Caine pechinez face pipi in casa!

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Caine pechinez face pipi in casa!

Postby mns on Tue Apr 07, 2009 8:12 am

Am un pechinez in varsta de 8 luni pe care il scot de 3-4 ori pe zi sa faca pipi si caca, pt pipi chiar de 5 ori. Cu toate acestea face pipi in casa! De exemplu aseara l-am scos pe la 10, si dimineata cand m-am trezit facuse pe covor! Nu stiu ce sa mai fac!! Deja am schimbat un covor ca nu se mai putea, avea coltul lui in care facea! A avut o perioada, cand era mai mic, cand facea in baie pe o tavita...dar nu, acum in nici un caz nu mai face la baie.. i-am cumparat si spray repulsiv sa dau in locul in care facea el pipi, dar nu a fost bun la nimic. Am scos covorul cu pricina si am stat vreo 3 sapt fara covor. Si-a schimbat locul pe unul mai mic din fata baii. L-am scos si pe acela. Nu l-am mai pus vreo saptamana. Acum mi-am luat un alt covor, ca pipi de caine nu mai iese, am incercat cu de toate, mai incerc la vara sa-l spal, si daca nu ridic covorul cand plec de acasa face pe el, cu toate ca-l duc afara sa faca pipi de fiecare data cand plec pt 3-4 ore. Tot am zis ca se invata si nu mai face in casa! Are un program de iesit afara, dar nu se poate tine, cred. Il duc dimineata la 8.30-9 si face pipi si caca, pe parcursul zilei cere pt pipi,dar de obicei il scot inainte sa plec si mai merge seara pe la 9 la caca. Ce sa fac? Cum sa--l dezvat sa nu mai faca pipi? Sotul meu zice sa-l dam la cineva la curte ca nu se mai poate? Ne miroase in toata casa!!!! Eu m-am atasat f tare de el, ca e un catel f destept,dar problema lui e pipi!!!!!
mns
puiandru
puiandru

Re: Caine pechinez face pipi in casa!

Postby PaulT on Wed Apr 08, 2009 10:37 am

Poate sa faca asa din urmatoarele motive principale:
1. Are o infectie urinara. Iti recomand sa-l duci la vet si sa-i faci o analiza a urinei. Daca e bolnav, il tratezi si practic ai rezolvat problema.
2. Face asa dintr-un comportament gresit:
- Nu a fost niciodata dresat sa nu-si faca nevoile in casa
- Dintr-un comportament dominant, practic isi marcheaza teritoriul in casa. La 8 luni s-a maturizat sexual si cainii incep sa isi marcheze teritoriul chiar acum. Face asa pentru ca este seful haitei la voi in casa si nu are nici un pic de respect pentru lucrurile voastre din casa. Apropo, a inceput sa ridice piciorul cand face pipi?
- Sunt caini care se scapa pe ei de frica/emotii, dar din ce ai scris nu pare sa fie asta cauza. Corect?

Putem gasi impreuna o solutie la acest comportament, dar mai intai trebuie sa te asiguri ca nu are o infectie urinara. Asa ca du-l imediat la vet!

Nu am inteles exact urmatoarele:
- Care este programul cainelui in 24 de ore? Cu cat imi dai mai multe detalii cu atat inteleg situatia mai bine.
- Este cineva cu el acasa tot timpul? Daca nu, atunci cat timp sta cainele in casa singur? Este lasat liber prin casa de unul singur ziua/noaptea?
- Unde ai invatat cainele sa isi faca nevoile cand l-ai adus acasa prima oara?
- A fost vreodata complet housetrained, adica si-a facut nevoile numai afara, fara nici un accident in casa? Cat a durat aceasta perioada si ce varsta avea cainele?
- Cat de des plimbi cainele zilnic? Prin plimbare inteleg a merge in continuu cu cainele la picior pentru o durata de 30 de minute sau mai mult, nu doar sa-l scoti 2 minute sa isi faca nevoile si gata, inapoi in casa.

Deasemenea iti recomand sa citesti urmatoarele topice:
Pregatirile necesare pentru aducerea unui caine in familie in special Punctul 13. Housetraining si Punctul 14. Cusca de apartament
Catel care face peste tot - AJUTOR!
Reguli de comportament pentru cainele de companie
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mns on Wed Apr 08, 2009 7:56 pm

- Piciorul il ridica cand face pipi.
- Programul lui e cam asa: - dimineata la 7 sau 8; la pranz pe la 12-12.30, e posibil si pe la 15,daca sunt acasa, daca nu la 17.30; si ultima plimbare pe la 9-10. Stiu ca nu e un program fix, pt ca eu sunt prof. iar sotul e plecat toata ziua si cand vine la 17.30 e primul lucru pe care il face.
- cel mai mult e lasat singur 4-5 ore prin toata casa.
- cand l-am adus acasa l-am invatat la baie si in balcon, a avut 2 locuri,dar intre timp ramasese numai baia; acum in nici un caz;
- daca nu are covor pe care sa faca cand e singur, nu face; eu ridic cele 2 covoare iubite de el cand plec de-acasa; astazi de ex, miercurea de obicei sta 5 ore singur si nu face pipi.
- plimbarea de dimineata este de 15-30 minute depinde cum isi face el treaba mare si plimbarea de seara care are cam aceeasi durata, in functie de el; de obicei 2-5 minute in timpul zilei inainte sa plec eu, sau cand cere. Daca sunt acasa cere.
Ca sa spun asa, problema lui sunt covoarele, daca le vede face pipi dar nu ziua, noaptea; aaa,am uitat sa spun ca si noaptea ridic covoarele. Unul din covoare este nou si la inceput am facut proba sa vad poate nu-l mai pateaza, dar bineinteles ca a facut o data pipi pe covor si de atunci nu-l mai las pe jos cand nu sunt.
Deci, daca evaluez comportamentul lui, nu cred ca are infectie urinara,nu? Eu stau intr-un oras mai mic si nu stiu daca doctorii de aici fac analize.
Ce pot face sa -mi tin si eu covoarele pe jos fara sa le gasesc cu pipi? El stie ca n-are voie ca a fost certat de mai multe ori si dat cu botul acolo, dar....
Am citit celelalte topicuri si am inceput sa mai aplic niste chestii: nu-l mai cert si dupa ce vin de afara (daca a facut pipi si caca )ii dau un biscuite si-l laud.
Astept sfatul tau!!
mns
puiandru
puiandru

Postby hemu-ha on Thu Apr 09, 2009 12:40 am

Mie imi pare ca a facut de cateva ori succesiv pe covoare si a invatat smecheria (mai ales ca spui ca face doar noaptea si doar pe covoare, e clar ceva invatat). Cainii invata prin repetitie, de-asta face mereu, nu are nevoie neaparat, se poate abtine daca vrea, dar simte nevoia sa faca din obisnuinta. Faptul ca i-ai luat covoarele cateodata DAR a reusit dupa asta sa faca din nou pe ele cand le-ai adus inapoi nu e bine, a invatat ca, daca are rabdare si te astepata, ii vei returna covoarele, ceea ce inseamna ca data viitoare va astepta mai mult.
Vreau sa spun ca nu cred ca va merge sa nu-i mai lasi niciun covor la dispozitie cateva saptamani, cred ca va face imediat cum i le vei lasa la indemna din nou. Daca le ascunzi 2-3 luni, mai ai sanse, dar nici asa nu garantez, depinde de cat de bine a "invatat", cat de des a repetat si propriul lui caracter, unii renunta repede, altii nu.
Vestea buna e ca e inca mic, inca nu e format psihic si o schimbare de lunga durata in mediu ar putea sa-l dezobisnuiasca. In aceeasi ordine de idei, e posibil sa renunte singur sa mai faca, am avut un caz similar cu un catel comunitar tot de 8 luni care s-a reabilitat singur, cu 2 zile inainte sa ajung sa-l vad :D Nu m-as baza insa pe asta.

Problema a aparut probabil pentru ca a avut toata casa la dispozitie, iar el era suficient de mic cat sa nu-l deranjeze sa faca pe covor, i se parea destul de departe. Daca asta a fost cazul, e posibil sa nu-l deranjeze nici acum, nu e cu mult mai mare :)

Sfatul meu e sa-i gasesti fie o cusca, fie un spatiu restrans (din care sa nu poata iesi, poate blochezi un colt de camera cu niste scaune sau mobila) si sa-l lasi sa doarma acolo cu un covor (mai mic sau rulat cumva) langa el, in mijloc. Sunt sanse mari sa nu mai faca pe covor daca e asa aproape de el. Daca merge, ii maresti "inchisoarea" treptat, pana cand ajunge sa fie liber in camera. Trecerea in alta camera o faci la fel, cu pasi mici.
Daca puteti, ar fi o idee sa-l scoateti cateva zile afara in miezul noptii, ca sa nu fie trecerea prea brusca.
Esential nu e sa progresezi repede, ci sa nu mai aiba ocazia sa faca pe covor, altfel ii intaresti fapta. Daca te grabesti, va remarca distanta mare de covor si va face din nou pe el. Din momentul ala, trebuie sa o iei de la zero.

Sper sa te ajute.
hemu-ha
puiandru
puiandru

Postby mns on Thu Apr 09, 2009 8:38 pm

Azi am plecat pt vreo 3 ore de acasa si am lasat covoarele pe jos, nu a facut pipi, insa il scosesem afara inainte. Deci el ziua este invatat cu covoarele, nu le murdareste; cred ca noaptea nu se poate abtine daca-i vine sa faca pipi si are si covoarele puse pe jos; dar asa cum nu face cand nu le are, ar putea sa se abtina....zic eu....
mns
puiandru
puiandru

Postby hemu-ha on Thu Apr 09, 2009 11:33 pm

Exact, de-asta spun ca e rutina, comportament invatat. Cu siguranta se poate abtine noaptea, din moment ce nu face nicaieri daca nu are covor, deci se poate. Nu cauta explicatii complexe pentru comportament daca exista unele plauzibile mai simple :D
hemu-ha
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Fri Apr 10, 2009 12:01 am

Uite care este parerea mea:
Personal nu cred sa aiba vreo problema medicala, dar nu stii sigur niciodata. Deci daca ai posibilitatea fa-i si o analiza.
Tot ce ai scris pana acum imi spune ca ai un caine care nu a fost niciodata housetrained complet. Ai inceput prin a-l invata sa faca in casa in 2 locuri diferite, ceea ce intr-un fel comunica cainelui ca este Ok sa-si faca nevoile in casa si pe oriunde. Cainele a fost lasat liber prin casa si nesupravegheat, ceea ce cu timpul a dus la invatarea acestui comportament de a face pipi pe covor, care poate fi doar un obicei prost sau marcarea teritoriului. Chiar daca spui ca nu face ziua pe covoare daca il lasi mai mult de 5 ore cred ca va face la fel (altfel de ce ai strange covoarele si ziua?). In acelasi timp ai un caine de talie mica, care tocmai a atins la maturitatea sexuala, iar hormonii il fac sa si marcheze propriul teritoriu, un motiv in plus de a face in casa. Pentru ca e un caine mic si dragalas, in general stapanii sunt mai ingaduitori si ii rasfata foarte tare. Sunt luati in brate tot timpul, sunt lasati sa faca ce vor, sunt mangaiati oricand vor ei, etc. Acest comportament al stapanului transforma cainele in stapanul casei, pun cainele intr-o pozitie dominanta si e un motiv in plus de a nu respecta lucrurile din casa si de a marca locul cu urina. Nu stiu ce disciplina si reguli sunt aplicate la tine in casa in raport cu cainele, dar faptul ca face pe covor, in loc sa se duca in baie unde a fost invatat imi spune ca nu respecta lucrurile din casa. In acelasi timp stiu ca este o problema care practic aduce tensiune in casa, intre tine si sotul tau, si din modul in care scrii imi dau seama ca esti un pic disperata si nervoasa in acelasi timp. Si este absolut normal sa fii asa, dar aceasta stare a ta si a sotului tau o percepe si cainele. Pentru a putea sa schimbati comportamentul cainelui trebuie lucrat pe 2 planuri consecutiv: cu oamenii din casa si cu cainele. Nu poti schimba doar comportamentul cainelui, si chiar daca scapi de aceasta problema, vor aparea altele. Si nu poti cere cainelui sa se abtina de la pipi in casa daca nu-i arati ca este casa ta si nu a lui.
De aceea iti recomand urmatoarele :

1. Oamenii din casa

Am postat o multime de informatii pe acest forum despre ce inseamna sa fii calm assertive, despre caini calm submissive, plimbare structurata, exercitiu-disciplina-afectiune: in aceasta ordine, reguli de comportament, etc. Cititi (adica si tu si sotul tau) toate aceste postari si incercati sa fiti calmi si hotarati cu cainele. Plimbati-l cat puteti voi de mult si obositi-l fizic si mental. Aratati-i ca sunteti sefii haitei, ca tot ceea ce este in casa va apartine, ca voi aveti ultimul cuvant si sunteti initiatorii tuturor activitatilor, incepeti sa creati reguli de comportament pentru caine in casa si aratati cainelui ca trebuie sa le respecte, luati-l in brate mai rar si numai cand vreti voi, cocolositi-l mai putin, etc. Asta nu inseamna sa nu-ti mai iubesti cainele, sau sa nu-l mai mangai, dar indiferent de cainele pe care il ai, bagajul genetic general este acelasi. Cainii au o nevoie genetica de reguli si disciplina. Si pentru ca esti profesoara cred ca intelegi exact ce vreau sa spun, pentru ca in clasa trebuie sa ai o anumita atitudine si anumite reguli pentru a controla o clasa de 30 de copii si ai putea invata. Asta nu inseamna ca nu-i iubesti pe toti, dar inaite de ai iubi si ei trebuie sa se comporte intr-un anumit fel si tu ca profesoara te comporti intr-un anumit fel. In acelasi timp stiu ca e obositor sa fii asa si cand te intorci de la servici majoritatea oamenilor se gandesc doar la cum sa se relaxeze si uita ca au copii sau un caine acasa care are nevoie si el de reguli si disciplina si de un lider benevol care sa il certe cu calm cand greseste, sa-i arate ce trebuie facut, si sa il laude cand face bine. Cainele are nevoie de acest lider benevol 24/7 si daca voi nu va schimbati atitudinea fata de caine nu o sa puteti sa-l schimbati, sau fie va dura foarte mult, fie vor apare alte probleme. Fiti calmi dar hotarati, relaxati dar in control, si ganditi-va ca o sa rezolvati problema, pentru ca asa este! Nu va certati intre voi si incepe-ti prin a avea o discutie deschisa despre caine si depre cum trebuie procedat de acum incolo. Disperarea / enervarea / frustrarea nu va ajuta la nimic, ba din contra, dauneaza casniciei voastre si dauneaza cainelui, pentru ca va citeste aceasta stare mentala si in nici un caz nu va percepe ca lideri de haita. Aceasta schimbare de comportament a oamenilor din casa fata de caine este cel mai greu de facut. Cu cainele e mult mai usor, crede-ma! Si fiti pregatiti sa aveti si zile bune si zile rele, si reusite si esecuri in lucrul cu cainele, dar acest lucru nu trebuie sa va descurajeze, ci doar sa va faca mai puternici si mai uniti, iar calmul, hotararea si consecventa trebuie sa fie mereu prezente! :D
2. Cainele
Din acest moment cainele nu mai are voie sa fie lasat liber si nesupravegheat in casa. Foloseste o cusca de apartament sau daca nu gasesti construiti voi una din lemn din scandurele ca sa fie aerisita, gratare metalice/plastic, si faceti-o confortabila avand inauntru cu un patut de caine/patura/etc. Faceti-o pe dimensiunea cainelui, nici prea mare nici prea mica. Postarea mea din topicul "pregatirile necesare..." despre housetraining si cusca de apartament are toate datele necesare pentru dimensiunea custii, dresaj si regulile ce trebuiesc aplicate aici. Ziua cand plecati de acasa sau noaptea cand dormiti cainele trebuie sa stea cuminte / sa doarma, numai in cusca, pentru a-i limita libertatea de miscare si prin procesul de extinctie sa uite de obiceiul de a face pipi pe covor. Pentru a obosi cainele si in acelasi timp pentru a va impune ca lider de haita incepeti sa plimbati cainele structurat, un minimim de 30 de minute zilnic, cu o ora inainte de a pleca de acasa si cand se intoarce sotul tau de la servici. Amandoi va trebui sa-l plimbati pe rand sau impreuna, in functie de posibilitati. Daca voi scoateti cainele de 5 ori pe zi sa-si faca nevoile este absolut suficient. Da-i recompensa si lauda-l imediat dupa ce a facut nevoile chiar afara, si nu mai amana pana cand ajungi inapoi acasa. Ziua, cand plecati de acasa cainele se baga in cusca. Daca lipsiti de acasa mai mult de 4 ore dati cainelui sa bea apa inainte si imediat scoteti-l sa-si faca nevoile. Asigurati-va ca si-a facut nevoile afara (adica urmariti-l si fiti siguri ca a facut). Cel care se intoarce acasa primul scoate cainele din cusca si il duce imediat afara la facut nevoile. Seara, ridicati castronul cu apa cu 2 ore inainte de ora de culcare, dar asigurati-va ca a baut apa. Scoateti cainele sa isi faca nevoile imediat inainte de culcare, asigurati-va ca a facut si apoi direct in cusca cu el. Apa mai primeste doar a doua zi dimineata cand il scoateti din cusca, adica puneti castronul cu apa la locul lui imediat ce va treziti. La inceput puteti pune cusca in dormitor si sa dormiti cu cainele, pentru a-l auzi daca cumva vrea sa faca pipi noaptea. La 8 luni se poate abtine cu success pentru cel putin 8 ore (daca e sanatos), si asta inseamna un somn odihnitor pentru voi amandoi. Daca plange noaptea de pipi, scoteti-l afara, dar nu mai mult de o data pe noapte, iar dupa o saptamana incercati sa nu o mai faceti deloc. Cainele trebuie sa doarma noaptea, nu sa stea treaz si sa ceara afara. Daca cumva cainele face pipi in cusca iar voi ati procedat exact cum v-am spus, du-l la vet imediat si fa-i analiza urinei. Dupa ce cainele s-a obisnuit sa doarma in cusca la voi in dormitor si nu mai cere noaptea afara, puneti-o la locul ei final in casa. Daca imediat ce ati facut-o incepe sa planga noaptea asigurati-va ca totul e in ordine si ignorati-l, nu face altceva decat sa va manipuleze. Cu timpul cainele o sa se obisnuiasca cu programul zilnic, cu cusca, cu regulile casei, o sa va perceapa ca lideri de haita, etc. si dupa 6 luni puteti sa-l lasati liber in casa si nesupravegheat doar ziua, putin cate putin, in weekend de exemplu cand ipsiti doar o ora, etc. Daca treaba merge bine, si prin extinctie prostul obicei a fost uitat, puteti incepe sa-l lasati liber si noaptea. Iar daca greseste din nou, inapoi la cusca cand e nesupravegheat, si repetati dupa alte 6 luni.
Si nu in ultimul rand ganditi-va daca vreti sa aveti cainele sterilizat sau nu, pentru ca ajuta in estomparea nevoii de marcare a teritoriului. Am scris despre asta in topicul de Psihologie.

Sunt absolut convis ca daca voi va schimbati atitudinea fata de caine si puneti in aplicare planul de mai sus o sa se schimbe si cainele, si vei avea un caine echilibrat si fericit, si cu respect fata de voi si ce este al vostru. Dar nu in ultimul rand, voi o sa fiti fericiti! :D

Daca mai ai intrebari, posteaza in continuare si o sa-ti raspund.

Success,
Paul
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mns on Tue Apr 14, 2009 12:34 pm

Mersi mult pentru sfaturi, voi incerca sa le urmez, desi nu intru totul. Adik probabil ca n-o sa-i luam cusca,dar ne vom schimba atitudinea fata de el. Zilele acestea am incercat din nou, intr-o noapte sa las covoarele, si...a facut pipi. Acum am inceput sa inchid usa de la dormitor, ca el doarme in dormitor la noi, si era obisnuit sa faca pe covorul din fata baii dar neavand acces la el, nu face, se tine. Iar ziua, e clar, daca plec, il duc la plimbare inainte sa-si faca nevoile si nu face pipi in casa. Sapt asta sunt acasa si ma pot ocupa mai bine de el. In schimb o sa aiba o mare surpriza de Pasti pt ca-l duc la parinti, ca noi vrem sa plecam vreo 3 zile. El merge acolo zilnic dar nu stiu cum ii va fi!!! Cred ca va plange, desi mai are 2 caini cu care se joaca....
mns
puiandru
puiandru

Return to Comportament canin si dresaj