Pregatirile necesare pentru aducerea unui caine in familie

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Pregatirile necesare pentru aducerea unui caine in familie

Postby Messa on Tue Feb 10, 2009 3:51 pm

Deschid acest topic la sugestia lui PaulT si pentru a veni in ajutor Mebrei, care a postat aceasta intrebare:

Mebra wrote:aici vine intrebarea mea...
al meu vine la sfarsitul primaverii, e primul meu catel (baietel) si imi doresc sa-l cresc cat pot eu de bine ... nu mi-as ierta-o daca ar iesi un rasfatzat, dar nu as vrea nici sa cad in extrema cealalta ...
de unde stiu cat pot fii de ferma cu un catel de 2 luni/4 luni/8luni/etc...?
sunt sigura ca atunci cand se va uita la mine cu ochisorii lui plangaciosi si dulci, nu voi mai stii daca am fost corect de ferma sau prea ferma...
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Re: Pregatirile necesare pentru aducerea unui caine in familie

Postby mebra on Tue Feb 10, 2009 9:20 pm

Buna seara

si multumesc Messa ca mi-ai deschis topicul.

Nu stiu daca felul cum ma pregatesc pentru a avea un catel este corect sau nu, dar asa fac eu... daca gresesc, va rog sa ma corectati.

In primul rand am gasit un crescator de incredere. Am discutat deja cu el, la modul preliminar, despre sex, prêt si timpii mei de acces la catel.

De fapt totul a inceput din momentul cand am gasit catelul acesta, “catelul potrivit” am spus eu, desi mai trebuie ales si in functie de energie, asa cum spunea Paul.

In principiu, ma port ca si cum and el, catelul, este deja in viata mea:

1. dimineata ma trezesc cu o ora mai devreme ... acum doar asa, ca sa ma fioesc prin casa si sa privesc pe geam la ceilalti proprietari de catei care se plimba in parcul din spatele blocului, dimineta fiind timpul pentru primele 30 minute de plimbare structurata ale zilei, apoi putina joaca si alergat;
2. la fel, in pauza de masa, vin sa mananc acasa si am mai avem timp de cel putin 20 minute de plimbare...
3. dar pana la plimbarile de dimineta si pranz, am discutat la lucru sa imi iau 2 sapt de concediu in momentul cand catelul vine acasa, timp in care sa stau cu el si sa il obisnuiesc cu prezenta si absenta mea (in reprize scurte) pe langa el;
4. apoi, m-am interesat de patuz, jucarii, ham si transportor si alte mici accesorii/detalii...
5. din fericire pentru mine, primesc catelul pe la sfarsitul lunii mai, inceputul lui iunie, deci va fii cald si vom putea sa stam pe balcon, deci am degajat balconul ... dar si restul casei...
6. nu prea imi surade ideea de a folosi wee wee pads cat timp nu putem iesi din casa din cauza schemei de vaccinuri... m-am interesat de niste carpete de gazon in loc de wee wee pads si ma gandesc serios sa fac o mica "zona verde" pe balconc. Ideea de la care am plecat a fost sa permit catelului sa simta pamant si iarba sub labutze atunci cand este.... ocupat. Nu am auzit pe nimeni sa procedeze asa ... sper sa functioneze ;
7. am adoptat idea de a schimba forma in care ne petrecem concediile… adica de acum vom merge numai cu masina in strainatate si mai mult spre nord unde exista cultura animalelor de companie…
8. la fel, si viata noastra va fii mult mai activa, iar in weekenduri voi face mai multe gratare si inot decat pana acum…
9. intre timp invat… grupa mare … reguli, dresaj, mancarica, confort…
10. i-am pregatit si pe apropiatii mei in legatura cu faptul ca voi avea un catel ... asta in ideea ca si dinamica relatiei cu ei se va transforma, in functie de locul in care voi avea sau nu acces cu catelul cand mergem in societate …
11. si nu in ultimul rand, sunt disponibila/pregatita sufleteste si emotional sa il primesc. Tot ce vreau e sa fie sanatos si echilibrat, ceea ce pana la urma, depinde tot de mine….

Singurul lucru pe care inca nu l-am pregatit este modul cum sa dau vestea Asociatiei de Proprietari… doresc sa le spun ca voi adopta un catel, nu doresc sa ii pun in fata faptului implinit …stiu ca nu le-ar place sa se trezeasca cu mine cu cutu in brate si ei sa nu stie… dar nici nu doresc sa le dau toata puterea de decizie in acesta problema… acesta decizie imi apartine doar mie … voi cum ati proceda/procedat ? cum sa pun problema ? nu sunt o locatara problema, imi platesc toate obligatiile, sunt un om disciplinat in societate …

Eu ma gandeam ca, in luna precedenta « patrierii » catelului, sa aduc vorba cu administratoarea atunci cand platesc intretinerea…
Aveti alte idei reusite ?

Voi cum v-ati pregatit pentru primirea puiului vostru ?
Sau ce anume imi scapa si mai trebuie pregatit ?

Multumesc pentru rabdare.
Mebra.
I am not always happy ... but I know somebody that will always make me smile ...
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Wed Feb 11, 2009 2:30 am

Draga Mebra, este foarte bine ca ai un plan, dar in postarea aceasta nu o sa comentez planul tau. Imi doresc mai intai sa fac o introducere generala si sa punctez sumar principalele lucruri ce le consider necesare pentru aducerea unui caine in familie pentru toate persoanele ce se gasesc in aceasta situatie si mai ales pentru cei ce nu au nici o experienta. Mai tarziu o sa dau mai multe detalii (ca e foarte mult de scris) despre principalele puncte din aceasta postare si o sa comentez despre planul tau daca mai e cazul. :D

De multe ori, cand e vorba de a aduce un caine in casa multi oameni nu stiu ce trebuie facut, o fac din impuls sau nu considera toate aspectele problemei. De multe ori ei au o imagine idilica si ultra romantica a ceea ce se va intampla, iar dupa o perioada isi dau seama ca au facut-o gresit, uneori ajungand pana la depresii sau trimiterea cainelui inapoi. De aceea, cind ne-am hotarat sa aducem un catel in viata noastra in general sunt 3 pasi majori ce trebuie intelesi si facuti in cunostiinta de cauza:
Pasul 1: Ce caine imi aleg. A fost detaliat in postarile din topicul "Ce caine sa imi iau" http://animalutze.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=4680
Pasul 2: Acum ca m-am hotarit ce rasa, varsta, sex, energie, de unde il iau, etc. care sunt de fapt "Pregatirile necesare pentru aducerea unui caine in familie", discutat in topicul acesta.
Pasul 3: Azi l-am luat. Cum introduc cainele in familie/casa (prima zi) si ce fac de acum incolo, care e de fapt subiectul unui topic nou.

Personal pentru pasul 2 recomand a fi luate in considerare/discutate/intelese urmatoarele puncte:
1. Veterinarul - unde,cine, cum il aleg si de ce, urgente,etc.
2. Notiuni generale si caracteristicile rasei alese
3. Notiuni generale medicale/vaccinuri/boli - terminologie, de ce, cand, cum, certificat de sanatate, dentitie, sterilizare, etc.
4. Notiuni generale de nutritie - ce mancare, de ce, cat, suplimente, de unde o cumpar, cum hranesc cainele, etc.
5. Notiuni generale de psihologie canina - terminologie, cum invata cainele, nevoile cainelui la varsta adoptiei si dupa, limbajul corpului la caine (body language), etc.
6. Notiuni generale de dresaj - terminologie, de ce, care le pot face singur, in ce ordine, dresor, scoala de dresaj, etc.
7. Ce spune legea legat de animalele de companie, reguli locale/regionale, etc.
8. Regulile de comportament pentru cainele de companie - familiarizare, ce inseamna aplicarea lor, cum, etc.
9. Cum se corecteaza cainele: despre corectii si modul corect de aplicare a unei corectii.
10. Discutie cu toata familia despre caine, regulile casei, explicarea puntelor de mai sus, cu copii din casa, etc.
11. Programul zilnic al cainelui in functie de programul familiei
12. Discutii amicale cu vecinii, asociatia de locatari, prieteni, ce probleme pot aparea, etc.
13. House training - cum se face invatarea cainelui sa-si faca nevoile la locul destinat, reguli, unde e locul, de ce, cine o face, concediu pentru dresaj, etc.
14. Cusca de apartament - la ce foloseste, cum se alege, cum se dreseaza cainele, etc.
15. "Dog houseproofing" - verificarea casei inainte de a aduce cainele pentru a evita accidente nedorite
16. Identificare - de ce, chip, tatuaj, medalion, poze, etc.
17. Ce unelte folosesc - castroane de mancare si apa, covoras, lesa, zgarda, ham, solutie de curatat, etc.
18. Locul cainelui - unde il culc, ziua, noaptea, de ce in functie de varsta, etc.
19. Jucarii - cate, de care, de ce, care sunt contraindicate, etc.
20. Igiena - functie de rasa, unelte, perie, foarfeca de taiat unghii, curatat in urechi, salon de coafura pentru caini, sampon, baie, cate bai, masaj, etc.
21. Experienta "live" - vorbit cu alti posesori de caini, plimbat cinele altuia, observat un alt caine in casa, etc.
22. Pregatiri pentru socializare - ce inseamna, cu cine, planificarea socializarii cu cu alti caini, CD cu zgomote, cum se familiarizeaza cainele cu zgomotele casei, electro-casnice, zgomot masini, calatoria cu masina, etc.
22. Ce inseamna Pasul 3: Cum introduc cainele in familie/casa (prima zi) si ce fac de acum incolo.

S-au scris carti intregi pe acest topic, dar nu am gasit nici una care sa le discute pe toate odata. Pentru cei interesati le recomand: "Cesar Millan: A member of the family"
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mebra on Wed Feb 11, 2009 10:52 pm

Oh, my …
... asa este, pasiunea trebuie dublata de raspundere …

Daca noi reusim sa aplicam tot ce va fii scris aici, atunci companionii nostri, inclusiv catelul meu inca nenascut, vor fii incredibil de norocosi ....

Abia astept sa incepem sa discutam punctual fiecare aspect.

asadar
Veterinarul ... credeam ca “il iau” odata cu catelul ... adica voi merge la veterinarul canisei... sau nu?

Multumesc.
Mebra.
I am not always happy ... but I know somebody that will always make me smile ...
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Thu Feb 12, 2009 8:32 am

1. Veterinarul - unde,cine, cum il aleg si de ce, urgente,etc

Cand aduci un caine in familia ta esti responsabil din acea zi incolo de sanatatea, siguranta si cresterea acestuia.
Primul lucru care trebuie facut inainte de a lua un caine este sa gasesti un medic veterinar potrivit, iar asta se face numai prin interviu, adica te duci si vezi cel putin 2 (daca e posibil) si vorbesti cu ei ceea ce te intereseaza.
Ce anume ne intereseaza:
- Ce fel de om este? O sa poti sa te intelegi cu el? Ce calitati umane are? Poti sa vorbesti cu el sincer? Pare serios? E curat imbracat? E calm assertive? Si multe altele de genul asta.
- Care e filozofia lui ca medic veterinar? De ce o face? Ce parere are despre caini in mod special? Ce aspiratii are?
- Ce specializare are? Trateaza numai caini, sau si alte animale, sau e de fapt doctor la vaci? Cati caini trateaza in clipa de fata? Cunoaste psihologie canina?
- Ce referinte are? Poti vorbi cu 2 -3 persoane care au cainii inregistrati la el? A pierdut clienti? De ce?
- Face parte din vreo asociatie de medici veterinari? Care? De ce? Cum poti contacta asociatia?
- Ce servicii ofera clinica lui? Ce ofera si ce nu ofera? Examene, vizite anuale, vaccinare, analize urina sange fecale etc , farmacie, ce operatii face si ce operatii nu face, sterilizare, fracturi, dinti, accidente, displasia, etc. Ce aparatura are: laborator, x-ray, anestezie, sala de operatii, recuperare, etc? Are o lista de preturi? Poate sa iti dea o copie?
- Poti sa-i vizitezi clinica si sa dai un tur pe acolo? Aici o sa vezi cat de curat, ce cazuri are, cum sunt cainii cazati, cum arata staff-ul care lucreaza cu el, cat de aglomerat este, etc. E ceva ce nu-ti place sau pare dubios? Intreaba-l si vezi ce zice si cum anume o zice. Intreaba-l de un "pacient" si vezi cum iti explica de ce e acolo. Pune-i intrebari si vezi cum raspunde. E in stare sa-ti explice pe "limba ta" de neprofesionist ce anume s-a intamplat? Poti comunica cu el pe acest caz? Care a fost cel mai greu caz in viata lui? De ce? Cum a procedat?
- Ce parere are de anumiti caini mari sau considerati agresivi? :D Rottweiler, Doberman, Pit bull , etc. Spune-i ca tie ti-e frica de ei si vezi ce raspunde. Daca spune ca si lui ii e frica sau ca ar trebui exterminati e un semnal clar ca nu e cel pe care il doresti tu. Cum procedeaza cu acestia? Cum ii calmeaza? Cati are inregistrati? Unde-i tine? E vreo sansa sa aibe un pacient care din greseala sa-ti omoare cainele tau? Din intrebarile astea o sa vezi daca nu cumva si cainele tau o sa fie tratat la fel chiar daca nu e considerat "powerfull breed". Si poate tie nu iti place asa. Sau daca se fereste de aceste rase nu cumva o sa se fereasca si de al tau?
- Intreaba daca e bine sa-ti bati cainele si vezi ce zice. :D Daca zice ca e ok nu e pentru tine. Vezi ce spune si ce crede despre asta, cred ca stiti raspunsul corect.
- In ce rase de caini e specializat? O cunoaste pe a ta? Cati caini are inregistrati in aceeasi rasa? Poate si e disponibil sa iti dea sfaturi legate de rasa ta?
- Care e programul de functionare al clinicii si al lui ca medic veterinar?
- Ce te faci daca ai o urgenta? Poti sa-l suni acasa? E cineva de garda? E disponibil si in weekend sau de sarbatori? Mai sunt si alti medici in clinica? Poti sa vorbesti si cu ceilalti?
- Daca ai cainele la el poti sa-l vezi regulat? Poti sa-l suni si sa intrebi ce mai face cainele? La ce ore? Unde o sa fie tinut? In ce conditii? Cine are grija de el 24/24? Daca ai o intrebare dar nu e acolo sau e ocupat poti vorbi cu altcineva din staff?

Si cred ca lista ar putea continua. Ideea e sa gaseti pe cineva care nu se enerveaza la toate aceste intrebari (calm assertive), cineva pe care poti conta, care se pricepe, care are aparatura necesara si care e disponibil sa te ajute oricand mai ales cand ai o urgenta.
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Thu Feb 12, 2009 9:08 am

mebra wrote:Oh, my …
Daca noi reusim sa aplicam tot ce va fii scris aici, atunci companionii nostri, inclusiv catelul meu inca nenascut, vor fii incredibil de norocosi ....

Tot ce postez pe forumul asta este pentru a le fi oamenilor mai bine in relatia lor cu cainii. Daca cainii sunt norocosi nu stiu, nu a postat nici unul sa-mi spuna asta. :D

mebra wrote:Veterinarul ... credeam ca “il iau” odata cu catelul ... adica voi merge la veterinarul canisei... sau nu?

Depinde cat de aproape stai fata de veterinarul canisei sau clinica acestuia, de tot ce am postat la punctul 1 si de alti factori pe care nu-i cunosc. Sunt canise care iti ofera anumite servicii gratuite sau mai ieftine. Altele nu ofera nimic sau sunt prea departe de casa in caz de urgente sau ca sa fie rentabil. Cand mi-am cumparat Rottweilerul canisa oferea vaccinare antirabica, deparazitare (purici) si examen anual gratuit, dar sunt la 100 de km de casa si daca am o urgenta unde ma duc? Asa ca l-am inregistrat la un spital veterinar care e la 3 km de casa, are vreo 4 medici, ofera toate serviciile posibile si sunt disponibili 24/24, sunt curati, au o gramada de clienti, raspund la telefon imediat, iti dau sfaturi la telefon, vorbesc frumos, te suna in avans cand trebuie facut un vaccin sau vizita medicala anuala, etc.
Oricum recomandarea mea e sa vezi/intervievezi cel putin 2 ca sa alegi in cunostiinta de cauza.
Ca sa intelegi mai bine de ce trebuie intervievat, e o postare recenta in forumul de sanatate a unei forumiste din Constanta care se plinge ca medicul veterinar ii spune mereu: "E batran" si da din umeri ca nu are ce sa-i faca, da cainele nu e pe moarte. Si tot cauta disperata pe cineva de meserie care sa-i ajute cainele sau sa-i usureze suferinta. Acum poate si veterinarul o avea dreptate, dar trebuie sa explice de ce, sa recomande pe altcineva, sa caute o solutie de compromis, etc., nu sa ridice din umeri.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mebra on Fri Feb 13, 2009 12:15 am

"Oricum recomandarea mea e sa vezi/intervievezi cel putin 2 ca sa alegi in cunostiinta de cauza."

Asa voi face …
Ii voi descoase eu … ce si cum … :wink:
Trebuie sa fie si la noi veterinari atat de buni incat sa-mi treaca testul …

desi ma cam indoiesc... dar cine stie, poate nu i-am intalnit eu ...

din cate vad eu pe Animal Planet, puntele de asistenta animale afiliate ASPCA, SPCA si MHS sunt foarte bine puse la punct iar oamenii care ingrijesc animalele aduse de politia veterinara chiar au constiinta dreptului la viata a animalului.... la noi, veterinarul nu se prea implica, o spun pentru ca stiu, am si o pisica pe care veterinarul mi-a recomandat sa o eutanasiez pentru ca are leucemie ... am mai consultat un veterinar care, cu tratament si mancare hepatica, mi-a pus pisica pe picioare ... de atunci au trecut 2 ani si se zbenguie potaia fara nici o problema...

... dar voi cauta pana voi gasi unul care sa-mi ingrijeasca Goldenul asa cum trebuie ...

Multumesc, Paul
Mebra.
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Fri Feb 13, 2009 6:29 am

2. Notiuni generale si caracteristicile rasei alese

Animal carnivor, Specia CAINE, Rasa X ... in aceasta ordine.
Vreau sa le amintesc tuturor ca un caine nu este un om. Mai intai e animal, apoi caine si la sfarsit rasa din care face parte.
Toti cainii au acelasi nevoi si aceeasi psihologie de baza. Deci nevoile generale, psihologia canina, regulile de comportament canin, etc. functioneaza pentru toate rasele de caini.
Dar atunci ce inseamna o rasa de caini si unde e diferenta? Diferenta e in aspect , energie, inteligenta, socializare, reactivitatea emotionala, si nu in ultimul rand caracteristici genetice pentru "munca" pentru care a fost creata: vinatoare, miros,agilitate, curaj, aducerea vanatului, distrugerea animalelor daunatoare de pe linga casa, vanat pasari, paza, salvare, cautare, animal de povara, paza turma, bataie, tinut in brate de cucoane, luptat cu taurii, vanat animale mari, etc.
Majoritatea acestor caracteristici se gasesc in toti cainii, dar unii le fac mai bine dacat altii. Am putea spune ca "rasa" la caine este ceea ce numim "destin" la oameni.
Daca alegerea a fost facuta trebuie sa intelegem ce anume a fost "destinat" acelei rase pentru a sti la ce fel de comportament sa ne asteptam si ce caracteristici sunt mai puternice.
Cunoasterea destinului inseamna ca putem planifica dresajul necesar, exercitii caracteristice, prezice modul de comportare intr-o anumita situatie, temperament, etc.
Daca cainele este o corcitura din 2 sau mai multe rase ei vor avea caracteristici mixte corespunzatoare fiecareia.

Energia, reactivitatea emotionala, dominanta, simtul teritorial sunt lucruri foarte importante si de luat in seama mai ales de o persoana neexperimentata.

Fiecare rasa are puncte "tari" si puncte "slabe". Unele rase au probleme medicale specifice ce pot fi preintampinate daca sunt cunoscute din timp. Altele au nevoi speciale legate de hrana, igiena, temperatura preferata, blana, etc. ce trebuiesc cunoscute de stapan pentru a preintampina inconfortul generat de acestea.

In acelasi timp trebuie stiut ca nu trebuie pierdut prea mult timp cu un caine sa fie invatat sa faca un anumit lucru daca aceasta caracteristica este considerata puternica pentru acea rasa .
Exemplu: Un retriever este dresat extensiv de la varsta de 2 luni sa aduca mingea la stapan. Un alt retriever nu a fost antrenat deloc sa faca asta. Cand amandoi cainii fac 1 an dupa cateva exercitii cu mingea retrieverul ce nu a fost dresat o va face la fel de bine ca si cel dresat extensiv de la 2 luni. De ce sa te chinui sa inveti ceva un caine din frageda pruncie cand exercitiul dorit este de fapt o caracteristica a acelei rase?

Sunt multe informatii pe net sau in carti despre fiecare rasa. Deasemenea, crescatorul, veterinarul, membri unui club, etc. sunt persoane de incredere ce iti pot da informatii legate de rasa cainelui tau si cum sa le folosesti in avantajul tau.

Personal pentru un caine de companie consider rasa un fel de costum pe care il poarta cainele. Daca i se da cainelui educatia necesara si aplicata "formula magica = exercitiu, disciplina, afectiune...in aceasta ordine", caracteristicile rasei sunt mult estompate.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Fri Feb 13, 2009 8:20 am

3. Notiuni generale medicale/vaccinuri/boli - terminologie, de ce, cand, cum, certificat de sanatate, dentitie, sterilizare, etc.

Fiecare posesor de caini dupa parerea mea trebuie sa aibe un minimum de cunostiinte legat de:
- Cum arata si cum se manifesta un caine bolnav.
- Ce vaccinuri trebuiesc facute, la ce interval , ce cere/spune legea.
- De ce, ce efect si cand trebuie facuta sterilizarea la caini.
- Cum se obtine un certificat de sanatate si la ce foloseste.
- Care sunt punctele "slabe" din punct de vedere medical pentru rasa cainelui si cum pot fi prevenite.
- Ce trebuie facut in caz de urgenta pentru accidente comune de genul: os fracturat, otravire, muscat de alt caine, oparit, ars, lovit de o masina, etc.
- Cum stiu daca cainele are probleme cu dintii si ce pot face preventiv.

Discutati cu medicul veterinar, cu crescatorul de la care ati luat cainele, cu alti posesori de caini din aceeasi rasa. Sunt multe informatii si pe net sau in carti ce descriu rasa cainelui si cum trebuie procedat in caz de urgenta.

Un alt lucru ce trebuie stiut este faptul ca vaccinele facute anual uneori fac mai mult rau decit bine. De aceea trebuie refuzat un vaccin pe care nu il cere legea dar medicul veterinar vrea sa-l faca - vezi: http://www.news.wisc.edu/8413

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mebra on Sat Feb 14, 2009 7:20 pm

buna si happy valentine :)

In deschiderea punctului 4, as dori sa pun o intrebare care este legata si de Regula 13 si de punctul 13 al topicului.

Nu mai stiu unde am citit treaba asta, dar retin ca se zicea ca un catel isi face treburile: dimineata cand se trezeste, dupa ce mananca si in timpul jocului.

daca nu e asa, te rog sa ma corectezi....

dar daca e asa, atunci daca masa se acorda doar si numai dupa plimbarea structurata ( Reg.13), inseamna ca virgula catelul se trezeste dimineata, facem plimarea structurata, venim in casa si ii dau prima masa a zilei... dupa care iesim din nou ca sa facem treaba/treburile ...

deci trebuie sa ne organizam in asa fel incat sa iesim de doua ori?... o data inainte de masa si o data dupa masa?...
asa e la fiecare masa a zilei?

multumesc frumos pentru tot,
Mebra.

Nu ma deranjeaza deloc doar ca mie asa mi-a iesit programul dupa ce am pus cap la cap toate aceste informatii...
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Sat Feb 14, 2009 9:04 pm

mebra wrote:Nu mai stiu unde am citit treaba asta, dar retin ca se zicea ca un catel isi face treburile: dimineata cand se trezeste, dupa ce mananca si in timpul jocului.

Depinde de varsta cainelui si cum l-ai invatat si ce timp ai. In general regula e valabila pentru catei mici, de 2-5 luni. Astia fac #1 (pipi) de 8-15 ori pe zi si #2 (caca) de 6-8 ori pe zi. Cand cainele se mareste si e matur face #1 de 3-5 ori pe zi, si #2 de 2-3 ori pe zi.

mebra wrote:daca masa se acorda doar si numai dupa plimbarea structurata ( Reg.13), inseamna ca virgula catelul se trezeste dimineata, facem plimarea structurata, venim in casa si ii dau prima masa a zilei... dupa care iesim din nou ca sa facem treaba/treburile ...

Din nou, depinde de varsta cainelui. In general cand il scoti la plimbare il duci intai la locul de facut nevoile, daca face bine, daca nu incepi plimbarea. Daca plimbarea e mai lunga de 30 min, la mijloc faci o pauza de 2 minute si lasi cainele sa isi faca nevoile daca e pui. Continuii plimbarea, ii bagi in casa, ii dai de mancare si il scoti din nou la facut nevoile si un pic de joaca. Cum se face exact la pui o sa explic in punctul 13.

mebra wrote:deci trebuie sa ne organizam in asa fel incat sa iesim de doua ori?... o data inainte de masa si o data dupa masa?...

Asa e pentru pui. Dar tu nu stii inca ce te asteapta. O sa vezi cand ajung la punctul 13. :D

mebra wrote:asa e la fiecare masa a zilei?

De varsta cainelui depinde cate mese i se dau pe zi. In curand o sa postez la punctul 4.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mebra on Sat Feb 14, 2009 9:20 pm

ok ... abia astept.... :lol:
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Sun Feb 15, 2009 5:39 am

4. Notiuni generale de nutritie - ce mancare, de ce, cat, suplimente, de unde o cumpar, cum hranesc cainele, etc.

Dupa parerea mea orice posesor de caini trebuie sa cunoasca urmatoarele inainte de a aduce un caine in casa:

4.1. Ce mancare este otravitoare pentru caine.
- Struguri / stafide = cateva boabe pot induce blocaj renal.
- Ciocolata / cacao = Contine "Theobromine", compus similar cofeinei, 250g poate omori un caine de 20 de kg. Sunt unele rase la care numai 30 g sunt fatale.
- Cofeina (cafea, cola, etc) = hiperactivitate, puls marit, atac de cord, tremur muscular. In general afecteaza sistemul nervos central si inima.
- Nicotina/tutun = la fel ca si cofeina
- Alcool = 30g pot fi fatale
- Nuci in special "Macadamia Nuts" = 6 nuci macadamia iti omoara cainele
- Ceapa/usturoi = contin "thiosulphate" ce produce ruptura celulelor rosii din sange si produce anemie
- Ciuperci = la fel ca la oameni daca sunt otravitore, si doar cateva pot omori cainele
- Drojdie de bere/aluat nedospit = se expandeaza in intestine si provoaca constipatie sau chiar moartea cainelui (in special la cei de talie mica).
- Xylitol = indulcitor folosit in produsele fara zahar precum bomboane, guma de mestecat, etc. Extrem de periculos, 5 bucati de guma omoara un caine de 30 de kg (problema e ca unele produse nici nu spun cu ce sunt indulcite, pe eticheta scrie "fara-zahar").

Evident ca lista continua si nu le pot enumera pe toate. Ideea e sa nu le oferim cainilor din greseala si sa avem grija sa nu le lasam la intamplare prin casa si sa le rontaie/linga/manance cainele cand nu esti atent. O sa mai vorbesc despre asta la punctul 15.
O buna sursa de informare am gasit aici: http://www.astrologyzine.com/safe-dog-food.shtml

4.2 Cum citim o eticheta de mancare pentru caine, ce rating are, pe care o alegem
Vezi linkul de mai sus si http://dogfoodanalysis.com in sectiunea FAQ. Cauta mancarea ta in sectiunea Review folosing optiunea Search.
Sunt foarte multe de invatat aici, despre ce componente fac parte din mancare, ce inseamna mancare buna sau proasta, cu sau fara cereale, cu sau fara conservanti, cum sta treaba cu caloriile, etc.

4.3 Unde se gaseste, cum o cumpar, e in stoc mereu?
In primul rand trebuie sa ne hotaram ce fel mancare ii dam: comerciala (uscata sau la conserva) sau i se gateste in casa.
Cea comerciala o poti cumpara de la magazin, de la vet, de la crescator, de pe internet, etc.
Cand o cumperi asigura-te ca o mai gasesti si peste 2 luni in acelasi loc sau in alta parte, vorbeste cu cel de la care o cumperi si vezi daca aduc mereu, e prospata, etc.
Evident ca va trebui sa aveti mancarea cumparata inainte sa aduceti catelul acasa in prima zi.
In general mancarea comerciala este clasificata astfel: pui (puppy), pui de rase mari (puppy large breed), adult, senior.
Pentru cei ce gatesc in casa pot gasi informatii in forumuri, net, carti, etc. pentru cum trebuie procedat.
Personal consider ca mancarea comerciala foarte buna e de preferat celei gatite in casa datorita continutului special de vitamine, calciu, fosfor, etc.
Mancarea comerciala proasta nu e recomandabila - iti omoara incet dar sigur cainele.
Deasemenea mancarea slaba calitativ face cainele sa manance mai mult = mai multe iesiri afara (in special la pui)

4.4 Cand un caine schimba mancarea in general se deranjeaza la stomac
Nu e recomandat sa schimbi mancarea cainelui foarte des. De multe ori cainele care s-a obisnuit cu una nu vrea sa o manince pe cea noua sau face diaree daca i se schimba mancarea brusc.
De aceea cand se schimba mancarea se recomanda:
3 zile 3/4 veche si 1/4 noua
3 zile 1/2 veche si 1/2 noua
3 zile 1/4 veche si 3/4 noua
Din a zecea zi i se da numai mancare noua.
Aceeasi reteta sa foloseste si la pui cand trec pe alta mancare decat cea de la crescator. Cereti mancarea catelului pe 5 zile in avans ca sa va ajunga sa o schimbati asa cum am aratat.

4.5 Cata mancare ii dam
Vorbeste cu vet-ul sau crescatorul sau citeste ce scrie pe punga de mancare. Cantitatea e in functie de varsta si de greutatea cainelui la maturitate.
Trebuie stiut ca nu tot ce se gaseste in mancarea comerciala este si digerabil, si ca numarul de calorii/proteine de pe cutie nu corespunde cu realitatea.

4.6 De cate ori maninca pe zi
Pentru un caine sanatos se recomanda:
2-8 luni 3 ori pe zi (puppy sau puppy large breed)
8 luni - 3 ani 2 ori pe zi (adult sau puppy large breed)
3 ani - 8 ani 1 data pe zi (adult)
8 ani si peste 2 ori pe zi (senior)
Daca e bolnav discuta cu vet-ul ce si cat mananca.

4.7 Suplimente
Vorbeste cu vet-ul sau crescatorul ce suplimente recomanda si depinde si de ce fel de mancare ii dai

4.8 Pentru pui
- Un pui obez este considerat bolnav si greutatea in plus poate genera probleme in oase si incheieturi. Nu dati de mancare mai mult decat trebuie si faceti exercitiu fizic cu ei.
- Raportul calciu/fosfor si vitamina D. Pe cutie trebuie sa scrie cat Calciu/Fosfor contine (raportul corect e foarte aproape de 1:1) si daca are vitamina D. Altfel pot aparea probleme in crestere, muschi, rinichi, oase fragile, etc. Sunt multe informatii pe net despre acest raport. exemplu: http://www.lhasa-apso.org/health/calcium.htm

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby mebra on Sun Feb 15, 2009 5:14 pm

Paul,

Este asa important pentru mine ce citesc aici … e fantastic … multumesc. :D

Si inainte de a trece mai departe, legat de punctul 3 (Boli) si 4
(Hrana), as dori sa intreb : daca eu hranesc catelul si apoi il scot la joaca, nu ii provoc, pe termen scurt sau lung, torsiunea stomacala ? …

Golden Retriever-ul e o rasa medie spre mare … si am citit ca ei pot fii predispusi acestei afectiuni/boli…

Ce zici, Paul ?
Cum pot preveni asta ? nu il las sa se zbenguie prea tare dupa masa?

Multumesc.
Mebra.
mebra
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Sun Feb 15, 2009 7:16 pm

mebra wrote:(Hrana), as dori sa intreb : daca eu hranesc catelul si apoi il scot la joaca, nu ii provoc, pe termen scurt sau lung, torsiunea stomacala ? …

Golden Retriever-ul e o rasa medie spre mare … si am citit ca ei pot fii predispusi acestei afectiuni/boli…

Ce zici, Paul ?
Cum pot preveni asta ? nu il las sa se zbenguie prea tare dupa masa?

Vorbeste cu vetul si crescatorul, dar personal nu cred ca e o problema decat la rasele sensibile, si cu siguranta e legat de cat exercitiu fizic are cainele pe zi.
Acum depinde si de ce intelegi tu prin joaca. Eu nu ma joc cu cainii mei dupa ce au mancat, ii las pe ei sa decida cat vor. Nu uita, acesti caini sunt deja obositi dupa plimbarea structurata.
Pe ai mei dupa ce maninca ii scot in curtea din spate, isi fac nevoile in urmatorul minut amandoi, dupa care ii apuca o alergare rapida in care se urmaresc unul pe altul, asta e joaca la care ma refer.
Uneori nu se joaca deloc, uneori doar pentru 30 de secunde, media fiind de 3 minute, dupa care se opresc singuri si vin inapoi sa-i bag in casa sau sa stea cu mine pe deck.

In acelasi timp sunt constient ca vrei sa cunosti cat mai mult si sa stii cat mai multe (este ceea ce facem acum prin acest topic), dar daca incepi sa te ingrijorezi prea mult chiar inainte de a avea cainele inseamna ca nu esti calm assertive si cainele o sa simta. A fi calm assertive inseamana si sa gandesti pozitiv, sa traiesti in prezent fara griji. Lasa cainele sa se zbenguie un pic si o sa vezi atunci cand o sa-l ai cat ii place. Daca crezi ca e prea mult il opresti si il bagi in casa. :D

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Next

Return to Comportament canin si dresaj