zbor de 14 ore

Discutii despre alimentatia si hrana cainilor, cresterea puilor, cosmetica si toalete canine.

Moderator: PaulT

zbor de 14 ore

Postby Alina93 on Sun Jul 04, 2010 3:41 pm

urmeaza sa fac un zbor de 14 ore cu catelusa mea. are aproape 4 anisori si e de talie mare(ciobanesc german).Care sunt conditiile si cum as putea face ca sa fie cat mai bine pentru ea?sa o sedez, sa o las asa?si de asemenea de ce are nevoie (dpdv al carnetului de sanatate) pentru a putea merge cu avionul?
Alina93
puiandru
puiandru

Re: zbor de 14 ore

Postby PaulT on Sun Jul 04, 2010 7:55 pm

Calatoria cu avionul pe distante foarte mari este complicata si ai nevoie de cat mai multe informatii de actualitate pe care le vei gasi la AChR, ambasada si compania aviatica cu care calatoresti. Legile si conditiile se schimba mereu si de aceea va trebui sa ai datele la zi de la o sursa autorizata. In continuare am sa punctez ce consider eu ca este important sa stii:
- In primul rand calatoria din Romania in SUA dureaza mai mult de 14 ore, undeva la 17 ore si chiar mai mult, depinde de ruta si numarul de zboruri. In general sunt minim doua zboruri, primul zbor din Romania in Londra/Amsterdam/Frankfurt/etc. si de acolo in SUA, eventual cu un al treilea zbor spre destinatia finala. La calcularea timpului calatoriei trebuie considerat timpii de check-in inainte de urcarea in avion (~3 ore) in Romania, durata primului zbor (~3 ore), timpii de asteptare pentru al doilea zbor (minim 2 ore uneori 6 ore), zborul peste ocean (6-7ore pana in NY sau 10 ore pana in Seattle), timpul de vama/verificare pasageri (~1 ora), timpul de asteptare pentru al treilea zbor, durata celui de-al treilea zbor(?) si de recuperare a bagajelor/cainelui (~1 ora). De aceea iti spun ca doar 14 ore este un timp nerealist dupa parerea mea. Ar fi interesant daca ai putea sa ai doar un zbor pe zi si sa stai la un hotel peste noapte. In acest fel ai fragmenta timpul de calatorie dar vor apare alte probleme legate de hotel, transport de la aeroport la hotel si inapoi, etc..
- In tot acest timp nu iti vei vedea cainele si va calatori obligatoriu in cusca personala intr-un compartiment special al avionului (ai un caine de taie mare si nu ti-l primeste nici o companie aviatica in compartimentul de pasageri). Aici apar o multime de probleme legate facutul nevoilor si apa (nu are nevoie de mancare). Cel mai bine ar fi sa discuti cu un medic veterinar ca sa intelegi exact cum se pune problema si ce anume poti face (gen: nu hranesti cainele cu 12 ore inainte de zbor, etc.). Sedarea cainelui nu este recomandata la calatoriile de peste 4-5 ore pentru ca daca il vei seda pentru 18 ore este periculos pentru sanatatea cainelui si poate muri prin sufocare sau supraincalzire. Deasemenea, trebuie sa ai cusca si o sursa de apa in cusca care sa nu se verse la transport sau prin simpla miscare a cainelui in cusca, Cel mai important este sa ai cainele obisnuit sa strea in cusca pentru o perioada atat de lunga si sa stie sa bea apa din sursa de apa speciala (castronul obisnuit se varsa). Evident ca sunt si companii aviatice care nu accepta la transport animale vii, asa ca va trebui sa vezi exact de unde iti cumperi biletele.
- Evident ca va trebui sa stii ce acte sunt necesare pentru a dovedi sanatatea cainelui, rasa, provenienta, etc.
- Ar fi foarte bine daca ai putea discuta cu o persoana care a facut o astfel de calatorie cu cainele personal. Eu traiesc in SUA, dar mi-am luat cainii de aici si nu am calatorit niciodata cu cainii in avion (doar cu masina personala).
- Probabil mai sunt si alte probleme care mi-au scapat! :D
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby OANAE on Sun Jul 04, 2010 8:29 pm

In primul si in primul rand te sfatuiesc sa eviti orice legatura prin UK (Londra sau orice alt oras) pt ca un regim de tranzit al animalelor foarte strict si stiu persoane carora le-au retinut cainele in carantina 6 luni desi avea toate vaccinurile la zi. Persoanele respective se intorceau din SUA.
Dpdv al actelor trebuie sa-i pui microcip si sa-i faci cainelui pasaport legalizat la DSV. Pe pasaport se transcriu toate vaccinurile cainelui din carnetul de sanatate, deparazitarile interne si externe si mentiunea clinic sanatos. Atentie ca la data calatoriei trebuie sa fi trecut 21 de zile de la vaccinul antirabic. Mi se pare ca in tarile non comunitare se cere si un certificat medical eliberat de DSV.
Deasemenea ai nevoie de o cusca agreata IATA, de exemplu Atlas a carei dimensiune sa-i permita cainelui sa stea in picioare si sa se intoarca. Atentie ca se plateste greutatea volumetrica, nu cea a custii+cea a cainelui. Pentru a nu adauga extra stres cainelui ar trebui sa o inveti inainte cu cusca (vezi ca sunt pe acest forum recomandari ale lui Paul privind acomodarea cu cusca).
Sedarea cainelui pe parcursul zborului se face doar cu acordul stapanului. Ei nu pot seda cainele pt ca asa vor, pt ca nu stiu de ce boli sufera cainele si nu se risca.
Eu una nu as seda/tranchiliza cainele. Este mult prea riscant.
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby Alina93 on Sun Jul 04, 2010 8:41 pm

multe multe informatii :). in legatura cu durata zborului, am reusit sa gasim unul care dureaza 14 ore si 5 min din bucuresti pana in america cu tot cu legatura in amsterdam. sa inteleg ca ar fi mai bine sa opresc o noapte in amsterdam iar apoi sa plec in sua?incerc sa fac totul ca sa ii fie ei mai usor ca nu vreau nici ca o chinui. ma gandeam daca sta sedata nu ii va fi frica si nu va face urat, cum se spune. multumesc mult de tot pentru ajutor
Alina93
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Sun Jul 04, 2010 8:43 pm

Care este orasul destinatie in SUA?
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby Alina93 on Sun Jul 04, 2010 8:54 pm

atlanta
Alina93
puiandru
puiandru

Postby OANAE on Sun Jul 04, 2010 9:06 pm

Alina93 wrote:multe multe informatii :). in legatura cu durata zborului, am reusit sa gasim unul care dureaza 14 ore si 5 min din bucuresti pana in america cu tot cu legatura in amsterdam. sa inteleg ca ar fi mai bine sa opresc o noapte in amsterdam iar apoi sa plec in sua?incerc sa fac totul ca sa ii fie ei mai usor ca nu vreau nici ca o chinui. ma gandeam daca sta sedata nu ii va fi frica si nu va face urat, cum se spune. multumesc mult de tot pentru ajutor

Insist :D aveti mare grija cu tranzitarea prin UK, carantina pt 6 luni este foarte costisitoare, peste 2000 euro, plus trauma cainelui. Nu merita riscul, incearca sa te informezi mai mult. Ca sa nu ai probleme mi se pare ca ai nevoie de un test serologic pentru rabie, verifica la ambasada.
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby PaulT on Sun Jul 04, 2010 9:52 pm

Oana, Alina tocmai a spus ca face escala in Amstrerdam si de acolo are zbor direct spre Atlanta, deci nu trece prin UK. :D

Nu stiu cum vi s-a calculat ca toata calatoria dureaza numai 14 ore si 5 minute, poate din clipa in care decoleaza avionul din Bucuresti si clipa in care aterizeaza in Atlanta. M-am uitat pe net si durata minima a zborului Amsterdam - Atlanta este de 8 ore si 40 de minute. Plus 3 ore inainte de imbarcare in Romania si un minim de 2 ore inainte de zborul spre Atlanta (veti fi intervievati de agentii de securitate a zborului americani, toti pasagerii trec pe la interviu fara exceptie), o ora la control pasageri la aterizare (completezi un formular in avion si o sa dai interviu in Atlanta la control pasapoarte), plus o ora prin vama la bagaje si apoi recuperat cainele. Deci dupa calculele mele calatoria va dura minim: 3+3+2+9+1+1 = 19 ore = timpul minim in care vei avea cainele in cusca.
Daca ai sta peste noapte in Amsterdam, ai calatori 6-7 ore pana la Amsterdam, si 14 ore a doua zi pana in Atlanta. Numai asa ies la socoteala cele 14 ore de calatorie, dar apar problemele cu hotelul (nu toate hotelurile accepta caini), drumul aeroport/hotel si inapoi, etc.

Asa ca primul meu sfat este sa te interesezi de cusca ai nevoie si care este cea acceptata de compania aeriana (conditii) si pretul de transport (cum se calculeaza). Apoi o sa trebuiasca sa va invatati cainele cu cusca! :D

Si nu te-am intrebat, plecati definitiv sau doar in vizita? Pentru o vizita nu merita sa te ostenesti, chiar daca stati 3-4 luni o sa va coste mai putin sa puneti cainele in boarding in Romania decat sa-l luati cu voi, ca sa nu mai vorbesc despre stresul calatoriei cu avionul si trambalarea prin 3 aeroporturi pentru 19 ore dus si 19 ore sau mai mult la intors. Si inca ceva, in cat timp plecati?

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby brandy on Sun Jul 04, 2010 10:01 pm

Paul,Alina pe langa caine mai ia 2 pisici si 2 papagali.Daca am retinut eu bine,va pleca cu parintii in februarie.
ImageImage
brandy
sef de haitic
sef de haitic

Postby happydog on Sun Jul 04, 2010 10:03 pm

PaulT wrote:Plus 3 ore inainte de imbarcare in Romania

Mai nou exista posibilitatea de efectuare a check-in- ului online cu pana la 14 zile inainte ( depinde de companie) , asa ca 3 ore se scad .

PaulT wrote:chiar daca stati 3-4 luni o sa va coste mai putin sa puneti cainele in boarding in Romania decat sa-l luati cu voi

Paul ,in Romania nu prea ai unde sa iti lasi cainii pe perioade lungi , poate in Bucuresti sa fie ceva de incredere si la preturi omenesti.
Si eu peste ceva timp o sa plec 3 saptamani din tara si nu am unde sa imi las cainii, decat la cunostinte ( in cazul meu la bunici) Macar asa ai mai mare incredere si siguranta.
happydog
antrenat
antrenat

Postby Alina93 on Sun Jul 04, 2010 10:31 pm

plec definitiv ca alfel nu le-as mai chinui. si da, 14 ore din momentul care pleaca pana cand aterizeaza. si care e exact treaba cu check-in-ul online?si as mai avea o intrebare daca stie cineva. daca las catelul in cusca lui, ajunge in cala cu bagajele sau il tin intr-un loc mai...bun?
Alina93
puiandru
puiandru

Postby PaulT on Sun Jul 04, 2010 10:44 pm

Alina93 wrote:si care e exact treaba cu check-in-ul online?

Nu e nici o sfaraiala, tot 2-3 ore o sa dureze (parerea mea)! Cainele se baga in cusca inainte de intrarea in aeroport (nu ai voie cu cainele liber pe acolo) si un minim de 2 ore tot ai nevoie sa dai cusca si bagajele si sa ajungi la avion, sa astepti pana decoleaza, etc.
Alina93 wrote:daca las catelul in cusca lui, ajunge in cala cu bagajele sau il tin intr-un loc mai...bun?

Da, e un loc mai bun, au lumina, temperatura constanta si aer (e presurizat). Ar fi bine de stiut daca sunt si suprevegheati de un om, dar sincer nu cred (intreaba la compania aviatica). Bagajele merg in cala avionului la intuneric si nu stiu exact ce temperatura, presiune, etc.

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby compact on Mon Jul 05, 2010 8:14 am

de ce nu faci o oprire in Amsterdam? Daca iti permite timpul merita sa stai si 2-3 zile in Olanda (Efteling, Zoo din Rotterdam, Amsterdam, Madurodan).
happy - chiar cu check-in online, tot trebuie sa fii in aeroport cu 2 ore inainte de plecare.
compact
aproape alfa
aproape alfa

Postby happydog on Mon Jul 05, 2010 9:53 am

Da, acum am mai citit : trebuie sa te prezinti cu 90 min sau 2 ore ( depinde de companie). Dar oricum, orice reduccere de timp este utila.
Sau se poate vb cu cei de la aeroport sa il bage in avion odata cu pasagerii -daca dai de persoane binevoitoare. Eu am mai vazut caini liberi in aeroport pana la imbarcare, dar adevarul e ca erau mai mici.
happydog
antrenat
antrenat

Postby OANAE on Mon Jul 05, 2010 10:15 am

PaulT wrote:Oana, Alina tocmai a spus ca face escala in Amstrerdam si de acolo are zbor direct spre Atlanta, deci nu trece prin UK. :D

Pai eu nu stiu cum e cursa asta :D , dar am vazut ca ai scris tu ca e Londra/Amsterdam etc, deci am presupus ca tot mai trece prin Londra :( Daca nu mai trece e super :D
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Next

Return to Cresterea si ingrijirea cainilor