De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Re: De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Postby carlac on Fri May 21, 2010 3:13 pm

am inteles :lol: pana la urma la muci se rezuma,ca ii imprastie peste tot pufnind :lol: ce sa fac,ma resemnez :mrgreen:
carlac
junior
junior

Postby happydog on Thu Jul 15, 2010 7:27 pm

PaulT wrote:
Pshihologia cainelui spune ca pentru a conditiona un caine in a invata un anumit tipar/comportament/comanda nu pot fi asociati mai mult de 3 stimuli de conditionare. Toate incercarile de a folosi un al 4-lea stimul au esat. Asta inseamana ca nu putem asocia mai mult de 3 cuvinte pentru acelasi comportament, sau 2 cuvinte si un gest, etc.

Uite chestia asta chiar vreau sa o probez.
In prezent , Happy stie 3 sugestii pentru aceeasi comanda: 2 verbale " mort", "bang-bang" si un semn cu mana ca si cand l-as impusca.
O sa incerc sa vad daca mai pot asocia alt semn pentru aceeasi comanda :lol: sa vad daca reusesc :wink:
happydog
antrenat
antrenat

Postby PaulT on Thu Jul 15, 2010 8:18 pm

Succes! Poate ai un caine eminent! :lol:
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby happydog on Thu Jul 15, 2010 10:01 pm

Multumesc. Sa vedem :)
happydog
antrenat
antrenat

Postby happydog on Fri Jul 16, 2010 11:27 am

Deja a invatat al doilea semn pentru comanda mort: ceva de genul semnului pe care il fac dresorii pentru aceasta comanda. Deci, in total, 4 : doua semne si doua sugestii verbale .
Si nu este cainele meu vreun geniu, dar cred ca este mai mult o credinta populara. Sa ma bag si la al 5-lea? Glumesc. :lol:
Am incercat sa nu fac exercitiile in aceeasi ordine, ca sa nu se creeze un automatism in capul lui si sa stie ce urmeaza.
O sa-i arat lui Catalin data viitoare cand ne intalnim, ca sa confirme :P
happydog
antrenat
antrenat

Postby happydog on Sat Jul 17, 2010 12:13 pm

Hai ca intre timp mi-am facut temele si vin cu un alt raspuns.
De fapt ceea ce s-a produs nu a fost aparitia a 4 stimuli conditionati care starneau acelasi raspuns conditionat , ci o pseudoconditionare ( ceea ce a scris Paul aici http://www.animalutze.com/forum/viewtop ... a&start=30 )
happydog
antrenat
antrenat

Postby cataliu on Sun Jul 18, 2010 7:12 am

Si Karen Pryor in cartea sa :p
cataliu
junior
junior

Postby andres on Fri Aug 20, 2010 10:05 am

am si eu o intrebare din registrul "de ce face asa?"
am o labradorita de 1 an jumate, care atunci cand ii arunc mingea si mi-o aduce inapoi, de cele mai multe ori, vine in mare viteza cu ea inapoi si parca intentionat, da peste mine.
vine cu mingea in gura si ma loveste in picioare cu botul si pe urma se culca si se lipeste de mine cu jucaria in gura. daca ii spun "lasa", o lasa, i-o arunc din nou si face la fel.
nu ma deranjeaza, dar pur si simplu sunt curioasa de ce face asta. uneori am impresia ca se loveste si ea destul de tare.
andres
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Fri Aug 20, 2010 10:45 am

Poti pune un film ca sa vad exact ce se intampla?
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby andres on Fri Aug 20, 2010 11:14 am

Cam greu, dar incerc...
andres
puiandru
puiandru

Postby Petre on Fri Aug 20, 2010 1:58 pm

Incearca sa o opresti inainte de a ajunge la tine ... cand ajunge la 1 - 2 metri de tine da-i o comanda: stai sau stop si vezi cum reactioneaza.
Petre
sef de haitic
sef de haitic

Postby ivaeugen on Sun Aug 22, 2010 3:38 pm

va salut pe toti si ma bucur ca am descoperit acest forum.
o sa "spammez" putin dar este prima mea postare aici si o sa incerc sa-mi fac o introducere...
acum cateva luni l-am descoperit pe Cezar Milan si mi s-a parut fantastic ceea ce promoveaza, de atunci am vazut cam tot ce se putea facut de el, aplica si explica practic aproape tot ce am facut eu cumva "ochiometric" (mici diferente de opinie in cateva cazuri dar cum probabil are dreptate desi nu-mi convine facem ca el) iar aici l-am descoperit pe Paul care face acelas lucru in romana. Paul, toata aprecierea pentru efortul tau de a promova "psihologia canina" in tara asta, e mare nevoie de asa ceva (o abordare pertinenta si fara preconceptii stupide).

acum on topic de ce ridica piciorul fetele, noi avem o rottweiler-ita de 6 ani si din ce am observat eu la ea e comportament invatat de la baieti, mai mult s-a prins si la ce-i bun asa ca (fiind umpicut dominanta) imediat ce apare un catel nou in zona sau un baiat a facut pisi pe undeva ii arata cine-i sefu' de fapt, in schimb daca se intampla sa nu socializam cu baieti ceva mai mult de o saptamana ridicatul piciorului se rareste drastic :")
a mai invatat si de la pisicile vecinei sa se spele prin metoda udam labuta si dam cu ea dupa ceafa. dar cum vecina s-a saturat de pisici => nu le-a mai hranit si s-au imprastiat, spalatul dupa model pisicesc incepe sa dispara.
tot la capitolul ce sant in stare sa invete: mai avem in curte un metis de lup, batranel, care catel de curte fiind (a se intelege tratat ca atare) nu se plangea niciodata, ei bine dupa ce am adus-o pe mandra a sesizat el ca asta chitaie si de obicei se intampla ceva => l-am surprins in mijlocul curtii chitaind dupa care se oprea brusc si se uita in jur sa vada ce s-a modificat :))
acum ce face mandreata noastra si n-am inteles: cand era mai puiut i-am cumparat ceva jucarii sa-si omoare timpul... n-a functionat pe motiv ca durata medie de viata a unei jucarii era de ~1h, mai putin un catel chitaitor la care s-a repezit direct sa-l execute iar cand ala a scos primul sunet asta a fugit rapid de el si nu s-a mai propiat vreodata la mai mult de un metru (catelu' ala mic si verde a devenit obstacol daca nu vroiam sa iasa din casa), mai mult daca-l chitaiam noi incepea si ea sa plinga, exact aceeas reactie o mai are si la stergatoare unde nu se opreste din plans decat daca opresc stergatoarele... daca o cert ca nu-i voie si sa se potoleasca se ghemuieste si plange mai in surdina da' tot se vaita de cine nu stie zice ca i-am zdrobit labuta.
ivaeugen
antrenat
antrenat

Previous

Return to Comportament canin si dresaj