De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Re: De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Postby PaulT on Sun Jan 25, 2009 1:28 am

Messa wrote:Aaaa, ce-mi place!

1. Cate comenzi poate invata un caine?
Cred ca oricate ai imaginatia, rabdarea si abilitatea de a-l invata. Poate ca totusi exista o limita, dar cred ca e statistica, daca este, in niciun caz individuala.

Intradevar, nu se stie exact daca exista un maxim, dar cu siguranta exista o limita. Alftel cainii nu mai erau caini ci oameni. :D
In anul 1928 un Ciobanesc german de 5 ani pe nume Fellow "cunostea/intelegea" aproape 400 de cuvinte (verbe si substantive). Era un caine care asculta numai de o singura persoana iar la testele psihologice era nevoie de cooperarea stapanului. Totusi testele au demonstrat ca asociatiile dintre stimuli verbali si un raspuns corect din partea cainelui erau foarte bine fixate, in acest caz ca rezultat al antrenamentului extensiv dintre stapan si caine. Testele au demonstrat ca numai sunetul cuvintelor era necesar si ca nici un stimul vizual nu era folosit.
Ce vremuri, nu tu televizor, nu tu jocuri video sau internet, etc., numai bine sa stai de dimineaza pana seara si sa-ti dresezi cainele!

Messa wrote:2. Cate cuvinte pot fi asociate cu o aceeasi comanda?
Cred ca fix atatea cati membri ai familiei sunt si exerseaza cu cainele. Logic ca poate mamaie sa zica "Pun-te jos" de 1000 de ori, daca nu a "predat" cainelui lectia in cauza in asa fel incat cainele sa inteleaga si sa execute. Am avut un caine care raspundea la "Vin' aici", "Hai incoa'", "Aici!", "Aci!" plus un sunet din buze (care semana cu o "pupatura" zgomotoasa) si, peste asta, la semnul cu mana in care imi loveam genunchiul drept. Daaaar imi raspundea numai mie. Oricine altcineva il chema era ignorat. Poate ca era vorba si de ton, nu stiu sa zic. Cert e ca stia sa vina la oricare din modurile astea de a lansa comanda.

Pshihologia cainelui spune ca pentru a conditiona un caine in a invata un anumit tipar/comportament/comanda nu pot fi asociati mai mult de 3 stimuli de conditionare. Toate incercarile de a folosi un al 4-lea stimul au esat. Asta inseamana ca nu putem asocia mai mult de 3 cuvinte pentru acelasi comportament, sau 2 cuvinte si un gest, etc. Ceea ce descrii tu ca fiind multiple cuvinte asociate cu comanda de "recall" cred ca erau mai mult conditionate de tonul comenzii sau de miscarea corpului/gestul de ridicare, plecare, aplecare, privire, zambet, tuguirea buzelor, etc. Studiaza-te in oglinda si vezi ce faci in mod comun in toate aceste cazuri! In acelasi timp unul dintre cele mai puternice instincte ale unui caine este instinctul de haita si de urmare a pack-leaderului. Se prea poate ca de fapt cainele sa realizeze ca tu pleci undeva sau ca vrei sa stea langa tine si va executa "comanda" fara ca tu sa iti dai seama de diferenta dinte conditionare/comanda si instinct.

alina20 wrote:Eu as adauga ca numarul de comenzi pe care un caine le poate invata creste daca acestea sunt asociate si cu semne/gesturi, pentru ca totul devine mai usor. De exemplu, Ambra nu raspunde intotdeauna cand ii dau comanda "invarteste-te", dar daca odata cu comanda desenez in aer cu mana un cerc (well, intelegeti voi, nu stiu sa explic ) executa comanda imediat.

Cu cat un caine invata mai multe comenzi cu atit mai usor este sa invete unele noi, pana la un punct. Cainele pur si simplu intelege si coopereaza mai usor. Semnul/Gestul este un foarte bun stimul de conditionare si il recomand tuturor din foarte multe motive printre care: este intotdeauna acelasi si usor de recunoscut, usor de executat de persoane diferite/ntionalitati diferite, poate fi vazut la distante foarte mari unde sunetul nu ajunge, etc. Deasemenrea are si dezavantaje precum: daca nu te vede cainele nu stie ce sa faca. De aceea este bine sa ai 1 gest/semnal si 1 cuvant pentru aceeasi comanda.

alina20 wrote:La cealalta intrebare nu as fi stiut raspunsul, dar am o contra-intrebare, ca sa ii zic asa: cum credeti ca se descurca un caine sa execute doua lucruri oarecum diferite la aceeasi comanda? Eu cred ca se face o varza in capul lui, am facut eu prostia asta si nu o recomand. Am invatat-o intai pe Ambra sa treaca la pas din sezi frontal prin fata mea; dar nu se pozitiona corect;asa ca m-am gandit ca poate ar fi mai bine prin spatele meu; asa se pozitiona corect, dar fiindca pierdeam contactul vizual se deconcentra uneori. Asa ca am revenit la trecerea la pas prin fata. Acum, saraca, stiu ca am ametit-o rau, si am ramas la varianta prin fata, asa ca acum executa, e adevarat ca uneori are nevoie si de un semn cu mana.

Alina, trebuie avut grija foarte mare ce anume vrem sa ne invatam cainii si cum ii conditionam. Daca cainii nu pricep ceva sau sunt confuzati pot deveni neurotici. Asta se manifesta prin agitatie/latrat/scheunat sau o totala apatie, amandoua caracterizate de refuzul cainelui de a executa comanda. Pavlov este primul care descrie acest lucru cand in unul din experimentele sale cainii testati deveneau neurotici. Testul consta in conditionarea cainelui de a diferentia intre un cerc si o elipsa. Toate erau bune si frumoase, adica cainele executa o anumita comanda pentru cerc si una diferita pentru o elipsa, pana cand i se cerea sa distinga o elipsa cu raportul razelor de 8:9. Ei bine in clipa aceea cainele nu mai putea discerne si aceasta neputinta de a alege il facea neurotic. Este foarte greu sa-ti faci cainele neurotic pentru comenzi precum a trece la pas din sezi frontal, sau alte comenzi de acest tip, dar este bine sa fii in cunostiinta de cauza si sa dai cainelui posibilitatea de a intelege ce vrei de la el si daca cainele este capabil mental de a intelege conceptul.
In exemplul meu cu mamaie, tataie, mama, tata, fiul, vecini si alte cele, daca fiecare insista si devin persistenti in incearcarea de a conditiona cainele sa faca aceeasi comanda la 5 stimuli diferiti au toate sansele sa-si cretinizeze cainele si sa-l faca neurotic.

P.S. Deocamdata ma opresc cu intrebarile din "dog psyhology"aici, deoarece am senzatia ca nu prea sunt agreate de forumisti (prea putine raspunsuri). Dar daca mai vreti mai am si altele! :D
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby Petre on Sun Jan 25, 2009 7:55 pm

La cat de complexe sunt postarile tale despre psihologia canina nu prea e de comentat ... e de citit si de bagat la cap. Asa ca da-ne in continuare informatii de acest gen pentru ca, cel putin pe mine ma intereseaza foarte mult.
Petre
sef de haitic
sef de haitic

Postby PaulT on Sun Jan 25, 2009 8:24 pm

Petre wrote:La cat de complexe sunt postarile tale despre psihologia canina nu prea e de comentat ... e de citit si de bagat la cap. Asa ca da-ne in continuare informatii de acest gen pentru ca, cel putin pe mine ma intereseaza foarte mult.

Multumesc Petre pentru incurajare si ca m-ai facut sa realizez ca sunt forumisti interesati.

Urmatorul set de intrebari este:
1. De ce vomita cainii in masina?
2. De ce ajung cainii sa urasca masina dupa cateva incidente de acest fel?
3. Ce trebuie facut?
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby Messa on Mon Jan 26, 2009 1:14 am

Raspuns partial - din multe motive: miscare, miros, teama...
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby Petre on Thu Jan 29, 2009 8:08 am

Cred ca instabilitatea pe care o resimte la mersul cu masina, raul de masina, il face sa vomite. Cainele de vanatoare pe care l-am avut a vomitat in masina atunci cand a fost mic de cateva ori, apoi cred ca nu a mai resimtit senzatia de disconfort sau placerea plimbarii (sau a vanatorii) de dupa mersul cu masina l-au facut sa nu mai bage in seama disconfortul. Problema a fost rezolvata aproape de la sine ... eu doar am avut grija sa nu-i mai dau sa manance chiar inainte de a pleca cu masina.
Petre
sef de haitic
sef de haitic

Postby adinutzyc21 on Thu Jan 29, 2009 7:41 pm

Super topic!

Prima intrebare: rau de miscare? Si eu aveam probleme cu mersul in masina cand eram mica...
La a doua intrebare: fiindca ajunge sa asocieze mersul cu masina cu disconfortul provocat
La a treia nu stiu, dar stiu ca se recomanda sa nu dai mancare/apa cainelui inainte de mersul cu masina (asa cum zice si Petre).
Image
Our lives are like Bollywood movies, somehow everything seems to turn out fine in the end... and if this is not the case,it means THE SHOW IS STILL ON!!!!
adinutzyc21
MODERATOR
MODERATOR

Postby PaulT on Sun Feb 01, 2009 6:52 am

1. De ce vomita cainii in masina?
Problema cu vomitatul in masina nu are nimic de a face cu mirosul, teama, miscarea (rectilinie uniforma sau accelerata), ci cu oscilatiile (balansarea) masinii. Experimentele au demonstrat ca toti cainii indiferent de rasa, sex si varsta, vomita in aproximativ 5-15 minute cand sunt leganati cu o frecventa de 30 de oscilatii pe minut. Oscilatiile provoaca incetinirea sau chiar oprirea miscarilor digestive ale stomacului iar productia de suc gastric se reduce/opreste. Datorita acestor schimbari ale tonusului digestiv cainele vomita. Dupa un timp mai lung, chiar daca oscilatiile continua, tonusul digestiv se imbunatateste sau chiar revine la normal. Daca oscilatiile se opresc caini isi revin foarte repede, practic in cateva minute. Deasemenea prin repetitie si expunere la oscilatii in mod frecvent, efectul negativ asupra tonusul digestiv se reduce iar unii caini devin imuni.

2. De ce ajung cainii sa urasca masina dupa cateva incidente de acest fel?
Cainii nu urasc masina si nici nu le e frica de masina pentru faptul ca au vomitat acolo. Asta este ceea ce cred oamenii, pentru ca aplica psihologia umana la caini. Raspunsul la aceasta intrebare este simplu: cainii sunt practic conditionati (invatati) de proprii stapani sa considere masina un loc interzis. Cand cainii vomita in masina reactiile oamenilor si comportamentul acestora fata de caine de multe ori devine foarte negativ. Cateva exemple: "Mi-ai distrus bancheta din spate nenorocitule! Ai mancat ca un porc si uite ce ai facut! Ce scarbosenie! Si mai si pute ingrozitor!" si altele in acelasi ton. Dupa ce e certat puternic cainele este smucit din masina si dat jos. Aceeasi negativitate este resimtita de un caine mai sensibil (timid, nesigur,etc) chiar si daca stapanul nu bruscheaza cainele dar pare ingrijorat/surprins/deznadajduit de ce s-a intamplat, precum "Aoleu, e bolnav cainele! O sa moara saracul! Are frica de masina ca stie ca o sa vomite!" etc. Acest comportament negativ din partea stapanului este de fapt o pedeapsa pentru caine. El este asociat de caine cu statul in masina, cu intrarea/iesirea din masina, cu deschiderea usii, cu masina in general. Dupa cateva zile in care acesta situatie se repeta cainele nu mai vrea sa intre in masina chiar si invitat. Daca stapanul se impacienteaza/se grabeste si bruscheaza cainele sa intre in masina, el nu face altceva decat sa continue conditionarea negativa fata de masina. In mintea lui cainele nu mai pricepe acum nimic, si in unele cazuri devine neurotic. E o problema pe care nu o poate rezolva. Cainele nu intelege de ce este invitat in masina cand de fapt el stie ca nu are voie acolo!

3. Ce trebuie facut?
Daca ati inteles de ce anume vomita cainele in masina, concluzia fireasca este sa ignorati complet acest fapt si sa va comportati absolut normal si calm, ca si cum nimic nu s-a intamplat.
Pentru a preveni vomitatul nu dati mancare cainelui cu mai putin de 3 ore inainte de calatoria cu masina. Pot fi folosite si medicamente anti-vomitive (pentru asta discutati cu medicul veterinar).
Aveti grija cum va purtati cu cainele la intrarea/coborarea din masina si conditionati cainele sa "iubeasca" masina printr-o conditionare pozitiva (mancare, joaca, afectiune, etc).
Nu-l fortati inauntru daca nu vrea sa intre. Antrenati-l zilnic pana intra in masina de buna voie. Plimbati-l zilnic cu masina cate 1-2 minute la inceput cu pauze de 5 minute de 3-4 ori. Acoperiti bancheta cu un prosop sau o patura veche pentru a putea curata locul in caz de "accident". Treptat cresteti timpul petrecut de caine in masina. Usor usor el va fi deveni antrenat la oscilatiile din masina si efectele neplacute se vor diminua sau chiar dispare.

Concluzie: "Dogs are learning even when we're not teaching". Toti posesorii de caini trebuie sa fie constienti de acest lucru si sa aiba o deosebita grija nu-si conditioneze cainii fara sa-si dea seama.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby musetel on Sun Feb 01, 2009 11:14 am

sunt foarte interesante informatiile pe care nu le dai, PaulT :D .
eu personal am pisici, ceva informatii legate de psihologia felina ne poti poti oferi?
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Pink_Panther on Sun Feb 01, 2009 8:06 pm

Paul, super informatii!! ;) A mea e zglobie rau, cum vene usa de la masina deschisa, imediat te trezesti cu ea in masina. Daca ma mai vede si pe mine ca intru, nu o mai opreste nimic :D Cu ea nu am avut niciodata problema cu vomitatul in masina... si tata nu merge foarte atent. Dar in afara de bale in exces, n-a vomitat niciodata si a fost plimbata ceva cu masina.
Pink_Panther
MODERATOR
MODERATOR

Postby PaulT on Mon Feb 02, 2009 12:24 am

musetel wrote:sunt foarte interesante informatiile pe care nu le dai, PaulT :D .
eu personal am pisici, ceva informatii legate de psihologia felina ne poti poti oferi?

Nu prea ma pricep la psihologia pisicilor, dar iti recomand sa citesti carti de 2 autori in care am incredere si carora le-am citit cartile in materie de psihologie a cainelui.
Leon F Whitney: Training you to train your cat
Bruce Fogle: The Cat's Mind: Understanding Your Cat's Behavior

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Mon Feb 02, 2009 12:54 am

Pink_Panther wrote:Paul, super informatii!! ;) A mea e zglobie rau, cum vene usa de la masina deschisa, imediat te trezesti cu ea in masina. Daca ma mai vede si pe mine ca intru, nu o mai opreste nimic :D Cu ea nu am avut niciodata problema cu vomitatul in masina... si tata nu merge foarte atent. Dar in afara de bale in exces, n-a vomitat niciodata si a fost plimbata ceva cu masina.

Foarte bine, asa trebuie sa intre cainele in masina, dar dupa ce a intrat trebuie sa se potoleasca si sa stea linistit la locul lui. Chestia cu balele in exces (drooling) poate fi cauzata din mai multe motive, iar cele mai comune legate de calatoria cu masina sunt: prea cald, stress, agitatie, exicitatie. Nu toate masinile in Romania au aer conditionat iar vara cand e foarte cald calatoria cu masina devine o problema, mai ales daca masina a stat in soare inainte de plecare. Poti sa umezesti un prosop cu apa foarte rece si sa-l pui pe bancheta/pe podeaua masinii unde sta cainele ca sa se aseze pe el. Mai poti sa iei cuburi de gheaza cu tine si daca e cuminte il recompensezi. Apa precum mancarea este un excelent "positive reinforcement", iar sub forma de gheata intr-o masina incinsa face minuni. Deasemenea cand calatoreste cu masina cainele trebuie sa stea culcat si sa nu se agite/plimbe peste tot, sa nu latre sau sa planga, nu se joaca si nu interactioneaza cu ceilalti pasageri, nu sta in brate, nu scoate niciodata capul pe geamul deschis, dar poti crapa geamul un pic ca sa simta multitudinea de mirosuri de afara. Poate sta si in sezi si sa se uite pe geam daca numai daca e linistit. Daca incepe sa se agite ii dai comanda culcat. Aceleasi reguli de buna purtare din casa se aplica si cand cainele e in masina. Simplu!

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Mon Feb 02, 2009 4:54 am

Cu totii stim ca folosirea mancarii in dresarea cainelui este folosita drept recompensa pentru a intari un anumit comportament/comanda.
Dar uneori ne recompensam cainii fara sa ne dam seama, iar prin repetitie aceasta poate duce la invatarea unui comportament nedorit.
Cum nu toate recompensele posibile sunt folosite in antrenametul canin clasic din varii motive este bine de stiut ce anume considera cainele a fi o recompensa.

Asa ca urmatoarul set de intrebri este:
1. Ce tipuri/feluri/moduri de recompense canine cunoasteti?
2. Puteti da exemple de comportament canin nedorit invatat prin recompensare in necunostiinta de cauza?

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby alina20 on Mon Feb 02, 2009 11:18 am

1. Metodele de a recompensa un caine, care imi vin acum in minte, sunt: mancarea, mangaierea, jucaria. Cred ca acestea ar trebui aplicate in functie de fiecare caine, de felul in care sunt motivati. Am observat la cateaua mea ca mancarea are cel mai bun efect, in sensul ca ii mentin atentia mult mai usor; la cat de rasfatata e, o mangaiere in plus sau in minus pare sa nu mai conteze :) , iar jucaria, desi are efect, o agita prea rau si devine nerabdatoare; in plus, isi pierde interesul ceva mai repede, plus ca se fragmenteaza exercitiile, fiind nevoita sa ii arunc mingea, apoi sa o recuperez, etc.

2. Eu am vorbit mai sus de recompensele folosite in dresaj, dar in educatie cred ca noi, stapanii, oferim multe recompense fara sa ne dam seama. De exemplu: cainele, de bucurie ca vine stapanul acasa, sare pe acesta; cat e pui, pentru stapan e amuzant, asa ca mangaie si incurajeaza catelul; astfel, acesta intelege ca e bine ce face. Cand cainele creste, si mai e si murdar pe labe, eventual, stapanul se va supara pe cainele care a sarit de bucurie, desi in trecut recompensase acest comportament.
Un alt exemplu: cainele lasat singur intr-o camera latra la usa, scheauna si da cu labuta sa fie lasat in camera. Intr-un final, stapanul (exasperat :D ) il lasa sa intre; deci cainele a obtinut ce a vrut, a fost recompensat pentru comportamentul sau si probabil va face la fel a doua oara. :D
alina20
aproape alfa
aproape alfa

Postby musetel on Mon Feb 02, 2009 6:56 pm

PaulT wrote:
musetel wrote:sunt foarte interesante informatiile pe care nu le dai, PaulT :D .

Nu prea ma pricep la psihologia pisicilor, dar iti recomand sa citesti carti de 2 autori in care am incredere si carora le-am citit cartile in materie de psihologie a cainelui.
Leon F Whitney: Training you to train your cat
Bruce Fogle: The Cat's Mind: Understanding Your Cat's Behavior

multumesc mult. o sa le caut pe net, in romania sunt putine sanse sa fi fost traduse!
cainele este cel mai bun prieten al omului! iar omul este cel mai bun prieten al pisicii!
musetel
Prieten vechi si bun

Postby Pink_Panther on Tue Feb 03, 2009 4:12 pm

PaulT wrote:Foarte bine, asa trebuie sa intre cainele in masina, dar dupa ce a intrat trebuie sa se potoleasca si sa stea linistit la locul lui. Chestia cu balele in exces (drooling) poate fi cauzata din mai multe motive, iar cele mai comune legate de calatoria cu masina sunt: prea cald, stress, agitatie, exicitatie. Nu toate masinile in Romania au aer conditionat iar vara cand e foarte cald calatoria cu masina devine o problema, mai ales daca masina a stat in soare inainte de plecare. Poti sa umezesti un prosop cu apa foarte rece si sa-l pui pe bancheta/pe podeaua masinii unde sta cainele ca sa se aseze pe el. Mai poti sa iei cuburi de gheaza cu tine si daca e cuminte il recompensezi. Apa precum mancarea este un excelent "positive reinforcement", iar sub forma de gheata intr-o masina incinsa face minuni. Deasemenea cand calatoreste cu masina cainele trebuie sa stea culcat si sa nu se agite/plimbe peste tot, sa nu latre sau sa planga, nu se joaca si nu interactioneaza cu ceilalti pasageri, nu sta in brate, nu scoate niciodata capul pe geamul deschis, dar poti crapa geamul un pic ca sa simta multitudinea de mirosuri de afara. Poate sta si in sezi si sa se uite pe geam daca numai daca e linistit. Daca incepe sa se agite ii dai comanda culcat. Aceleasi reguli de buna purtare din casa se aplica si cand cainele e in masina. Simplu!

Da, vara sunt problemele cele mai mari, cu toate ca avem aer conditionat la masina. Nu se agita, sta la locul ei, ca e ditamai vaca si daca s-ar fatai prin masina cred ca am innebuni :D O sa incerc chestia cu cuburile de gheata, am scris si eu despre asta intr-un articol despre mersul cu masina pentru site, dar nu am apucat sa o pun in practica :)

Paul, esti a great asset pentru forum asta! :kiss:
Pink_Panther
MODERATOR
MODERATOR

PreviousNext

Return to Comportament canin si dresaj