Copiii ingrijesc un catelus, adultii il alunga

Aici se muta discutiile despre cateii, pisicile si orice alte animalutze adoptate prin sectiunea de Anunturi - ca sa mai aflam cate ceva despre ce mai fac, cum s-au adaptat etc.

Moderators: adinutzyc21, PaulT, laura34215

Copiii ingrijesc un catelus, adultii il alunga

Postby monica1982 on Sat Jul 06, 2013 11:11 pm

Buna seara,
Sunt multi ani de cand citesc acest forum, informatiile m-au ajutat (am o pisicuta de 8 ani) si povestile m-au emotionat, nu de putine ori am plans.
Abia in aceasta seara mi-am facut cont pentru a incerca sa ajutam un sufletel.
Este vorba despre un puiut de catel, baietel. Acesta a aparut de vreo saptamana in fata blocului unde locuiesc. Trei fetite cu varstele in jur de 8-10 ani i-au pus castronele cu apa si mancare; din banutii lor de buzunar i-au cumparat si mancarica de la petshop. Catelusul nu avea nici urma de energie cand l-am vazut, abia manca fara pofta. Impreuna cu fetitele i-am aranjat o cutie cu o perna pentru ca puiutul sa doarma cat de cat pe moale si sa se incalzeasca, fetele il si inveleau. Ieseam din bloc, reveneam peste cateva ore - sufletelul statea tot invelit. Dupa vreo doua zile in care a mancat bine, a inceput sa se joace. Fetele stau ziua mai mult cu el, dar seara ele intra in casa si el ramane singurel. Atunci incepe sa latre, se vede singurel si are asa un latrat subtirel de puiut....Ziua ele incearca sa-l obisnuiasca sa stea mai mult in spatele blocului pentru a fi mai ferit, dar el se intoarce in fata.
Partea rea este ca vecinii mai in varsta arunca apa si mancarea puiului, iar pe el il gonesc cat mai departe de bloc. Si stiti ca oamenii care nu iubesc animalele nu se lasa pana nu fac raul pana la capat.
Fapta acestor fetite este minunata si cred ca trebuie continuata de noi, adultii. Parintii lor nu le dau voie cu animale in casa, iar stapana casei mele este pisicuta noastra extrem de geloasa, pe care nu as vrea sa o stresez; si ea a fost ca acest puiut pana s-o luam.
Nu am facut poze micutului sufletel, nu stiu exact cate saptamani/luni are si nici nu ma prea pricep la catelusi, avand pisica de cand ma stiu.
Insa are deja dintisori, mananca mancarica solida, inclusiv painica inmuiata in mancare sau in lapte. Ca marime este cam cat o pisicuta de 8luni si blanita lui este inspicata gri cu maro.
Rog fetele de pe forum sa ma ajute sa-i gasim repejor si lui o casuta, inainte de a fi aruncat de batrani.
Va multumesc mult.
Monica
0764 84 84 59
monica1982
puiandru
puiandru

Re: Copiii ingrijesc un catelus, adultii il alunga

Postby monica1982 on Sat Jul 06, 2013 11:27 pm

Revin cu o completare: orasul Bucuresti.
monica1982
puiandru
puiandru

Postby laura34215 on Mon Jul 08, 2013 1:10 pm

Iti recomand sa ii faci si poze si sa pui anuntul pe cat mai multe pagini cu anunturi pe care le gasesti pe Internet.

Eventual, poti lua legatura si cu asociatiile de animale din Bucuresti (GIA, Robi, Cutu-Cutu sau altele, ca nu le cunosc, nu sunt din Bucuresti) si intreaba acolo daca te pot ajuta sa gasesti un stapan, o familie pentru puiutul mic. Sau poate iti primesc ei puiul si il vor da spre adoptie.

Succes !
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby monica1982 on Sun Jul 28, 2013 7:07 pm

Catelusul are acum o familie minunata! :cancan"
monica1982
puiandru
puiandru

Return to Anunturi rezolvate!