Jack Russell cu crize epileptiforme

Aici se poarta discutiile despre problemele de sanatate ale cainilor.

Moderator: PaulT

Jack Russell cu crize epileptiforme

Postby Lara89 on Fri Jan 14, 2011 1:36 am

Buna ziua, as dor sa va intreb de la ce canisa ati cumparat o pe Alba si daca a avut vreodata probleme de sanatate.

Va intreb intrucat am si eu un pui de 5 luni de jack russell...

In septembrie 2010 am cumparat un pui adorabil de Jack Russell de la EDUARD ERDEI, de pe situl http://www.jackrussellterrier.ro.
La 4 luni, catelul a facut o mica criza, in momentul in care s a intalnit cu un caine mai mare, fiind probabil speriat de acela. Reactia a fost ca a inceput sa tremure, si sa i curga o saliva spumoasa din gura.
Acum 3 zile, o luna mai tarziu, cand a implinit 5 luni, a repetat aceasta criza, care de data aceasta a fost mult mai grava, de 6 ori in interval de 24 de ore.L am filmat, in masura in care am putut, pentru a-i arata veterinarului criza,incat acesta sa poata stabili un diagnostic.
Toti cei 3 veterinari la care am fost au dat acelasi diagnostic: crize epileptiforme
In acest moment, catelul e sub tratament, insa dorind sa ma informez am descoperit niste lucruri ingrozitoare pe care la atasez mai jos.Primul ar fi ca epilepsia declansata la o varsta mai mica de un an, poate fi doar mostenita. Al doilea lucru, si mai ingrijorator este mesajul Ramonei, postat acum 4 luni pe site:

http://ecosapiens.ro/forum/topic/cati-a ... post-31665

Ramona
Neinregistrat

Reputatie:0+
este incredibil ce se intampla in Romania. la noi nu exista canise ci doar samsari de caini. ei nu vad in ei niste suflete ci doar pachete de bani. In 2009 in ianuarie ne-am luat un pui de jack russell terrier de la o canisa din Satu Mare - propietar Erdei Eduard. a costat 350 euro. bineinteles ca nu ne-a dat pedigree dar am zis ca oricum nu participam la concursuri cu el. a fost un catel extraordinar care ne-a luminat viata. a fost, pentru ca in august anul acesta a murit la 1 an si 8 luni, in crize, 2 infarcturi. am fost cu el la toti profesorii din bucuresti. concluzia a fost ca a avut malformatie congenitala la inima si probabil si probleme neurologice din cauza incrucisarii intre catei frati (sau mama-fiu, tata-fiica) sau nu a verificat linia genetica a cateilor. am aflat de curand tot sunand ca au mai murit 2 catei in Bucuresti , de la aceeasi canisa (Erdei Eduard) tot din cauza unor probleme congenitale. din pacate legea nu ne poate ajuta sa facem nimic. acest om, daca am fi fost in alta tara (civilizata) ar fi infundat puscaria. stiu ca asta nu mi l-ar aduce inapoi pe Jack dar nici sa lasam lucrurile asa, mai ales ca mai poate nenoroci altii. si pe noi oamenii pe langa ei.
Adăugat 4 luni în urmă

Rugamintea mea este ca toti cei care au cumparat vreun Jack Russell de la acest individ, sa scrie si experientele lor, sau macar sa spuna ca au avut noroc, si catelul lor, cumparat de la acesti oameni, este sanatos.

De asemenea ma intreb cu spaima, daca am vreo sansa sa imi salvez catelul, si daca se pot preveni bolile ce ar putea aparea conform mesajului Ramonei.
multumesc.
Lara89
puiandru
puiandru

Re: Jack Russell cu crize epileptiforme

Postby PaulT on Fri Jan 14, 2011 4:43 am

Lara89 wrote:De asemenea ma intreb cu spaima, daca am vreo sansa sa imi salvez catelul

In principiu cainii cu crize epileptiforme pot trai fara probleme daca le dai medicatia necesara zilnic pentru problema care le cauzeaza aceasta criza. Ce ti-au spus doctorii, ce anume ii declanseaza criza?
Legat de celelalte boli cum ti-o fi norocul. Au mai jucat si altii la loteria samsarilor.
Sincer imi pare rau pentru voi toti.
The only thing two dog trainers can agree on is what a third dog trainer is doing wrong

Image
PaulT
Forum Dog Behaviorist

Postby ramona 66 on Fri Jan 14, 2011 9:05 am

Imi pare foarte rau pentru situatia ta si a catelului tau. Ramona care a postat pe ecosapiens sunt eu, si povestesc prin ce am trecut cu primul meu Jack, care s-a stins asta vara. El nu a mai putut fi salvat. Poate tu reusesti. Sper sa reusesti. Eu am fost la 3 clinici din Bucuresti. Nu stiu in ce localitate esti dar sper ca tratamentul pe care il faceti sa fie cel mai bun. Poate se rezolva. Oricum eu am inteles ca "domnul" Erdei a plecat putin prin Canada.

Alba e din Baia Mare, are pedigree, si crescatorul e vicepresedintele Asociatiei Chinologice din Maramures. Nu zic ca nu se poate intampla nimic, dar macar am garantia ca s-a incercat evitarea problemeor genetice.

Sanatate multa si va rog sa ne spuneti si noua evolutia bolii.
ramona 66
junior
junior

Postby OANAE on Fri Jan 14, 2011 9:46 am

Lara89 wrote:la noi nu exista canise ci doar samsari de caini.

Ba da exista canise si la noi ! Faptul ca un neica nimeni are un site nu inseamna ca are canisa, unde e numele de canisa mentionat pe site, unde ai vazut numele cainilor ? Existenta unei canise se poate verifica in 2 min dand un telefon la la asociatia chinologica locala si cautant numele ei pe situl http://www.fci.be, site-ul federatiei chinologice internationale. Numai faptul ca nu ti-a dat pedigree trebuia sa-ti ridice un semn de intrebare.

PS Sincer imi pare rau pentru suferinta prin care treceti, dar nu faceti astfel de afirmatii nefondate.
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby OANAE on Fri Jan 14, 2011 9:54 am

ramona 66 wrote:Alba e din Baia Mare, are pedigree, si crescatorul e vicepresedintele Asociatiei Chinologice din Maramures. Nu zic ca nu se poate intampla nimic, dar macar am garantia ca s-a incercat evitarea problemeor genetice.

Banuiesc ca este luata de la Daniel Toth, care este si crescator de ciobanesc german. Dani face monte deosebite si la ciobanesc german si o selectie corecta, cu teste de displazie. Felicitari pentru alegere, am vazut puii de jack russel de cand erau micuti pe siteul de ciobanesc german. Mama catelusei tale este mascota familiei Toth, este iubita si jongleaza cum vrea ea cu ciobanesti germani din dotare.
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby Lara89 on Fri Jan 14, 2011 1:03 pm

Buna Oana,
mentionez ca acel citat nu imi apartinea mie. era parte din mesajul ramonei afisat pe un alt site.

Ramona,
iti multumesc din suflet si imi pare extrem de bine ca mi ai raspuns intr un timp atat de scurt. De marti, de cand am avut aceste probleme cu cateleul, sunt intr o permanenta informare...pentru ca somnul mi-a disparut...
spuneai ca ai aflat de alte doua persoane din Bucuresti, carora le-au murit cateii cumparati de la acest "domn"... si eu sunt din bucuresti.
daca ai cumva vreun contact de-al lor,mail, nr de telefon, orice... ti as fi foarte recunoscatoare...

in plus, tocmai am sunat-o pe sotia lui, care mi spunea ca sotul i-a spus ca probabil am transportat catelul cu masina, si el uitandu-se pe geam, a fost afectat.
aparent sotul nu era nici in canada, si nici in spital, cum i-a spus sotului meu acum 2 zile...
Lara89
puiandru
puiandru

Postby Petre on Fri Jan 14, 2011 1:03 pm

Acum doi ani cand cautam un pui de jack russell si eu era sa ma frig cu acest samsar. Spre norocul meu m-am lamurit repede ... si am luat un pui cu acte de origine - pedigree - la un pret mai mic decat pretul cerut de "canisa" jackrussellterrier.ro. In acea perioada am purtat corespondenta cu aproape toti cei care avea jack russell, inclusiv cu celebrele "ca-canise" solidona si kris.
Dupa indelungi cautari, dupa multe mailuri si multe convorbiri telefonice am luat un pui de jack russel - calitate pet - la un pret decent de la o canisa inregistrata, tot din Satu Mare.
Daca dadeai un telefon la asociatia din Satu Mare cred ca te lamureai repede despre Eduard Erdei dar acum sunt tardive aceste constatari.

Imi pare rau pentru necazurile cu acest puiut si-i doresc mult noroc si sanatate.
Petre
sef de haitic
sef de haitic

Postby Lara89 on Fri Jan 14, 2011 1:09 pm

din pacate sotul meu. dorind sa- mi faca un cadou de ziua mea, nu s-a interesat suficient...
ma intreb oare, daca acest om nu poate fi dat in judecata pentru inselaciune... nu mi se pare normal sa doarma linistit, atata vreme cat noi investim suflet, timp si ne distriugem si pe noi si catelul din cauza dorintei lui de a face cat mai multi bani.
Lara89
puiandru
puiandru

Postby OANAE on Fri Jan 14, 2011 1:21 pm

Din pacate astfel de firme traiesc bine merci, ca si cele mentionate de Petre. Legal nu cred ca ca pot fi actionate in instanta, asta e economia de piata, fiecare e liber sa-si prezinte marfa, depinde daca cel cel ce cumpara cere si certificat de garantie (in speta pedigree). E cam la fel cu tarabagii de la Unirii ce vand parfurmuri "de firma", cine ii crede le face vanzare, cine nu trece mai departe. Stiu ca e cruda comparatia, dar asta e realitatea.
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby Lara89 on Fri Jan 14, 2011 1:40 pm

Problema este ca ei sustin ca parintii puilor vanduti au pedigree... chiar azi imi spunea ca urmeaza sa mi-l trimita prin posta...
Lara89
puiandru
puiandru

Postby OANAE on Fri Jan 14, 2011 2:30 pm

Lara89 wrote:Problema este ca ei sustin ca parintii puilor vanduti au pedigree... chiar azi imi spunea ca urmeaza sa mi-l trimita prin posta...

Hai ca sunt curioasa, abia astept sa vad acel pedigree (daca nu te superi si vrei sa postezi).
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Postby DorinaS on Fri Jan 14, 2011 8:37 pm

by Lara89
La 4 luni, catelul a facut o mica criza, in momentul in care s a intalnit cu un caine mai mare, fiind probabil speriat de acela. Reactia a fost ca a inceput sa tremure, si sa i curga o saliva spumoasa din gura.
Acum 3 zile, o luna mai tarziu, cand a implinit 5 luni, a repetat aceasta criza, care de data aceasta a fost mult mai grava, de 6 ori in interval de 24 de ore

Şi eu am avut probleme asemănătoare cu căţelul cel mare, Lăbuş, rasa comuna, tot la aceeaşi vârstă s-au declanşat.

Am consultat toţi medicii din zona Câmpia Turzii - Turda, dar fiecare i-a pus alt diagnostic, sau au dat din umeri.
Am tot citit şi într-adevăr sunt foarte multe cauze care pot declanşa crizele de tip epileptiform.

De asemenea am citit, că atacurile de epilepsie sunt rare, nu de 6 ori in 24 de ore cum făcea şi Lăbuş

Aşa ca am făcut nişte analize la Cluj Napoca, de unde s-a dovedit ca era o lipsa de calciu generată de o creştere bruscă, dar şi de faptul ca a fost luat prea repede de la mama lui. (maxim 5 săptămâni, dar eu nu am ştiut)

La o luna după ce am inceput tratamentul cu fiole de calciu pentru copii, (acelea mi-au fost recomandate) , şi-a revenit complet.
Tu i-ai facut analize ?
DorinaS
antrenat
antrenat

Postby DorinaS on Fri Jan 14, 2011 9:24 pm

Ar fi bine sa fie aceeasi problema si cu catelul tău ca atunci se rezolva repede.
DorinaS
antrenat
antrenat

Postby ramona 66 on Sat Jan 15, 2011 9:38 am

Lara89 wrote:Buna Oana,

spuneai ca ai aflat de alte doua persoane din Bucuresti, carora le-au murit cateii cumparati de la acest "domn"... si eu sunt din bucuresti.
daca ai cumva vreun contact de-al lor,mail, nr de telefon, orice... ti as fi foarte recunoscatoare...

in plus, tocmai am sunat-o pe sotia lui, care mi spunea ca sotul i-a spus ca probabil am transportat catelul cu masina, si el uitandu-se pe geam, a fost afectat.
aparent sotul nu era nici in canada, si nici in spital, cum i-a spus sotului meu acum 2 zile...

din pacate nu stiu date de contact ale acelor persoane. am aflat de situatia lor de la diversi medici cu care am vorbit atunci. Iar explicatia ca s-a uitat pe geam......... e peste toate asteptarile. si Alba a venit cu masina si culmea s-a uitat si pe geam. Cred ca d-l Erdei a cam pierdut sirul incrucisarilor si au ramaas cei cu probleme neurologice. pote rezolvi, pt ca ai descoperit din timp.
cat despre a-l da in judecata... slabe sanse. un prieten avea o idee, care ar cam fi singura cu care ai putea obtine ceva: un arunator de flacari/ dar e pacat de cateii lui.... :(
ramona 66
junior
junior

Postby simion_vet on Sat Jan 15, 2011 12:52 pm

ca sa fi cat mai aproape de certitudinea ca aceste crize sunt date de o epilepsie cainele are nevoie de un set de analize de biochimie si copro inainte inclusiv glicemia luata exat in criza !
apoi daca este epilepsie trebuie instituit un tratament cu doze care se ajusteaza in functie de raspunsul organismului si de cresterea in greutate !
simion_vet
Medic Veterinar

Next

Return to Probleme de sananate la caini