Rase de pisici in ordine alfabetica (poze, informatii etc)

Cei care iubesc si/sau cresc pisicute sau motanei pot afla si impartasi amanunte despre cresterea si rasfatul felinelor de casa.

Moderators: adinutzyc21, PaulT, laura34215

Re: Rase de pisici in ordine alfabetica (poze, informatii etc)

Postby Usagi on Mon Aug 24, 2009 8:54 pm

mie-mi place mult acea blanita ca smoala, care e atat de neagra incat luceste... :D
dar sa revenim la subiect, si anume urmatoarea rasa: British Shorthair.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

British Shorthair-ul e o rasa cu parul scurt, corpul musculos si robust, cap masiv si rotund, ochi mari si rotunzi, labute scurte si groase, blana deasa, cu aspect de plus. E cea mai veche rasa englezeasca, urmasa a pisicilor domestice ale romanilor (folosite pentru exterminarea soarecilor). Recunoscuta de CFA in 1980. E de talie medie spre mare. Culorile au multiple variante: alb, negru, albastru, ciocolatiu, liliachiu, roscat, bej, argintiu-pestrit, roscat-tigrat etc. Speranta de viata e de 9-15 ani. E o pisica independenta, echilibrata, inteligenta, jucausa, tacuta. :)
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby adu_buuu on Mon Aug 24, 2009 9:20 pm

o rasa completa. varietate de culori, super temperament.
cunosc o pisa british shorthair, e minunata! dragalasa, linistita, dar jucausa, extrem de inteligenta, iubitoare, fidela. ce mai, mor dupa nasucul ei de pisa draga.

varianta tabby silver e preferata mea

Image
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby Usagi on Mon Aug 24, 2009 9:23 pm

super! multumesc de completare atat cu poza cat si cu parere adu_buuu! acum astept de la tabitha completarea cu felise din Romania. 8)
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby Usagi on Mon Aug 31, 2009 3:13 pm

Azi vorbim despre Burmese (Burmeza):
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Scurta descriere a rasei:
Rasa cu parul scurt, ochi mari si expresivi, aurii-aramii, departati unul de altul. Capul rotund si masiv, corpul compact, blana cu aspect de satin.
Origini si istorie: originara din Burma. Asa cum este astazi, rasa a fost dezvoltata in SUA si recunoscuta de CFA in 1936.
Dimensiuni: talie medie.
Culori: maro, albastru, ciocolatiu, liliachiu, roscat, crem.
Speranta de viata: peste 15 ani.
Temperament: dominatoare, inteligenta, jucausa, afectuoasa, activa, usor stangace.

P.s. Tabitha inca asteptam site-uri ale feliselor de british short-hair si acum si cu cele de burmese daca exista! 8)
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby tabitha on Mon Aug 31, 2009 4:04 pm

Deci pentru british shorthair gasim cateva felise in RO : Candice's Cats : http://www.british-shorthair.ro, Britkitt, Silver Wonder, toate 3 din Bucuresti si mai sunt inca 2 la Timisoara : Magic Panther : http://www.magicpanther-bri.com si mai exista una nou infiintata dar inca nu am toate detaliile despre ea.
Burmese la noi in tzara nu sunt, dar gasim relativ aproape in Ungaria 2 felise: Alba Regia Cattery : http://www.burmesecats.eu (ale caror pisici le veti putea admira la Expo Sofisticat pe 3-4 octombrie la Sala Palatului) si Mikka Makka Cattery : http://www.burmacats.hu
tabitha
antrenat
antrenat

Postby Usagi on Tue Sep 01, 2009 10:41 am

multumesc tabitha pt site-uri! :D
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby andra13gabriela on Tue Sep 01, 2009 1:06 pm

Tabitha avem expo? Iupiiiii
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby adu_buuu on Tue Sep 01, 2009 1:38 pm

da, 3-4 octombrie
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby Nicki on Fri Sep 04, 2009 9:35 am

Hey!
In primul si in primul rand, vreau sa felicit persoana care a avut ideea de a infiinta acest topic, deoarece am vazut aici informatii pe care nu le-am vazut, si de asemenea ma bucur ca luati fiecare rasa rand pe rand, pas cu pas, deoarece eu n-am mai gasit niciunde o descriere atat de detaliata, cu tot cu poze...
Sunt noua pe aici, dar de cand am descoperit forumul asta nu-mi mai pot lua ochii de pe el. Sunt atat de multe informatii si atat de multe lucruri pe care le poti afla, printr-o metoda placuta, comunicand si cu alte persoane.
Bengaleza mi se pare foarte interesanta, mai ales modelelor pe care le poarta cu mandrie, iar birmaneza mi se pare extrem de draguta. Bine, toate pisicile sunt foarte frumoase si fiecare are ceva special. De asemenea imi plac cele intr-o singura culoare, cum ar fi Bombay, dar si cele albe ( de orice rasa) .
:) Astept cu nerabdare urmatoarea rasa :tren:
In every single second you can make a decision that can change someone's life.
Nicki
puiandru
puiandru

Postby andra13gabriela on Fri Sep 04, 2009 10:49 am

Iti plac toate? Iti plac si cele chele? Eu d-abia astept sa se ajunga la rasele fara par sau cu par atat de scurt, incat par chele.
Image
andra13gabriela
aproape alfa
aproape alfa

Postby Nicki on Fri Sep 04, 2009 10:57 am

Imi plac pisicile in general. Tocmai de aceea spun ca fiecare e speciala. Cele chele sunt speciale in felul lor, poate exista o persoana care e alergic la parul de pisica dar iubeste pisica, ce o sa faca persoana respectiva? Cele chele sunt potrivite pentru astfel de persoane. Desi nu as opta pentru una cheala, asta nu inseamna ca nu mi le plac defel.
Normal ca imi plac unele rase mai mult decat altele, la fel cum imi plac unele culori mai mult decat altele.
Dar eu cred ca o persoana, daca intradevar iubeste pisicile nu o sa refuze sa salveze una doar pentru ca nu-i place culoarea respectiva, sau rasa respectiva. Parerea mea.
In every single second you can make a decision that can change someone's life.
Nicki
puiandru
puiandru

Postby Usagi on Fri Sep 04, 2009 7:36 pm

multumesc Nicki, ma bucur ca ai gasit o informatie interesanta in acest topic! Chiar azi o sa postez despre urmatoarea rasa: Chartreaux.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Descriere: rasa cu parul scurt, cap masiv si rotund, ochi mari si rotunzi, corp robust, labute scurte, blana deasa cu aspect de plus, celebra pentru zambetul sau
Origini si istorie: atestata in Franta inca din Evul Mediu, originea acestei rase este inca dezbatuta.
Dimensiuni: talie medie
Culori: orice nuanta de albastru
Speranta de viata: 9-15 ani
Temperament: vioaie, inteligenta, vesela, gurmanda, jucausa, afectuoasa, tacuta, devotata.

Mie mi se pare ca seamana putin cu british shorthair-ul la prima vedere, diferenta se vede insa la o privire mai atenta la forma capului, la ochi, nas etc... Oricum, o rasa deosebita (ca toate rasele de albastrele de altfel)! :D
Usagi
aproape alfa
aproape alfa

Postby tabitha on Fri Sep 04, 2009 8:03 pm

Well, aici din pacate nu va pot ajuta, nu avem in tzara felise de Chartreaux, dar poate Zauberer poate ajuta cu niste felise din afara tzarii?
tabitha
antrenat
antrenat

Postby adu_buuu on Fri Sep 04, 2009 8:59 pm

o rasa superba fara doar si poate! o pisica minunata, rezultat a unei istorii veeeechi si generoase cu mitza fanion a francezilor.
imi place enooorm rasa asta, moaca lor de cartofi cu picioruse e delicioasa...
Image
adu_buuu
aproape alfa
aproape alfa

Postby zauberer on Fri Sep 04, 2009 11:04 pm

Eu am intentionat candva sa cresc si aceasta rasa,insa am cantarit bine si ma decis ca imi place mult mai mult rasa pe care o cresc si ca nu are rost sa imi incarc spatiul(limitat de altfel) cu inca o rasa daca nu sunt in mod absolut pasionata de ea.
Stiu ca in Croatia este o felisa din care am vazut exemplare foarte frumoase dar am uitat denumirea felisei (o sa caut )
"Gioconda surâde tuturor. Mai ales timpului."
Vasile Ghica
zauberer
Crescator

PreviousNext

Return to Pisici