De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Discutii despre dresaj, despre probleme de comportament canin si cum pot fi ele evitate, despre greseli frecvente in dresajul de baza, despre socializarea cainilor.

Moderator: PaulT

Re: De ce face asa? Dar asa...ceva psihologie canina:D

Postby PaulT on Sun Mar 29, 2009 9:23 pm

PaulT wrote:Cat de precis pot masura cainii trecerea timpului?

Cainii au simtul trecerii timpului si o pot face o masuratoare foarte precisa. Ei pot fi antrenati sa faca diverse lucruri la intervale de timp variate. Experimentele pe caini antrenati sa deschida o usa pentru a primi mancare la fiecare 90 de secunde au demonstrat ca precizia era intotdeauna de mai putin de o secunda. Iar cand intervalul de timp era de 24 de ore cainii nu greseau cu mai mult de 2-3 minute.

Pentru Bruno_Tosa: Cainii invata foarte usor si retin momentul din zi cand se intampla ceva regulat. Cainii mei stiu exact cand copiii se intorc de la scoala in jurul orei 15:40. La aceasta ora cainii se trezesc din trandaveala, se duc sa bea apa, incep sa mearga prin casa, par ca asteapta sa se intample ceva. Si daca aud ca se deschide usa la autobuzul scolii, devin si mai atenti. Si trebuie sa va spun autobuzul opreste la 150 de m distanta de casa noastra si noi nu auzim nimic din interior, doar de pe deck, si trebuie sa fii foarte atent ca sa auzi ceva. Deasemenea, cainii stiu cand trebuie sa ma intorc acasa de la servici si au aceeasi schimbare de comportament in jurul orei 17:30. Desi cainii traiesc in prezent, asta nu inseamna ca nu pot masura trecerea timpului si cand vine momentul sa se comporte intr-un anumit fel.

Pentru Andra: Tu ai pus problema intr-un mod foarte comlex si nu cred ca un caine are capacitatea de a vedea trecerea timpului astfel. Nu stiu ce experiente s-au facut in acest sens si nici daca vor duce la un rezultat. Dar am citit ca lupii iarna vaneaza mai mult decat le trebuie atunci cand au de unde, adica omoara mai multe animale pe care nu e pot manca imediat, si pe care le lasa sa inghete in zapada si le mananca spre sfarsitul iernii atunci cand nu mai gasesc nimic sa vaneze. Adica isi fac provizii, deci au in instinct trecerea timpului si supravietuirea in viitor. Dar asta nu inseamana ca o fac in mod constient si ca au simtul timpului asa cum numai o fiinta rationala precum omul o poate face.
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby Bruno_Tosa on Mon Mar 30, 2009 7:50 am

PaulT wrote:Cainii invata foarte usor si retin momentul din zi cand se intampla ceva regulat.

Hmm :? ... cred ca am tratat subiectul putin cam superficial...nu m-am gandit si la faptul ca Bruni stie cand e ora mesei (daca dorm cumva, ma mai lasa 10-15 minute si ma trezeste, iar daca nu dorm face ture la usa), sau cand trebuie sa vina sotul meu de la lucru (sta cuminte la locul lui si e atent la fiecare miscare ce se aude pe scara); iar seara dupa o anumita ora face ture de la noi la patul lui ca sa mergem sa dormim (ne cheama) :roll:
Care e subiectul de saptamana aceasta? :secret:
Image
Image
Image
Bruno_Tosa
aproape alfa
aproape alfa

Postby PaulT on Mon Mar 30, 2009 8:32 am

Pentru weekendul urmator:

In fiecare weekend ma duc cu cainii mei in doggy park. De fiecare data vad cel putin 10 cazuri in care cainii nu vin la stapanul lor cand sunt chemati pe nume. Evident ca acesti oameni o fac gresit si practic si-au conditionat caini sa fuga de ei sau sa-i ignore in loc sa vina cand se aud strigati.
Intrebare: Care sunt cele mai comune greseli pe care le fac oamenii cand isi cheama cainii pe nume?
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby Usagi on Mon Mar 30, 2009 9:05 am

ooo da...bun subiect! ma confrunt si eu cu problema asta. una din greselile pe care le-am facut cand era mic o stiu, si cred ca e unul din motivele pt care jinx nu vine cand il strig, dar nu cred ca e singurul...chiar sunt curioasa daca mai e ceva ce nu stiu si fac gresit, sau am facut gresit... :D
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby Bruno_Tosa on Mon Mar 30, 2009 10:20 am

In primul rand, am citit pe undeva prin postari si am retinut ca nu trebuie sa se dea o comanda de mai multe ori ci trebuie corectat si invatat de la prima "strigare" ce si cum trebuie sa faca , altfel cainele se obisnuieste sa execute comanda mai tarziu si nu va raspunde niciodata din prima.
In al doilea rand, cred ca au fost "momiti" prin joaca ori printr-o voce pitigaiata si dragalasa pentru caine (gen "Bruni, hai la mama" :mrgreen: ) si nu au luat in serios niciodata strigarea, continuandu-si joaca cu stapanul, sau ignorandu-l si continuandu-si activitatiile sale mult mai importante (noi ne regaseam in a doua varianta).
In al treilea rand si probabil cel mai important cred ca tine de sefia in haita si considerandu-se el lider, omul trebuie sa-l urmeze pe el, nu el sa-si urmeze subordonatul.
Aaa... si cred ca unii ii mai si cearta, dupa ce au venit, pentru ca nu au venit cand au fost strigati prima data...si deruteaza cainele...facandu-l sa nu mai vina deloc...ca poate iara si-o ia...

Insa la mine, pot spune ca de cand aplic regulile, vine in fuga ( e drept ca nu intotdeauna la prima "strigare", poate la a doua).
Image
Image
Image
Bruno_Tosa
aproape alfa
aproape alfa

Postby andra13gabriela on Mon Mar 30, 2009 11:05 am

...ei, in cazul asta, eu nu stiu exact ce am facut bine in cazul lui Ares, dar, ce-i drept, el a avut parvoviroza cind l-am cumparat si a stat foarte mult doar cu mine (in timpul tratamentului, apoi i-am reluat vaccinarile). Cind Ares s-a inzdravenit si a iesit in sfirsit afara, l-am scos doar in lesa, apoi, cind avea cam jumatate de an il lasam liber, doar in parcul din campusul studentesc si il strigam in momentul in care nu-l vedeam (eram ca o mama excesiv de protectiva), iar cind venea, il mingiiam mereu, sau ii dadeam apa (aveam mereu apa dupa mine). De atunci Ares vine la fiecare strigare, dar, ce-i drept, nici nu se indeparteaza foarte mult de banca unde-i stau stapinii (exceptind cazurile cind apareau catele in calduri si nu mai stia de nimeni). Acum, indiferent de persoana care iese cu el in parc, in momentul in care este strigat, vine, fara ezitare.
...Si eram datoare cu un raspuns mai vechi, de dupa castrare: se mai duce la catelele in calduri, le miroase, dar nu fuge dupa ele, nu se mai lupta cu ceilalti masculi. Acum le miroase, apoi vine linga noi, chiar daca nu e strigat.
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby PaulT on Mon Apr 06, 2009 7:51 am

Am fost foarte ocupat in weekend-ul asta (a fost o vreme superba aici) si practic nu am avut timp sa postez raspunsul la intreabarea despre chematul cainelui la stapan. Sper sa o fac in cursul saptamanii care vine.

Paul

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby hemu-ha on Wed Apr 08, 2009 6:56 pm

PaulT wrote:Am fost foarte ocupat in weekend-ul asta (a fost o vreme superba aici) si practic nu am avut timp sa postez raspunsul la intreabarea despre chematul cainelui la stapan. Sper sa o fac in cursul saptamanii care vine.

Paul

Daca nu te superi, incerc eu un raspuns :)

O greseala comuna e chemarea cainelui cand acesta nu are de gand sa vina, inainte de a fi invatat bine comanda, de ex. cand se joaca cu un alt caine, fuge dupa o masina, sare pe cineva, etc. In toate cazurile, cainele e preocupat cu altceva si nu vine pentru ca inca nu a invatat s-o faca, dar e mai grav de atat. Cainii invata prin asocieri; daca aude "aici" de fiecare data cand face orice altceva decat sa vina inapoi, va invata ca asta trebuie sa faca, ca "aici" inseamna de fapt "distreaza-te fara mine", "cauta masina", etc.

O alta greseala (poate cea mai mare), in stransa legatura cu cea de sus, e certarea cainelui cand acesta vine in sfarsit la stapan. Motivul certei e fie ca stapanul e nervos de cat a strigat dupa caine (iar emotiile negative nu au ce cauta in dresaj), fie ca-si inchipuie ca trebuie certat cainele pentru ca nu a ascultat (multi din cei care aplica dupa ureche teoria cainelui alfa fac asta). Problema e insa ca (,) cainele nu invatase inca bine comanda (de-asta n-a venit) si nu intelege acum de e pedepsit, doar se simtea foarte bine inainte sa vina la stapan. Mai rau insa, invata ca "aici" duce la cearta de catre stapan. Cum sa mai vina dupa ce a inteles asta ?
Tot aici as pune si folosirea unui ton prea dur cand e chemat cainele, poate sa evite sa se intoarca chiar si doar din cauza tonului sau daca simte ca stapanul e stresat.

In fine, o greseala ceva mai putin grava e alergarea dupa caine. Odata ce a prins gustul de a fi fugarit, va fugi de stapan chiar si cand acesta spumega de nervi incercand sa-l prinda. Ar putea raspunde si veni la "aici", dar multi caini vin si isi evita stapanul in ultimul moment, chemandu-l la joaca. Nu spun ca e o greseala sa alergi dupa caine (desi eu nu o fac deloc), dar cainele trebuie sa stie ce inseamna "aici" si sa nu asocieze comanda cu altceva.

In concluzie: cainele nu trebuie chemat decat cand suntem siguri ca va veni, la inceput, si nu trebuie niciodata certat cand vine la noi; daca trebuie sa recuperam cainele de undeva si stim ca nu va veni sau sunteti nervosi, mergeti si luati-l voi de acolo, nu-l chemati.

Nu am apucat decat sa citesc prima pagina, sper sa va ajung din urma curand :D

de ce ridica picioru unele femele si fac shushu k masculii?

Femelele care stau in pantec intre 2 masculi primesc testosteron destinat acestora si se poarta in general mai "baieteste" dupa ce se nasc, sunt ceva mai agresive, urineaza ridicand piciorul. Nu e insa nicio problema cu ele si nu ar trebui tratate diferit, nu inseamna ca vor fi dezechilibrate psihic sau hormonal.

De ce cainii dupa ce fac kk sau pipi dau din picioare in gol?

Nu se stie sigur, insa cea mai buna explicatie pare a fi marcarea teritoriului cu fecale (mirosul vine din glandele perineale si e eliberat cand cainele elimina o bucata de os)+urina si singurele glande pe unde transpira cainii, cele din labe. Se crede ca, asa cum excretiile furnizeaza informatii despre ce animal a trecut pe acolo, ce stare de sanatate are, etc., un rol similar l-ar avea si imprastierea mirosului produs de glandele astea, lucru obtinut prin racairea pamantului.
Marcarea teritoriului e un instinct, nu e ceva constient si are un rol indirect de pacificare, nu de afisare a dominantei (spune Mech). Lupii isi marcheaza marginile teritoriului, iar haita dintr-un teritoriu invecinat stie ca respectivii sunt inca acolo, deci nu vor "invada". Urletele au acelasi scop, avertizarea ca "inca suntem aici". Daca nu si-ar marca teritoriul, haitele vecine s-ar aventura si in teritoriul lor si intalnirile astea intre lupi sunt foarte dure, cauza principala de deces pentru lupi e omorarea de catre alti lupi. Marcarea teritoriului ajuta la mentinea "pacii".

De ce maraie unii caini la proprii stapani?(in special piticotzii pekinezi, bishoni etc)?

In mare masura pentru ca sunt tratati ca niste animale de plus, sunt ridicati in sus, unde nu au niciun control asupra directiei de mers, inghiontiti si trasi de urechi, blana, labe, etc. pentru ca "sunt simpatici", mai ales atunci cand incep sa maraie, frustrati, sunt treziti din somn ca sa fie mangaiati sau inghiontiti, etc.
Cainele e caine, indiferent de marime si are nevoie de anumite lucruri, unul din ele e un loc de refugiu, in care nu e deranjat de nimeni, nici de copii curiosi :lol: .
hemu-ha
puiandru
puiandru

Postby Messa on Sat Apr 11, 2009 7:23 pm

Bine ai venit, Hemu-ha!
ImageImage
Moderrare humanum est!
Messa
Alfa (Admin)

Postby Bruno_Tosa on Sat Apr 11, 2009 11:50 pm

Hamu-ha, sigur ca poti sa postezi si la mine;
si un bun venit oficial si din partea mea!

Olguta
Image
Image
Image
Bruno_Tosa
aproape alfa
aproape alfa

Postby hemu-ha on Sun Apr 12, 2009 10:57 am

Multumesc pentru primire :)
Incerc sa ma pun la curent cu ce ati discutat :D
hemu-ha
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Sun Apr 12, 2009 9:53 pm

In sfarsit am gasit timp sa raspund in detaliu la:
PaulT wrote:Intrebare: Care sunt cele mai comune greseli pe care le fac oamenii cand isi cheama cainii pe nume?

Inainte de a intra in subiect vreu sa precizez ca tot ce postez la aceasta intrebare este pentru oameni obisnuiti care nu vor altceva dacat sa se bucure de cainii lor, adica pentru cei care nu au si nici nu-si doresc sa aiba caini super dresati, care nu au pasiunea de a participa cu acestia in concursuri de obedienta, protectie si paza, agilitate, etc. Spun asa pentru ca sunt multe "standarde", pareri si discutii despre comanda in sine, ce cuvant e folosit, cum trebuie sa vina cainele, unde se pune/aseaza, ce face dupa, etc. Dupa parerea mea, pentru o persoana obisnuita care doar vrea sa-i vina cainele cand il cheama , toate aceste discutii nu-si au rostul si sunt total lipsite de relevanta. Pentru mine ceea ce conteaza este sa vina cainlele cand e chemat, atat si nimic mai mult.

Oamenii fac o gramada de greseli cand isi cheama cainele, si de obicei aceste greseli sunt "combinate" si efectul lor multiplicat, unele greseli fiind evidente, iar altele ceva mai subtile si necesita cunostiinte de psihologie canina. Problema e ca fiecare in parte duce la dificultati in invatarea comenzii, la o invatare gresita sau la extingerea (uitarea) comenzii daca a fost vreodata invatata cat de cat. Sincer, nu stiu care greseala e cea mai comuna, pentru ca nu am citit o statistica despre asta, dar nu cred ca asta conteaza. Ce conteaza e sa stii ce anume faci gresit si partea buna e ca daca o faci bine si incepi sa lucrezi cu cainele din nou, acesta o sa o invete cum trebuie.
Deasemenea, trebuie stiut ca in natura intr-o haita de caini, nu exista o comanda speciala pentru "vino aici" iar cainii nu se striga pe nume intre ei. Ei folosesc doar limbajul trupului care spune ca poti sa te apropii sau ca trebuie sa stai la distanta. Iar liderul haitei prin miscare le da directia de mers, semnalul de oprire, atac, etc. Iar atunci cand latra o fac sa comunice/semnalizeze o surpriza, un potential pericol, un intrus, sa se localizeze in spatiu, etc. Daca ceilalti membrii ai haitei se duc acolo, nu o fac pentru ca sunt chemati sa vina, ci o fac pentru a proteja/apara teritoriul haitei. Deci comanda de chemare asa cum o cunoastem cu totii este folosita doar intr-o haita umana si este impregnata/conditionata in caine de catre stapan.
Din punctul meu de vedere comanda de chemare a cainelui este cea mai importanta din toate comenzile, si nu cred ca trebuie sa explic prea mult de ce gandesc asa. Daca cainele nu vine cand il chemi inseamana ca practic nu il controlezi, si daca nu poti sa o faci, inseamna ca nu-l poti lasa liber (fara lesa) pe afara, pentru ca risti sa ramai fara el sau poate avea un accident. Orice posesor de caine trebuie sa stie exact ce inseamna a chema cainele, si cum anume trebuie sa perceapa cainele aceasta comanda.
Pentru stapan, comanda de chemare a cainelui inseamna "vino imediat la mine, indiferent de ceea ce faci acum sau ce anume se intampla prin preajma pentru a fi bucurosi impreuna".
Pentru caine, comanda de chemare trebuie perceputa astfel: "m-am separat de lider, alerg bucuros si ma duc imediat ca sa fim din nou impreuna, sa ma reunesc/reintalnesc cu liderul haitei, pentru ca activitatea ce urmeaza e cu mult mai interesanta decat ceea ce fac acum sau ce se intampla prin preajma".
Si daca stapanul intelege exact de ce ce inseamna comanda de chemare pentru el si cum anume trebuie sa o perceapa cainele, urmatoarele greseli sunt evidente. Ele duc doar la refuzul cainelui de a executa comanda, la intelegerea gresita a comenzii, confuzeaza cainele, si in cel mai rau caz duc la extinctia (uitarea) comenzii de chemare.
1. Cainele este chemat de stapan cand face ceva gresit cu intentia de a fi pedepsit/corectat imediat:
- Cainele este chemat de un stapan nervos, pe un ton nervos si frustrat, care certa sau bate cainele dupa ce a venit la el. Corect este sa fii calm assertive, sa nu te implici emotional, sa nu te enervezi, etc. Arata cainelui ce trebuie sa faca si cum trebuia procedat.
- Cainele este chemat de stapan si e pus imediat sa execute comanda "sezi-asteapta" pentru un timp indelungat drept pedeapsa pentru ceea ce a facut. Corect este sa-l inveti comanda "nu e voie".
- Cainele este chemat si i se restrictioneaza libertatea de miscare, gen pus in lesa, lant, cusca, tarc, etc. cu intentia vadita de a pedepsi cainele pentru ceea ce a tocmai a facut gresit.
Concluzie: Nu folosi comanda de chemare daca intentia este de a pedepsi/corecta/opri un comportament gresit. Invata cainele comenzile de baza.
2. Cainele este chemat de stapan dar il pedepseste/corecteaza fara sa-si dea seama:
- Cainele este chemat sa i se puna lesa la plecarea din doggy park sau dintr-un loc/activitate care ii place foarte mult. Corect este sa te duci tu la la el, si eventual folosind comanda "sezi" si sa-i pui lesa.
- Cainele este chemat cu intentia da a-l baga/pune imediat in cusca/tarc/pat de caine/etc. Corect este sa inveti cainele comanda "treci la locul tau".
- Cainele este chemat pentru a-l obliga sa faca ceva, dar cainele uraste acest lucru, precum taiatul unghiilor, facut baie, urcat in masina, tuns, etc. Corect este sa inveti cainele sa nu mai urasca aceste activitati, si daca nu ai incotro atunci nu folosi comanda de chemare cand urmatoarea activitate este considerata neplacuta de catre caine.
- Cainele este chemat din curte/afara si bagat in casa iar stapanul pleaca imediat lasand cainele singur. Asta nu inseamna a fi impreuna cu cainele. Cand trebuie sa pleci undeva cheama cainele cu 10 minute inainte de a-l lasa singur acasa. O alta varianta ar fi: cainele este chemat de stapan pentru a-si lua la revedere si apoi este imediat lasat singur in curte/casa/garaj/etc. Cainii nu stiu ce inseamna a-ti lua la revedere, asa ca nu ai de ce sa-l chemi. Si daca il chemi inseamna ca vrei sa fii implreuna cu cainele nu sa te desparti de el sau sa pleci imediat lasandu-l singur.
- Cainele este chemat cu simpla intentie de a-i lua din gura un obiect interzis, jucarie, etc. Cainele percepe comanda de venire ca pe o pedeapsa nicidecum ca o reunire bucuroasa cu stapanul. Corect este sa inveti cainele comanda "lasa" (drop it).
- Cainele este chemat cand miroase ceva din simplul motiv de a cunoaste/investiga acel lucru deoarece stapanul vrea sa-l opreasca din aceasta activitate. Dar cand cainele a venit la stapan acesta ignora cainele deoarece a obtinut ce si-a dorit si considera ca totul e in regula acum. Gresit! Chemi cainele pentru a-i oferi ceva mai interesant in schimb, nu sa-l ignori. Corect este sa inveti cainele comanda "nu e voie".
3. Stapanul foloseste aceeasi comanda pentru actiuni diferite din partea cainelui
Oamenilor le place sa creada ca au caini care inteleg perfect ceea ce vor de la ei, ca si cum un caine ar telepatic si le-ar citi gandurile. De exemplu, nu poti folosi numele cainelui o data cu intentia de a veni la tine, alta data cu intentia de a fi atent la tine, alta data cu intentia de a te urma, alta data cu intentia de a-l opri din a face un lucru gresit, alta data cu intentia de a-l baga in masina, alta data doar cu intentia de a lauda cainele, etc. Corect este sa folosesti comenzi diferite pentru actiuni diferite. O variatie a acestei greseli este aceea de a folosi numele cainelui impreuna cu alte comenzi. Scolile de dresaj mai vechi recomanda folosirea numelui cainelui pentru a-l face atent, dupa care urmeaza o noua comanda, gen: Mona! Sezi! sau Mona! Culcat! sau Mona! La picior! etc. Dar oamenii folosesc in mod constant numele unei persoane cu intentia clara o chema sa vina la ei. Pentru a evita aceasta greseala datorita aplicarii psihologiei umane la caine, scolile mai noi de dresaj nu mai folosesc numele cainelui pentru a-l face atent la stapan, ci o alta comanda, gen "atentie" (ready). In acest fel, numele cainelui are unica intrebuintare de "vino aici", si singura comanda care poata fi pusa dupa numele cainelui este: Mona! Vino aici! In acest fel se elimina confuzarea cainelui, in special cand in casa sunt mai multe persoane care nu sunt antrenate in lucrul cu cainele, si in special copiii, care sunt obisnuiti sa cheme pe cineva la ei folosind doar numele acelei persoane, gen Mami! Tati! Bunica! Victor! Irina! Paul!
4. Stapanul foloseste comanda de chemare avand tonuri/inflexiuni diferite in voce
- Stapanul foloseste un ton ce denota emotii negative gen manie/certa/frustrare.
- Stapanul foloseste un ton speriat/disperat, fiindu-o frica de ce o sa se intample.
- Stapanul foloseste un ton ce denota rugaminte/mila, ca si cum s-ar ruga de caine sa vina la el.
Evident ca sunt o multime de tonuri/inflexiuni verbale pe care numai oamenii le inteleg sensul, ideea este sa folosesti mereu un ton calm si bucuros, fara alte conotatii atunci cand iti chemi cainele.
5. Stapanul repeta comanda de chemare pana cand ajune un simplu zgomot de fond pentru caine
Ca orice alta comanda, stapanul trebuie sa o spuna o singura data, clar si raspicat pentru a fi auzita. Asta nu inseamna sa tipi/strigi ca un sergent la armata, dar fii sigur ca esti auzit de caine si ai un ton calm si bucuros. Daca cainele nu executa comanda, inseamna ca nu o stie inca sau ca abia o invata. Trebuie lucrat cu cainele pana cand o invata la perfectie spunand-o numai o singura data.
Daca stapanul continua sa tot repete comada cainele fie invata sa vina doar la repetarea ei, sau poate la a treia sau a patra oara, sau doar din cand in cand, ori ajunge sa nu mai vina niciodata.
6. Stapanul foloseste prea multe cuvinte cand isi cheama cainele
Ceva de genul "Vino acum in casa Mona, ca trebuie sa plec la servici si nu am timp sa stau dupa tine, Mona! Hai mai repede, ca si asa ai stat destul pe afara, ai auzit? Mona!". Nu confuzati cainele, un singur cuvant pentru o comanda este suficient. Altfel comanda devine zgomot de fond sau confuzeaza cainele.
7. Stapanul cheama cainele la el prea des
Daca iti chemi cainele la tine la fiecare 20-30 de secunde, inseamna ca de fapt vrei sa tii cainele langa tine. Atunci mai bine ii pui lesa si il tii langa tine la picior, in sezi, culcat, etc. Nu are rost sa il tot chemi daca nu vrei sa plece de langa tine. Comanda de chemare nu inlocuieste comenzile de baza. Altfel caimele ajunge sa o asocieze cu altceva, gen nu pleca de langa mine, stai in spatele meu, etc.
8. Stapanul chema cainele, desi acesta este chiar langa el
Daca cainele este langa tine, la maximum 2-3 metri distanta, nu ai de ce sa-l chemi, pentru ca sunteti deja impreuna. Cainele o sa creada ca nu stii ce vrei de fapt, pentru ca el stie ca de fapt sunteti impreuna. Si daca vrei sa sa apropie sau sa te urmeze cainele, tot ce trebuie sa faci e sa folosesti comenzile de baza, gen "la picior" (place), "la pas", sau comanda pentru ce anume vrei sa faca in acel moment. In general, comanda de chemare trebuie folosita pentru un caine care s-a separat de tine, este la distanta, nu stie/nu vede unde esti, etc.
9. Stapanul nu nu si da seama ca de fapt cainele nu a invatat inca comanda
Este o greseala ce genereaza frustrare pentru stapanul nexperimentat, si pentru ca nu e executata de caine stapanul face majoritatea greselilor discutate aici. Asa cum am mai spus, lucreaza cu cainele sa invete comanda bine, fii calm si consecvent in actiunile tale, altfel risti sa ai un caine care invata sa faca cu totul altceva cand tu de fapt vrei sa il chemi la tine.
10. Stapanul fara sa-si dea seama comunica gresit prin limbajul corpului
Aceasta este cea mai subtila greseala pe care o fac posesorii de caini de companie, pentru ca nu isi dau seama ceea ce comunica de fapt cu propriul corp. Desi vocea stapanului spune "vino aici" limbajul corpului comunica cainelui "nu te apropia" sau "stai acolo unde esti". Dupa cum am spus la inceputul postarii cainii in natura folosesc limbjul corpului pentru a comunica apropierea sau ramanerea la distanta. Cateva exemple:
- Stapanul sta cu fata la caine, se uita tantos (dominant) si urmareste cainele cu o privire intensa. Eventual ridica si o mana in sus sau la orizontala in ideea ca o sa-l vada cainele mai bine sau sa-i arate pe unde sa vina. Ca sa intelegeti mai bine ce vreu sa spun, e la fel ca si cum ai avea un politist in fata care vrea sa te opreasca, care sta pe loc eventual cu o mana ridicata. Aceasta postura a corpului este recunoscuta de oricine, si inseamna "Stop! Opreste-te!". Un caine poate interpreta acesta pozitie cu un semnal de "Stop, ramai acolo unde esti".
- Imediat dupa ce a chemat cainele, stapanul se deplaseaza / merge tantos (dominant) doar cativa pasi in intampinarea cainelui. Este un semnal teritorial pentru caine, care inseamna, "Asta e spatiul/teritoriul meu, nu te apropia". Uneori, numai o usoara aplecare in fata (schimbarea centrului de greutate) poate face un caine sensibil sa se opreasca si sa nu vrea sa intre in spatiul stapanului.
- Stapanul merge continuu in intampinarea cainelui dupa ce l-a chemat. Cainele vede asta si isi spune "Daca vine el la mine, ce rost are sa ma duc eu la el?".
- Stapanul vrea de fapt sa prinda cainlele si il cheama spre el. Stapanul se apleaca in fata, se deplaseaza in directia cainelui, se duce in aceeasi parte stanga/dreapta dupa cum se misca cainele, un fel de oglindire a miscarii cainelui care incearca sa se apropie de tine. Exact asa fac si cainii de la stana cand vor sa duca o oaie ratacita la locul ei in turma, Stapanul de fapt ii comunica cainelui sa nu se apropie de el si sa se duca in alta parte.
Sunt foarte multe alte exemple aici, si s-au scris carti intregi doar pe acest topic, dar ceea ce vreu sa spun este sa avem grija la ceea ce comunicam cainelui prin limbajul corpului. Cele mai bune metode/pozitii de chemare a cainelui prin limbajul corpului sunt:
- Stai pe loc fara se te uiti la caine, eventual pe vine sau in genunchi, corpul aplecat, capul lasat cat mai aproape de nivelul ochilor cainelui, cu mainile deschise la orizontala (canalizezi cainele sa vina intre maini) sau cu ele puse pe pamant pentru a simbolizeaza pleaciunea de joaca (play bow) si comunica cainelui bucuria reintalnirii.
- Stai pe loc pozitionat lateral la 90 de grade fata de directia de apropiere a cainelui catre tine.
- Chemi cainele si incepi sa te indepartezi de el la pas. Ii comunici de fapt directia de mers si ca trebuie sa vina si sa te urmeze.
- Chemi cainele in pozitia pe lasat pe vine si cand incepe sa vina spre tine, te intorci cu spatele la caine si incepi sa alergi incet si sa bati din palme. Batutu-l din palme mentine atentia cainelui catre tine si alergarea ii comunica directia de mers si urgenta venirii catre tine pentru ca altfel va ramane si mai mult in urma. Este un semnal clar de hai sa ne jucam, si executat corect face cainele sa vina la tine pentru a-l putea scoate dintr-o situatie periculoasa.
11. Alte greseli facute de stapani neexperimentati
- Un lider bun este un profesor bun. Si un profesor bun stie ca elevul poate sa si greseasca. Nu te enerva daca uneori cainele nu executa comanda. Sunt situatii si situatii cand cainele nu te aude, sau e cu mult prea preocupat cu ceea ce se intampla in acel moment. In loc sa cazi in greselile explicate mai sus du-te si recupereaza cainele si lucreaza cu el in continuare la invatarea comenzii indiferent de distractiile din jur.
- Cainele executa comanda, dar o face incet si pare prundent in a se apropia de stapan. Daca se intampla asa ceva cu siguranta faci ceva gresit. De ce a disparut alergarea bucuroasa la stapan? Descopera si fii atent la ce anume faceai gresit si apoi executa corect dresajul si consolideaza comanda.
- Sunt cazuri in "doggy park" cand un alt caine blocheaza calea cainelui tau, adica sta intre tine si cainele tau. Si desi cainele tau a auzit comanda de chemare, nu se poate veni spre tine pentru ca acel caine ii spune prin "limbajul corpului" ramai pe loc. La caini este considerat "nepoliticos" sa pleci de pe loc cand esti mirosit de alt caine sau "periculos" sa invadezi/treci in viteza prin imediata apropiere a unui alt caine care prin limbajul corpului iti spune "nu te apropia" sau "stai pe loc". Daca observi acest lucru, ai rabdare pana cand "formalitatile de intalnire" intre caini se termina sau du-te si "salveaza-ti" cainele din acest blocaj. Am observat acest lucru de nenumarate ori la cainii mei, si desi ii vedeam ca sunt nerabdatori sa vina la mine, nu o puteau face pentru ca protocolul de intalnire intre caini ar fi fost incalcat. Si de multe ori sunt caini care vor sa-i domine si vor sa-i tina pe loc, si devin agresivi daca cainii mei incercau sa rupa "blocada". Atunci interveneam si ma duceam eu sa-l indepartez pe intrus si sa-mi recuperez cainele. Facand asa iti intaresti pozitia de lider de haita si arati cainelui ca il ajuti sa treaca peste un moment dificil.
- Pentru a fi mai interesant decat orice altceva pe lumea, adica pentru a face cainele sa vina la tine mereu bucuros si cu viteza, inseamna ca aceasta comanda trebuie rasplatita cu afectiune pe toata durata vietii cainelui. Am discutat ce inseamna afectiune intr-o alta postare din acest topic, adica cu mancare, mangaiat, voce bucuroasa, joaca, etc. Deci nu ignora cainele dupa ce a venit la tine si nu uita sa-i dai recompensa de care are atata nevoie si pe care ai promis-o cand ai initiat comanda de chemare. Cei care nu mai rasplatesc/recompenseaza cainele risca sa nu mai fie atat de "interesanti" dupa un anumit timp, si incet incet comanda se uita sau cainele o executa fara entuziasm, vine incet daca mai vine, etc.
- Stapanul nu stie de fapt ca are un caine care nu a invatat inca aceasta comanda. Si apoi se intreaba ca "oare de ce nu a venit ca in casa o face imediat". Este o mare diferenta intre a chema cainele la tine in casa unde nu sunt distractii si de a chema cainele afara cand alearga dupa o veverita. Comanda de chemare trebuie sa functioneze in toata cazurile si trebuie lucrat cu cainele pentru a o invata mai intai in locuri fara distractii, si apoigradat in locuri cu distractii de toate felurile.
- Sunt cazuri in care cainele vine la stapan dar nu se lasa prins. Trebuie stiut ca dupa comanda de chemare si in functie de ce isi doreste stapanul, una din optiuni este sa poti prinde cainele. De aceea o executare corecta a comenzii din partea cainelui este sa vina si sa se lase prins. Daca o ia de joaca si fuge de tine dupa ce a ajuns in apropierea ta, sau se teme sa se apropie suficient ca sa-l poti prinde, etc. inseamna ca faci ceva gresit. Lucreaza din nou cu cainele si cand il rasplatesti cu mancare fii sigur ca mai intai ai apucat cainele de zgarda cu o mana si abia apoi i-o dai sa manance cu cealalta mana.
- Aceasta comanda trebuie testata si exersata zilnic, in casa si afara pe toata durata vietii cainelui. La cea mai mica problema cainele trebuie sa primeasca din nou sedinte de dresaj pentru reconsolidarea comenzii. Simplul fapt de a nu observa slabirea executarii comenzii de catre caine este o greseala din partea stapanului, care duce de fapt la aparitia celorlalte greseli explicate mai sus.

Toate bune tuturor,
Paul

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby PaulT on Sun Apr 12, 2009 10:32 pm

hemu-ha wrote:Daca nu te superi, incerc eu un raspuns

Hemu-ha, bine ai venit pe acest forum! Nu se supara nimeni, ba din contra, mie imi face placere sa discut astfel de subiecte, si cu totii invatam ceva in plus.
Si din ocupatia pe care o ai si din ce ai scris pana acum pe acest forum, sunt convins ca ai experienta si poti sa ajuti alti forumisti sa rezolve probleme variate legate de comportament grestit si dresajul corect la caini. Apropo de androgenizarea femelelor la nastere prin contact cu alti masculi in uter sau testosteron prezent in lichidul amniotic. Am citit ca e doar o ipoteza, adica nu a fost demonstrata in practica (vezi linkul). Nu mai stiu unde am citit, dar ridicarea piciorului la femele era explicat prin "contagious behaviour", adica femela vedea alti masculi ca o fac si facea si ea la fel dupa ce intelegea ca acest mod de a face pipi expune mirosul pe o arie mai mare. Dar ca in orice pe lumea asta probabil ca adevarul e undeva pe la mijoc.

Pentru ceilalti forumisti: Sunt intr-o criza acuta de timp pentru ca s-a facut frumos afara si am o multime de alte prioritati si lucruri de facut. Din cauza asta ideile interesante, relativ simple si bune de stiut pentru posesorii obisnuiti de caini de companie (asa cum este marea majoritate a forumistilor) imi vin cu greutate. Practic nu am nimic relativ simplu si interesant de discutat pentru saptamana care vine. Asa ca va rog pe voi sa postati si sa intrebati ce anume va intereseaza sau sa stiti si e legat de psihologia canina. Iar cand o sa imi vina vreo idee draguta despre ceva interesant si in functie de timpul disponibil o sa postez in continuare aici.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby andra13gabriela on Mon Apr 13, 2009 10:59 am

Paul eu cam am nevoie de o explicatie.
Dupa castrarea lui Ares, totul a mers bine, pina acum aproximativ o saptamina, cind mi-au spus parintii ca isi marcheaza teritoriul. In sufragerie, pe picioarele mobilierului :shock: . Au incercat cu : NU, NU E VOIE, dar a mai facut odata, in alt loc.
Tata i-a luat jucaria (are doua pe care le prefera) si i-a dat-o dupa ce s-au intors din parc, adica dupa ce si-a facut nevoile normal. Ares, desi e ciine de apartament, este scos dimineata, apoi intre 2 si 4-5 (asta e plimbarea cea mai lunga, dar depinde si de vreme), apoi pe la 8 seara, apoi in jur de 10 -11 seara, inainte de culcare (asta daca nu il ia tata la curte si il lasa sa zburde pina cere in casa sau in masina si e lat de somn). Nu poate fi vorba despre faptul ca avea nevoie afara, ci pur si simplu a marcat.
De ce a facut-o? De ce a repetat?
Niciodata nu a marcat in casa, nu si-a facut niciuna dintre nevoi. O fi un fel de "pedeapsa" pentru ca a fost castrat?
Cum se poate corecta? Dupa ce i-a luat tatal meu jucaria, nu a mai facut, dar nu este convins ca Ares a inteles ce anume a gresit. Ar fi cel putin hilar ca acum, de Paste, cu invitatii in casa, sa-l vedem pe Ares ridicind tacticos piciorul...
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby PaulT on Tue Apr 14, 2009 7:34 am

andra13gabriela wrote:Dupa castrarea lui Ares, totul a mers bine, pina acum aproximativ o saptamina, cind mi-au spus parintii ca isi marcheaza teritoriul. In sufragerie, pe picioarele mobilierului...
...De ce a facut-o? De ce a repetat?

Andra, din tot ce ai scris despre Ares pe forumul asta cred ca am o explicatie la intrebarea ta. Dar mai intai sa facem o recapitulare pentru cei care nu cunosc toate datele, si pentru tine ca sa intelegi cum vad eu lucrurile:

Ares este un cocker spaniel in varsta de 6 ani care a fost castrat de curand, pe data de 7 martie 2009. Cainele este al Andrei, dar practic este crescut si traieste la parintii ei de ani buni. Andra isi viziteaza parinii la fiecare 2 saptamani sau chiar mai rar uneori, deci practic "haita" lui Ares este compusa doar din parintii ei. Asta inseamna ca Ares primeste reguli si disciplina doar de la parintii Andrei. Din cate am inteles Ares este un caine ascultator, care merge la pas fara lesa, iubeste copii, intelege o multime de comenzi, etc. Singura problema a lui Ares era ca devenea incontrolabil cand simtea o catea in calduri, daca era fara lesa fugea dupa ea si se batea cu alti caini ca sa monteze si probabil era prins cu greutate cand facea asa. Andra se hotaraste sa castreze cainele, dar intampina rezistenta din partea parintilor, care practic nu vor si nu inteleg de ce Ares trebuie castrat. Dupa indelungi tratative, la telefon si la locuinta parintilor, Andra isi "convinge" parintii si Ares este castrat. Personal nu cred ca parintii au fost convinsi si nu au crezut niciodata in binefacerile castrarii la caine si de ce e bine sa o faci, dar au acceptat de dragul, hotararea si la insistentele Andrei, probabil ca sa-i faca pe plac, dar repet, in mintea si sufletul lor au simtit si crezut ca de fapt ii fac un rau lui Ares. Imediat dupa castrare mama Andrei se vaicarea si ii plangea de mila lui Ares. Dupa o zi de la operatie au aparut probleme medicale, sangerari si umflarea puternica a scrotului cu lichid. Cainele este bandajat, i se administreaza medicamente, este supravegheat noaptea de membrii familiei, toata lumea e ingrijorata si ii plange de mila, incep parerile de rau, Andra are remuscari si citez "Ieri ma simteam de parca mi-am dus copilul la mutilat, acum trebuie sa scap de sentimentul asta...". Imi si imaginam ce era in sufletul tuturor oamenilor din casa, si desi este normal sa simiti asa pentru cainele tau, toate aceste sentimente de mila, compasiune si remuscare nu sunt intelese de caine, si chiar ii fac rau. Cainii nu au capacitatea de a le intelege si singurul lucru pe care il vad este o energie "slaba", un statut social ridicat artificial, o atentie nemeritata si afectiune gratuita (nemuncita) venind din partea oamenilor din casa, si in mod evident o coborare a statutului lor social in ierarhia haitei. Cand am citit postarile in seara de 9 martie i-am scris Andrei urmatoarele:
PaulT wrote:Catelul o sa fie bine si o sa fie si mai bine daca toata lumea din casa il trateaza ca pe un catel normal. Parerile de rau reprezinta o energie slaba in lumea animala si cainele nu pricepe ce s-a intamplat cu voi daca toti va purtati cu el de parca ar fi neajutorat. Ai facut bine ce ai facut! Si cu totii trebuie sa va purtati calm assertive de acum incolo ca si cum nu s-a intamplat nimic.

Ares s-a facut bine dupa cateva zile de suferinta, si cainii trec peste acest lucru foarte repede. Dar sunt convins ca oamenii din casa au depasit cu mare greutate acesta problema si au continuat sa se poarte cu Ares avand aceleasi remuscari si fiindu-le mila de ce a patit, chiar daca Ares era acum bine si sanatos. Cel mai probabil acesta energie "slaba" si statutul social ridicat artificial pentru Ares a continuat si in urmatoarele saptamani. La aproximativ 3 saptamani dupa acest "eveniment" Ares incepe sa marcheze prin casa, si din cat am inteles a facut-o de 2 ori pana acum. Pentru cei care vor mai multe detalii pot citi postarile Andrei despre castrarea lui Ares.

Andra, aceasta este modul in care vad eu lucrurile din datele pe care le am pana acum si raspunsul meu la intrebarea ta este: Ierarhia haitei s-a schimbat in mod artificial datorita schimbarii modului de comportament al oamenilor din casa in raport cu Ares. Statutul social al lui Ares a crescut foarte mult. Acum are o stare mentala dominanta pentru ca a simtit slabiciunea oamenilor din casa si a interperetat-o ca pe o lipsa de conducere (lack of leadership). Si cand a simtit acest lucru, pentru ca Ares este un caine, anumite tipare de comportament impregnate in ADN-ul lui au inceput sa iasa la suprafata. Acum Ares se vede mult mai sus in ierarhia haitei si se comporta ca orice caine cu o stare mentala dominanta, adica i se pare normal sa incerce si sa isi marcheze propriul teritoriu, fie el si in casa, pentru ca din punctul lui de vedere este casa lui, nicidecum a parintilor tai.
andra13gabriela wrote:O fi un fel de "pedeapsa" pentru ca a fost castrat?

Cainii sunt incapabili de "razbunare", dar oamenii vad lucrurile asa pentru ca aplica psihologia umana la caine. Atat tu, si cu siguranta parintii tai il vad pe Ares si il considera un om, el fiind tratat ca si un copil, care a fost bolnavior si nenorocire mare, a fost castrat, si va purtati cu el intr-un mod gresit. Ares este un caine! El face asa pentru ca are o stare mentala dominanta si acum considera teritoriul din casa ca fiind al lui si il marcheaza. Nu uita, indiferent de cum arata cainele si de cat de mult este iubit, Ares este si ramane un caine, cu propriul bagaj ADN, plin de tipare de comportament si maniere sociale canine, si cand un caine este intr-o stare mentala dominanta se va comporta ca atare, adica isi va marca teritoriul.
andra13gabriela wrote:Cum se poate corecta?

Personal nu cred ca e un caz grav, pentru ca Ares abia a inceput sa o faca, si daca oamenii din casa isi schimba modul de a se purta cu Ares, adica il vad si il considera un caine si nu un om, lucrurile o sa revina la normal. Asta nu inseamna sa nu-l mai iubeasca, dar trebuie sa-l iubeasca dupa regula "exercitiu, disciplina, afectiune...in aceasta ordine". Statutul social al lui Ares in ierarhia haitei trebuie sa coboare, adica Ares trebuie scos din aceasta stare mentala dominanta, iar asta se obtine numai prin reguli aplicate cu consecventa si disciplina, iar afectiunea nu vine niciodata pe gratis. Spune-le parintilor tai sa lase trecutului castrarea si sa traiasca in prezent, asa cum Ares o face fara nici o problema. Acum au un caine sanatos si vindecat, dar care a devenit dominant in casa din cauza modului in care s-au purtat cu el in ultimele saptamani. Tot ce trebuie sa faca parintii tai e sa inceapa sa aplice regulile de comportament si sa disciplineze (corecteze) cainele cand il prind asupra faptului. Ei trebuie sa isi asume rolul conducator in haita si Ares trebuie sa vada/simta acest lucru. Poate acest incident o sa-i trezeasca la realitate! Din ce ai scris, parintii tai s-au comportat relativ corect cand l-au prins asupra faptului, prin a-i spune "nu e voie" si au aplicat o corectie/pedeapsa prin restrictionarea accesului la jucarii. Dar acest lucru nu e suficient daca nu o fac consistent si daca nu-si schimba modul de a se purta cu Ares. Si peste regulile de comportament le mai recomand urmatoarele:
- Pentru o perioada anumite privilegii ale lui Ares trebuie restrictionate, adica nu mai are voie pe canapea daca e cazul, nu mai e lasat sa doarma in pat, nu mai este luat in brate dacat invitat si mult mai putin decat e luat in brate de obicei (crezi ca ar putea sa nu-l mai ia in brate deloc pentru 2 saptamani?), etc. Parintii tai stiu mai bine ce "privilegii" ii sunt acordate lui Ares. Neacordarea acestor privilegii vor comunica cainelui ca sefia haitei apartine oamenilor din casa.
- Daca il prind asupra faptului cand marcheaza si numai atunci (altfel nu au ce sa-i mai faca), sa-i spuna cainelui imediat "nu, nu e voie" (fara alte cuvinte) pe un ton calm si serios, dar nicidecum tipat sau furios/nervos, sa se apropie de el tantos si sa-l faca sa plece din locul in care a marcat (sa-l trimita in alta camera), apoi sa-l ignore complet pentru urmatoarele 30 de minute. Cand sterg pe jos Ares sa fie in alta camera ca sa nu vada acest lucru, si eventual dupa ce dau cu detergent sa stearga la sfarsit cu o solutie foarte diluata de otet sau cumpara-le tu ceva de la pet shop care scoate mirosul de urina.

Tine-ma la curent cu evolutia lucrurilor si daca mai ai detalii posteaza.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

PreviousNext

Return to Comportament canin si dresaj