pisici otravite

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale pisicilor.

Moderator: laura34215

pisici otravite

Postby mitzulica88 on Tue Nov 16, 2010 1:49 pm

Motanelul meu de 8 luni a murit otravit. Va rog mult imi poate spune cineva ce otrava se foloseste pentru pisici? Pentru ca mai am una in varsta de 3 ani care pana acum multumesc lui Dumnezeu nu a patit nimic. Stam la curte si aici este un vecin care cred ca pune otrava in mancare sa le atraga altfel nu vad cum ar manca otrava.. Au mai murit in acelasi fel inca 7 pisici aici, chiar eu le am vazut.
Deci simptomele sunt cam acestea; la foarte putin timp dupa ce o ingera, face spume la gura, vomita, nu mai are putere sa mearga ( mie mi a murit in poarta, a incercat sa sara gardul dar nu a mai putut) , tuseste, si scapa treaba mare moale. Ideea e ca moare in cateva minute, nici nu ai timp sa te duci la doctor. E ceva care arde intestine cred nu stiu.. de face spume, ce otrava e asta care da o moarte aproape imediata si ce reactie produce in organism de moare animalul atat de chinuit? E ingrozitor sa te uiti la el si sa nu i poti face nimic.
Eu sunt vinovata de moartea motanelului meu ca nu l am vazut la timp sa l salvez, :cry: , puteam sa i dau apa cu sare si poate acum nu era mort, dar daca nu a avut gura sa strige la mine :cry: .. n am putut sa fac nimic pentru el , cat s o chinuit saracul , il crescusem de la 2 luni.. si l am pierdut prea repede :cry:
mitzulica88
junior
junior

Re: pisici otravite

Postby alicrisa on Tue Nov 16, 2010 1:59 pm

Imi pare foarte rau de motanul tau :(
Vis-a-vis de intrebarea cu otrava – nu exista un tip de otrava 'special pentru pisici'. E posibil sa fi fost otrava care se pune pentru sobolani sau pentru alt fel de daunatori (insecte). Multe din acestea se pot ascunde in mancare, nu au miros si implicit nu pot fi detectate de caini sau pisici.
Image
alicrisa
aproape alfa
aproape alfa

Postby mitzulica88 on Tue Nov 16, 2010 2:30 pm

am inteles ca nu mor de la otrava de sobolani.
mitzulica88
junior
junior

Postby llavinia on Tue Nov 16, 2010 2:56 pm

eu as instala camera video si l-as reclama pe individ!!!

eventual poti vb cu vet-ul si sigur iti va zice ce a mancat pisoiul tau...imi pare rau...si la sat sunt o gramada de nebuni,in special oameni in varsta.Vecinul meu de suparare la bautura si-a taiat toti porumbeii intr-o zi...si avea multi... :|

are animale cel pe care il banuiesti tu? daca are pasari(gaini,porumbei,etc) poate sa aibe ciuda pe pisici(care posibil in trecut au intrat la el in curte si s-au servit cu vreun porumbel)

imi pare inca o data rau...fi tare!
Image
Image

"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated."
Mohandas Gandhi
llavinia
antrenat
antrenat

Postby mitzulica88 on Tue Nov 16, 2010 3:45 pm

Nu are nici un fel de animal. A omorat si caini. Nu suporta nici un fel de animal. Si cu vecinii e al naibii, e tanar, are nevasta si un baiat dar e rau, adica e un om cu un suflet negru a facut mult rau atat oamenilor cat si animalelor. nu pot sa l urmaresc pt ca are gard inalt si otrava le o da la el in curte deci nu am nici o dovada ca el a fost. Nu mi dau seama ce otrava le da de mor atat de repede si atat de chinuite, mi se rupe sufletul, am pierdut un suflet drag pe care nu l voi uita niciodata..
Am sunat la Politia animalelor dar trebuie sa ma duc sa dau declaratie si vor veni. mi au spus ca risca amenda sau inchisoare. Asta daca gasesc probe; dar daca nu gasec ??? Si banuiesc ca trebuie sa aiba mandat sa intre la el in curte ca altfel nu vad cum. Ce e de facut sa nu mai omoare si alte suflete?? Chiar nu l sperie nimeni. De ce nu e ca in America? De ce nenorocitii astia de guvernanti nu sunt in stare sa faca o lege drastica pt criminalii astia? Nici eu nu suport cainii vagabonzi care latra la mine si chiar erau sa ma muste, dar asta nu inseamna ca trebuie sa i bat, sa i omor sau sa i desfigurez. ; sau sa nu plang daca il loveste o masina.
mitzulica88
junior
junior

Postby llavinia on Tue Nov 16, 2010 4:27 pm

:evil: groaznic!!!

stai linistita ca toate astea se vor intoarce impotriva lui intr-o zi! Mergi si fa reclamatie,ca ma gandesc ca se descurca cei de la pol. animalelor cumva....poate il sperie macar pe viitor sa nu mai faca asa ceva...

Eu in locul tau....doar imi spun parerea....as duce pisica la autopsie,pe baza rezultatului poate e posibil sa faci reclamatie la politie daca cea de animale nu rezolva mare lucru....mai aduni 2-3 vecini a caror pisici au fost otravite...

Macar sti...ca daca iti mai iei pisica...nu o mai lasi afara:(
Image
Image

"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated."
Mohandas Gandhi
llavinia
antrenat
antrenat

Postby zauberer on Tue Nov 16, 2010 9:10 pm

Imi pare tare rau de motan...
Poate sa fie si o boala virala...de mor "pe capete " pisici...chiar daca era vaccinat,mai sunt si alte boli virale de care vaccinurile nu protejeaza...in orice caz,este binecunoscut faptul ca pisicile lasate afara sunt expuse absolut la ORICE...vrei sa le protejezi...le tii in casa sau iti asiguri gardul astfel incat sa nu poata iesi din curtea ta.
"Gioconda surâde tuturor. Mai ales timpului."
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Postby mitzulica88 on Wed Nov 17, 2010 8:23 pm

Am 2 nelamuriri va rog.
1. Misu avea doar primul vaccin facut, nu avea si antirabicul. Din cauza asta si a facut efectul otrava? Din cauza mea ca nu am ajuns cu el la doctor la timp pt a l 2lea vaccin??
2. Daca pisica e vaccinata cu tot ce trebuie s ar putea ca otrava sa nu o omoare?? Mitza e vaccinata cu ambele vacc. E protejata mai mult?

Si a-l 3 lea lucru am aflat ca exista o otrava nu stiu parca pt sobolani ( sau poate nu) sub forma de praf, care se pune prin curte. Pisica trece prin el il i a pe labutze, o ustura ( sau nu) si cand se linge ingera otrava si moare in final. Asta e scopul otravii sa fie luata fara ca animalul resp sa mai manance din ea.

Va rog mult sunt foarte importante pt mine raspunsurile la aceste intrebari.
mitzulica88
junior
junior

Postby zauberer on Wed Nov 17, 2010 8:32 pm

Daca nu a facut vaccinarile conform schemei corecte(primul la 8-9 saptamani si mai ales al doilea la 12-13 saptamani) este expus la boli virale mortale.Nu stiu la ce varsta a facut vaccinul de care spui.Daca afost facut la varsta mai mare de 3 luni inca este bine din punctul de vedere al eficacitatii.Daca nu a facut antirabicul(ai afirmat ca nu l-a facut),orice animal care umbla pe afara poate fi muscat de unul cu rabie, se imbolnaveste si moare.
Sunt si boli virale grave,mortale(de exemplu peritonita infectioasa) de care nu este aparat prin vaccin,deci orice animal care iese afara(aici este principala problema),este expus.
Vaccinul NU are a face cu otrava,dar tu nu poti fi sigur ca a fost otravit daca nu i-ai facut autopsia.
In plus,orice animal care poate sa iti iasa din curte este expus la absolut orice;nu numai otrava este pericol mortal pentru animalele lasate pe afara.
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Postby mitzulica88 on Wed Nov 17, 2010 9:37 pm

pai daca a facut spume mari la gura , a vomitat, s a zbatut.... ce altceva? Nu a a avut nimic inainte a intrat in curtea acelui om si cand a sarit gardul de la el a cazut si s a tarat pana in poarta lui si a murit! La fel a patit si pisica vecinului meu aceeasi moarte. Nu exista nimic nici un vacc impotriva otravii? Chiar el a iesit din curte si a spus ca el nu suporta nici cainii nici pisicile si ce calca la el in curte va muri ca le pune otrava. La fel au murit si cativa caini ai unor vecini.... :cry:
mitzulica88
junior
junior

Postby zauberer on Wed Nov 17, 2010 9:54 pm

Parerea mea este ca nimeni nu are dreptul sa incrimineze alt om fara dovezi clare si sa puna cauza mortii fara dovezi clare.
Simptomele pe care le-ai descris pot fi cauzate si de boli virale,si de enterotoxemie etc,nu numai de ideea ta de otravire.
Decat sa stai pe forum si sa dai cu presupusul,mai bine ai face autopsie pisicii si ai vedea daca sunt de vina toxine din organism sau otrava (daca da,ai vedea si tipul ei,dar nu stiu la ce mai ajuta asta mtanul decedat sau invinuirea unui anumit vecin...daca stiai ca rataceste prin alte curti,dupa cum se vede ca stateai la panda, trebuia sa inalti gardul curtii tale ).Nu te poate nimeni ajuta sa cauti cauza mortii fara dovezi sigure si sa tii pisicile in casa ca sa nu fie expuse la diverse imbolnaviri si accidente.
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Postby musetel on Wed Nov 17, 2010 10:31 pm

din pacate, nu exista vaccin care sa protejeze animalele de o eventuala otravire. exista doar masuri de precautie. si cum un animalul nu le poate lua singur, ele cad in sarcina stapanului!
sfatul meu: nu mai lasa pisicile afara! nu stiu daca si cat sufera o pisica tinuta numai in casa, iar daca o face, sufera infinit mai putin decat una in ghearele mortii, dupa otravire!
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby mitzulica88 on Thu Nov 18, 2010 3:18 pm

Poate Zauberer are dreptate.... nu ma justific cu nimic nu stiu sigur daca a fost otravit ( desi eu asta tind sa cred) mai ales ca nu mi am vaccinat puiutul pe care l am iubit atat de mult, asa cum ar fi fot corect. L am neglijat.. i am facut primul vaccin la 5 luni, dupa care trebuia sa i fac probabil si un rapel, si pe urma antirabicul era programt in septembrie iar eu nu m am dus .. a venit noiembrie si mereu spuneam "lasa ca l vaccinez eu..." si acum la 8 luni a murit. Cand vin de la serviciu si intru in casa incep sa plang.. nu ma mai intampina el.. E vina mea si nu am sa mi o iert niciodata! Am mai omis sa va spun ceva. Acum o luna de zile l am vazut tot asa in curte ca avea spume la gura si era speriat, a si vomitat putin... i am dat apa cu sare si se pare ca si ar fi revenit imediat..s-a simtit bine pe urma. Poate atunci a fost un semnal de alarma.. nu am mers cu el la doctor desi era recomandat. Acum cateva zile i am dat si ficat de pui crud, a mancat cam 2. A murit in chinuri groaznice. o fi avut vreo infectie, vre un virus, i o fi facut rau ficatul crud.. nu stiu ca ii cam mirosea si gura. Sunt o nemernica pentru ca desi l am iubit enorm nu am facut nimic pt el... Insa pt mine ramane un semn de intrebare faptul ca a mai facut odata spumegatie..
mitzulica88
junior
junior

Postby mitzulica88 on Thu Nov 18, 2010 3:25 pm

Cel mai rau e ca nu mi da pace constiinta, stiu ca nu mi am indeplinit obligatiile mele de 'stapan'. Fata de Mitza da are toate vaccinurile facute la timp, dar fata de el nu, si asta ma doare enorm !
mitzulica88
junior
junior

Return to Probleme de sananate la pisici