Cane corso - probleme de comportament...

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Cane corso - probleme de comportament...

Postby cane_corso on Mon Sep 13, 2010 12:07 pm

Buna ziua,
Am un cane corso femela, in varsta de 4 luni. Cainele este foarte cuminte (aproape ca nu stiu ca am un caine in casa) dar totusi avem niste probleme cu ea. Problemele apar atunci cand trebuie sa iesim afara din casa la plimbare pentru golirea vezicii.
Dar sa incep cu inceputul. O avem pe Akita de la varsta de 2 luni atunci cand am luat-o si am adus-o la noi acasa. Nu provine de la vreo canisa de prestigiu, ci pur si simplu am luat-o de la cineva care avea niste pui de cane corso. Ea este rasa pura, nu metisa.La momentul respectiv am facut cred ca toate testele in ceea ce priveste catelul (batut din palme linga ureche, aruncat chei pe ciment, inspectie vizuala, etc) Dintre cei 3 catelusi disponibili, am ales-o pe Akita pentru ca era cea mai echilibrata din pct de vedere psihic (isi facea de lucru singura cu un bat, in timp ce fratii ei alergau si se harjoneau prin curtea omului). Asta ne-a placut foarte mult, deoarece avand un copil de 3 ani in casa nu ne doream un catel prea agitat care sa loveasca din greseala copilul sau sa sara peste tot prin casa.
Pe drum, in masina a fost cuminte, pana la urma a inteles ca daca sta cuminte in pozitia culcat nu mai este asa neplacut drumul. Nici acum nu mai sunt probleme cand trebuie sa mergem cu masina undeva, exceptand faptul ca ii este frica sa urce singura in masina sau sa sara de acolo, deci trebuia sa o luam in brate .Acum are vreo 15 Kg, dar peste cateva luni...va fi destul de greu sa o mai ridic in brate. :))
Asa cum am spus, problema este cu facutul prin casa si cu iesitul afara. Eu nu am mai auzit pana acum de caine care sa nu vrea sa iasa afara din casa! Este de fiecare data o aventura sa o conving sa iasa afara si cand vede ca ma pregatesc sa o scot afara se ascunde la locul ei, adica se baga pe sub masa si pe sub scaune si sta intinsa pe jos. Noi i-am cumparat un ham, deoarece nu am vrut sa o stringa de gat cand trage in lesa si este mai usor si convenabil pt ea sa traga in piept decat in gat. Treaba este ca prin casa nu o tinem mereu cu hamul pus sa nu-i roada blanita, deci atunci cand o scot afara trebuie sa-i pun hamul pe ea, iar ca sa reusesc sa fac treaba asta ar trebui sa stea in pozitia SEZI. Ehh... nu reactioneaza deloc la comanda SUS si asta nu face decat sa fie o operatiune aproape imposibila sa pun hamul unui caine care sta pe burta.Si nici nu e vreun pechinez pe care sa-l iei pe sus si gata sa rezolvi problema. O alta problema este ca atunci cand reusesc sa-i pun hamul, ii da drumul la pipi direct acolo unde este. Nu mai asteapta sa ajungem afara. Parca imi face in necaz: "De asta ma deranjezi? Uite ca am facut, acum mai trebuie sa iesim afara?" Daca nu ii da drumul in casa, ii da drumul pe casa scarii sau in lift :( Foarte rar s-a intimplat sa nu faca pe scara si sa se tina pana afara in iarba.
Ce ar trebui sa-i fac sa inteleaga ca nu are voie sa faca in casa ci doar afara in iarba? (nici macar pe casa scarii sau in lift)
Si de ce nu se ridica in picioare cand ii cer asta? Predresajul a mers destul de bine. Stie sa merga la pas, uneori mai reuseste sa execute SEZI, face aport (cand ne jucam prin casa sau afara). Singura comanda pe care nu vrea sa o execute este SUS. Si asta nu doar cand trebuie sa iesim afara. Tot timpul. Si cand ii spun sa se mute dintr-o camera in alta (de ex: ca trebuie sa se culce copilul)

Este un catel cam lenes, toata ziua doarme iar afara cind iesim, parca se misca in reluare cu toate ca am inteles ca acestor caine le place sa alerge...

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in problema asta?
Multumesc!
cane_corso
puiandru
puiandru

Re: Cane corso - probleme de comportament...

Postby ovidiuluca on Mon Sep 13, 2010 1:05 pm

cane_corso wrote:Ce ar trebui sa-i fac sa inteleaga ca nu are voie sa faca in casa ci doar afara in iarba? (nici macar pe casa scarii sau in lift)

ovidiuluca
antrenat
antrenat

Postby PaulT on Mon Sep 13, 2010 5:25 pm

cane_corso wrote:Ce ar trebui sa-i fac sa inteleaga ca nu are voie sa faca in casa ci doar afara in iarba? (nici macar pe casa scarii sau in lift)

Vezi topicul King - Amstaff - probleme de toaleta
cane_corso wrote:Si de ce nu se ridica in picioare cand ii cer asta?

Te rog completeaza un FECC ca sa inteleg mai bine cum stau lucrurile.

Numai bine,
Paul
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby cane_corso on Tue Sep 14, 2010 9:52 am

Am citit topicul recomandat si am vazut ca deja am facut niste greseli :( Sper sa nu fie prea tarziu.
Azi voi completa formularul de evaluare si il voi trimite pentru niste raspunsuri "mai la obiect".
Oricum, din ce am citit pana acum, sunt foarte optimist si sunt sigur ca toate aceste probleme :balega: se vor rezolva.
Asa cum am citit pe aici, am inteles ca vina este a mea in mare masura (oamenii gresesc in 99% din cazuri). Voi completa chestionarul si astept alte sfaturi.

@ovidiuluca: Cusca de apartament poate ca este utila, dar in acelasi timp catelul este destul de mare si o cusca adecvata dimensiunilor Akitei ma poate dezechilibra financiar mai mult decat suport in aceasta perioada. Asa ca as prefera o varianta care sa nu includa o cusca de apartament. Putem considera ca fiind cusca de apartament, camera in care isi petrece ea 90% din timp? :)
cane_corso
puiandru
puiandru

Postby compact on Tue Sep 14, 2010 10:23 am

cusca e ca un culcus pentru ei, iar camera este mult prea mare pentru a fi un culcus :)
daca nu ii poti lua una o sa fie mai dificil, dar in cateva luni v-a invata sa faca numai afara.

si nu o forta sa intre in masina. arunca-i o jucarie sau un os ca sa se urce singura. chiar daca ii ridici tu fundul, trebuie sa vrea ea sa se urce. noi faceam altfel, eu il strigam si il chemam la mine, iar sotul il ridica putin. apoi cand era in masina ii dadeam o recompensa.
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby cane_corso on Tue Sep 14, 2010 3:22 pm

Uff.... Am reusit sa completez chestionarul in cauza si il redau mai jos:

Formular de evaluare a comportamentului canin (FECC)

Capitolul 1 - Date generale
1.1. Nume caine: Akita
1.2. Rasa: Cane Corso
1.3. Varsta:4 luni
1.4. Sex:Femela
1.5. Greutate:13Kg
1.6. Povestea cainelui meu:
Atat eu, sotia mea cat si fiica noastra de 3,5 ani suntem iubitori de animale. De fiecare data cand mergeam in oras la un pet store, fetita noastra vroia si ea un catel pe care sa-l luam acasa si cu care sa se joac. Stateam uneori si 2 ore in magazin timp in care cea mica se juca cu toti cateii si pisicile lasate libere pe acolo. Ne-am interesat pe internet si am descoperit aceasta rasa (Cane Corso) ca fiind un excelent caine de paza si care tolereaza foarte bine copii mici si imediat a devanit rasa preferata de toata lumea din casa. De aici pana la a cauta un catel a mai fost doar un singur pas. Am ales aceasta rasa din considerentul ca sunt niste caini mari si frumosi (sotiei ii placeau rottweilerii dar am inteles ca sunt cam agresivi unii) si deoarece am inteles ca sunt excelenti caini de paza. Noi locuim la bloc momentan, dar intentionam sa ne facem o casa in urmatorii ani si atunci s-ar justifica un caine “de paza”. De asemenea am vrut ca fetita noastra atunci cand va mai creste sa aiba un prieten de incredere si care, de ce nu, sa aiba grija de ea.
Catelul l-am gasit pe internet. Am mers pana in Alba dupa el la cineva care avea 3 femele. Dintre toate catelusele am ales-o pe Akita pt ca era cea mai linistita. Am preferat un caine linistit care sa nu fie atat de agitat prin casa si sa loveasca copilul sau sa doboare tot prin casa. Am facut testele pe care le staim si noi (pocnit din degete si batut din pamle la urechi, plimbat degetul prin fata ei etc, ce ne-am gandit si noi atunci) si am ales-o pe ea. Am inteles de la fostii stapani ca nu era agresiva si ca de regula ea manca ultima la masa (surorile ei erau un pic mai dezvoltate decat ea, dar si ea e dezvoltata f bine). Dintre toti cateii, am simtit ca ea ni se potriveste cel mai bine si am ales-o pe ea.
Ne place foarte mult de Akita si chiar a devenit parte a familiei nostre. Acum 2 saptamani am fost in concediu si pot sa zic ca nu ne gandeam decat la ea: Ce o face Akita acum? Ce ar mai alergat prin apa acum, etc  Pe timpul concediului (1 saptamana) Akita a stat la curte la socrii mei in compania unui ciobanesc german de 8 ani tot femela cu care s-a inteles foarte bine.

Capitolul 2 - Sterilizare
2.1. Statut sexual (intact, sterilizat): intact
2.2. La ce varsta a fost sterilizat:
2.3. Ati remarcat schimbari comportamentale imediat sau dupa o anumita perioada de cand a fost sterilizat?
2.4. A fost cainele sterilizat ca urmare a unui comportament gresit? Daca DA, detaliati comportamentul trecut/actual si daca lucrurile s-au imbunatatit/inrautatit:
2.5. Aveti de gand sa il sterilizati in viitor? Detaliati: Nu ne-am gandit, dar eu personal parca nu as vrea sa o vad suferind atunci cand o sa nasca.

Capitolul 3 - Situatia medicala
Inainte de a putea schimba comportamentul unui caine, acesta trebuie sa fie sanatos si intr-o forma fizica buna. De aceea va rog sa raspundeti la urmatoarele intrebari:
3.1. Este cainele vazut regulat de un veterinar? Da, acolo i-am facut vaccinele
3.2. Este acest veterinar o persoana in care aveti incredere? Daca nu aveti incredere totala, va rog sa explicati de ce: Da, este chiar vecin cu noi pe etaj
3.3. Are cainele toate vaccinele la zi? Da
3.4. Cand ati fost ultima oara la veterinar? Acum 2 sapt
3.5. A avut cainele vreo problema medicala majora in trecut? Descrieti pe scurt fiecare problema medicala majora: Nu
3.6. Are cainele vreo problema medicala curenta de orice natura? Daca DA, detaliati problema medicala curenta: Nu
3.7. Are cainele vreo problema medicala cronica sau deficiente motrice, auditive, vizuale, etc.? Nu
3.8. Este cainele sub tratament medicamentos in prezent? Daca DA, ce medicamente i se administreaza si de cate ori pe zi/saptamana: Nu
3.9. Urmeaza cainele o dieta alimentara? Daca DA, explicati de ce si in ce consta dieta: Nu
3.10. Considerati ca aveti un caine care are mai multe kg in plus sau in minus (prea gras sau prea slab)? Nu, este normal cred
3.11. Ce v-a spus veterinarul despre conditia fizica si greutatea cainelui dumneavoastra la ultima vizita? A spus ca arata bine, ca este bine dezvoltata.
3.12. Personal considerati ca in prezent aveti un caine intr-o forma fizica buna? Daca NU, explicati de ce: Da

Capitolul 4 - Adoptie
4.1. Ce varsta avea cainele cand l-ati adoptat, adica i-ati devenit stapani reali si l-ati luat acasa la dumneavoastra? 2 Luni
4.2. A mai avut cainele si alti stapani pana la dumneavoastra? Daca DA, detaliati (exemple: cainele a fost crescut de parinti cand era mic pana la 1 an sau sta in fiecare vara la stana cu ciobanul 4 luni, etc.): A stat cu mama ei pana la 2 luni cand a venit la noi in casa
4.3. De unde a fost luat cainele de pui? (exemple: crescator autorizat, magazin de caini, internet, adapost de caini, un prieten, de pe strada, etc.) Internet
4.4. Dupa experienta de acum ati mai lua un caine din acelasi loc? Daca NU, explicati de ce considerati asa: Da, cred ca da.
4.5. De ce ati decis sa adoptati acest caine? (exemple: pentru companie, de motive de singuratate, pentru protectie personala, pentru copii, etc.) Pentru copil si in viitor pentru protectia copilului si a intregii familii
4.6. De ce ati ales un caine din aceasta rasa? Bun caine de paza si excelent prieten cu copii. Se ataseaza foarte mult de familie
4.7. Ati mai avut si alti caini inainte de acesta? Detaliati pe rasa, sex, cat a trait, ce varsta aveati cand l-ati adoptat: Da, am mai avut un pechinez mascul (un an) care a fugit si pe care nu l-am mai gasit
4.8. Ati oferit vreodata un caine aflat in posesia dumneavoastra unei alte persoane sau unui adapost de animale? Daca DA, explicati motivele pentru care ati facut-o:

Capitolul 5 - Plimbare
5.1. Cate persoane din casa plimba cainele zilnic? Daca nu toate persoanele o pot face detaliati de ce: Eu plimb cainele, uneori insotit de fiica mea. In weekend iesim toti 3 cu catelul la plimbare.
5.2. Cine plimba cainele cel mai des? Eu (barbatul casei) :)
5.3. De cate ori este cainele scos la plimbare zilnic? De 3 ori
5.4. Cat de mult dureaza fiecare plimbare? 30-45 min
5.5. Cum se comporta cainele in timpul plimbarii? Se comporta destul de bine este atent la mediul inconjurator, etc
5.6. La plimbare cainele merge in fata, langa sau in spatele dumneavoastra? Depinde de situatie. Uneori merge in fata (cand este energica si are chef de plimbare) dar de cele mai multe ori merge in spate si/sau in lateral
5.7. La plimbare are cainele obiceiul sa traga in lesa? Uneori da.
5.8. La plimbare miroase cainele pe jos tot timpul? Miroase, dar nu tot timpul.
5.9. Cine intra si iese primul pe usa/poarta/intrare la inceputul/sfarsitul plimbarii? Cainele
5.10. Descrieti pe scurt ce anume se intampla in timpul unei plimbari cu cainele din clipa in care ati iesit pe usa pana va intoarceti inapoi acasa: Cand vine ora de iesit afara in prima faza se ascunde sub masa si nu vrea sa iasa. Intru dupa ea, o trag afara de acolo, ii pun hamul si aproape ca o trag dupa mine sa iasa afara din casa. Ajunsa pe scara blocului, de cele mai multe ori, pana ajunge liftul face pipi pe ea spre disperarea mea care trebuie sa o las acolo sa intru in casa sa iau un mop si sa fac curat inainte de a pleca cu ea afara ca deh, a facut mizerie si poate vede cineva. De cateva ori nu a facut pe scara ci chiar cand a in tret in lift. Scema cu curatenia se repeta si in acesta situtie: scoate cainele din lift, intra in casa dupa mop, fa curat, baga mopul in casa, baga cainele in lift iar si hai afara. Daca nu face nici pe scara nici in lift, atunci se tine pana iesim din bloc si face pe un petic de iarba care se afla la 5m de intrarea in bloc. Dupa ce face pipi pe iarba o laud si mergem mai departe sa faca si cealalta treaba. Pana acum cateva zile o tineam nmai in lesa, dar vreo 3-4 zile am zis sa-I dau un pic de libertate si merge singura de regula in urma mea. Merge in fata doar cind stie pe unde o sa vreau eu sa merg (avem un traseu destul de fix de fiecare data la plimbare). In timpul acesta este atenta in jur, mai miroase pe jos, si de foarte multe ori se culca pe jos. Nu o las sa faca asta si cind vad ca vrea sa se aseze jos o iau iar la plimbare sa nu stem pe jos. Nu vreau sa stea pe jos pt ca se si murdareste pe blana, dar si pt ca am gasit odata niste capuse pe ea si evit sa o las sa faca asa ceva.
5.11. Puteti sa plimbati cainele indiferent de conditiile meteo (soare/ploaie/frig/zapada/etc.)? Daca NU detaliati: Deocamdata nu am prins nici o ploaie, dar ce pot sa spun este ca nu-I place soarele puternic. Ea este neagra si cand era f cald afara nu mai stia cum sa traga sa se bage la umbra. (lucru de inteles de altfel :) )
5.12. Ce se intampla daca in timpul plimbarii unul din oameni o ia mai in fata, ramane mai in urma sau iese complet din raza vizuala a cainelui?
Cand ies si cu fetita mea, de multe ori copilul merge in fata si uneori fuge in fata. Atunci si cainele fuge dupa ea chiar sa o intreaca. Daca ramanem noi in urma, Akita se opreste si ne asteapta sau vine la noi. Cand am iesit o data din raza ei vizuala (am virat brusc dupa un colt), initial a stat in pozitia SEZI apoi a venit dupa urma mea. Alta data, m-am lasat inn jos dupa un gard verde si ramasese in alerta si nu prea stia ce sa faca. Ramasese pe loc in pozitia SEZI si era cam speriata. M-am ridicat destul de repede ca mi-a fost teama ca se sperie si fuge si nu o mai prind.

Capitolul 6 - Hrana cainelui
6.1. De cate ori este cainele hranit zilnic? De 3 ori
6.2. Este cainele hranit inainte sau dupa plimbare? Dimineata dupa plimbare, la prinz dupa plimbare si seara inainte de plimbare.
6.3. Cu ce anume hraniti cainele? (exemple: mancare uscata pentru caini marca X, conserve pentru caini marca Y, resturi de la masa, paine, mamaliga, mezeluri, mancare gatita in casa din ..., dulciuri, oase, etc.) Pedigree Junior si supa/ciorba cu os preparata special pt ea.
6.4. Ce apetit are cainele la masa? (exemple: mofturos, alege mancarea, uneori refuza orice mancare, pare flamand, inghite cu lacomie tot, nu pare sa se sature niciodata, etc.) Mananca ciorba pana gaseste osul, apoi ia osul si dupa ce il termina, continua sa manince ciorba care a mai ramas.
6.5. Cum bea cainele apa? (exemple: normal, foarte incet, e setos mereu, refuza apa, varsa castronul, etc.) Normal

Capitolul 7 - Joaca
7.1. Cate jucarii are cainele? 2 jucarii
7.2. Care sunt jucariile favorite ale cainelui? Un os de plastic
7.3. Ce tip de joaca ii place cainelui cel mai mult cu oamenii din casa? (exemplu: joaca cu mingea, aport minge sau bat, fugareala, tavaleala, trasul de franghie/obiecte, etc.) Tavaleala si rasfatul (mangaieri)
7.4. In general considerati ca are suficienta pofta de joaca? Da, are chef de joaca, dar pentru un pui, se putea juca mult mai mult. Este destul de lenes si se plictiseste repede.
7.5. De cate ori va jucati cu cainele zilnic? Detaliati pentru fiecare persoana din casa: Cu copilul nu prea se joaca (sunt amandoua destul de mici si fetita noastra nu prea stie cum sa se joace cu catelul) mai mult ii mai fura cate vre-o jucarie si se duce in bucatarie (camera ei) unde se joaca putin cu jucaria (niste cuburi de burete invelite in material textil) pana vine cineva si recupereaza jucaria de la ea. Eu ma joc cu ea cu un plus pe care i-l bag in gura si de care apoi trag si-l arunc (face aport cu acel plus). Sotia mea mai mult mangaieli si aruncat plusul sa faca aport.
7.6. Cat timp dureaza fiecare joaca cu cainele? 10-20 min de vreo 3 ori pe zi
7.7. Exista vreo persoana din casa care din diverse motive nu se joaca cu cainele sau o face mai rar? Daca DA, detaliati: Nu. Ne jucam toti cu ea.

Capitolul 8 - Teritoriul si haita cainelui
8.1. Unde este tinut cainele ziua? In toata casa, dar prefera sa stea in bucatarie
8.2. Unde este tinut cainele noaptea? In bucatarie
8.3. Unde doarme/sta/odihneste cainele pe timpul zilei si pe timpul noptii? Detaliati fiecare loc in parte: Ziua in birou sau in bucatarie, iar noaptea in bucatarie
8.4. Sta cineva cu cainele acasa tot timpul? Da. Eu si fetita noastra
8.5. Este cainele lasat singur si nesupravegheat? Daca DA, unde si pentru cat timp in fiecare zi? Da, cand plecam la cumparaturi (1-2 ore)
8.6. Folositi cumva o cusca de apartament/tarc/cotet cu lant/etc.? Daca DA, specificati si de cand ati inceput acest procedeu: Nu
8.7. Cate ore pe zi este cainele tinut in cusca/tarc/cotet cu lant/etc.?
8.8. Cati oameni stau in aceeasi casa cu cainele? Detaliati pe varste(adult,copii) si sex: 2 adulti (33 ani) si o fetita de 3,5 ani
8.9. S-a schimbat de-a lungul timpului numarul de persoane ce stau in aceeasi casa? Daca DA, detaliati: Nu
8.10. Ce alti caini sau animale de companie stau in aceeasi casa cu cainele? Avem un acvariu cu pesti situat la nivelul solului dar care nu prezinta interes pt Akita
8.11. S-a schimbat de-a lungul timpului numarul de caini sau animale de companie ce stau in aceeasi casa? Nu
8.12. Considerati ca acest caine apartine tuturor oamenilor din casa sau e doar al dumneavoastra? Este cainele familiei
8.13. Unde isi face cainele nevoile? In casa mai are accidente in bucatarie dupa ce mananca “ceva bun” sau cand se “emotioneaza” la venirea sotiei de la serviciu si face cativa stropi de bucurie. La iesirea afara face pe scara blocului, in lift sau direct afara, depinde de la caz la caz.
8.14. Aveti anumite restrictii legate de locul din jurul casei si facutul nevoilor? Daca DA detaliati: Nu, atata timp cat face pe spatiul verde nu este nici o problema.

Capitolul 9 - Dresaj
9.1. Ati fost vreodata cu cainele la o scoala de dresaj? Nu
9.2. Cate ore de dresaj au fost efectuate si pentru ce anume?
9.3. Ce fel de metode si principii de dresaj a aplicat dresorul sau dumneavoastra cand v-ati dresat cainele? (exemple: cu recompense, cu forta, au fost aplicate pedepse, s-a folosit si bataia, etc.) Detaliati:
9.4. Ce parere aveti despre dresajul actual al propriului caine? Sunt multumit ca executa cateva comenzi cand are ea chef si foarte important ca vine cand o strig. Exceptie face atunci cand o strig sa vina afara la plimbare (noi fiind in casa si pregatindu-ne de plimbare)
9.5. Vine cainele cand il chemati? In ce procentaj asculta comanda de chemare? Da, afara vine in 90% din cazuri, in casa vine doar daca stie ca nu trebuie sa iesim afara. Nu vine cand sta prea confortabil intr-un loc unde stie ca nu are voie si atunci trebuie sa ma duc sa o dau eu jos din pat de ex.
9.6. Stie cainele sa execute comanda "culcat" sau alte comenzi? Detaliati: Acum exersam comanda SEZI si foarte important pt mine este sa execute si comanda HAI (mai ales la iesirea din casa cand plecam afara)
9.7. Executa cainele toate comenzile din prima? Nu
9.8. Asculta cainele comenzile date la fel de bine de la fiecare persoana din casa? Nu prea. Pe mine ma asculta parca mai mult.
9.9. Cum procedeaza fiecare persoana din casa cand cainele refuza sa execute comanda data?Fetita nu se poate impune in fata cainelui, dar de certat o cearta cand face ceva care nu are voie. Eu si sotia mea o certam si din pacate o data m-am enervat rau si i-am aplicat si niste palme la fund.
9.10. Ce pedepse ati folosit sau folositi in mod curent pentru a corecta cainele neascultator? Detaliati:
Cearta pe un ton dur, aspru: “NU! Nu e voie! Pisu afara!”
9.11. Ce parere aveti despre bataie ca metoda de corectie a comportamentului canin? Nu foarte buna, dar din pacate am batut-o si eu o data :( Asta din cauza ca pentru a nu iesi afara din casa, s-a pus in pozitie si a facut tot pipi in fata mea chiar in casa. Stiu ca am gresit atunci (am zis ca ma sfideaza) si de atunci nu am mai batut-o. Doar am certat-o pe un ton foarte aspru.
9.12. Este cainele pedepsit mereu, indiferent de cat de mult timp a trecut de la evenimentul/comportamentul ce considerati ca trebuie pedepsit? Nu. Dupa 20 min este iertat, dar nu este mangaiat.
9.13. Considerati ca aveti un caine care invata comenzi noi cu usurinta? Cred ca da, dar nu reusesc sa ma acordez pe aceasi frecventa (lungime de unda) cu ea.
9.14. In general considerati ca aveti un caine ascultator? Da.

Capitolul 10 - Comportamente gresite
In cazul unor comportamente "gresite" parerea fiecarui om din casa conteaza. De multe ori aceste pareri nu coincid si unele persoane nici macar nu considera un anumit comportament ca fiind gresit. Este foarte important sa cunosc parerea si punctul de vedere al fiecarei persoane din casa.
10.1. Ce comportamente gresite considerati ca are cainele dumneavoastra in prezent? Detaliati maximum 3 comportamente gresite in ordinea importantei:
1.NU vrea sa iasa afara sa-si faca nevoile
2.Cainele trebuie sa fie ascultator si sa asculte de comenzile stapanului

Pentru fiecare comportament gresit explicati/specificati:
10.2. De ce credeti/considerati ca este un comportment gresit?
In casa trebuie sa fie curat.

10.3. Acum cat timp l-ati observat prima data?
La putin timp dupa ce am adus-o acasa, atunci cand a inteles ca pentru a se usura trebuie sa depuna efortul de a iesii din casa.

10.4. Cat de grav/intens este acest comportment?
De vreo cateva ori am avut senzatia ca-mi face in ciuda si ca se incapataneaza sa faca cum vrea ea.

10.5. Care este frecventa de aparitie?
Aproape de fiecare data cand trebuie sa iesim din casa. Cand aude ca trebuie sa iesim afara se baga la locul ei (sub coltarul din bucatarie) si nu mai vrea sa iasa. Ca sa iesim afara trebuie sa o scot eu de acolo.

10.6. Au aparut schimbari in intensitate/frecventa de aparitie de curand?
Nu
10.7. De ce credeti ca face cainele asa? Detaliati ce crede fiecare persoana adulta din casa:
Nu stiu… Poate ca nu se poate abtine si atunci cand aude ca trebuie sa iasa afara se scapa imediat. Sau poate ca ii place mai mult sa faca pipi in confortul casei. Nu am idee. De asta apelez la dvs pentru ca am vazut ca va pricepeti foarte bine la caini si la comportamentul lor.
10.8. Ce ganditi si ce simtiti cand il vedeti ca face asa? Detaliati ce gandeste/simte fiecare persoana adulta din casa:
Sunt suparat si ma enervez. Dar incerc sa ma pastrez calm
10.9. Ce anume ati facut/ce metode ati incercat pentru a corecta comportamentele enumerate? Detaliati pentru fiecare persoana din casa: Cearta si o data am batut-o. Cred ca acolo am gresit :(
10.10. Considerati ca aplicarea acestor metode au imbunatatit/inrautatit situatia sau nu au avut nici un efect? Detaliati pentru fiecare persoana din casa: Nu au avut nici un efect
10.11. Ati mai avut acelasi gen de probleme de comportament si cu alti caini in trecut? Daca DA, detaliati ce s-a intamplat si cum a evoluat situatia: Nu
10.12. A avut cainele si alte comportamente mai grave dar care intre timp au fost corectate cu success? Detaliati: Nu

Capitolul 11 - Probleme generale de comportament
Va rog sa detaliati daca ati observat la cainele dumneavoastra oricare din comportamentele enumerate in continuare:
11.1. Chiar daca a invatat sa isi faca nevoile afara inca mai murdareste in casa cu excremente/urina, face pipi pe oameni, pe alte animale, pe anumite obiecte din casa? Am detaliat mai sus. Caca face doar afara, dar pipi face si in casa
11.2. Latrat excesiv sau urlat excesiv? Nu
11.3. Coprofagie (consumarea de fecale proprii, umane sau ale altor caini/animale)? A avut tendinta n trecut, dar nu mai face asa. S-a corectat.
11.4. Distrugrea bunurilor din sau de pe langa casa prin rontait, mestecat, sapat, zgariat, etc.? Nu
11.5. Sare cu picioarele pe oamenii din casa? Uneori cand stam la masa mai sare pe sotie. (ea este “responsabila cu mancarea” :))
11.6. Are tendinta sa se sprijine/aseze pe dumneavoastra, sa se suie in brate neinvitat, sa fie bagat in seama si solicita mangaiat? Nu sare pe noi, dar cand are chef de alintat se pune pe spate cu burta in sus la picioarele noastre sa o mangaiem
11.7. Pune gura/dintii pe mainile oamenilor, pe picioare, pe pielea oamenilor in general, apuca cu dintii de haine, etc.? Uneori, in joaca, ma mai musca de mana foarte incet.
11.8. Se urca cu de la sine putere pe majoritatea obiectelor de mobilier din casa, se suie la fereastra, nu pare sa aibe nici o retinere? Nu
11.9. Daca usa de la intrare/poarta este deschisa cainele va fugi afara? Cat de greu este sa-l prindeti si sa-l aduceti inapoi? Nu
11.10. Nu pot sa-l plimb fara lesa in camp deschis pentru ca va fugi de mine si il voi pierde? Nu
11.11. Se excita si fugareste/latra alti oameni, masini, caini, pisici, alte animale, sau orice este in miscare? Nu
11.12. Fura obiecte personale sau mancare de la masa? Daca DA, cum se comporta cainele cand este prins asupra faptului? Nu. O singura data a furat prajitura copilului, dar nu am vazut cum a facut. A fost vina noastra ca am lasat prajitura nesupravegheata :cancan"
11.13. Este bagacios si intra mereu peste tot, oriunde si peste oricine, oricand vrea si fara retineri, chiar daca stie ca nu e voie acolo? Uneori da, mai ales daca are chef de alintat
11.14. Are preferinte speciale/dovedeste atasament excesiv pentru o anumita persoana/obiect/loc din casa? Ii place sa stea la locul ei (sub coltarul din bucatarie)
11.15. Am mereu probleme cu el cand simte catele in calduri (mascul) sau cand intra in calduri (femele)? Detaliati ce probleme apar: Nu
11.16. Are un comportament neobisnuit prin faptul ca monteaza (se urca cu picioarele din fata si apoi are miscari dute vino din bazin): oameni, alti caini, jucarii, alte obiecte, canapea, covor, etc. ? Nu
11.17. Face pipi pe el cand isi vede stapanul sau cand se intalneste/este mangaiat de o alta persoana? Cand a venit un vecin la noi in casa, in loc sa latre sau sa faca urat, a facut pipi pe ea cand a pus vecinul mana pe ea.
11.18. Este fricos sau nesigur pe el in situatii care nu prezinta nici un pericol? Ii este frica de camioane mari si de motociclete care fac multa galagie.
11.19. Se agita/excita mult prea repede, devine impulsiv si nu mai poate fi controlat? Nu
11.20. Considerati ca are probleme cu somnul (doarme prea mult sau prea putin)? Doarme destul de mult (12 ore din 24), dar poate face asta si din plictiseala.

Capitolul 12 - Comportament social
Descrieti cum se comporta cainele in urmatoarele situatii:
12.1. Cand este lasat singur acasa? Este cuminte. Nu latra si nu face pipi decat daca sta singura prea mult (6 ore)
12.2. Cand va intoarceti acasa? Se bucura si de multe ori “se scapa” pe ea de bucurie
12.3. Se tine dupa dumneavoastra oriunde mergeti in casa? Nu prea. Vine sa vada ce facem si pe urma se asaza jos.
12.4. Cand va vin oaspeti/persoane straine in casa? Sta la locul ei
12.5. Cand va pleaca oaspeti/persoane straine din casa? Nu are nici o reactie. Sta cuminte.
12.6. Cand va vin copiii acasa sau altii copii straini? Nu a fost cazul
12.7. Cand vede/interactioneaza cu alti caini? Ii plac, mai ales maidanezii. Se duce sa se joace cu ei, dar nu o las din cauza bolilor si a parazitilor.
12.8. Cand vede/interactioneaza cu alte animale/pasari din casa, din curte, de pe strada, din camp, etc.? Da. O tenteaza pasarile. Se uita ciudat la ele si parca ar vrea sa le prinda cateodata. Dar se intoarce inapoi la chemarea mea.
12.9. In general puteti spune ca aveti un caine social? Daca NU, explicati de ce: Da. Poate chiar mai social decat am vrea noi. Se pune cu burta in sus la oricine vine sa o mangaie si-I place sa fie mangaiata.

Capitolul 13 - Comportament compulsiv/obsesiv/repetitiv
Ati observat la cainele dumneavoastra unul din comportamentele descrise in continuare:
13.1. Isi linge labele/o zona a corpului non-stop pana face rani sau pentru mai mult de 5 minute odata? Nu
13.2. Se invarte in jurul cozii si incearca sa isi muste propria coada? Nu
13.3. Sapa in pamant pana isi face rani la labele cu care sapa? Nu
13.4. Ii plac pietrele (sau alte obiecte care in mod normal nu sunt luate in seama de un caine obisnuit) si le i-a in gura/linge/inghite/suge pana isi face rani sau i se face rau? Nu, dar am vazut ca are tendinta de a lua pietre un gura. Dar am grija si I le scot repede sa nu le inghita sau sa se raneasca.
13.5. Merge mereu pe aceleasi urme prin curte/gradina pana a facut carari (acelasi gen de miscare dute-vino pe care o au animalele inchise la gradina zoologica)? Nu
13.6. Se excita foarte tare si/sau nu mai asculta comenzi cand vede o jucarie personala? Nu
13.7. Se excita foarte tare si/sau nu mai asculta comenzi cand vede apa in lac/rau/mare? Nu a fost cazul
13.8. Se excita foarte tare si/sau nu mai asculta comenzi cand vede un joc de lumini/umbre sau vede o raza de lumina? Nu
13.9. Are obiceiul de a prinde muste reale sau inexistente? Nu
13.10. Cainele schioapata de un picior dar nu pare sa aibe nici o rana/problema medicala la acel picior? Nu. Are uneori un mers mai “leganat” din soldurile din spate, dar parca de lene sa misca asa. Asta am vazut de vreo 2 ori cand am iesit afara. Poate ca nu avea chef de plimbare atunci, nu stiu.
13.11. Ati observat orice alt comportament compulsiv/obsesiv/repetitiv? Daca DA, detaliati:
Cand ajunge afara incepe sa se scarpine chiar daca nu are nimic pe ea (pureci sau capuse) I-am facut deparazitare externa si o inspectez dupa fiecare plimbare. Nu are nimic pe ea. E mai mult un "tic" . Cred ca-i vede pe maidanezi si face si ea la fel, chiar daca de multe ori nu este nici un caine pe langa noi cand se scarpina
Capitolul 14 - Agresivitate
14.1. A fost cainele vreodata agresiv (chiar o simpla amenintare gen latrat/marait/aratat dintii) cu un alt om din casa? Detaliati: Nu. O singura data am venit repede in camera cu multe haine atarnate pe umerii mei (scosesem hainele din masina de spalat si le tineam pe umar sa le duc la intins pe sarma). Cred ca nu m-a recunoscut si a inceput sa latre amenintator si sa maraie la "hot" dar pe urma m-a recunoscut si s-a calmat. A fost un episod foarte amuzant :)
14.2. A fost cainele vreodata agresiv cu un alt animal din casa? Detaliati: Nu
14.3. A atacat cainele vreodata un om? Nu
14.4. A atacat cainele vreodata un alt animal?Nu, dar cand am fost latrati de un caine mare (ciobanesc german agresiv) pe strada, s-a pozitionat in mijlocul nostru si a inceput si ea sa latre si sa ia o atitudine agresiva. Cred ca ne apara atunci :)
14.5. In cazul in care a muscat un om/animal descrieti severitatea muscaturilor?Nu e cazul
14.6. Descrieti in detaliu ultimile 3 incidente in care cainele a muscat(ce, cand, unde, de ce, etc.) un om sau un alt animal: Nu e cazul
14.7. A omorat vreodata cainele dumneavoastra un alt animal? Daca DA, detaliati ce specie, cand s-a intamplat si in ce conditii pentru fiecare din incidentele de care va mai amintiti: Nu e cazul
14.8. Ati observat anumite semne/semnale ale corpului la caine exact inainte sa devina agresiv/sa atace? E mai atenta, se incordeaza si ia o pozitia cu picioarele bine infipte in pamant si botul inainte.
14.9. Exista anumiti stimuli/locuri/persoane/animale/momente din zi/noapte/etc. care ii starnesc agresivitatea? Detaliati: Nu
14.10. Este cainele invatat cu botnita? nu
14.11. Ce tip de botnita folositi? Nu e cazul deocamdata
14.12. Puteti pune botnita cainelui oriunde si in orice conditii cu usurinta? Nu e cazul
14.13. Ce tip de zgarda si lesa folositi? Ham
14.14. V-ati gandit vreodata sa eutanasiati cainele din cauza agresivitatii? Nu e cazul

Capitolul 15 - Reactii la anumiti stimuli
In general cainii au un anumit nivel de reactivitate/raspuns la un anumit stimul/actiune. Fiecare caine reactioneaza diferit la anumiti stimuli si acestia ii schimba starea mentala curenta. Anumite actiuni calmeaza si relaxeaza cainele, altele il agita si chiar il deranjeaza, iar altele ii sunt pur si simplu indiferente. Pe masura ce excitarea cainelui creste el poate deveni nesigur, speriat, activ, dominant, agresiv. Aceasta stare mentala caracteristica unei anumite reactii are diferite intensitati. Uneori frecventa de aparitie a unei reactii la acelasi stimul este diferita.
Pentru fiecare actiune/stimul descrieti intensitatea reactiilor cainelui folosind cuvinte precum: este indiferent/cuminte, se relaxeaza, se agita, devine nesigur, este incordat, se blocheaza, se fereste, se sperie, tremura, fuge, se ascunde, se zbate, se panicheaza, incepe sa maraie, se infurie, isi ridica buzele, isi arata dintii, musca aerul, latra, ataca, musca fara avertisment, etc.
Pentru frecventa de aparitie specificati: foarte rar, ocazional, mereu.
In continuare am descris mai multe actiuni/stimuli la care va rog sa detaliati cum reactioneaza cainele si care este frecventa de aparitie a acestei reactii:
15.1. Cand treceti pe langa el cu treaba? E indiferent. Aproape mereu.
15.2. Cand va ridicati si plecati de langa el? E indiferent. Aproape mereu
15.3. Cand intindeti mana sa-l mangaiati? Sta si chiar ii place.
15.4. Cand il mangaiati? Uneori se culca jos sau se pune pe spate cu burta in sus
15.5. Cand incercati sa-l imbratisati? Mai mult fetita noastra face asta. Destul de des. Nu-I place Akitei, pt ca fetita se cam lasa pe ea. Atunci cainele pleaca de langa copil
15.6. Cand incercati sa-l luati in brate? E cuminte
15.7. Cand vreti sa-l dati jos din brate? E cuminte
15.8. Cand incercati sa-l periati? E cuminte. Considera ca-l mangaiem
15.9. Cand ii taiati unghiile? Nu i-am taiat inca unghiile
15.10. Cand este examinat de veterinar/cosmetician? Sta cuminte
15.11. Cand aveti ceva de mancare in mana? Devine agitata dar asteapta sa vada daca este mancare pt ea sau nu.
15.12. Cand ii puneti de mancare? Nu se repede la masa. Merge normal si mananca normal
15.13. Cand va apropiati de el in timp ce mananca sau va apropiati de mancarea lui? E cuminte. M-a lasat chiar sa-I iau un os din gura fara sa maraie sau vreo urma de agresivitate.
15.14. Cand scapati ceva de mancare pe jos? Se duce sa miroasa si apoi daca-I place mananca.
15.15. Cand faceti curat prin casa cu aspiratorul/matura/teu de spalat pe jos/carpa de praf? E indiferenta. Mereu
15.16. Cand va uitati la televizor sau ascultati muzica? E indiferenta. Mereu
15.17. Cand suna telefonul? E indiferenta. Mereu
15.18. Cand suna soneria/bate cineva la usa? E indiferenta. Mereu
15.19. Cand folositi un aparat electrocasnic in casa/curte/gradina? E indiferenta. Mereu
15.20. Cand udati florile/gradina cu furtunul?Nu e cazul
15.21. Cand din greseala il calcati pe picior, va impiedicati sau cadeti peste el? Se da la o parte. Mereu
15.22. Cand va uitati intens la el sau in ochii lui? Imi sustine privirea si apoi vine la mine dand din coada sa o mangai
15.23. Cand incercati sa va jucati cu el?Se agita. Mereu
15.24. Cand va apropiati de cainele care rontaie/pazeste jucaria lui sau alt obiect de pe jos? E indiferenta. Apoi are chef de joaca
15.25. Cand il treziti din somn prin atingere/mangaiat? E calma. Mereu
15.26. Cand va vin oameni in vizita? E calma. Mereu
15.27. Cand il pedepsiti pentru ca a facut ceva gresit? Se sperie si parca e rusinata
15.28. Cand incercati sa recuperati obiectul ce il are in gura sau un obiect din preajma cainelui? Il lasa. Nu opune rezistenta decat daca vrea sa se joace
15.29. Cand il atingeti sau incercati sa il atingeti in anumite zone ale corpului cu scopul de a investiga ceva? Se pune cu burta in sus sa o mangaiem
15.30. Cand incercati sa il bagati/il scoateti in/din casa/cotet/tarc/cusca/masina/camera/etc. ? Nu-I convine. De cele mai multe ori face pipi la iesirea din casa
15.31. Cand merge cu masina? Nu protesteaza. Se aseaza pe bancheta in pozitia culcat si sta acolo pana ajungem la destinatie
15.32. Cand se aud zgomote puternice (gen tunet, petarde, etc.)? E calma mereu
15.33. Cand ajungeti in locuri necunoscute? E curioasa. Cerceteaza locurile
15.34. Cand treceti pe langa lucruri nefamiliare, gen cos de gunoi, cutii, carucior, stalp, hidrant, etc.? E calma. Doar camioanele si motocicletele o deranjeaza si se sperie
15.35. Cand va intalniti cu oameni straini pe strada? E calma. Daca oamenii vor sa o mangaie, sta.
15.36. Cand o persoana straina vorbeste cainelui? Prima data il studiaza si daca este ok da din coada. E prietenoasa.
15.37. Cand o persoana straina se uita la caine? E calma mereu
15.38. Cand o persoana straina incearca sa mangaie cainele? Da din coada. E prietenoasa. Mereu
15.39. Cand va intalniti cu oameni pe bicicleta, role, skateboard, cu umbrele, pelerine de ploaie, palarii, ochelari, sacose, etc? Se agita putin la inceput, apoi e doar curioasa
15.40. Cand trec masini/autobuze/motociclete/motorete/etc. cu motorul ambalat pe langa voi? Se sperie
15.41. Cand treceti pe langa o instalatie/masinarie zgomotoasa, gen motocompresor, generator, picamer, etc.? Se sperie de zgomote puternice. Dar nu este incontrolabila.
15.42. Cand aude un claxon sau clopotel de bicicleta? Tresare.
15.43. Cand va intalniti cu alti caini? E curioasa si vrea sa se joace cu ei
15.44. Cand va latra alt caine? O singura data s-a intimplat, si atunci a latrat si ea la el si era destul de “fioroasa” Dar nu a initiat vreun atac sau ceva de genul asta.
15.45. Cand va intalniti cu alte animale? E curioasa si vrea sa se joace
15.46. Cand incepe ploaia sau apar nori pe cer? E calma
15.47. Cand lasati cainele singur acasa? E calma mereu
15.48. Cand incercati sa-l scoateti din locul in care s-a ascuns sau dintr-un loc interzis? Se sperie si se blocheaza. Face pipi pe ea de cele mai multe ori
15.49. Cand incercati sa-l dati jos de pe diverse obiecte de mobilier? Se ghemuieste ca stie ca a gresit dar nu incearca sa se dea singura jos. Asteapta pana o dam noi jos. Mentine pozitia castigata
15.50. Cand va apropiati de el si stie ca a facut ceva gresit? Se sperie, se ghemuieste, sau se pune cu burta in sus
15.51. Cand il tineti in brate si o alta persoana se apropie de voi/vrea sa stea langa voi/sa mangaie cainele, etc.? Dar cand este tinut in brate de o alta persoana din casa si va apropiati de ei amandoi, vreti sa stati langa ei, sa mangaiati cainele tinut in brate, etc.? Sta linistita daca e vorba de mangaiat :)
15.52. Cand va jucati/interactionati fizic cu o alta persoana din casa? Se baga in seama pe linga noi sa o includem si pe ea
15.53. Cand discutati pe un ton mai puternic cu o alta persoana din casa? Nu a fost cazul, dar cred ca e indiferenta.. Nu stiu.
15.54. Cand ii puneti lesa ca sa-l scoateti la plimbare? Daca nu face pe ea instant, merge dupa mine pana la usa si iese singura din casa.
15.55. Cand v-ati intors de la plimbare si ati intrat in casa? E linistita si vesela
15.56. Cand se uita pe fereastra si vede ceva afara? Nu am observat
15.57. Cand intrati cu cainele intr-un loc ce are podeaua lucioasa sau alunecoasa (gen: marmura, linoleu, parchet, etc.)? Nu e nici o problema. Prin casa avem parchet asa ca e obisnuita sa “alunece”
15.58. Cand trebuie sa urce/coboare scarile? Sta putin si le masoara din priviri, dar cu mine inainte, coboara fara probleme.
15.59. Mai sunt si alt gen de stimuli in care cainele are reactii puternice? nu
15.60. Este vreo persoana din casa pentru care cainele are alte reactii/alta frecventa de aparitie pentru stimulii enumerati mai sus? Detaliati: De regula eu o scot afara, dar nu am observat comportamet diferit fata de alta persoana din casa.
15.61. Ati observat preferinte legate de sex, imbracaminte, rasa de oameni, rasa de caini, culoare, etc. pentru stimulii enumerati mai sus? Nu

Capitolul 16 - Comentarii
16.1. Aveti si alte detalii sau comentarii pe care considerati ca trebuie sa le cunosc si credeti ca au legatura cu comportamentul cainelui dumneavoastra?
Akita este un caine bun care vrea sa ne faca pe plac. Simt asta la ea. Problemele apar din cauza ca inca nu am invatat sa comunicam unii cu ceilalti si sa ajungem la un compromis. Poate e din cauza ca este inca mica, nu stiu, dar per total este un caine bun si suntem foarte multumiti de ea. Mie mi se pare ca este mai sociabila decat as vrea eu (adica prea sta la toata lumea sa puna mana pe ea) si un pic fricoasa. As fi vrut sa fie un pic mai impunatoare prin atitudinea afisata, dar probabil ca asta va venii odata cu trecerea timpului, nu stiu. Singura reala problema este faptul ca nu vrea sa iasa afara si mai face in casa. La inceput, credeam ca este doar un caine incapatanat care intelege ce vrem dar incearca sa se impuna si sa stabileasca ea regulile. Acum nu mai stiu ce sa cred. In linii marii cam asta este. Mai puneti-mi intrebari suplimentare daca doriti si va voi raspunde.
cane_corso
puiandru
puiandru

Postby compact on Tue Sep 14, 2010 4:53 pm

poate ar fi bine sa citesti mai multe despre pedigree. e o mancare scumpa la calitatea oferita si cainele poate avea multe probleme pe viitor din cauza alimentatiei. exista mancare suprepremium sau premium (daca banii sunt o problema). vei gasi variante mai potrivite pentru ea.

apoi, evita sa o certi. "certatul" nu are rost, in afara de "nu" sau "fui" nu ai ce sa "discuti" cu ea. eventual invat-o diverse comenzi, cum ar fi "jos" pentru a se da jos de pe canapea.
sigur, poate gresesc, dar cand aud "certat" ma gandesc la o polologhie de genul: "da-te jos! nu ti-am zis sa te dai jos de pe canapea? eu cu cine vorbesc" etc.

inca ceva - nu o scoate fara lesa. daca vrei sa aiba libertate, mergi cu ea in padure, pe camp, in tarcul de caini si las-o libera acolo. acolo se poate juca, poate fugi. ca merge dupa tine fara lesa nu e inseamna ca e in libertate, e ilegal si se pot intampla accidente.
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby ivaeugen on Tue Sep 14, 2010 5:22 pm

cel mai probabil nu a asociat cearta cu facutul nevoilor in casa sau scara/lift, a asociat cearta cu iesitul afara si d-aia nu vrea sa iasa ca nu vrea sa fie certata. :lol:
ivaeugen
antrenat
antrenat

Postby cane_corso on Tue Sep 14, 2010 7:06 pm

compact wrote:evita sa o certi. "certatul" nu are rost, in afara de "nu" sau "fui" nu ai ce sa "discuti" cu ea. eventual invat-o diverse comenzi, cum ar fi "jos" pentru a se da jos de pe canapea.
sigur, poate gresesc, dar cand aud "certat" ma gandesc la o polologhie de genul: "da-te jos! nu ti-am zis sa te dai jos de pe canapea? eu cu cine vorbesc" etc.

Pai si cand face in casa ce sa fac? Sa ma uit la ea cum face si sa nu-i spun nimic? Atunci va intelege ca este ok sa faca in casa, nu? Cand o cert nu-i spun decat: "NU! Nu e voie! Pisu se face afara! Pisu in casa NU!" si cam atat. Nu ma apuc sa-i fac si morala ca oricum nu intelege... :D
compact wrote:inca ceva - nu o scoate fara lesa. daca vrei sa aiba libertate, mergi cu ea in padure, pe camp, in tarcul de caini si las-o libera acolo. acolo se poate juca, poate fugi. ca merge dupa tine fara lesa nu e inseamna ca e in libertate, e ilegal si se pot intampla accidente.

Akita este un pui care nu poate sa faca rau nici daca ar vrea sa faca asta. Fara lesa merg cu ea doar prin zonele pe care le consider eu sigure (fara caini maidanezi sa se incaiere cu ei, fara circulatie pietonala sau masini) mai exact in spatele blocului unde mai trece cate un om o data la 10 min. Da, ai dreptate in ce ai spus privind legalitatea dar ea, cel putin acum, nu reprezinta un pericol pt nimeni.
cane_corso
puiandru
puiandru

Postby cane_corso on Tue Sep 14, 2010 8:17 pm

ivaeugen wrote:cel mai probabil nu a asociat cearta cu facutul nevoilor in casa sau scara/lift, a asociat cearta cu iesitul afara si d-aia nu vrea sa iasa ca nu vrea sa fie certata. :lol:

Sper ca nu asta este problema... :( Totusi nu cred, pentru ca evit sa o cert cind face inainte de a iesi afara. Si oricum mai dureaza pana iesim afara dupa "accident" . Pana sterg pe jos, pana duc ustensilele de curatat la loc... mai trece ceva timp, iar din cate stiu, pt caini nu exista decat timpul prezent.
cane_corso
puiandru
puiandru

Postby ivaeugen on Wed Sep 15, 2010 1:30 am

pana iti spune paul mai exact ce si cum dau si io niste opinii:

nu foarte important dar toti cainii tolereaza si protejeaza copii mici mai ales pe cei pe care si-i asuma ca familie.
acum si rottweilerii si cane corso sant "rase puternice" adica grei, puternici dar mai ales caposi si dominanti iar de aici potentialul agresiv cu accent pe potential, adica cum il cresti asa il ai. mai departe paza nu prea face casa buna cu copilul in sensul ca (,) cainele nu mai poate fi controlat de copil daca este incurajat sa faca paza deci ar cam trebui sa alegi intre paza si companie. spui ca n-ai mai avut caine de gen ("rase puternice") deci e bine ca ai ales catelul mai linistit pentru ca iti va crea mai putine dureri de cap si va fi mai usor de controlat dar tinand cont de rasa trebuie totusi semnificativ mai mult efort decat pentru controlul unui labrador spre exemplu. am senzatia ca insisti umpicut pe paza iar daca vrei si companie trebuie sa stii ca pentru a le imbina trebuie multa munca, timp si pasiune plus experienta pe care nu rezulta ca o ai... parerea mea e ca paza face prin ce cred oamenii despre rasa si ca ar trebui descurajata sa faca paza daca vreti catelul ca si companie pentru copil.
se ascunde si nu vrea sa iasa afara pentru ca probabil fara sa vrei i-ai creat o asociere negativa cu iesitul iar din ce descrii cred ca totusi certatul pentru nevoi e acea asociere. ca sa-i treaca trebuie sa-i distragi atentia de la faptul ca te imbraci si sa iesiti fara sa realizeze ca asta se petrece (te mai joci umpic, mai pui un pantof...), dupa ce faci treaba asta de cateva ori o sa uite ca-i e frica.
ar fi bine sa manance si seara dupa plimbare dar aici fiind catel mic ai inca o problema pentru ca isi cam fac nevoile imediat dupa ce mananca. nu stiu cum poti impaca si capra si varza dar poate reusesti cumva.
cu jucatul cu carpa (spui ca ai un plus de care trageti) nu-i neaparat dar eu cred ca risti sa faca la fel si cu hainele, gaseste si tu un ceva de cauciuc sa nu aiba ce alta asociere sa faca si trageti de ala.
facut pisi cand "se emotioneaza", asta cam e problema pentru ca pare umpic prea sensibila si asta inseamna ca trebuie sa dozezi foarte bine corectia ca sa nu se sperie.
"Nu vine cand sta prea confortabil intr-un loc unde stie ca nu are voie si atunci trebuie sa ma duc sa o dau eu jos din pat de ex." <= aici e beleaua cu "rasele puternice" ca intra caposenia in functiune si iti contesta regula ca n-are voie in pat, atunci cand ai creat o regula nu trebuie sa faci exceptie de la ea => trebuie s-o dai jos din pat intotdeauna cand s-a urcat neinvitata ca daca "mai dai de la tine" si o mai lasi ti se urca in cap imediat si la alte capitole.
cand o certi trebuie sa fii atent ce cuvinte folosesti, "pisu afara" contine "afara" iar atunci cand ii ceri sa "hai afara" poate crede ca e cearta.
bataia e un lucru foarte rau pentru ca pierzi increderea catelului si aia iti trebuie f tare... chiar si cand a gresit daca te enervezi si ea nu intelege cauza exacta in ochii ei pari instabil si iar pierzi increderea.
"Sare cu picioarele pe oamenii din casa? Uneori cand stam la masa mai sare pe sotie." asta trebuie corectat pentru ca o sa se faca maricica si atuci n-o sa mai fie asa haios
"In general puteti spune ca aveti un caine social? Daca NU, explicati de ce: Da. Poate chiar mai social decat am vrea noi. Se pune cu burta in sus la oricine vine sa o mangaie si-I place sa fie mangaiata." deocamdata, mai tarziu o sa vrei sa mai fie asa increzatoare dar probabil o sa evite sa fie atinsa de straini
de scarpinat, a mea imi da senzatia ca se scarpina cand nu stie ce sa faca sau incearca sa traga de timp, nu stiu exact dar asta cred
"cand am fost latrati de un caine mare (ciobanesc german agresiv) pe strada, s-a pozitionat in mijlocul nostru si a inceput si ea sa latre si sa ia o atitudine agresiva." atunci se simtea amenintata si ameninta la randul ei din mijlocul si siguranta haitei, aici cea mai buna miscare e sa te interpui intre ea si "agresor" si sa-i arati ca tu o aperi si ca nu trebuie sa ia ea masuri, gandestete ca acum e pui si-i mai timid plus ca o sa ajunga la peste 40kg si nu vrei sa "ia masuri" de capul ei.
"M-a lasat chiar sa-I iau un os din gura fara sa maraie sau vreo urma de agresivitate." asta e fantastic de bine, aveti grija sa n-o schimbati pentru ca posesivitatea la os se repara greu al naibii.
"camioanele si motocicletele o deranjeaza si se sperie" "Se sperie de zgomote puternice." aici in principiu n-o "impaci" activ, o ignori si stai calm, o sa-ti copieze comportamentul si o sa inceapa sa ignore si ea
"Cand incercati sa-l scoateti din locul in care s-a ascuns sau dintr-un loc interzis? Se sperie si se blocheaza. Face pipi pe ea de cele mai multe ori" aici e combinatie si-i cam nasol, clar a facut cumva o asociere negativa cu iesitul afara in plus pare umpic prea sensibila si aici in general daca (,) corectezi prea tare doar se sperie si nu mai invata ce-ti doresti, se rezolva dar trebuie umpic de efort suplimentar din partea ta, ar fi fost bine daca ai fi avut mai multa experienta sa "citesti" starea cainelui si sa dozezi corectia f exact.
"Cand ii puneti lesa ca sa-l scoateti la plimbare? Daca nu face pe ea instant, merge dupa mine pana la usa si iese singura din casa." s-ar putea ca necazul (asocierea negativa) sa fie la lesa nu la iesitul afara, incearca cu alta lesa/zgarda cu care intai va jucati umpicut inainte sa fie relaxata cu ea
nu-i mai pune ham ca ala incurajeaza trasul, acum ca-i mica nu pare problema dar cand o mai creste devine necaz mare.
ivaeugen
antrenat
antrenat

Postby compact on Wed Sep 15, 2010 8:22 am

cane_corso wrote:Pai si cand face in casa ce sa fac? Sa ma uit la ea cum face si sa nu-i spun nimic? Atunci va intelege ca este ok sa faca in casa, nu? Cand o cert nu-i spun decat: "NU! Nu e voie! Pisu se face afara! Pisu in casa NU!" si cam atat. Nu ma apuc sa-i fac si morala ca oricum nu intelege... :D

e o discutie destul de lunga si oricum e inutil sa certi cainele ca isi faca nevoile, e ceva normal si natural.

cane_corso wrote:Akita este un pui care nu poate sa faca rau nici daca ar vrea sa faca asta. Fara lesa merg cu ea doar prin zonele pe care le consider eu sigure (fara caini maidanezi sa se incaiere cu ei, fara circulatie pietonala sau masini) mai exact in spatele blocului unde mai trece cate un om o data la 10 min. Da, ai dreptate in ce ai spus privind legalitatea dar ea, cel putin acum, nu reprezinta un pericol pt nimeni.

cum crezi. daca crezi ca ea e "libera" mergand pe langa tine...

sfatul meu e sa citesti regulile ca pe viitor sa nu ai probleme in controlul ei pentru ca acum o lasi sa mearga singura, sa se apere singura (a zis si ivaeugen ceva referitor la asta).
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby ivaeugen on Wed Sep 15, 2010 10:06 am

ca sa faca afara o posibilitate af fi sa te arati foarte putin nemultumit cand face in casa si sa te bucuri excesiv si s-o lauzi pentru "realizare" cand a facut afara... e drept ca stau la curte si mi-a fost mai usor dar asa am invatat-o pe a mea sa faca afara pe la 3 luni jumate si mi-a luat cam o zi.
mersul in lesa si liber au scopuri diferite. fizic n-ai cum sa obosesti catelul iar mersul in lesa practic o oboseste mental plus ca (,) consolideaza ierarhia tu fiind lider si conducand activitatea ea fiind concentrata pe "treaba" de a te urma (cand mergeti in lesa nu trebuie sa fie atenta la altceva sau sa miroasa, grabesti pasul pana obtii atitudinea "concentrata" pe mers). mersul liber are rol de recompensa si/sau mai ales socializare dar asta numai dupa ce a "obosit" mergand in lesa.
ivaeugen
antrenat
antrenat

Postby Petre on Wed Sep 15, 2010 10:21 am

"NU! Nu e voie! Pisu se face afara! Pisu in casa NU!"
:lol: si crezi ca intelege ceva ? asta-i deja morala in toata regula. Nu are rost sa certi catelusa daca face in casa (cand se intampla accidentul o duci in alta incapere si abia apoi faci curat la locul faptei - nu de fata cu ea) ... mai bine incearca sa urmaresti cu atentie semnalele premergatoare - invartit in cerc, mirosit locul si sa fugi repede cu catelusa afara. Pentru facutul pisului de emotie, agitatie, bucurie sau frica trebuie sa incercati toti cei din casa sa nu o mai agitati, sa nu o bagati in seama atunci cand veniti acasa, reprizele de joaca sa fie scurte, nu permiteti celor care va intra in casa sa se repeada sa se joace cu ea ... oricum cand incepe sa se maturizeze aceasta problema dispare. Daca va comportati ceva mai sobru cu ea nu inseamna ca o iubiti mai putin.
Petre
sef de haitic
sef de haitic

Postby ivaeugen on Wed Sep 15, 2010 10:23 am

nu stiu daca stii dar foarte important si am uitat sa spun. canii mari si grei sant predispusi la displazie, ca sa preveniti asta n-o incurajati sa sara si pe cat posibil chiar descurajati saritul pana pe la 2 ani
ivaeugen
antrenat
antrenat

Next

Return to Comportament canin si dresaj