Rase de pisici in ordine alfabetica (poze, informatii etc)

Cei care iubesc si/sau cresc pisicute sau motanei pot afla si impartasi amanunte despre cresterea si rasfatul felinelor de casa.

Moderators: adinutzyc21, PaulT, laura34215

Re: Rase de pisici in ordine alfabetica (poze, informatii etc)

Postby Usagi on Wed Sep 09, 2009 9:34 pm

e timpul pt o alta rasa!! de data asta vom vorbi despre rasa Chausie.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Chausie e o hibridizare intre Pisica Junglei si pisica domestica (de obicei Abyssinian). Pisica Junglei se aseamana cu un mic Lynx, si mai este denumita si "Lynx de mlastina". E o pisica salbatica mica spre medie ce traieste in locuri precum Asia, Egipt, India si Sri Lanka. Numele Chausie provine din limba latina, fiind numele latinesc al Pisicii Junglei (Felis Chaus). Rasa e inregistrata in TICA, ca si Rasa Noua Avansata.
E o rasa foarte activa, de aceea are nevoie de foarte multa interactiune umana, sub forma de joaca. Culorile acceptate sunt maro, negru, tabby sau argintiu "stropit". Talia este a doua ca marime din toate rasele inregistrate TICA.
Sunt curioasa sa vad comentariile voastre legate de rasa, ce stiu insa sigur este ca nu exista nici o felisa care sa creasca asa ceva in Romania. tabitha esti libera sa ma contrazici! :)
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby adu_buuu on Wed Sep 09, 2009 9:37 pm

e prima data cand vad asa ceva...interesant, insa ce nu inteleg e cum vine asta: "si pisica domestica (de obicei Abyssinian)"???
pai o rasa omologata nu e rasa omologata? cum adica "de obicei"? :?
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby Usagi on Wed Sep 09, 2009 9:44 pm

ca sa apara rase noi trebuie facute combinatii cu rase deja aparute...vezi Bengal (spre ex). acum sincer nu stiu exact ca nici eu nu sunt expert, si textul l-am tradus din engleza (de traducere insa sunt sigura). o sa las explicatia mai pe indelete crescatorilor, sau celor cu mai multa experienta cu rase mai noi sau mai vechi. :wink:
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby anasstasia on Wed Sep 09, 2009 9:47 pm

Este absolut superba! Ochii sint minunati iar culoarea aceea roscovana....foarte frumosa rasa aceasta!
ImageImageImage
anasstasia
antrenat
antrenat

Postby tabitha on Wed Sep 09, 2009 10:11 pm

Din pacate nu te pot contrazice, si nici nu cunosc mare lucru despre rasa asta si implicit nici felise. :(
tabitha
antrenat
antrenat

Postby tabitha on Wed Sep 09, 2009 10:13 pm

P.S. Plec din tzara cateva zile, deci daca nu raspund, nu-s.
tabitha
antrenat
antrenat

Postby Usagi on Wed Sep 09, 2009 10:37 pm

merci tabitha, stai linistita...eu acum te trag de limba ca te-ai oferit sa ne spui daca sunt felise in tara pt anumite rase...drum bun! sa intri si pe la topicul asta cand revii! :P
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby adu_buuu on Thu Sep 10, 2009 8:04 am

pai da, inteleg ca poti crea o noua rasa din incrucisarea a 2-3-4 alte rase. dar ca sa rezulte o rasa vei incrucisa aceleasi 2-3-4 rase, nu vei incrucisa mereu alte rase ca va iesi altceva. d-asta n-am inteles cum adica "de obicei"...pai ce, poate varia? cam ciudat...oricum, chiar frumoasa pisa, f atletica asa.
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby andra13gabriela on Thu Sep 10, 2009 10:00 am

Omul din poze are cca. 1.80 m, judecand dupa lungimea mainilor lui si a talpilor, deci mata-husky (sti ca husky e cam jumatate lup, iar mata asta e cam umatate salbatica) sare pina la aceata inaltime. Iti dai seama sa te trezesti dimineata si sa-ti sara mata-husky in spate de pe sifonier :shock:
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby adu_buuu on Thu Sep 10, 2009 10:26 am

si kati sare pana la inaltimea mea cand se joaca cu undita, eu insa am doar 1.60 (de la mine 1-2 cm pusi in plus) :lol: :lol: :lol: si cu toate astea nu se urca nicaieri, cu atat mai putin pe sifonier si cand urca sau sare de pe pervaz zici ca escaladeaza Everestu' asa de greu zici ca-i este :mrgreen:
doar undita trezeste fiara din ea... :roll:
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby andra13gabriela on Thu Sep 10, 2009 10:52 am

Lungana ta sare atat de mult? Tanase a sarit odata pe mana proprietarului (hm, uneori are sclipiri de geniu, caci in acea mana avea banii de la chirie :twisted: ), in rest, pentru a ajunge pe sifonier, are 2 trasee: masuta tv-tv-sifonier, sau canapea-calorifer-sifonier. Sa sara direct pe sifonier...doar cand n-o mai avea forma asta de popica.
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby laura34215 on Thu Sep 10, 2009 1:05 pm

Vezi Andra de ce e mai "bine" sa avem motanosi mai dolofani ... sa nu ne trezim cu ei pe umar in loc de papagali :lol: :lol:
Si grasu' meu poate sari cam 1 m, tot dupa undita desigur, ca in rest e mare puturos. :mrgreen:
"Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei." - Antoine de Saint-Exupéry
ImageImage
laura34215
MODERATOR
MODERATOR

Postby Usagi on Thu Sep 10, 2009 8:53 pm

:D doamne ce-am mai ras la comentariile voastre fetelor! auzi, sa te trezesti cu mata salbatica pe spate de pe sifonier! :lol: :twisted: nu stiu pisele voastre, dar negra mea se cocoata unde nici nu te gandesti (dat fiind ca e si slabuta). intr-o seara era sa faca atac de cord tac-su cand erau doar ei doi la Bucuresti! patania e cam asa: noapte, Aurel sigur in apartament cu Negra. se duce la bucatarie sa-si puna de mancare, cand vine inapoi, nu apuca sa aprinda lumina in camera ca vede ceva negru deasupra usii de la dormitor.... :chhh: (noi ne si uitam la filme horror asa ca va dati si voi seama cum i-a venit sa vada ceva negru aproape de tavan pe tocul usii de la dormitor)! aprinde becul, Negra ii trimite un miau din ala, de ziceai ca ce mare scofala a facut! faza e ca nu stiu cum a reusit sa se cocoate pana acolo, doar de pe fotoliu putea sari, si ala e destul de jos si destul de departe... :shock: .
ca sa-ti raspund adu, iti pun citatul pe care l-am tradus legat de Chausie: "The Chausie is a hybridization of the Jungle Cat and the domestic cat (usually Abyssinian)." deci banuiesc ca mai pot exista variante de incrucisari.... :|
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby andrei0201 on Sat Sep 12, 2009 1:49 pm

Origine si istoric
Manx este o rasa caracterizata de o mutatie determinand absenta cozii. Numele rasei e legat de originea sa geografica, insula Man, situata in Marea Irlandei. De altfel, Manx mai e numita si „Pisica din insula Man”. Nu stim cum si nici cand a aparut mutatia in insula. Stim totusi ca rasa este cunoscuta de cel putin 250 de ani si ca pisicile Manx, in ciuda originalitatii lor, nu au fost considerate, mult timp, decat simple pisici de ferma destinate deratizarii. Felinotehnia moderna, aparuta in Marea Britanie in cursul secolului XIX, si primii crescatori de aici interesati de estetica pisicilor au remarcat destul de rapid pisica Manx. Aceasta a fost recunoscuta ca rasa de sine statatoare si a devenit foarte populara in mediile feline britanice, apoi americane la sfarsitul secolului XIX si inceputul secolului XX. Se spune ca aceatsa rasa a fost apreciata si de regele Eduard al VIII-lea care avea mai multe exemplare. Aceasta popularitate, daca nu vechimea rasei, explica probabil de ce pisica Manx a fost atat de usor recunoscuta de principalele asociatii feline mondiale, in ciuda diverselor anomalii secundare care pot aparea la subiectii fara coada (Scottish Fold), cealalta rasa putand sa prezinte anomalii secindare, e recunoscuta de Cat Franciers’ Association si de Federatia Internationala a Felinelor dar nu si de Governing Council Of The Cat Fancy. Dupa o mica scadere de popularitate din 1930 si pana la sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial, pisica Manx e din nou prezenta atat in Statele Unite cat si in diverse tari din Europa, dintre care Marea Britanie, Olanda si Elvetia. In Franta, rasa este recunoscuta de Livre officiel des origines felines.
Standard
Pisica Manx trebuie sa lase impresia generala de rotunjime. Corpul sau e de tip brevelin, cu un piept mare, partea dorsala scurta si convexa, o crupa foarte rotunjita. Membrele au o osatura puternica; cele anterioare, mai scurte decat cele posterioare, confera pisicii Manx o silueta deosebita; partea posterioara e mai ridicata in comparatie cu cea din fata.
Capul e in armonie cu trupul: rotund in ansamblu, cu urechi medii si la extremitati rotunjite, ochi mari si rotunzi, o demarcatie evidenta intre falci si baza botului, un stop mediu. Rotunjirea este accentuata de blana scurta, deasa si dubla (cu un puf foarte des).
Morfologia cozii, caracteristica majora a rasei este totusi variabila, tinand seama de particularitatile genei mutante. Distingem astfel 4 categorii de Manx:
Manx rumpy nu are nicio vertebra caudala sau coccigiana (in locul cozii are o adancitura);
Manx rumpy-riser nu are nicio vertebra caudala, dar are intre o vertebra si trei vertebre coccigiene; acoperite de un smoc de par mai lung;
Manx stumpy are o coada de 1 la10 cm in mod frecvent cu anomalii osoase („coada innodata”);
Manx longy sau tailed Manx are o coada aproape normala.
In practica, numai Manx rumpy si, la limita, Manx rumpy-riser pot fi inscrise in concursuri. In ceea ce o priveste pe longy – ultima categorie de Manx -, in general, nu este folosita pentru reproducere
Varietati
Acceptam la Manx toate varietatile recunoascute la britanica cu par scurt.
Caracter si crestere

Pisica Manx are un caracter excelent, asemanator cu cel al britanicei cu par scurt. Este, de asemenea, o pisica robusta, bine protejata de intemperii de blana sa.
Reproducerea este foarte complexa. Pisoii purtatori a doua doze de gena mutanta (numiti homozigoti) mor in uter in stadiul de embrion. De aceea, toate pisicile Manx sunt heterozigote pentru gena mutanta (poseda o doza de gena mutanta si o doza de gena „salbatica”). De aici, apar doua consecinte importante. Prima este ca, tinand seama de mortalitatea embrionara, prolificitatea este mai scazuta decat media speciei feline.
Cea de-a doua e ca sarcinile sunt heterogene: obtinem un numar veritabil de pisoi de patru categorii in sarcini succesive, din aceiasi parinti. La aceste probleme de adauga cele legate de anomaliile congenitale secundare, care pot afecta pisoii rumpy, rumpy-riser si stumpy. Cresterea pisicii Manx nu este un lucru usor, cu atat mai mult cu cat nu s-a descoperit inca tipul de imperechere care sa limiteze la maximum inconvenientele.
Particularitati genetice
Gena mutanta Manx, simbolizata prin M, este autozonala (purtata de cromozomi nonsexuali) si dominanta (o singura doza produce particularitatea lipsei cozii). Aceasta gena M are o expresivitate variabila, de unde si varietatile rumpy, rumpy-riser su stumpy (avand totusi fiecare cate o doza de gena M).
Cercetarile au aratat ca gena M are ca efect perturbarea dezvoltarii embrionare a coloanei vertebrale si a maduvei spinarii, mai ale in zona posterioara.
Daca perturbarea este usoara, obtinem un pisoi Manx din una dintre cele trei categorii prezentate mai sus, fara anomalii secundare. Daca perturbarea este mai puternica, partea posterioara si maduva pot fi defectuase. Rezulta diverse anomalii secundare: „galop de iepure”, chiar lipsa tonusului colonului si a vezicii urinare (de unde probleme de incontinenta), sau inchidere incompleta a coloanei vertebrale in regiunea posterioara.
Luat de pe siteul zooland
andrei0201
junior
junior

Postby andrei0201 on Sat Sep 12, 2009 1:51 pm

andrei0201
junior
junior

PreviousNext

Return to Pisici