Cane Corso - Discutii amicale

Despre rase de caini si topicuri speciale ale posesorilor de caini de rasa.

Moderator: PaulT

Re: Cane Corso

Postby krisss_c on Sat May 31, 2008 1:41 pm

Pink_Panther-acum la 6 luni are mai mult de 26kg...ultima oara cand l-am cantarit avea 31 de kg deci acum are mai mult sigur caci de nu manancaa.... :mrgreen:
cat despre ultima poza sper sa se inteleaga bine si cand Ifat va creste.cel mare nu prea mai are rabdare cu el e mai mos asa ..dar si cand se pune la mintea lu asta "mic" iese cu hohote de ras si reclamatii de la vecini..tropaie prin casa amandoi ca doi nebuni :mrgreen:
krisss_c
puiandru
puiandru

Postby max1 on Mon Jun 09, 2008 8:25 am

Buna tuturor,

Am si eu un puiut de Cane Corso de 4 luni si as avea si eu o intrebare la voi. Cum a mai evoluat atitudinea cainilor vostri vis-a-vis de copii? Intreb asta fiindca am un baietel de 3 ani si cainele l-am luat special pentru el. Din ce citisem eu despre rasa mi se parea ok, dar ma tot opresc pe strada diferiti oameni care-mi spun sa am grija fiindca este o rasa foarte agresiva. Noi il iubim cu totii foarte mult si este o scumpete de pui, dar mi-e teama pentru copil.
Merci frumos pentru eventualele pareri. Pana acum am primit pareri de la oameni care au auzit 'cate ceva' despre Cane Corso, dar niciodata de la un posesor.
max1
puiandru
puiandru

Postby laura34215 on Mon Jun 09, 2008 9:15 am

Bun venit Max ! :flori: Asteptam si poze cu frumosul tau. :wink:
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby krisss_c on Mon Jun 09, 2008 3:49 pm

buna :) sa-ti traiasca micutul,sa-ti aduca numai bucurii!!
sincer iti spun ca acele persoane care te opresc pe strada si iti spun diferite lucruri referitoare la agresivitatea lor ...habar nu au.e una din rasele care iubeste copiii si daca vor fi agresivi vor pt a-si apara membrii familiei respectiv copiii...dar fata de copilul tau nu va manifesta niciodata agresivitate...eu nu am copil(inca)dar ma uit la al meu are 6 luni..si avem un parculet cu leagane.topogane.etc..etc..si el de cate ori iese afara se pune in sezi la gardul parcului si plange de mama focului..ca nu poate sa alerge si el cu ei..sa-i pupe(e dovedit la modul ca a avut contacte cu copiii si asta a facut).am o surioara clasa a 3-a.....si se joaca cu el..niciodata nu am avut probleme..desi nu se vad prea des.
cat priveste expresia "rasa agresiva"-in cazul meu cel putin..e total neadaevarat...al meu iubeste orice om..si abia asteapta sa il bage cineva in seama sa se simta alintat..cateodata ma mai si oftic...la modu ca daca e ceva :? ... nu prea am baza in el...il pun la spate si fug cu el :lol: :lol: :lol:
parerea mea ca si posesor e sa nu-ti faci probleme deloc..mai ales ca vor creste impreuna.se va crea o legatura f stransa intre ei si vor fi cei mai buni prieteni
:D
krisss_c
puiandru
puiandru

Postby DannyFaQ on Thu Jun 26, 2008 4:36 pm

referitor la cum se inteleg cu copii...

Image

Image

si uite-l si pe tano... la 1 an si o luna

Image

Image

Image

Image

Image

http://www.trilulilu.ro/DannyFaQ/47d79ad8b477bc
Câinele - singura vieţuitoare care a dus la perfecţiune vocaţia prieteniei.

Vasile Ghica
DannyFaQ
puiandru
puiandru

Postby laura34215 on Thu Jun 26, 2008 6:56 pm

Ce pupacios !!!! :mrgreen:
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby DannyFaQ on Sun Jul 13, 2008 10:25 pm

a fost odata....
Image

Image

si a ajuns aici..si nu e gata inca :) 1 an si 3 luni

Image

Image

Image

Image

cat despre sena... nu e ea cea mai de show catea..dar are un temperament de exceptie,este iubareata perfecta,dar sa fereasca Dzeu sa se ia de cineva din familia ei..devine foarte protectoare,eu caine care sa iubeasca si sa apere mai mult copii nu am vazut pana acum...

Image

Image

Vasile Ghica
DannyFaQ
puiandru
puiandru

Postby laura34215 on Mon Jul 14, 2008 8:37 am

Sunt tare frumosi amandoi ! :fitze: :fitze:
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby Pink_Panther on Mon Jul 14, 2008 10:16 am

Sunt asa adorabili cand sunt mici, nici n-ai zice ca se fac asa de mari si de impunatori :) l-as smotoci in permanenta daca as avea un pui de Cane :) sa va traiasca multi ani si sa fie sanatosi!!
Pink_Panther
MODERATOR
MODERATOR

Postby toro on Wed Jul 23, 2008 7:36 pm

Nu scriu un raspuns, vin cu o intrebare: se taie urechile la cane corso? Ca tocmai mi-am luat unu' - are 9 saptamani, e belea de frumos si nebunativ. Si mai am o problema cu el: nu ii place lesa!! Se supara cand o atasez la zgardita si nu se mai misca din loc, iar daca incerc sa il incurajez sa mearga, se zbate! Off! Ma puteti ajuta cu un sfat? Tano si Sena sunt foarte frumosi si ma gandesc ca aveti experienta cu rasa asta...imi puteti da un sfat? Multumesc.
toro
puiandru
puiandru

Postby DannyFaQ on Thu Jul 24, 2008 2:47 am

salut toro

in primul rand,sa iti traiasca micutul,sa te bucuri si sa ai grija de el

acum referitor la lesa,fii fara grija,aici nu e vb de rasa,toti cainii cand sunt pui au probleme prima oara in lesa,ce recomand eu?niste parizer taiat bucatele mici,incurajat cainele cu voce blanda sa mearga..si la fiecare pas ii mai dai o bucatica de parizer..e eficient si destul de simplu,rabdare sa ai de acum,restul le invatatati impreuna pe parcursul timpului
despre cupatul urechilor,se face dupa ce cainele face 2 luni jumatate...pana in maxim 4 luni.. eu lui tano i le-am cupat dupa la 2 luni jumate,rezultatul il vezi si tu..
te avertizez ca noile legi interzic cuparea urechilor...dar bineinteles daca nu participi la expozitii te doare la spate..,este alegerea ta,cainele si cu urechile taiate,si neiataie tot cane corso va fi.. insa .. taiate arata mult mai bine.. parerea mea :)

Vasile Ghica
DannyFaQ
puiandru
puiandru

Postby toro on Sun Aug 03, 2008 7:47 pm

Salutare iubitori de animalutze,
Toro al meu merge la lesa :cancan" !!! Si face si "sezi"...Si creste pe zi ce trece! Suntem topiti dupa el ! Am hotarat sa nu-i mai cupam urechiutele :handsup: , chiar daca va avea o "moaca de tantalau" - cum ne-a spus cineva...Dar pentru ce sa-l supunem la suferinta fizica?? :( Noi il iubim oricum, iar el tot caracterul ala il are, "tot cane corso e" - cum zicea aci pe forum Danny - caruia ii multumesc din nou pentru sfaturi - cu parizeru'l-am invatat la lesa! In curand o sa va arat si poze cu nebunaticu', i-am facut cateva dar...sunt blonda si nu stiu sa le descarc.. Deci, s-auzim de bine si de la voi !!
Va salut si va citesc! :vestibuneziar:
toro
puiandru
puiandru

Postby DannyFaQ on Mon Aug 04, 2008 6:16 pm

ma bucur ca te-am putut ajuta,dar niste poze?hai sa vedem si noi golanul

Vasile Ghica
DannyFaQ
puiandru
puiandru

Postby Pink_Panther on Mon Aug 04, 2008 8:30 pm

Parizerul nu cred ca e cea mai indicata metoda de rasplata. Sper macar ca era de pui. Ma bucur insa ca acum e ascultator si s-a invatat cu lesa. O alta metoda era sa ii atasezi lesa si sa il lasi sa o tarasca prin casa, sa se obisnuiasca, doar nu avea sa ramana pironit in loc 10 ore daca nu ii scoteai lesa :) oricum, e un pas inainte, ma bucur ca a invatat si comanda sezi, e bine sa incepi cu dresajul de mici. Sa iti traiasca si... asteptam poze cat mai curand!
Pink_Panther
MODERATOR
MODERATOR

Postby DannyFaQ on Mon Aug 04, 2008 10:47 pm

pai presupun si eu ca nu i-a dat 3 tone de parizer,parizerul si alte mezeluri sunt apreciate de patrupede,si chiar invata repde cand sunt rasplatite cu ceva bun.bla blaurile cu domne ii dauneaza parului..ii dauneaza la nu stiu ce,eu personal nu le inghit,la tara cainii mananca resturi..si traiesc si 18 ani...cateodata omul tinde sa sensibilizeze cainii cam prea tare,intardevar unele chestii sunt daunatoare....insa am si eu o intrebare,care numai consumati nu stiu ce produs pt ca are e-uri si puteti face cancer?cred ca nici unul,asa si cu partupezii nostrii,apreciaza gustul bun al unui mezel,eu le-am dat alor mei..si am 7,si nici unul nu are probleme din aceasta cauza,au invatati ce aveau de invatat cu parizer(de pui,ce`i drept),si puii lor vor invata la fel..si va asigur eu ca vor trai mult si bine,vor naparli normal.. vor avea o viata normala,trebuie sa le asiguri minimul necesar de vitamine,asta e drept..insa exagerarile cu ..domne ii face rau,sau domne tre sa manance in picioare ca ii cade rau la stomac...sunt trase de par,si nu face decat rau unei rase,mai ales cand vb de o rasa de caini mari,duri..e cam stupid sa ajungem sa ii rasfatam prea mult,pe viitor nu aduce decat deservicii unei rase,si aici nu vb numai de cane corso... asta e parerea mea,probabail ca 99.9% din veterinari ma vor blama...dar...fiecare cu pasarica lui.. ;)

Vasile Ghica
DannyFaQ
puiandru
puiandru

PreviousNext

Return to Rase de caini