Despre maidanezi, caini de rasa, asociatii si alte probleme

Discutii despre alimentatia si hrana cainilor, cresterea puilor, cosmetica si toalete canine.

Moderator: PaulT

Despre maidanezi, caini de rasa, asociatii si alte probleme

Postby the_forsaken on Tue Sep 07, 2010 11:33 am

compact wrote:oricum asociatiile de protectia animalelor aduna maidanezi de pe strada (eventual bolnavi si cheltuie f mult cu ingrijirea lor), apoi incearca sa-i dea spre adoptie.

si e ceva rau in asta? :roll: ca-i salveaza pe altii si al tau caine nu are parc ca cele din SUA? ar trebui sa se preocupe mai mult de distrarea cainilor cu stapan decat de salvarea celor fara? :shock:
He is your friend, your partner, your dog
You are his love, his life, his leader
He will be yours, faithful and true to the last beat of his heart
You owe it to him to be worthy of his devotion
Image
Rada :)
the_forsaken
Piranda sau Esmeralda, la alegere

Re: Parcuri catei

Postby compact on Tue Sep 07, 2010 4:04 pm

the_forsaken wrote:si e ceva rau in asta? :roll: ca-i salveaza pe altii si al tau caine nu are parc ca cele din SUA? ar trebui sa se preocupe mai mult de distrarea cainilor cu stapan decat de salvarea celor fara? :shock:

dramatic

cand ai zeci de mii de caini pe strazi si tu, ca asociatie, platesti 1000 lei pentru a salva un caine care a fost lovit de masina in loc sa castrezi 20 de femele (poate chiar mai mult)...ti se pare normal?
sau atitudinea multora din asociatii "de ce sa cumperi caine de rasa cand sunt atatia maidanezi pe strada", cand niste campanii de informare si educare ar diminua numarul samsarilor si cei care nu isi permit un caine de rasa (a se citi cu pedigree) vor adopta un maidanez.

si daca exista caini pe strada asta ar insemna ca nu putem avea tarcuri amenajate simplist, adica sa nu mai fie tevi si guri de canalizare?
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby ivaeugen on Tue Sep 07, 2010 4:22 pm

e deja offtopic tare si probabil paul o sa se cam supere ca spamam dar nu ma pot abtine.

compact wrote:
the_forsaken wrote:si e ceva rau in asta? :roll: ca-i salveaza pe altii si al tau caine nu are parc ca cele din SUA? ar trebui sa se preocupe mai mult de distrarea cainilor cu stapan decat de salvarea celor fara? :shock:

dramatic

cand ai zeci de mii de caini pe strazi si tu, ca asociatie, platesti 1000 lei pentru a salva un caine care a fost lovit de masina in loc sa castrezi 20 de femele (poate chiar mai mult)...ti se pare normal?
sau atitudinea multora din asociatii "de ce sa cumperi caine de rasa cand sunt atatia maidanezi pe strada", cand niste campanii de informare si educare ar diminua numarul samsarilor si cei care nu isi permit un caine de rasa (a se citi cu pedigree) vor adopta un maidanez.

si daca exista caini pe strada asta ar insemna ca nu putem avea tarcuri amenajate simplist, adica sa nu mai fie tevi si guri de canalizare?

ce spui tu e gresit in multe feluri: intai n-ai adus un contra argument la ce a zis forsaken, apoi pe principiul asta rezulta urmatoarea logica "de ce sa mai incercam sa te salvam si pe tine care ai suferit un grav accident cand deja avem multi bolnavi de care nu ne putem ocupa cum trebuie", apoi adoptia n-are nici o legatura cu samsarii, e o discutie mai lunga dar cainii cu pedigree eu cred ca au si "campania de educare" e ceva mai complicata decat niste reclame la tv, iar in ultimul rand tarcurile pentru cainii cu stapan sant treaba proprietarilor si a primariei nu a asociatiilor!
ivaeugen
antrenat
antrenat

Postby compact on Tue Sep 07, 2010 6:00 pm

poate ne muta Paul in alt topic :)

nu am ce contra argument sa aduc. prezenta maidanezilor pe strada nu ar trebui sa influenteze existenta tarcurilor pentru cainii cu stapan.

apoi pe principiul asta rezulta urmatoarea logica "de ce sa mai incercam sa te salvam si pe tine care ai suferit un grav accident cand deja avem multi bolnavi de care nu ne putem ocupa cum trebuie"
pe principiul actual exista mii de caini maidanezi pe strazi, loviti de masina. azi e marti si saptamana asta am vazut 3 caini omorati pe asfalt (unul din "avantajele" de a sta in afara orasului).

apoi adoptia n-are nici o legatura cu samsarii, e o discutie mai lunga dar cainii cu pedigree eu cred ca au
ce legatura pot avea cainii de rasa cu samsarii? existanta posibilitatii de a avea un caine "de rasa" cu 100 euro, livrat in 2 zile, alaturi de lipsa de informare fac f frumoasa viata samsarilor in detrimentul crescatorilor responsabili care cheltuie mii de euro pe monta si intretinerea cainilor.

"campania de educare" e ceva mai complicata decat niste reclame la tv
nu am zis de TV

iar in ultimul rand tarcurile pentru cainii cu stapan sant treaba proprietarilor si a primariei nu a asociatiilor!
proprietarii platesc contributii, asa ca primariile ar trebui sa creeze tarcuri pentru caini. ca fiecare e dator sa stranga dupa cainele sau e alta discutie.
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby the_forsaken on Tue Sep 07, 2010 7:10 pm

compact wrote:

dramatic

foarte dramatic. nu uita ca si eu am caine de-asta maidanez de care vorbesti luat tot de la o astfel de asociatie . Si nu pot sa nu reactionez cand vad ca s-ar prefera modernizarea unui parc de caini ( care e o idee frumoasa, dar in niciun caz ceva necesar. E un moft ) salvarii unui catel.
Da, mi se pare foarte normal sa platesti pentru a salva un caine lovit de masina.Si tu ce ai face cu el ca asociatie sau veterinar ? l-ai lasa sa moara? l-ai eutanasia stiind ca inca are sanse?
Sau sa punem problema cum ai pus-o si tu- de ce sa renovam un parc cand cu banii aia sterilizam 20 femele? ce e mai important ? :)
niciodata nu am crezut in...the greater good. Fiecare fiinta conteaza.
Despre sterilizare e alta poveste. ACOLO ar trebui primariile sa bage bani, in sterilizarea cainilor, nu altundeva.
Recunosc, si eu am mers pe exact aceeasi idee cand mi-am luat cainele. de ce sa cumpar unul de rasa ? imi permiteam, stiam cum sta treaba cu crescatorii , dar nu am vrut. Pentru ca sunt prea multi pe strada si , MIE PERSONAL nu-mi sariti in cap, sa-mi iau caine de rasa mi se pare un moft.
Samsarii prospera pentru ca nea Gica din cartier si toate pitipoancele de 16 ani vor caine de rasa.... pentru ca nu-i de ei sa umble cu un maidanez in lesa. E snobism, sincer. Dau 100 euro si au caine de rasa, "bishon"sau "lup"sau "pitbul"" si alte asemenea. Nici macar nu-i intereseaza ce e ala un caine de rasa adevarat. Rad de tine cand incerci sa le explici. Dar fac asta pentru ca ideea de a avea un catel simplu altfel decat in lant la tara nu e promovata.
NU am zis niciodata ca nu ar trebui sa nu aveti in Bucuresti parcuri fara tevi si guri de canal, dar am zis ca NU ar trebui sa dati vina pe asociatiile de protectie a animalelor pentru asta.
He is your friend, your partner, your dog
You are his love, his life, his leader
He will be yours, faithful and true to the last beat of his heart
You owe it to him to be worthy of his devotion
Image
Rada :)
the_forsaken
Piranda sau Esmeralda, la alegere

Postby ivaeugen on Tue Sep 07, 2010 7:45 pm

compact wrote:pe principiul actual exista mii de caini maidanezi pe strazi, loviti de masina. azi e marti si saptamana asta am vazut 3 caini omorati pe asfalt (unul din "avantajele" de a sta in afara orasului).

e tragic dar nu putem schimba principiul bun pentru ca punerea solutiei in aplicare se face cu buna credinta mai rar. ce spui tu sugereaza "eutanasiere" care in romania inseamna in realitatea practica masacru general.

de samsari si crescatori diacutam in alta parte si cu alta ocazie ca e discutie lunga

compact wrote:nu am zis de TV

nu dar te-ai gandit ca se face relativ usor si de aia am folosit "cliseul" cu tv-ul. in realitate e vorba despre un nivel de educatie care nu poate fi rezolvat de ong-uri.

PaulT wrote:Cand am spus asociatii de voluntari nu m-am referit la asociatii de salvare a cainilor, sunt 2 chestii diferite.

cred ca am inteles cu totii la ce te refereai dar aici in romanica ce spui tu e doar "un vis frumos".

the_forsaken wrote:Si nu pot sa nu reactionez cand vad ca s-ar prefera modernizarea unui parc de caini ( care e o idee frumoasa, dar in niciun caz ceva necesar. E un moft ) salvarii unui catel.

se prefera si se va prefera in continuare pentru ca spre deosebire de salvarea unui caine "modernizarea" tarcului aduce "parandarat". desi am vazut o exceptie in parcul circului unde firma pedigree intretine tarcul si ca "recompensa" are un mare banner pe gard

the_forsaken wrote:Sau sa punem problema cum ai pus-o si tu- de ce sa renovam un parc cand cu banii aia sterilizam 20 femele? ce e mai important ?

aici problema e pusa corect ;) e absurd ca o asociatie serioasa de protectia animalelor sa-si consume putinele resurse pentru un parc unde se gasesc mai usor si din alta parte acele resuse.

logica elementara si bunul simt spun ca primaria e obligata sa "amenajeze" tarc pentru caini pe motiv ca legal nu ai voie sa le dai drumu din lesa, pentru aceleas argumente (logic si de bun simt) proprietarii de caine care folosesc tarcul trebuie sa se ocupe de intretinerea lui ca ala nu mai e pentru beneficiul tuturor. acum dupa logica, ce se intampla in practica: daca parcul a fost facut in campanie electorala e indeajuns de mare ca sa poata alerga cativa catei in el, daca e facut intre alegeri (sau facut in campanie si modificat intre alegeri) e ca cel din gradina icoanei, care mai mult de 20mp nu are, sau ca cel din crangasi care are cam 40mp dar nu are acces (se ajunge peste camp la el) sau vre-o urma de felinar => seara iti bagi degelu' in ochi si nu stii de ce te doare :(
ivaeugen
antrenat
antrenat

Postby dana_rott on Tue Sep 07, 2010 11:26 pm

doamne ce discutie
ma doare capul si sunt f obosita, asa ca nu scriu prea mult acum...ma rog, nu mult fatza de cat as putea sa scriu pe tema asta
cresterea cainilor de rasa e o pasiune, o placere, o..nu stiu cum sa ii mai spun; de ce din asta ar trebui sa facem o obligativitate, in sensul sa nu existe decat caini de rasa luati din canise? de cele mai multe ori, un crescator este o persoana extrem de orgolioasa, care iubeste f mult...se iubeste pe sine, si ce crede ca inseamna el cand cainele sau cainii lui urca pe prima treapta a unui podium....cu tristete spun ca am constatat ca de f multe ori, cainii in sine reprezinta ultima parte in ecuatia asta si cine nu ma crede il rog sa participe la expo si sa vada cum se comporta pe viu oameni care pe forumuri se bat in piept cum ca respira acelasi aer cu cainele; nu e vorba de un caine sau de caini anume, (un mega campion adrk de ex, poate fi vandut si revandut, din germania ajunge in state, unde mai schimba si acolo cativa proprietari) ci de crescator si renumele lui ...esenta in toata treaba asta, adica faptul ca acel caine are un suflet si ca s-a atasat de primul stapan ( de unde sa stie ca daca nu mai e bun de expo poate nu mai are loc in canisa, ca tre sa vina noutatile) e de mult uitata, de fapt nici nu e loc de asa ceva cand la mijloc sunt asemenea orgolii

no...una peste alta, trebuie totusi sa recunosc ca ar fi tare fain sa vad pe la tara babele cu caini de rasa in lantz, in loc de amaratzii maidani, buni la toate si la nimic
Image
dana_rott
antrenat
antrenat

Postby PaulT on Tue Sep 07, 2010 11:55 pm

Am si eu o intrebare: de ce tot continuati sa vorbiti despre rase de caini si crescatori cand noi aici vorbim despre parcurile de catei? :lol:

M-am hotarat: fac un topic nou!
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Re: Despre maidanezi, caini de rasa, asociatii si alte probleme

Postby ivaeugen on Wed Sep 08, 2010 12:22 am

PaulT wrote:Am si eu o intrebare: de ce tot continuati sa vorbiti despre rase de caini si crescatori cand noi aici vorbim despre parcurile de catei? :lol:

pai cam toti santem de acord ca-i o problema cu tarcurile pentru catei dar mai departe fiecare vede cauze diferite si solutii diferite, apar argumente "sensibile" care se combat iar discutia se extinde in directii neprevazute :oops:
ivaeugen
antrenat
antrenat

Postby Qzone on Wed Sep 08, 2010 6:49 am

una peste alta, trebuie totusi sa recunosc ca ar fi tare fain sa vad pe la tara babele cu caini de rasa in lantz,

Nu cred...in zona in care o sa avem noi casa, trecem zilnic pe langa o casa care este sediul unei firme de constructii turcesti. Ghici ce au in lant...un husky !!! Mi-e o mila de cainele ala...intr-o zi le rodea cablul electric de plictiseala, ii dau drumul doar duminica prin curte, e dureros sa te uiti la el :cry: Si asta e in Bucuresti...

Altfel, interesanta discutia :wink:

Cat despre tarcurile de caini...in Plumbuita sunt semi-ocupate de maidanezi, de la ei a luat Milka jigodie...asa ca prefer sa nu spun ce-as face eu cu tarcurile astea :|
Qzone
junior
junior

Postby compact on Wed Sep 08, 2010 8:05 am

the_forsaken wrote:foarte dramatic. nu uita ca si eu am caine de-asta maidanez de care vorbesti luat tot de la o astfel de asociatie . Si nu pot sa nu reactionez cand vad ca s-ar prefera modernizarea unui parc de caini ( care e o idee frumoasa, dar in niciun caz ceva necesar. E un moft ) salvarii unui catel.

nu e un moft, e ceva necesar. sa ai un loc "amenajat" unde sa-ti poti lasa cainele liber e ceva necesar.

the_forsaken wrote:Da, mi se pare foarte normal sa platesti pentru a salva un caine lovit de masina.Si tu ce ai face cu el ca asociatie sau veterinar ? l-ai lasa sa moara? l-ai eutanasia stiind ca inca are sanse?

da, l-as eutanasia. pentru ca cu banii care se cheltuie pe salvarea lui se puteau castra multe femele care nu mai produceau caini care vor fi calcati de masina.
acum 3 ani m-am mutat in afara Bucurestiului si atunci nu as fi zis lucrul asta, dar acum, dupa ce am vazut sute de caini loviti de masina, intinsi pe asfalt, dupa ce a reusit adi sa evite cainele care traversa in fuga soseaua pentru ca nu era nimeni pe banda unu mi-am schimbat mentalitatea.

the_forsaken wrote:Sau sa punem problema cum ai pus-o si tu- de ce sa renovam un parc cand cu banii aia sterilizam 20 femele? ce e mai important ? :)
niciodata nu am crezut in...the greater good. Fiecare fiinta conteaza.

daca la noi ar fi situatia din SUA sau orice alta tara civilizata as fi de acord cu tine, dar nu e asa. suntem intr-o tara unde sunt mii de maidanezi pe strazi si salvarea unuia inseamna ca multi alti vor muri loviti de masina, batuti cu bata etc.
asa ca in loc sa fie salvat un caine, as prefera sa fie castrate 20 femele, pentru ca asta inseamna ca in 2 ani sute de caini ar fi salvati...

the_forsaken wrote:Despre sterilizare e alta poveste. ACOLO ar trebui primariile sa bage bani, in sterilizarea cainilor, nu altundeva.
Recunosc, si eu am mers pe exact aceeasi idee cand mi-am luat cainele. de ce sa cumpar unul de rasa ? imi permiteam, stiam cum sta treaba cu crescatorii , dar nu am vrut. Pentru ca sunt prea multi pe strada si , MIE PERSONAL nu-mi sariti in cap, sa-mi iau caine de rasa mi se pare un moft.
Samsarii prospera pentru ca nea Gica din cartier si toate pitipoancele de 16 ani vor caine de rasa.... pentru ca nu-i de ei sa umble cu un maidanez in lesa. E snobism, sincer. Dau 100 euro si au caine de rasa, "bishon"sau "lup"sau "pitbul"" si alte asemenea. Nici macar nu-i intereseaza ce e ala un caine de rasa adevarat. Rad de tine cand incerci sa le explici. Dar fac asta pentru ca ideea de a avea un catel simplu altfel decat in lant la tara nu e promovata.

asta inseamna lipsa de educatie sau informare.

the_forsaken wrote:NU am zis niciodata ca nu ar trebui sa nu aveti in Bucuresti parcuri fara tevi si guri de canal, dar am zis ca NU ar trebui sa dati vina pe asociatiile de protectie a animalelor pentru asta.

asociatiile ar putea face ceva si fara bani, sa faca presiune la primarie.
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby compact on Wed Sep 08, 2010 8:30 am

ivaeugen wrote:e tragic dar nu putem schimba principiul bun pentru ca punerea solutiei in aplicare se face cu buna credinta mai rar. ce spui tu sugereaza "eutanasiere" care in romania inseamna in realitatea practica masacru general.

nu intelege gresit, nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor fara stapan. dar sunt pro eutanasiere cand vorbim de caini bolnavi (chiar daca exista posibilitatea sa fie salvati), cand sunt pe strazi mii sau, in bucuresti, zeci de mii de caini fara stapan.

ivaeugen wrote:nu dar te-ai gandit ca se face relativ usor si de aia am folosit "cliseul" cu tv-ul. in realitate e vorba despre un nivel de educatie care nu poate fi rezolvat de ong-uri.

ong-urile pot rezolva multe si campaniile de informare, facute bine, pot schimba mentalitatea. am vazut rezultatele unor campanii de informare facute pe perioade mari (cateva luni pe an, cativa ani la rand).

ivaeugen wrote:se prefera si se va prefera in continuare pentru ca spre deosebire de salvarea unui caine "modernizarea" tarcului aduce "parandarat". desi am vazut o exceptie in parcul circului unde firma pedigree intretine tarcul si ca "recompensa" are un mare banner pe gard

ar fi bine daca mai multe firme ar face lucrul asta, daca ar amenaja tarcuri in colaborare cu primaria. chiar daca ar fi gardurile tapetate cu reclame.

Dana - exista crescatori si crescatori. Nu stiu daca poti concluziona cat face un crescator pentru puii/cainii lui dupa felul in care se poarta in expo. Eu cand suntem in expo sunt cu nervii la pamant, ma agit non-stop si mi-as baga cafea direct in vena :D
asa ca daca m-ai vedea la expo ai putea sa crezi ca singurul motiv pentru care l-am luat pe Festus e sa fie campion si sa scot bani cu el. nimic mai gresit, nu-mi pasa daca nu o sa aiba rezultate in expo, nu-mi pasa daca nu o sa aiba drept de monta. dar in momentele alea sunt in frenzy, m-ai vazut in Craiova inainte de a intra in ring la BIS, eram dusa :D . eu asa reactionez la stres, asa faceam si la examene la facultate, daca ma intreba cineva ceva inainte de examen i-as fi dat cu cartea in cap.

Nu neg ca exista crescatori care renunta la cainii care nu mai merg in expo, nu neg ca sunt crescatori pentru care cainii sunt pe locul 2. Dar exista si alti crescatori, pentru care cainii sunt pe primul loc si stii la cine ma refer.
Si oricat de "rau" ar fi crescatorul, tot e de 1000 ori mai bun decat un samsar. Mi-au povestit mai multe persoane cum isi "intretin" samsarii cainii, diverse rase. Am avut ocazia sa discut cu un samsar de rott (dupa aia mi s-a spus ca e "crescator") si nu le punea cainilor nici zgarda de purici, ii tinea in padocuri mici si le dadea doar ciorba cu paine, monta femelele de 2 ori pe an si ii dadea mai ieftin acum, ca e criza si nu mai dau oamenii mai mult de 100 euro. Stii cat era profitul lui? Fix cat lua pe pui...

dana_rott wrote:no...una peste alta, trebuie totusi sa recunosc ca ar fi tare fain sa vad pe la tara babele cu caini de rasa in lantz, in loc de amaratzii maidani, buni la toate si la nimic

am fost in Germania, am stat intr-un sat, mic, langa un oras mic si nu am vazut caini in lant si nici maidanezi. de ce sa nu aspiram spre o societate civilizata in loc sa ne tot complacem in "la noi nu se poate". la noi nu exista educatie/informare.
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby ovidiuluca on Wed Sep 08, 2010 8:39 am

compact wrote:
the_forsaken wrote:Da, mi se pare foarte normal sa platesti pentru a salva un caine lovit de masina.Si tu ce ai face cu el ca asociatie sau veterinar ? l-ai lasa sa moara? l-ai eutanasia stiind ca inca are sanse?

da, l-as eutanasia.

Asta spune ceva despre tine. Mai ales ca Rada se referea la un caine care ar avea inca sanse sa supravietuiasca. Nici nu mai conteaza motivatiile ulterioare.
Sincer il compatimesc pe F. pentru ce simti tu cu adevarat pentru caini.
ovidiuluca
antrenat
antrenat

Postby Bruno_Tosa on Wed Sep 08, 2010 8:54 am

compact wrote:sunt pro eutanasiere cand vorbim de caini bolnavi (chiar daca exista posibilitatea sa fie salvati), cand sunt pe strazi mii sau, in bucuresti, zeci de mii de caini fara stapan.

Nu am vrut sa ma bag in discutie... dar te intreb Anca, daca Festus (Doamne fereste) ar pati ceva si ar ramane fara un membru, sau s-ar imbolnavi grav, decat sa bagi bani in el (spitalizare, operatii), ai prefera sa-l eutanasiezi si sa-ti iei altul (ca sunt atatia)?
De multe ori mi s-a spus... "decat sa fi bagat banii in operatii pentru Bruno, mai bine ti-ai fi luat altul"... e CRUD!
compact wrote: nu le punea cainilor nici zgarda de purici, ii tinea in padocuri mici si le dadea doar ciorba cu paine

De ce exista o problema in a avea cainii pureci, a manca ciorba si a sta in padocuri ori in lant, doar cand e vorba de caini "de rasa"? Cainii de pe strazi nu au nici macar atat... si nu e vina lor ca s-au nascut pe strazi
compact wrote:de ce sa nu aspiram spre o societate civilizata in loc sa ne tot complacem in "la noi nu se poate". la noi nu exista educatie/informare.

Pe un alt topic, Paul a venit cu solutia dintr-o tara civilizata, dar ti s-a parut injositor sa mergi cu flexul sa tai teava care te deranjeaza, ori sa aduci roaba de rumegus sa creezi conditii. Nu exista asociatii care sa se ocupe de parcuri pentru cainii cu proprietari, atunci fa tu o asociatie, degeaba astepti de la altii daca nu exista initiativa
Image
Image
Image
Bruno_Tosa
aproape alfa
aproape alfa

Postby compact on Wed Sep 08, 2010 9:27 am

Bruno_Tosa wrote:Nu am vrut sa ma bag in discutie... dar te intreb Anca, daca Festus (Doamne fereste) ar pati ceva si ar ramane fara un membru, sau s-ar imbolnavi grav, decat sa bagi bani in el (spitalizare, operatii), ai prefera sa-l eutanasiezi si sa-ti iei altul (ca sunt atatia)?
De multe ori mi s-a spus... "decat sa fi bagat banii in operatii pentru Bruno, mai bine ti-ai fi luat altul"... e CRUD!

eu as face f mult pentru Festus, dar nu de asta discutam.
vorbeam de cainii maidanezi, care inainte de a fi loviti de masina sunt ignorati, dar dupa ce au fost loviti si au o "poveste", atunci se strang bani ca sa fie salvati si poate chiar sunt si adoptati. iar pe strazi sunt mii de caini in aceeasi situatie si sute, poate mii de caini se nasc anual pe strazi pentru ca nu exista campanii de castrare si de educare pentru a preveni abandonul.

Bruno_Tosa wrote:De ce exista o problema in a avea cainii pureci, a manca ciorba si a sta in padocuri ori in lant, doar cand e vorba de caini "de rasa"? Cainii de pe strazi nu au nici macar atat... si nu e vina lor ca s-au nascut pe strazi

nu ai inteles ce am zis. comparam crescatorii orgoliosi, care renunta la cainii care au terminat cariera expozitionala, cu samsarii.

Bruno_Tosa wrote:Pe un alt topic, Paul a venit cu solutia dintr-o tara civilizata, dar ti s-a parut injositor sa mergi cu flexul sa tai teava care te deranjeaza, ori sa aduci roaba de rumegus sa creezi conditii. Nu exista asociatii care sa se ocupe de parcuri pentru cainii cu proprietari, atunci fa tu o asociatie, degeaba astepti de la altii daca nu exista initiativa

nu am zis ca e injositor, daca ai fi citit ce am scris la topicul respectiv ai fi vazut ca am facut multa munca de voluntariat. am zis ca nu mi se pare normal sa cumpar eu rumegus si sa vin cu flexul de acasa, cand asta ar trebui facut de primarie din multe motive, inclusiv logistic (in afara de flex mai ai nevoie si de un generator de curent).
compact
aproape alfa
aproape alfa

Next

Return to Cresterea si ingrijirea cainilor