va rog ajutati-ma.urgenttttt

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale pisicilor.

Moderator: laura34215

va rog ajutati-ma.urgenttttt

Postby florydania on Mon Jun 25, 2007 3:10 pm

am o pisicuta de vreo 2 anisori.a avut 2 nasteri cu probleme,pisoii ei nascandu-se morti.m-am hotarat sa o aduc in bucuresti pt castrare si la recomandarea unui medic veterinar am spalat-o pe ea si pe 3 catelusi cu diazinol pt purici,fiind asigurata k nu vor pati nimic.catelusii au murit,iar pisicuta nu a mancat 4 zile.vrand sa o ajut,am cerut sfatul unui alt medic veterinar.acesta mi-a zis k a facut o alergie si mi-a recomandat alergotrat 3% injectabil.am apelat la ajutorul unei asistente de la cabinetul veterinar sa ii faca injectia.i-a facut in piciorul din spate,dar acum nu poate merge cu acel picior.am adus-o in bucuresti si am fost cu ea la un cabinet veterinar.i-au facut niste vitamine b1,dar nu prea au efect.medicul mi-a zis k probabil i-a fost atins un nerv si sunt slabe sanse sa isi revina.a trecut o saptamana si 3 zile de la injectie si 5 zile de la ultima vitamina B1 facuta si se prezinta tot la fel.chiar daca taraste piciorul in continuare,cand ii fac masaj simt ca imi respinge mana.as dori sa stiu daca mai exista un alt tratament pt ea.doctorul mi-a zis k isi poate reveni in timp si as vrea sa stiu cam de cat timp e nevoie.zile,saptamani,luni,ani?multumesc
florydania
puiandru
puiandru

Postby Messa on Mon Jun 25, 2007 5:42 pm

Complicata problema ta... :( sper ca unul dintre medicii veterinari care sunt useri pe forum sa te poata ajuta in vreun fel...
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Re: va rog ajutati-ma.urgenttttt

Postby LucyBlue on Mon Jun 25, 2007 5:48 pm

florydania wrote:am o pisicuta de vreo 2 anisori.a avut 2 nasteri cu probleme,pisoii ei nascandu-se morti.m-am hotarat sa o aduc in bucuresti pt castrare si la recomandarea unui medic veterinar am spalat-o pe ea si pe 3 catelusi cu diazinol pt purici,fiind asigurata k nu vor pati nimic.catelusii au murit,iar pisicuta nu a mancat 4 zile.vrand sa o ajut,am cerut sfatul unui alt medic veterinar.acesta mi-a zis k a facut o alergie si mi-a recomandat alergotrat 3% injectabil.am apelat la ajutorul unei asistente de la cabinetul veterinar sa ii faca injectia.i-a facut in piciorul din spate,dar acum nu poate merge cu acel picior.am adus-o in bucuresti si am fost cu ea la un cabinet veterinar.i-au facut niste vitamine b1,dar nu prea au efect.medicul mi-a zis k probabil i-a fost atins un nerv si sunt slabe sanse sa isi revina.a trecut o saptamana si 3 zile de la injectie si 5 zile de la ultima vitamina B1 facuta si se prezinta tot la fel.chiar daca taraste piciorul in continuare,cand ii fac masaj simt ca imi respinge mana.as dori sa stiu daca mai exista un alt tratament pt ea.doctorul mi-a zis k isi poate reveni in timp si as vrea sa stiu cam de cat timp e nevoie.zile,saptamani,luni,ani?multumesc

Care doctor ti-a spus ca isi va reveni? Cel care i-a recomandat diazinol ? Cel care i-a facut injectia in picior si i l-a paralizat? Cum dumnezeu ai reusit sa gasesti numai doctori din astia? Din pacate nu cred ca raspunsul la intrebarea ta ti-l putem da noi, ci un veterinat BUN care sa o examineze si sa ii puna un diagnostic corect. Dar daca i-a atins nervul, eu cred ca sunt slabe sanse sa isi revina si sa mearga corect.
Din ce oras esti? Poate fetele de acolo iti vor recomanda un vet bun.
Mi-e ciuda ca exista astfel de doctori care nu au nici o treaba cu medicina veterinara si recomanda tratamente asa dupa ureche.
What doesn't kill you, makes you stronger!
LucyBlue
sef de haitic
sef de haitic

Postby zauberer on Mon Jun 25, 2007 6:02 pm

Eu ti-am recomandat pe pm( pe alt forum pe care ai pus aceeasi problema ) unul din medicii in care am incredere.
Dar ar trebui sa vada pisica.
"Gioconda surâde tuturor. Mai ales timpului."
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Re: va rog ajutati-ma.urgenttttt

Postby florydania on Tue Jun 26, 2007 12:48 pm

LucyBlue wrote:
florydania wrote:am o pisicuta de vreo 2 anisori.a avut 2 nasteri cu probleme,pisoii ei nascandu-se morti.m-am hotarat sa o aduc in bucuresti pt castrare si la recomandarea unui medic veterinar am spalat-o pe ea si pe 3 catelusi cu diazinol pt purici,fiind asigurata k nu vor pati nimic.catelusii au murit,iar pisicuta nu a mancat 4 zile.vrand sa o ajut,am cerut sfatul unui alt medic veterinar.acesta mi-a zis k a facut o alergie si mi-a recomandat alergotrat 3% injectabil.am apelat la ajutorul unei asistente de la cabinetul veterinar sa ii faca injectia.i-a facut in piciorul din spate,dar acum nu poate merge cu acel picior.am adus-o in bucuresti si am fost cu ea la un cabinet veterinar.i-au facut niste vitamine b1,dar nu prea au efect.medicul mi-a zis k probabil i-a fost atins un nerv si sunt slabe sanse sa isi revina.a trecut o saptamana si 3 zile de la injectie si 5 zile de la ultima vitamina B1 facuta si se prezinta tot la fel.chiar daca taraste piciorul in continuare,cand ii fac masaj simt ca imi respinge mana.as dori sa stiu daca mai exista un alt tratament pt ea.doctorul mi-a zis k isi poate reveni in timp si as vrea sa stiu cam de cat timp e nevoie.zile,saptamani,luni,ani?multumesc

Care doctor ti-a spus ca isi va reveni? Cel care i-a recomandat diazinol ? Cel care i-a facut injectia in picior si i l-a paralizat? Cum dumnezeu ai reusit sa gasesti numai doctori din astia? Din pacate nu cred ca raspunsul la intrebarea ta ti-l putem da noi, ci un veterinat BUN care sa o examineze si sa ii puna un diagnostic corect. Dar daca i-a atins nervul, eu cred ca sunt slabe sanse sa isi revina si sa mearga corect.
Din ce oras esti? Poate fetele de acolo iti vor recomanda un vet bun.
Mi-e ciuda ca exista astfel de doctori care nu au nici o treaba cu medicina veterinara si recomanda tratamente asa dupa ureche.

veterinarul care mi-a zis k isi poate reveni dar sunt slabe sanse este din bucuresti.este medicul la care o duc pe pisica mea cealalta,iar medicii care mi-au nenorocit pisicuta sunt de la tara.eu sunt din bucuresti.
florydania
puiandru
puiandru

Postby florydania on Tue Jun 26, 2007 12:51 pm

zauberer wrote:Eu ti-am recomandat pe pm( pe alt forum pe care ai pus aceeasi problema ) unul din medicii in care am incredere.
Dar ar trebui sa vada pisica.

multumesc mult.am vb ieri cu doctorul la care o duc pe pisicuta acum si mi-a mai dat niste vitamine petphos felin sa ii dau 2 pe zi,dar l-am intrebat daca se poate face o operatie ceva si mi-a zis k nu si k nici la oameni nu exista asa ceva.am sa incerc sa ma duc si la medicul propus de tine,dar din pacate acum sunt cam in lipsa de bani,dar fac rost si ma duc.ms mult
florydania
puiandru
puiandru

Postby zauberer on Tue Jun 26, 2007 12:58 pm

Iti tin pumnii;nu strica inca o parere,e bine sa mergi si acolo.Cine stie de unde vine o idee buna?
"Gioconda surâde tuturor. Mai ales timpului."
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

Postby Else on Tue Jun 26, 2007 2:59 pm

Sănătate pisulinei! Prin câte a trecut...
Else
aproape alfa (user sub 16 ani)

Postby laura34215 on Tue Jun 26, 2007 3:40 pm

Multa sanatate pisicutei !!!! Saracuta, cat ghinion. Poate acum o sa aiba mai mult noroc de data asta ! :flori:
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby LucyBlue on Wed Jun 27, 2007 7:09 am

Imi pare bine ca exista si un pic de optimism in recuperarea pisicutei. M-am enervat cand am citit din povestea ta cate incompetenta poate exista la un medic veterinar, pt ca am avut si eu experiente neplacute cu un astfel de vet (la inceput, cand nu stiam ca poate fi si asa)...Sper sa isi revina pisicuta ta si sa fie bine, iar pe viitor, pt orice problema, oricat de minora, du-o la vetul tau, pe care il cunosti si ai incredere.
What doesn't kill you, makes you stronger!
LucyBlue
sef de haitic
sef de haitic

Postby the_forsaken on Wed Jun 27, 2007 10:03 am

ce rau imi pare de pisicuta ta... cum poti face asa ceva, cand esti um veterinar, cand ai facut acea facultate tocmai pentru pisicuta de pe masa, din fata ta ??????? eu nu pot sa inteleg astfel de "oameni" care isi zic veterinari.....
Mult succes in recuperare! cu speranta, se va reusi ! :)
He is your friend, your partner, your dog
You are his love, his life, his leader
He will be yours, faithful and true to the last beat of his heart
You owe it to him to be worthy of his devotion
Image
Rada :)
the_forsaken
Piranda sau Esmeralda, la alegere

Return to Probleme de sananate la pisici