nu stiu daca fara mine, in alta parte, i-ar fi mai bine sau i-ar fi mai rau). sper din tot sufletul ca venirea lui bb sa nu fie o sursa si mai mare de stres pentru ea si sa reuseasca sa se adapteze. intentionez sa nu-i restrictionez accesul pe langa copil si sa o las sa doarma tot cu mine (desi mi-am ridicat multi in cap). offf, sper sa reusim!
in plus, ea e ok, alte probleme de sanatate n-a manifestat niciodata (asa, cate o mica raceala, dar asta nu e grav). daca gasesti un veterinar priceput in probleme dermato, te rog sa-mi dai si mie un semn!
musetel
Prieten vechi si bun

Next

Return to Probleme de sananate la pisici